PDA

View Full Version : سوال: يک کوئری عملی پيشرفته

Vahid Alikhani
چهارشنبه 27 آبان 1388, 20:25 عصر
با سلام خدمت دوستان حرفه ای
در یک کارخانه تولیدی که یک محصول دارد بعد از تولید محصول و انجام کنترل کیفی محصول ، هر محصول می تواند دارای چندین عیب باشد که من عیبهای هر محصول را در جدولی جداگانه با امکان ثبت حداکثر 8 عیب طراحی کرده ام و جدولی دیگری طراحی کرده ام که کد و شرح هر عیب را در آن قرار داده ام .
حالا سئوال من این است که چگونه می توان با یک کوئری تعداد کل عیبهای ثبت شده به تفکیک هر کد عیب برای کلیه محصولات را به دست آورد ؟
توجه داشته باشید مثلا کد عیب 21 می تواند هم در ستون اول در یک محصول ثبت شده باشد و همان کد برای یک محصول دیگر در ستون سوم ثبت شده باشد و من میخوام بدانم که تعداد کل عیوب کد 21 چقدر است ؟
البته من این کار را با 8 تا کوئری جاگانه انجام داده ام ولی نمی توانم جمع کل کدههای عیب را بدست آورم . در ضمن فایل نمونه پیوست می باشد .
در هر دوصورت راه حل ارائه نمایید
1 - حل مشکل با یک کوئری
2 - حل مشکل با 9 کوئری و در نهایت بدست آوردن جمع کلی
با تشکر از همه عزیزان

venus1984
پنج شنبه 28 آبان 1388, 00:31 صبح
با سلام
جدول شما از نظر ساختار دارای مشکلات زیادیست:
1- فضای بیهوده زیاد تلف می شود.مثلا اگر کالای ردیف 1 دارای 5 عیب باشد 3 عیب باقی مانده خالی می ماند و فضا را هدر می دهد
2- اگر کالا دارای 10 عیب باشد شما نمی توانید 2 عیب اضافی را ثبت کنید
و....
من جداول شما را تغییر داده ام تا مشکلات بالا حل شود و شما در طراحی کوئری راحت تر باشید

Vahid Alikhani
پنج شنبه 28 آبان 1388, 15:59 عصر
با تشکر از پاسخگويی شما
به دليل اینکه هر محصول یک کد رهگیری منحصر بفرد دارد و در یک زمان خاص از خط تولید خارج می شود با طراحی شما کدهای عیب در زمانهای متفاوت برای هر محصول ثبت می شود و بعد از هر رفع عیب می خواهم بررسی کنم که آیا عیوب ثبت شده بر طرف شده است یا نه ؟
و همچنین ممکن است هر محصول در هر روز چندین بار برای رفع عیب به تولید بازگشت داده شود و یکی از علتهای طراحی جداول همین می باشد .
خواهشمند است با توجه به طراحی جدول من پاسخگو باشید و از نو بانک دیگری طراحی نکنید
با تشکر