PDA

View Full Version : حرفه ای: آموزش برنامه نویسی GPS,GIS,GPRS

a1053r
شنبه 30 آبان 1388, 11:21 صبح
با سلام خدمت دوستان
خیلی از دوستان آموزش کار با GPS,GPRS,GIS رو خواسته بودن که قصد دارم این موارد رو آموزش بدم
دوستان خواهشا ARC GIS رو تهیه کنید تا با مشکل مواجه نشید تا منم راحتر بتونم این تاپیک رو ادامه بدم

vafaei
شنبه 30 آبان 1388, 11:31 صبح
سلام
منتظر شروع هستیم.
لطفا از پایه شروع کنید.
کدام ورژن ARC GIS رو نصب کنیم 9.2 یا 9.3 ؟

a1053r
شنبه 30 آبان 1388, 11:42 صبح
مهم SDK نه خود ARC GIS چون آموزش شبیه سازی ARC GIS رو بهتون یاد می دم مثل نرم افزار مدیریت بحران

saed2006
شنبه 30 آبان 1388, 11:44 صبح
موارد کاربردش چی هست؟

vafaei
یک شنبه 01 آذر 1388, 08:26 صبح
سلام
گفتم من حرفه ای نیستم اما با Arc Gis کمی آشنایی دارم.
آیا SDK با نصب خود Arc Gis نصب می شه ؟
در صورتی که نصب نشه از کجا می تونم پیدا و نصب کنم؟
لطفا بیشتر توضیح بده.

sky_in_iran
یک شنبه 01 آذر 1388, 08:42 صبح
سلام به دوستان عزيز
استاد عزيز خيلي خيلي متشكرم كه اين تاپيك و راه اندازي كرديد . يكي از دوستان درباره كاربرد اين موضوع سوال كرده بود با دانش خيلي كمي كه من دارم GIS به نوعي نقطه يابي بر روي نقشست شما با دادن مقتصاد يك نقطه اطلاعات مربوط به اون نقطه رو دريافت مي كنيد مثلا در صنعت توزيع برق با دادن اطلاعات مربوط به يك نقطه از منطقه به شما ميگه كه مثلا پست برقي كه اونجاست حجمش چقدره ، چه امكاناتي داره ، آخرين بار كي ترميم شده ، چه مشكلاتي داره و ... اطلاعات ديگر در sql server 2008 يك بخش مخصوص GIS تعريف شده كه براي راحتي كاربران است كه استاد در طول مدت همه اينرو به ما آموزش ميدن بازم متشكرم

a1053r
سه شنبه 03 آذر 1388, 01:25 صبح
سلام خدمت سروران گرامی
بله شما با GIS همه کاری می تونید از لحاظ جغرافیایی انجام بدید
SDK همراه با نرم افزار ARC GIS موجود بعد نصب SDK ویژوال استدیو امکانات برنامه نویسی رو در اختیارتون قرار می ده
بحث اول ما فایلهای GIS که SHAPE فایل نامیده می شن رو شروع می کنیم
SHAPE فایلها از 3 قسمت تشکیل شده به نام های

Main file: counties.shp
Index file: counties.shx
dBASE table: counties.dbf
که در واقع ترسیمات گرافیکی که شما در ARC GIS انجام می دید در 3 مورد ذخیره می شن
جالب بدونید 2 مقدار عددی در SHAPE فایل زخیره می شه به نام وعنوانهای زیر

Integer: Signed 32-bit integer (4 bytes)
Double: Signed 64-bit IEEE double-precision floating point number (8 bytes)

عنوان بعدی ترسیم SHAPE فایل در ARCGIS هست

programmable
سه شنبه 03 آذر 1388, 11:47 صبح
سلام
گفتم من حرفه ای نیستم اما با Arc Gis کمی آشنایی دارم.
آیا SDK با نصب خود Arc Gis نصب می شه ؟
در صورتی که نصب نشه از کجا می تونم پیدا و نصب کنم؟
لطفا بیشتر توضیح بده.
فکر میکنم با نصب ARCGIS مستقیما نتوانید به برنامه نویسی و توسعه بر اساس آن بپردازید چرا که نیاز به لایسنس دارید . اصولا توسعه بر مبنای محصولات ESRI شامل توسعه خود ARC DESKTOP هست و توسعه Stand Alone در توسعه ARC DESKTOP شما می توانید از VBA استفاده کرده و برای راحتی کارهای خودتون توابعی با کمک API های موجود در محیط ARC DESKTOP داشته باشید . برای توسعه StandAlone نیاز دارید لایسنس موتور GIS ESRI رو که همون ARC Engine هست رو نصب کنید . لایسنس درست حسابی هم کم پیدا میشه و قیمتش هم (البته متأسفانه ک ر ک) در حدود 300 هزار تومن هست که بیشتر از چینی ها خریداری شده .

GISMan
چهارشنبه 04 آذر 1388, 14:26 عصر
دوست عزيز GIS و GPRS چه ربطي به هم دارن؟!! در مورد تلفيق GIS و GPS تو توسعه سيستم هاي LBS شنيده بوديم اما در مورد GIS و GPRS اولين بار از شما شنيدم.
اينا فقط از لحاظ تلفظي يكم شبيه همند و الا هيچ شباهت ديگه اي ندارن.
نكته بعدي اينه كه GIS يه علمه و محدود به يه نرم افزار خاص مثل ArcGIS ياArcView نميشه. فكر نميكنم آموزش GIS چه از لحاظ تئوريك و چه از لحاظ كار كردن با نرم افزار تو اين تالار جايي داشته باشه.
اينجا سايت برنامه نويسيه حداقل عنوانتونو به آموزش برنامه نويسيه GIS تغيير بديد.
در مورد فرمت هاي ورودي نرم افزار ArcGIS هم بايد به عرضتون برسونم كه محدود به Shapefile ها نميشه. Shapefile ساده ترين فرمته كه قالبشم اسپاگتيه و فقطم از سه تا فايل تشكيل نميشه.
معمولا تو يه پرو‍ژه حرفه اي GIS از يه پايگاه داده مكاني مثل Personal Goedatabase يا Enterprise Geodatabase استفاده ميشه كه در حالت دوم معمولا از تلفيق يه گذرگاه مثل ArcSDE با يكي از پايگاه داده هاي متداول مثل SQLServer استفاده ميشه.
در مورد برنامه نويسيه GIS هم بايد عرض كنم نرم افزار ArcGIS كاملا قابل توسعه است. يعني API اون كه ArcObjects باشه موجوده و مستنداتشم خيلي تكميله. با هر زبون برنامه نويسيم كه سازگار با COM باشه ميشه توسعش داد مثل C#‎ كه با امكانات Interoperability كه .Net داره از COM پشتيباني ميكنه.
موفق باشي.

saed2006
چهارشنبه 04 آذر 1388, 16:17 عصر
دوست عزيز GIS و GPRS چه ربطي به هم دارن؟!! در مورد تلفيق GIS و GPS تو توسعه سيستم هاي LBS شنيده بوديم اما در مورد GIS و GPRS اولين بار از شما شنيدم.
اينا فقط از لحاظ تلفظي يكم شبيه همند و الا هيچ شباهت ديگه اي ندارن.
نكته بعدي اينه كه GIS يه علمه و محدود به يه نرم افزار خاص مثل ArcGIS ياArcView نميشه. فكر نميكنم آموزش GIS چه از لحاظ تئوريك و چه از لحاظ كار كردن با نرم افزار تو اين تالار جايي داشته باشه.
اينجا سايت برنامه نويسيه حداقل عنوانتونو به آموزش برنامه نويسيه GIS تغيير بديد.
در مورد فرمت هاي ورودي نرم افزار ArcGIS هم بايد به عرضتون برسونم كه محدود به Shapefile ها نميشه. Shapefile ساده ترين فرمته كه قالبشم اسپاگتيه و فقطم از سه تا فايل تشكيل نميشه.
معمولا تو يه پرو‍ژه حرفه اي GIS از يه پايگاه داده مكاني مثل Personal Goedatabase يا Enterprise Geodatabase استفاده ميشه كه در حالت دوم معمولا از تلفيق يه گذرگاه مثل ArcSDE با يكي از پايگاه داده هاي متداول مثل SQLServer استفاده ميشه.
در مورد برنامه نويسيه GIS هم بايد عرض كنم نرم افزار ArcGIS كاملا قابل توسعه است. يعني API اون كه ArcObjects باشه موجوده و مستنداتشم خيلي تكميله. با هر زبون برنامه نويسيم كه سازگار با COM باشه ميشه توسعش داد مثل C#‎‎‎ كه با امكانات Interoperability كه .Net داره از COM پشتيباني ميكنه.
موفق باشي.

درسته که اینجا سایت برنامه نویسی هست اما برای برنامه نویسی از این نوع کمی پایه هم لازمه
چه اشکال داره که دوست ما این پایه رو هم توضیح بده
بهتره کمکش کنید ..

saied_genius
چهارشنبه 04 آذر 1388, 16:31 عصر
ظاهراً کسي خيال نداره اين تاپيک را فعال کنه!!

من زياد با gps کار نکردم (نرم افزاري!) ولي تو سورس هايي که داشتم يک نمونه برنامه پيدا کردم که با دستگاه gps ارتباط برقرار مي کنه و طول جغرافيايي و عرض جغرافيايي را بر مي گرداند. (ضميمه کردم)

يک فايل توضيحات کامل هم همراهش هست (فقط سورس کد نيست! :لبخندساده:)

اميدوارم شروع خوبي براي دوستان جهت فعال نمودن تاپيک باشد.

موفق باشيد.

saied_genius
چهارشنبه 04 آذر 1388, 16:55 عصر
اين هم framework هايي براي کار با GPS:

به نام هاي:
GPS.NET 2.0
GPS.NET 3.0

همگي با سورس کد و به صورت open source هستند!! :متعجب:

موفق باشيد.

saied_genius
چهارشنبه 04 آذر 1388, 17:00 عصر
اين هم framework هايي براي کار با GPS:

به نام هاي:
GeoFramework 1.0
GeoFramework 2.0

همگي با سورس کد و به صورت open source هستند!!

موفق باشيد.

saied_genius
پنج شنبه 05 آذر 1388, 01:50 صبح
اين هم يک گفتگوي GPS

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=189298

Evil 69
پنج شنبه 05 آذر 1388, 23:55 عصر
سلام دوستان میشه اول یک مقدار بشتر در مورد این GIS و ARCGIS بحث کنین آخه من در رابطه با GPS و GPRS اطلاعات دارم اما در این باره هیچی نمیدونم :ناراحت:

sky_in_iran
پنج شنبه 26 آذر 1388, 08:58 صبح
دوستان فكر ميكنم ما از بحث اصلي تاپيك دور شديم موضوع gis نه gps .
gis با توجه به مطالعاتي كه من داشتم يه چيزي مثل نقطه يابي بر روي نقشست شما نقطه اي رو در نقشه انتخاب مي كنيد و بعد سيستم اطلاعات اون نقطه رو به شما ميده مثلا طول و عرض جغرافيايي ، نام منطقه ، سطح ارتفاعش از دريا و ... با توجه به كاربرد اطلاعاتو ميده مثلا تو صنعت توزيع برق اطلاعاتي از قبيل پست ها ، دكل ها ، منطقه برقي ، آخرين زمان بازديد و ... از اينجور اطلاعات gis يك سيستم خاص نيست در اصل يك روش بدست آوردن اطلاعات بر روي نقشه است كه در كنار اطلاعات يك سري نقشه هاي توپوگرافي و تصاوير ماهواره اي و زميني هم ميده يك مقاله ميزارم اميد وارم براي آشنايي اوليه شمارو بيشتر كمك كنه موفق و پيروز باشيد
دوستان اگه موافق بودن در كنارهم و در اين تاپيك شروع به توليد يك نرم افزار gis بكنيم به صورت open source كه تماما توليد خودمون باشه و از هيچ كتابخانه يا dll خارجي يا كسه ديگر توش نباشه و تمام توليد خودمون باشه دوستان اگه موافق بودن لطفا اعلام كنند بين خودمون تقسيم بندي كنيم و كارو شروع كنيم

sky_in_iran
یک شنبه 29 آذر 1388, 09:39 صبح
دوستان مثله اينكه كسي علاقه اي به توليد همچين كاري نداره چون هيچكس نه نظري داده نه چيزي .
از دوستان علاقه مند و صاحب نظر و اساتيد عزيز خواهش مي كنيم نظر بدن و براي پيشرفت تو اين زمينه كه موضوعي تازه در ايران به حساب مياد و آنچنان بهش توجه نشده به خاطر كمبود آگاهي نسبت به اين علم كمك كنن .
با تشكر از دوستان عزيز

duke_saeed
دوشنبه 30 آذر 1388, 19:55 عصر
دوستان مثله اينكه كسي علاقه اي به توليد همچين كاري نداره چون هيچكس نه نظري داده نه چيزي .
از دوستان علاقه مند و صاحب نظر و اساتيد عزيز خواهش مي كنيم نظر بدن و براي پيشرفت تو اين زمينه كه موضوعي تازه در ايران به حساب مياد و آنچنان بهش توجه نشده به خاطر كمبود آگاهي نسبت به اين علم كمك كنن .
با تشكر از دوستان عزيز

دوست خوب من ، در یک سیستم GIS هفت لایه وجود داره ، سه لایه اصلی که نقطه ، خط و چند ضلعی هستن تشکیل دهنده اغلب سیستم های GIS ساده هستند. یعنی شما میتونید اطلاعات نقاط ، خطوط و چند ضلعی ها رو دسته بندی و پردازش کنید یا با هم تقاطع بدید و نتایج جدیدی بگیرید.
تولید یک سیستم GIS مبحث فوق العاده تخصصی و وابسته به الگوریتهای ریاضی هست که نمیخوام بگم غیر ممکن ولی با سرمایه گذاری های هنگفت باید انجام شه. ولی اگر کسی بتونه این کارو بکنه مطمئن باش بیل گیتس نشه ، بیل کلینتون میشه !!!
تازه فقط بحث پردازش نیست ، وقتی شما مکانیزم پردازش رو میسازید باید ابزار تولید نقشه و کارتوگرافی و تولید شبکه از نقشه ها رو هم درست کنید. وگرنه سیستم ناقصه.
مثلا شرکت ESRI اومده یک سیستم ArcMap ساخته برای مدیریت نقشه و شبکه بعد ArcView که از اسمش معلومه چیکار میکنه ، بعد ArcEngine برای برنامه نویس ها ، بعد ArcGISServer والی آخر

sky_in_iran
سه شنبه 01 دی 1388, 07:31 صبح
خوب استاد عزيز اين اطلاعات و از كجا ميتونم به دست بيارم فرمول هاي رياضي شو بايد خودم درست كنم يا هست ؟ ميدونيد تو ايران خيلي خيلي اين موضوع بكره و تا به حا روش كار آنچناني نشده و كارهايي كه هست كارهاي سطحي و جزئيه و باز همه از اونور آبيا بهره ميبرند حالا من ميخوام هزينه كنم و يه توليد انجام بدم ميشه راهنمايي كني از كجا اطلاعات دقيق ميتونم به دست بيارم .
اون فايل word كه گذاشتم كل اطلاعاتي بود كه تو سايت ها و كتابهاي تو بازار به من داده چيزه بيشتري نبود .
اگه راهنمايي كني يه دنيا ممنون ميشم

sky_in_iran
شنبه 12 دی 1388, 08:07 صبح
دوستان عزيز مثل اينكه اين موضوع جذابيتي نداشت ديگه نه كسي پيش و گرفت نه كسي خبري داد حتي كسي كه اين تاپيك و راه اندازي كرد حتي يكبارم سر نزد . اين اصلان خوب نيست تاپيك هاي زيادي در اين بخش توليد ميشه كه نياز به پيگيري و همت دوستان داره اما 99% همينجوري رها ميشن به امان خدا از مسئولان اين بخش خواهش ميكنم حداقل يه كاري بكنن بتونن رو اين جور تاپيك هاي رها شده يا بي برنامه نظارت كنن ممنون ميشم

ASKaffash
شنبه 12 دی 1388, 09:32 صبح
سلام
دوستان GIS را با ترازوی GPS وزن نکنید GIS یک گرایش علمی است که در مقطع فوق لیسانس بیشتر در ادامه لیسانس عمران - نقشه برداری است که موضوعات نقشه / مختصات جغرافیائی / ... می پردازد ولی GPS فقط یک گیرنده است که عمده کار این دستگاه محاسبه طول و عرض جغرافیائی و ارتفاع و ... است برای برنامه نویسی تحت GIS عموما از Engine ها نظیر MapObject و ArcObject و ... از محصولات ESRI استفاده میگردد پس اول باید آموزش علم GIS داده شود نه دستگاه GPS و C# و ... و به نظرمن مربوط به این تالار نیست و بهتر است مدیران تالار نظر دهند

S_O_S1982
چهارشنبه 23 دی 1388, 10:12 صبح
سلام

دوستان من هستم ، اول پروژه رو تعریف کنید و بعدش هم تقسیم کار کنیم ، حتی با دو نفر؛
کم کم بقیه هم میان

HAMRAHSOFT.IR
چهارشنبه 23 دی 1388, 11:02 صبح
سلام دستگاهشو از كجا گير بياريم ؟

ASKaffash
چهارشنبه 23 دی 1388, 12:37 عصر
سلام
بیشتر دنبال مارک گارمین آمریکائی باش .
در بعضی از موبایل فروشی های ولیعصر هم می فروشند

HAMRAHSOFT.IR
چهارشنبه 23 دی 1388, 13:25 عصر
سلام
بیشتر دنبال مارک گارمین آمریکائی باش .
در بعضی از موبایل فروشی های ولیعصر هم می فروشند

ببخشيد قيمتش حدود چقدر؟

ASKaffash
چهارشنبه 23 دی 1388, 15:35 عصر
سلام
بهترین مدلهای گارمین حدود 600 هزار تومان است

mohsen.nikzadeh
یک شنبه 29 فروردین 1389, 17:21 عصر
میخوام بدونم شما تحت وب با این نرم افزار کار کردی من سوال دارم
اینکه من با javascript ADF یک گرافیک روی نقشه ایجاد میکنم اما دستورات پرینت نقشه پرینت میشه اما اون شکل گرافیکی توی پرینت نمیاد

saed2006
یک شنبه 29 فروردین 1389, 17:47 عصر
اگه کسی با arc gis server کار کرده بگه دستور زوم و پن چی میشه

فائزه-ق
یک شنبه 17 مرداد 1389, 12:54 عصر
سلام
دوستان من خیلی به این مبحث علاقمندم ولی متاسفانه گویا به نتیجه نرسیده.
من فوق لیسانس GIS هستم و برنامه نویسی رو خیلی دوست دارم. اگر هنوز علاقمند به این بخش وجود داره من میتونم در مورد GIS بیشتر توضیح بدم و از دوستانی هم که برنامه نویسی در ArcGIS را بلدند ممنون میشم اگه اطلاعاتشون رو مبادله کنند.

iceman39
دوشنبه 01 اسفند 1390, 19:38 عصر
سلام. میخواستم یکی از دوستان بگن که با چه زبانهایی میشه برای GPRS برنامه نویسی کرد؟
کمی توضیح لطفا...
با تشکر

zarrinnegar
سه شنبه 02 اسفند 1390, 00:16 صبح
با سلام خدمت دوستان
این چند صفحه رو که مطالعه کردم فقط حرف سر این بوده که Gis چیه و Gps و GPRS چیه و هر کسی یه نظری داده
و اینکه یک سری نقاطی داریم که روی نقشه مشخص میشه و ما با کلیک کردن روی این نقاط میتونیم بفهمیم که مشخصات اون نقطه چیه
اینها همه درست
اما نکته اصلی اینه که اگر میخواهید برنامه نویسی کنید که Gis توی اون دخیل باشه ، هدف چیه؟ چه انتظاری از Gis داریم ؟ چه مشکلی از مشکلات ما رو برطرف میکنه ؟

میخوام بگم که Gis خوبه و میشه باهاش همه کار کرد ولی مهمتر از همه اطلاعات اون Gis مهمه
نقشه و نقطه و خط در یک Shape File بستر رو برای ما فراهم میکنه ولی اطلاعاتی رو که ما میخواهیم استفاده کنیم چی میشه

یک مثال میزنم
من میتونم نقشه مثلا منطقه 2 تهران رو داشته باشم و در واقع لایه های اطلاعاتی از قبیل راه ها و خانه ها و محله ها رو دارم
حالا میخوام ببینم مدارس ابتدایی در این منطقه چند تا و کجاست ؟
بعدش میخوام ببینم با توجه به تراکم جمعیت اون منطقه ، کدوم مدرسه جای مناسبی هست و کدوم مدرسه جای پرتی از نظر جمعیتی است و اگر کسی بخواد مدرسه ایجاد کنه کجا بزنه بهتره؟
بعدش میخوام بدونم مدرسه با شماره تلفن X و یا کد پستی Y کجاست ؟
یا اینکه من الان جمعیت 6 ساله مرد و زن رو داشته باشم و پیش بینی کنم که نیاز به چند تا کلاس و چند تا مدرسه هست و آیا این مدارس موجود با توجه به ظرفیت فعلی ، جوابگو هست یا نه؟ و نیاز به چقدر میز و صندلی و دفتر و مداد و کاغذ و ... و حتی چه تعداد معلم و اگر هزینه هر معلم ماهانه Z ریال باشه در کل چقدر بودجه میخوام
و و و و

میبینید که Gis میتونه توی دست یک مدیر آموزش و پرورش یک ابزار قوی برای مدیریت خوب یک مجموعه باشه ولی
برای پیاده سازی این سیستم نیاز به اطلاعات هست
1 - در مرحله اول نقشه
2 - کاربری های مختلف شهری مثل مدارس و مغازه ها و انبارها و ...
3 - آمار جمعیت بلوک به بلوک
4 - کد های پستی شهرداری
5 - شماره سریال کنتورهای برق و گاز و آب و ...
و .....
این اطلاعات هست که نقشه رو مهم میکنه و کارا

ساخت یک نرم افزار با یک نقشه ای که الان برای من و شما وجود نداره ، خیلی راحته ولی وقتی میری دنبال نقشه بعد میفهمی هر منطقه رو با 50 میلیون تومان خود شهرداری میفروشه
اطلاعات جمعیت که به ماها نمیدن ، امنیتیه
کد پستی رو که فقط فروختن به مخابرات و شما فقط توی قبض تلفن میفهمی کد پستی چنده و ....

بعدش هم یک سری افراد پیدا میشن میگن نقشه داریم ارزوون ، مفت ، اصلا برو دانلود کن
میری دانلود میکنی میبینی خیابونها افتاده توی رودخونه ها و خونه ها
یا لایه بیمارستانها رو دانلود میکنی بعد میندازی روی نقشه میبینی در بهترین حالتش با 20 متر خطا افتاده وسط کوچه و نمیدونی مال اون ور کوچه است یا این ور کوچه

بعد یک سری نقشه گیر میاری میبینی با مختصات های مختلفی ذخیره شده و رو هم نمیشینه

این ها رو گفتم که بدونید میشه همه کار انجام داد و پروژه تعریف کرد و خیلی هم خوبه و من هم از این بحث Gis خیلی لذت میبرم چون عملا هم کار کردم ولی مشکلات خاصی داره که اول از همه پول میخواد دوم حامی میخواد سوم همت و تلاش

دردسر زیاد داره ولی کار شیرینیه و لذت بخش

FirstLine
سه شنبه 16 اسفند 1390, 14:58 عصر
با سلام
اگه امکانش هست یک مثال و نمونه را اموزش بدهید که مثلا مواردی که در بالا فرمودید را انجام بدهد و یا مثلا یه برنامه باشه که مدارس را بصورت نقطه ای تعریف و یا ایمپورت کنیم و با معرفی یک محدوده به ما میزان و تعداد دانش آموز را نمایش دهد.
با تشکر

m_gholami
چهارشنبه 17 اسفند 1390, 11:50 صبح
با سلام

اگر در مورد برنامه نویسی Arc gis با کامپوننتهای سیلولاریت توضیح بدین ممنون میشم.

اینکه چطوری میشه یک ارک سرور رو راه اندازی وتا بتونیم نقشه ها رو برای کامپوننت map در اختیار مون قرار بده

من خوذم خیلی تلاش کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم

در ضمن اگر کتاب برنامه نویسی که ار ابتدا ادمو راه بندازه و هم برنامه نوییسی و arc gis server رو پوشش بده معرفی کنید

با تشکر

parandish
شنبه 20 اسفند 1390, 11:11 صبح
سلام
من اخیرا درگیر یک پروژه ای شدم که لازم بود داخل نقشه یک نقطه ای با lat & long مشخص رو نشون بدم
برای نقشه google map رو به کمک universal map downloader دانلود کردم و با global mapper ضمن geo reference کردن تبدیلش کردم به jpg (سیستم پروجکشن گوگل مپ MERCATOR -WGS84 بود ) .. حالا تو خروجی ای که گرفتم مختصات رو با متر میده در نتیجه نمی دونم با map object چطوری باید تبدیلش کنم به lat & long ؟ کسی می دونه اصلا خود mapobject با همین ورودیها کار می کنه یا نه ؟
توضیح : قبلا با پروجکشن Geographic lat/long (با یک مقدار خطا) geo reference می کردم و بعد تبدیل به jpg کردم و چون تو خروجی lat & long می داد، راحت میشد با map object باهاش کار کرد ولی تو zoom کمتر از 12 خطا زیاد میشه و باید merkator بگیرم تا global mapper مختصات lat & long را درست Geo Refrence کنه

ممنون میشم اگر کسی با map object کار کرده راهنماییم کنه یا رفرنسی لینکی بگذاره :) در مورد روال این کار هم نمی دونم غلطه؟ یا راه بهتر داره؟

parandish
شنبه 27 اسفند 1390, 12:07 عصر
سلام مجدد !
بعد از سعی و خطای فراوان :عصبانی++: مشکل بالا حل شد :لبخند:

برای اینکه یک نقشه UPDATE داشته باشید که با MAP Object2.2 شرکتESRI درست کار کنه می تونید مراحل زیر را انجام بدهید ( که به مشکل بالا نخورید )

1 دانلود نقشه توسط نرم افزار universal map downloader با انتخاب google Street map
2- گرفتن خروجی BMP به کمک دستور map combinerاز منوی tools ( فایل World آن همراه BMP با همان نام خواهد بود ، را تغییر نام دهید تا همنام نباشند سپس آنرا با notepad باز کنید)
3- درگ یا لود BMP ، داخل نرم افزار Global Mapper
4- در این مرحله نرم افزار global mapper پیغامی می دهد مبنی بر اینکه باید map را geo-reference کنید ! yes را انتخاب کنید و با فشار دکمه select projection ، projection را از geographic به Mercator و datum=WGS84 تغییر دهید
5- برای اینکه به هر PIXel ازBMP مختصات درستی نسبت داده شود (GEO-Reference ) باید مختصات حداقل دو نقطه از این نقشه را درسایت GOOGLE MAP پیدا کنیم و با انتخاب این نقطه در بالای این دیالوگ ، lat , long متناظر هر نقطه را وارد نموده دکمه add را وارد کنیم و در انتها با زدن Ok نتیجه را در صفحه ببینید (نقطه اول را می تونید از پیکسل صفر و صفر استفاده کنید که مختصات آن همان عددهای دو خط آخر فایل World ضمیمه BMP است )
6- اگر مراحل فوق را به درستی انجام داده باشید باید با حرکت موس روی نقاط، مختصات درستی در انتهای سمت راست status bar ببینید حالا به منوی tools رفته و configure را انتخاب نمائید و از Tabprojection نوع آنرا از Mercator به geographic تغییر دهید . در این حالت نقشه کمی از نظر پهنا تغییر شکل داده و کم عرض تر می شود
7- حالا نوبت گرفتن خروجی است ... برای map Object بهتره jpg خروجی بگیریم از منوی فایلExport Raster image format را زده و JPG را انتخاب کنید در دیالوگ نمایش داده شده گزینها ی زیادی وجود دارد مثلQUALITY و .... به دلخواه خودتون آنها را تنظیم کنید و محل ذخیره را انتخاب وOK کنید
حالا خروجی مناسب برای MAP OBJECT آمادست که lat/long درست در اختیارتون می گذاره اگر ورژن 2.2 رو داشته باشید یک help دقیق برای ادامه کار داره .
اگر می خواهین دلیل مراحل فوق رو بدونید و یا معنی اصطلاحات رو بفهمین با یک جستجوی ساده کلمه می تونید این کارو بکنید ولی بخوام چکیده اونارو بگه اینطوری میشه : )البته این چیزیه که من تونستم بفهمم و لزوما دقیق نیست و باید از متخصصین دور سنجی و GIS پرسید)
1- Projection : هر نوع قواعد و قانونهایی که در تبدیل و نمایش جسم 3 بعدی در 2 بعدبکار برده میشه ! در مورد نقشه ، میشه گفت اینکه چطوری یک کره رو در یک صفحه نمایش بدیم مثلا عکس از قطب بگیریم یا از استوا یا ... دو نوع معروفش Mercator و geographic (lat/long)
2- Datum : از اونجایی که زمین یک کره ایده آل نیست و تخم مرغی است و کوه و دره داره برای اینکه در GPS بتونن محل دقیقتر رو در نقشه پیدا کنند یک اسکن ماهواره ای تهیه شده و به یک مدل ریاضی تقریب خورده و کلا استانداردهایی از نوع این تقریب و رفرنس مبدا و ... تهیه شده که دربا این عنوان انتخاب میشه .مثلا datum در GPS های معمول WGS84 است که google map هم از همون استفاده کرده در mercator projection
3- Geo-refrence : به عمل نسبت دادن مختصات به یک فایل flat گفته میشه
ضمنا دلیل تبدیل مجدد از Mercator به Georeference اینه که موقع کار با MAPObject من lat/long لازم داشتم
موفق باشید:چشمک:

ghavamiaz
چهارشنبه 01 آذر 1391, 18:48 عصر
سلام من دارم یک سایت طراحی میکنم که باید اطلاعات کامل رو از یک gps بگیره و در سایت نمایش بده هیچ آشنایی قبلی با طراحی این جور سایت ها ندارم میشه یه کم من رو راهنمایی کنید که چطور باید از google maps استفاده کنمgpsچطور اطلاعات رو به وب ارسال میکنه؟