PDA

View Full Version : نرم افزار شبیه سازی

samira222
چهارشنبه 04 آذر 1388, 20:14 عصر
سلام
نمی دونم درسته این سوالم رو تو این تالار مطرح کردم یا نه , به هر حال ببخشید

من یک مساله دارم که باید یکی از نرم افزارهای شبیه سازی حلش کنم
نوع نرم افزارش فرقی نداره
کسی می تونه در این مورد کمکم کنه !!!؟؟؟

MIDOSE
پنج شنبه 19 آذر 1388, 17:45 عصر
یعنی بین این همه مهندس هیچکی visual slam یاد نداره !!!
تایپیک را اف نکنید، اگر کسی بلد باشد یا تمایل داشته باشد کمک خواهد کرد؛در ضمن شما باید قسمتی از کار را خودتان انجام بدید و برای راهنمایی رجوع کنید نه این که خواستار لقمه ی اماده باشید.

xxxxx_xxxxx
شنبه 21 آذر 1388, 12:26 عصر
سلام،
شما حتی مسأله تون رو مطرح نکردید. لطفاً صورت مسأله رو بگید، بعلاوه اون چیزی که تاحالا خودتون بهش رسیدید تا با کمک دیگران تکمیل شه. من visual slam کار نکردم ولی با Arena و gpss آشنا هستم. اینکه با چی پیاده سازی بشه زیاد مهم نیست (میشه تبدیلش کرد)، مهم روش حل مسأله هست، که الان صورت مسأله هم نیست!

samira222
یک شنبه 22 آذر 1388, 18:16 عصر
تایپیک را اف نکنید، اگر کسی بلد باشد یا تمایل داشته باشد کمک خواهد کرد؛در ضمن شما باید قسمتی از کار را خودتان انجام بدید و برای راهنمایی رجوع کنید نه این که خواستار لقمه ی اماده باشید.

منو ببخشید , به خدا منظور بدی نداشتم , من خودم نرم افزار رو گرفتم و چند تا مطلب اموزش و کتاب هم گرفتم و خوندم اما راستش چیز زیادی یاد نگرفتم
در واقع مشکل فعلی من جایی هست که داده ها و جدول ها رو تعریف کنم !!
بازم ببخشید اگه شما یا دوستان دیگه ناراحت شدن , عذر می خوام

samira222
یک شنبه 22 آذر 1388, 18:30 عصر
سلام،
شما حتی مسأله تون رو مطرح نکردید. لطفاً صورت مسأله رو بگید، بعلاوه اون چیزی که تاحالا خودتون بهش رسیدید تا با کمک دیگران تکمیل شه. من visual slam کار نکردم ولی با Arena و gpss آشنا هستم. اینکه با چی پیاده سازی بشه زیاد مهم نیست (میشه تبدیلش کرد)، مهم روش حل مسأله هست، که الان صورت مسأله هم نیست!

سلام
خیلی ممنون از توجهتون , اون دوست دیگمون که فکر کنم خیلی ناراحت شدن ولی من نمی خواستم این طوری بشه و کسی رو ناراحت کنم :اشتباه: شرمنده

همینطور که بالا هم گفتم من تقریبا الان برای تعریف داده ها و جدول هام موندم که کجا باید تعریفشون کنم

صورت مساله اینه :

1 - یک بزرگراهدو منطقه ی بزرگ شهری رو به هم متصل می کنه . در هر 15+-20 ثانیه یک خودرو منطقه ی اول رو ترک می کنه . 20 درصد از خودروها یک سرنشین و 30 درصد دو سرنشین , 10 درصد سه سرنشین , 10 درصد 4 سرنشین و 30 درصد باقی مانده ی خودروها اتوبوس می باشند و هر اتوبوس 40 سرنشین دارد . مدت مسافرت بین دو منطقه ی شهری 10+-60دقیقه است . این سیستم را چنان شبیه سازی نمایید تا مشخص شود چقدر طول می کشد تا 5000 نفر اول به منطقه ی دوم وارد شوند .

2 - حافظه ی یک سیستم کامپیوتری دارای 160 کیلوبایت می باشد , برنامه هایی که برای اجرا وارد این سیستم می شوند دارای اندازه های 10 تا 60 کیلوبایتی با توزیع یکنواخت و زمان اجرای انها تصادفی با توزیع یکنواخت در فاصله ی 20 تا 100 ثانیه می باشد . این مساله را برای 1000 برنامه شبیه سازی نمایید . فرض کنید :
الف - فاصله ی زمانی بین ورود برنامه ها ثابت و 30 ثانیه می باشد .
ب- برای برنامه هایی که کمتر از 50 ثانیه نیاز به cpu دارند time slice ها را 3 ثانیه ای و برای بیشتر از 50 ثانیه time slice ها را 2 ثانیه ای در نظر بگیرید .

مساله اول رو تونستم حل کنم منظورم تو برگه است اما مساله دوم رو هنوز حل نکردم ولی حلش می کنم !!!

من می خواستم این برنامه ها رو با visual slam بنویسم اما اجباری نیست و می شه با gpss یا نرم افزار دیگه ای هم طراحی کنم .

ممنونم

xxxxx_xxxxx
یک شنبه 22 آذر 1388, 21:42 عصر
سلام،

همینطور که بالا هم گفتم من تقریبا الان برای تعریف داده ها و جدول هام موندم که کجا باید تعریفشون کنم تعریف داده ها و جداول در ابتدای دستورات باید انجام شه. چون تعاریف جزو بخش پیش بردازش هستند و باید قبل از شروع به کار سیستم شبیه ساز معرفی شوند.
هر دو مسأله از سیستم های مبتنی بر صف هستند که با توجه به شرایط مسأله از صف های محدود شونده باید استفاده کنیم، برای مسأله دوم اگر از انباره استفاده کنیم فرض کرده ایم پردازشگر کامپیوتر میتواند به طور همزمان برنامه های وارد شده رو اجرا کنه (Multiasking) ولی اگر یک سرویس دهنده در نظر بگیریم و برای برنامه هایی که می خواهند پردازش شوند یک صف با محدودیت داشته باشیم انگار پردازشگر ما Singletask هست و در هر لحظه تنها میتواند به یک برنامه پاسخگو باشه و تا زمانی که عمل پردازش یک برنامه پایان نیافته برنامه دیگر وارد نمی شود. با توجه به قسمت ب ، سیستم کامپیوتری موردنظر Multitask هست.

ورود برنامه ها به حافظه از تابع توزیع آماری میشه که دقیقاً به خاطر ندارم که چطور این توابع رو باید تعریف کرد. ولی ساختار کلی برنامه به صورت زیر میشه که باید بجای عدد 35 همون تابع زمان اجرای برنامه ها رو فراخوانی کنید. البته با صرف نظر از شرط موجود در بند ب مسأله.

Buffer Storage 160

Generate 30

Queue Q1 , 1
Enter Buffer , 35
Depart Q1 , 1
Advance 60 , 40
Leave Buffer , 35

Terminate
Start 1000
اعدا بالا میانگین اعداد در صورت مسأله هستند.

iris_f
دوشنبه 20 آذر 1391, 11:14 صبح
سلام دوستان عزیز
امکان داره در رابطه با نرم افزار Arena کمی راهنماییم کنید.
راستش به نظر من این نرم افزار اینترفیس ضعیفی داره و من نتونستم قسمت کدنویسی شو پیدا کنم.
در Arena از زبان GPSS استفاده می شه؟ یا زبان دیگه ای را تحت پوشش داره؟
من می خوام یکی از مثال های خود نرم افزار Arene رو تحلیل کنم و ارائه بدم ، مشکلی که دارم اینکه نمی دونم از کجا شروع کنم.
اگر کمکم کنید خیلی ممنون می شم.