PDA

View Full Version : نگرشی بر زبان های برنامه نویسی

حسن صفوی
سه شنبه 23 فروردین 1384, 18:14 عصر
نگرشی بر زبان های برنامه نویسی

من این مقاله را برای کسانی می نویسم که تازه وارد دنیای برنامه نویسی شدند و می خواهند زبان خود را بر اساس کاری که می خواهند انجام دهند انتخاب کنند.

اصولا هر زبانی که بوجود می آید با یک هدف خاص کار خود را دنبال می کند و دارای ویژگی های منحصر به فرد و همچنین کمبود هایی نسبت به سایر زبان ها دارد.

من دراین مقاله اساس برنامه نویسی را بر پایه برنامه نویسی برای سیستم عامل ویندوز می گذارم.چون معمولا امروزه این نوع برنامه نویسی درب ورود به سایر برنامه نویسی ها است.

من در این مقاله از منبع خاصی استفاده نکردم و فقط بر حسب تجربیات خودم و نظرات دیگر همکاران در برنامه نویسی در زبانهای مختلف که بیشتر عمرم رو توی این کار به سر بردم استفاده کردم.(سعی کردم در نوشتن این مقاله از نوشتار بسیار ساده و غیر فنی استفاده کنم)

همانطور که می دانیم امروزه بیشتر زبانها برای نوشتن برنامه تحت ویندوز از روش شی گرایی استفاده می کنند.در واقع شی گرایی شبیه سازی دنیای طبیعی در برنامه نویسی است .به این نوع برنامه نویسی OOP می گویند که مخفف Object Oriented Programing است یعنی برنامه نویسی شی گرا.امروزه تمامی برنامه های محصولات RAD از همین شیوه استفاده می کنند.سه شرکت بزرگ ساخت و پیاده سازی زبان های برنامه نویسی عبارت اند از مایکروسافت و سان و بورلند.شرکتی مثل بورلند تمام تلاش خود را بر همین مبنا گزارده است وتمام محصولات خود را از چند ده سال پیش بر همین اساس عرضه کرده است.
چند زبانی که امروزه بشکل شدید روی IDE هاشون رقابت می شود عبارت اند از C وPascal و Basic و Java
هر سه شرکت بر ساخت IDE های مختلف روی این زبان ها رقابت می کنند (البته ماکروسافت روی پاسکال اخیرا کار نمی کنه و همچنین بورلند که بیسیک رو گذاشته کنار)
بعد از اینکه برنامه نویسی مبتنی بر فرم به عنوان محبوب ترین نوع برنامه نویسی انتخاب شد هر یک از این شرکت ها رقابت تنگاتنگی برای ساخت IDE های بصری (Visual)
انجام دادند که حاصل تا امروز چنین شد:
Microsoft Visual Basic برای Basic
Borland Delphi برای Pascal
چون C یک زبان فوق العاده قوی تری نسبت به دو زبان بیسیک و پاسکال است پس بنابر این Visual آن هم از این قاعده مستثنی نیست.بعد از اینکه این زبان به یک زبان شی گرا/پروسوجرال تبدیل شد نام آن به C++ تغییر یافت .(در واقع C++ نسخه ای از C است که از شی گرایی تبعیت می کند)
VIsual های ساخته شده برای C عبارت اند از:
Microsoft Visual C++
Microsoft Visual C#
Borland C++ Builder
Borland C# Builder

(C# نسخه ای از C که شی گرایی محض است و هدف ساخت آن رقابت با جاوا بود در برنامه نویسی اینترنت امکانات بهتری نسبت به C++ دارد ولی هرگز نمی تواند جای قدرت گرایی Power Oreinted زبان C++ را بگیرد)

تمام زبان هایی که توسط مایکروسافت عرضه شده اند در یک بسته بنام Visual Stadio با هم عرضه می شوند.
اکثر زبان های یاد شده در سال 2005 هم عرضه شدند که کاملترین و قویترین حالت خود را دارند.(نسخه 2005 delphi از کد های C# , و VB هم پشتیبانی می کند)

بستگی به انتخاب شما و کاری که می خواهید انجام دهید می توانید زبان خود را انتخاب کرده ولی آنچه مسلم است اینکه در وحله اول باید میزان سازگاری زبان با سیستم عامل بررسی شود.
چون ویندوز محصول مایکروسافت است طبعا زبان توسیه شده توسط دانشمندان بزرگ برنامه نویسی زبان های محصولات مایکروسافت می باشد(البته در درجه اول).
و همین امر است که باعث شده تنها زبان های استاندارد همان IDE های ماکروسافت باشد که یکی از رمز های موفقیت ماکروسافت در واقع همین است.
امروزه شرکت بورلند طبق آمار خودش در سایت بورلند بیشتر درامد خود را از طریق عرضه زبان Delphi بدست می آید که شاید دلیل موفقیت این زبان بین دیگر زبان های بورلند نبودن زبان رقیب که بر پایه پاسکال نوشته شده باشد.
اوایل عمر دلفی این زبان بسیار پیچیده بود که خیلی محبوب واقع نشد ولی از وقتی که این زبان روز به روز قدرتمند تر می شد ساده تر هم می شد.الآن این به جایی کشیده شده که این زبان تقریبا الآن تمام قابلیت ها را دارد و به یک غول برنامه نویسی تبدیل شده تا زبان.
اصولا کسی که برنامه نویس دلفی می شود توی همون دلفی گیر می کند چون اجازه کار با دیگر ابزار ها را بینیاز می کند تا جایی که دلفی به یک زبان محبوب در ایران تبدیل شده است.
ماکروسافت هم در واقع به شدت از VB (ویژوال بیسیک ) حمایت می کند و همچنین شاهد قدرتمند تر شدن این زبان نسبت به قبل هستیم به طوری که پیش بینی می شود تا سال 2007 این زبان هم یک زبان همه گیر شود.
البته این نکته هم بگم که زبان VB در کشورهای صنعتی بسیار محبوب تراز دلفی است چون برنامه نویسی با این زبان بر خلاف دلفی به همه جا می کشاند (بعد از کار کردن با این زبان منظورم رو شخصا درک خواهید کرد)
هما نطور که قبلا هم گفتم C بعلت قدرت زاتی اش به یک ابر زبان جاودانه و آینده دار تبدیل شده و بی شک برنامه نویسان موفقتری نسبت به دیگر زبان ها دارد.
برای یک انتخاب IDE توسیه می شود از محصولات ماکروسافت استفاده شود بدلیل یکی سازگاری بیشتر سیستم عامل با اینگونه زبان ها و دیگری درجه یک بودن شرکت ماکروسافت.
همانطور که می دانیم در بین شرکت های نرم افزاری ماکروسافت تنها تعیین کننده استاندارد و همچنین یک شرکت درجه یک بحساب آمده در صورتی که بورلند یک شرکت درجه دو در طبقه بندی شرکت های آمریکایی شناخته شده و هنوز نتوانسته حتی در پیاده سازی زبان های برنامه نویسی (که کار اصلی بورلند است) به قدرت ماکروسافت برسد.(که بی شک مهمترین رکن یک انتخاب درست زبان در همان آمریکا هست)
برای مقایسه بین Visual C++ و Visual C# :
زبان C# یک زبان مدرن و شی گرای محض و قابلیت خیره کننده ای در برنامه نویسی وب دارد.
زبان VC++ یک زبان معرفی شده Power Oriented (قدرت گرا) است که بزرگترین پروژه های برنامه نویسی دنیا با این زبان نوشته شده که یاد گیری دقیق آن نیاز به تلاشی سخت و طاقت فرسا دارد که این حقیر بعد از 8 سال برنامه نویسی با این زبان هنوز نتوانسته به اسرار نهفته در این زبان پی ببرد.

زبان های دیگر در زمینه برنامه نویسی ویندوز از جملهC Buil... و غیره که آوردن اسم آنها هم ارزش دادن به آن محسوب می شه همان بزاریم که در نسل انقراض باقی بمانند که حداقل توانسته باشیم قدمی کوچک در راه پیشرفت برنامه نویسی در ایران گذاشته باشیم.

با تشکر از راهنمایی های ارزشمند همکاران خوبم دکتر رضا علینژاد و مهندس علی محمد پور.

Inprise
سه شنبه 23 فروردین 1384, 18:37 عصر
این [باصطلاح] مقاله ، محصول تصورات شخصی نویسندهء آن است و بخش اعظم اون ارزش فنی نداره .

vcldeveloper
چهارشنبه 24 فروردین 1384, 03:12 صبح
چون اجازه کار با دیگر ابزار ها را بینیاز می کند

VB در کشورهای صنعتی بسیار محبوب تراز دلفی است چون برنامه نویسی با این زبان بر خلاف دلفی به همه جا می کشاند

توسیه می شود

در وحله اول باید
و ...

همکاران خوبم دکتر رضا علینژاد و مهندس علی محمد پور.
امیدوارم دستور نگارش و املای همکارانتون مثل شما نباشه!