PDA

View Full Version : دسته بندی فرم ها در دلفی

عقاب سیاه
شنبه 21 آذر 1388, 19:26 عصر
سلام ببخشید در دلفی امکان دسته بندی فرم ها وجود دارد؟
یعنی می توان مثلا فرم هایه مربوط را درون برنامه دسته بندی(پوشه بندی)کرد تا برای انتخاب یک فرم(برای برنامه نویس و یا بازبینی کدها و فرم ها ی یک برنامه در آینده) به مشکل بر نخورد و با یک نوع سردرگمی روبرونشد؟؟

مثلا در یک برنامه 30 یا 40 فرمی خیلی همچین چیزی نیاز است!آیا چنین امکانی وجود دارد؟؟

hadisalahi2
شنبه 21 آذر 1388, 19:57 عصر
یعنی اینکه فرم ها رو در روی دیسک دسته بندی کرد؟
اگه منظورتون اینه ، خوب البته که میشه، کافی موقع ذخیره فرم ها یا همون یونیت ها اونها رو در پوشه مورد نظر ذخیره کنید.
فقط باید دقت کنیدکه تمام فایلهای یک پروژه در یک پوشه ذخیره شود.

majid_ramak
یک شنبه 22 آذر 1388, 15:30 عصر
متاسفانه سوالتون خیلی گنگ
اما بهترین روش برای دسته بندی کردن فرم ها و استفاده بهینه از ﺁنها (از نظر زمان، کد نویسی و تعداد خطا) می تونید از مفهوم Inherit کردن استفاده کرد یعنی یک سری فرم با قالب خاص طراحی می کنید و بقیه فرم ها رو از این فرم های پایه Inherit می کنید.
این کار چند مزیت داره:
۱- از نوشتن کد های تکراری که در بعضی فرم ها باید تکرار بشه جلوگیری میکنه.( و این باعث راحتی در بازبینی برنامه ها میشه).
۲- مرتب تر شدن و دسته بندی شدن فرم ها.
۳- با این کار دیگه لازم نیست اگر یک کد در چند فرم تکرار شده و بخواید همرو تغییر بدین بلکه کافیه اون کد رو در فرم پایه بنویسید و فقط در اون فرم کد رو تغییر بدین با این کار این تغییر در تمام فرم های مشتق شده از اون فرم اعمال خواهد شد.

عقاب سیاه
یک شنبه 22 آذر 1388, 16:47 عصر
یعنی اینکه فرم ها رو در روی دیسک دسته بندی کرد؟
اگه منظورتون اینه ، خوب البته که میشه، کافی موقع ذخیره فرم ها یا همون یونیت ها اونها رو در پوشه مورد نظر ذخیره کنید.
فقط باید دقت کنیدکه تمام فایلهای یک پروژه در یک پوشه ذخیره شود.

سلام با تشکر از دوستانی که جواب دادند:تشویق:

نه منظورم این نبود ببینید در داخل خود دلفی را میگم که مثلا بشه فرم های مربوط به هم را دسته بندی کرد تا انتخاب و پیدا کردن یک فرم در محیط دلفی راحت تر و سریع تر باشد.
---
آقا مجید ببخشید میشه بیشتر راهنمایی کنید:متفکر::لبخند:

majid_ramak
دوشنبه 23 آذر 1388, 14:54 عصر
دوست عزیز یک پروژه جدید باز کنید
حالا روی فرم مورد نظر برای مثال یک TButton قرار بدین. و در OnClick دکمه مورد نظر کد زیر رو بنویسید
اسم این فرم رو برای مثال MyBaseForm بذارید.

ShowMessage('Test');
حالا این فرم یک فرم پایه برای شما منظور میشه
حالا از منوی File --> New --> Other
روی شاخه Inheritable Items برید و بر روی MyBaseForm کلیک کنید. حالا OK کنید میبینید که یک فرم شبیه به فرم MyBaseForm در اختیار شما قرار می گیره که مثل همون فرم MyBaseForm یک Button روش قرار داره حالا اگه برنامه رو اجرا کنید و فرم رو نمایش بدین و بر روی دکمه مورد نظر کلیک کنید میبینید که همون عمل دکمه ای انجام میشه که در فرم MyBaseForm بوده یعنی شما یک فرم از نوع فرم MyBaseForm ایجاد کردید با همون خواص (این فرم شامل تمام خواص فرم MyBaseForm بعلاوه خواص مربوط به خودشه) حالا در یک پروژه بزرگ که تعداد فرم ها بسیار بالاست و نیاز به دسته بندی فرم ها در چند دسته خاص دارید میتونید چند فرم پایه طراحی کنید و تمام فرم های خودتون رو از این فرم های پایه مشتق کنید. با این کار فرم های شما هم دسته بندی میشن و هم اینکه پروژه شما از نظم بسیار بالایی برخوردار میشه و هم اینکه تا حد بسیار بالایی از نوشتن کد های تکراری جلوگیری میکنید و این باعث کم شدن تعداد خطاها و صرفه جویی بسیار بالا در زمان میشه.
امیدوارم توضیحاتم قابل فهم بوده باشه و تونسته باشه جواب نیازتون رو بده دوست عزیز.

عقاب سیاه
دوشنبه 23 آذر 1388, 15:59 عصر
درود بر شما
ببخشید آقا مجید خیلی خوب و عالی بود اما بازهم بن به امکان دسته بندی نیاز دارم با روش شما تعدادی از فرم ها منظم می شوند اما دسته بندی نیز اگر امکانش باشد خیلی عالی می شود!

masoud_z_65
سه شنبه 24 آذر 1388, 22:17 عصر
دوستان عزیز اینطور که من متوجه شدم منظور ایشون دسته بندی فرمها در داخل محیط طراحی است
مثل محیط Visual Studio که میشه فولدر بندی کرد

جالبه برا پروژه هایی که فرمهای زیادی داره عالیه
کسی میتونه کمک کنه؟

عقاب سیاه
سه شنبه 24 آذر 1388, 22:51 عصر
ببخشید دوستان اگه این امکان وجو نداره نمی شه خودمون به وسیله کامپوننت نویسی به آن اضافه کنیم؟؟:عصبانی++:

vcldeveloper
چهارشنبه 25 آذر 1388, 10:13 صبح
دوستان عزیز اینطور که من متوجه شدم منظور ایشون دسته بندی فرمها در داخل محیط طراحی است
مثل محیط Visual Studio که میشه فولدر بندی کرد

جالبه برا پروژه هایی که فرمهای زیادی داره عالیه
کسی میتونه کمک کنه؟
وقتی سوال در تالار مناسب مطرح نشه، اینطور جواب های غیر مرتبط هم دریافت میشه! سوال رو کاربر باید در تالار مباحث مرتبوط با IDE دلفی می پرسید، نه در تالار مباحث عمومی دلفی.

Project Manager دلفی امکان ایجاد پوشه های مجازی نداره، ولی میتونه فایل های پروژه را بر اساس محل قرار گیری شان در دیسک دسته بندی کنه. به این ترتیب، کاربر میتونه سورس کدهای مرتبط با هم در یک پوشه بر روی دیسک قرار بده تا IDE هم آنها را در داخل یک پوشه در Project Manager نمایش بده:
41260

عقاب سیاه
پنج شنبه 26 آذر 1388, 15:14 عصر
خیلی ممنون آقای کشاورز

وقتی سوال در تالار مناسب مطرح نشه، اینطور جواب های غیر مرتبط هم دریافت میشه! سوال رو کاربر باید در تالار مباحث مرتبوط با IDE دلفی می پرسید، نه در تالار مباحث عمومی دلفی.
ببخشیدا من سوال را در تالار دیگری مطرح کردم ولی خود مدیران آن را به مباحث عمومی دلفی منتقل کردند! و این موضوع تقصیر مدیران سایت است نه من !!!!
به هر حال خیلی ممنون:تشویق:

alireza_gh1366
دوشنبه 17 اسفند 1388, 18:31 عصر
این کار در دلفی 7 امکان نداره ولی بهتره از یک روش اسم گذاری خوب برای خودت استفاده کنی هم فرمهات هم یونیت ها