PDA

View Full Version : سوال: نحوه طراحی فرمهای خاص

sjhosseini
یک شنبه 15 آذر 1388, 21:32 عصر
سلام
بعضی از قسمتهای برنامه هایی که می نویسیم می تونن با طراحی ابتکاری user freindly تر بشن و کاربر رو به زحمت نیندازن
مثلا مشکلی که من تو اغلب برنامه ها با اون درگیرم اینه که مثلا اگه یک جدول داشته باشم که توش اسامی گروه های کالا و یکی دیگه زیرگروها و دیگری خود کالا باشن من از سه تا فرم مجزا برای ثبت تر بخش استفاده می کنم که با توجه به ارتباط اونا در حین ورود رکورد جدید کاربر تو زحمت میفته
اگه یه طرح مناسب و کارایی باشه که حداقل دو جدول گروه و زیرگروه های هر گروه با یک دیزاین مناسب در یک فرم ثبت بشن خیلی عالی میشه
البته من برنامه های دیگه مثل هلو رو هم دیدم ولی به نظر کاربر گیج میشه
کسی از دوستان طرحی به ذهنش میرسه؟

mahmood3d
یک شنبه 15 آذر 1388, 23:11 عصر
سلام من دقیقا متوجه منظور شما نشدم ولی می تونید به جای استفاده از 3 تا فرم از 1 فرم استفاده کنید و گروه های اصلی کالا رو داخل یک کمبو باکس قرار بدید و بر اساس اینکه چه گروهی انتخاب میشه زیر گروه های مربوطه رو از دیتا بیس بخونید و توی کمبو باکس دیگه ای قرار بدید و در نهایت با مقادیری که داری کالا رو داخل زیر گروه مورد نظر ثبت کن.
البته در این حالت باید هر کدام از گروه ها و زیر گروه های خودت رو قبلا ثبت کرده باشی که فکر کنم مشکل تو هم همین باشه که برای ثبت کردن گروه و زیر گروه یک فرم جداگانه طراحی می کنی.
اگه مشکلت همینه که به نظر من همین روش خوبه ولی شما می تونید برای اینکه کاربر راحت تر باشه هر کدوم از فرم هایی که برای گروه و زیر گروه طراحی می کنی توی یک پیکچر باکس طراحی کنی و اونا رو مخفی کنی و کنار هر کدوم از گروه و زیر گروه یک دکمه بزاری تا کاربر در هنگام نیاز به ثبت گروه یا زیر گروه با زدن اون پیکچر باکس مربوطه رو ظاهر کنه و کاراش رو انجام بده و بعد اونو ببنده.
من که قبلا وی بی کار می کردم در بعضی جاها برای اینکه فرم شلوغ نشه از این روش استفاده می کردم.
امیدوارم که تونسته باشم منطورم رو برسونم.

sjhosseini
دوشنبه 16 آذر 1388, 07:06 صبح
سلام من دقیقا متوجه منظور شما نشدم ولی می تونید به جای استفاده از 3 تا فرم از 1 فرم استفاده کنید و گروه های اصلی کالا رو داخل یک کمبو باکس قرار بدید و بر اساس اینکه چه گروهی انتخاب میشه زیر گروه های مربوطه رو از دیتا بیس بخونید و توی کمبو باکس دیگه ای قرار بدید و در نهایت با مقادیری که داری کالا رو داخل زیر گروه مورد نظر ثبت کن.
البته در این حالت باید هر کدام از گروه ها و زیر گروه های خودت رو قبلا ثبت کرده باشی که فکر کنم مشکل تو هم همین باشه که برای ثبت کردن گروه و زیر گروه یک فرم جداگانه طراحی می کنی.
اگه مشکلت همینه که به نظر من همین روش خوبه ولی شما می تونید برای اینکه کاربر راحت تر باشه هر کدوم از فرم هایی که برای گروه و زیر گروه طراحی می کنی توی یک پیکچر باکس طراحی کنی و اونا رو مخفی کنی و کنار هر کدوم از گروه و زیر گروه یک دکمه بزاری تا کاربر در هنگام نیاز به ثبت گروه یا زیر گروه با زدن اون پیکچر باکس مربوطه رو ظاهر کنه و کاراش رو انجام بده و بعد اونو ببنده.
من که قبلا وی بی کار می کردم در بعضی جاها برای اینکه فرم شلوغ نشه از این روش استفاده می کردم.
امیدوارم که تونسته باشم منطورم رو برسونم.
منظورم همین بود ولی انتخاب کمبو باکس در مواردی که رکوردها زیاد می شه کار کاربر رو سخت می کنه و نیاز به کلیک های زیادی داره من استفاده از گرید رو ترجیح میدم ولی نمیدونم ظاهرشو چیکار کنم که کار با برنامه سخت نشه

sjhosseini
سه شنبه 17 آذر 1388, 23:37 عصر
کسی راه حلی به ذهنش نمیرسه؟؟؟

ASKaffash
چهارشنبه 18 آذر 1388, 08:48 صبح
سلام
این UI ایده نرم افزار حسابداری Tick است که سعی شده در یک فرم کاملا کاربر پسند طبقه بندی کالا ها را انجام دهد.