PDA

View Full Version : اشکال در جستجو در پایگاه اکسس

javad3151
شنبه 27 فروردین 1384, 11:53 صبح
سلام
asp.net/vb.net
من در ایجاد و update رکورد ها مشکلی ندارم (access)ولی موقع انتخاب رکورد های فارسی مشکل ایجاد می شود (مثلا یک رکورد به نام "خدیوی" دارم وقتی "%خد%" را جستجو می کنم پیداش می کنه ولی وقتی "%خدیو%" را جستجو می کنم پیدا نمی کنه )
اگه میشه راهنمایی کنید

Spoofed
شنبه 27 فروردین 1384, 12:54 عصر
دو راه دارید:
الف) هنگام ورود داده ها کمی دقت بخرج داده و آنها را استاندارد کن. با استفاده از تابع Replace ، همه رو یک دست کن. برای مثال "ی" را با "ى" جایگزین کن. در این حالت در هنگام جستجو هم مشکلی نخواهید داشت.
ب) الان دیتابیسی با انواع "ی" ها و "ک"ها دارید (یاد اون جوک افتادم که می گفت چند نوع "ک" داریم....! :evil2: ). مهم نیست! بازهم با استفاده از تابع Replace حالتهای مختلف را ایجاد و سپس از Or استفاده کن. یعنی چی؟
یعنی اینکه

Select * from tbl1 where (f1 like '%xxxxی%') or (f1 like '%xxxxى%')

گرفتی؟

aidinwashere
شنبه 27 فروردین 1384, 23:50 عصر
دوستی جایی گفته بود باید collation رو عوض کنند.

javad3151
یک شنبه 28 فروردین 1384, 12:06 عصر
خیلی ممنون
ولی یه مشکل :
کاربران با سیستم های مختلف به سایت متصل می شوند و فرق "ی" را با "ى" نمی دانند تازه توی ویندوز من هم فقط "ی" می زنه و "ى" را نمی تونه بزنه
:wise2:

aidinwashere
دوشنبه 29 فروردین 1384, 00:39 صبح
بابا بگید این collation رو باید عوض کته یا نه! :confy2:

Spoofed
دوشنبه 29 فروردین 1384, 07:04 صبح
نه. از collation برای تنظیم code page پیش فرض ثبت داده ها استفاده می شود. برای مثال اگر آنرا روی عربی بگذارید کد پیج پیش فرض عربی در نظر گرفته می شود. در کل ربطی به "ی" و "ى" ندارد (چون عربی باشد یا خیر باز هم اس کیوال سرور می تواند آنرا ثبت کند).

aidinwashere
دوشنبه 29 فروردین 1384, 20:11 عصر
ای بابا
پس اصلا نباید collation رو عوض کرد؟
بصورت پیش فرض که از UTF-8 ساپورت نمیکنه.
:confy2: :گیج: