PDA

View Full Version : ساخت پایگاه داده از طریق VB6

hfjpro
جمعه 27 آذر 1388, 18:58 عصر
سلام دوستان.
قبل از هر چیز باید بگم که داخل انجمن، راجع به سوالم جستجو کردم، اما چیزی پیدا نکردم.
من می خوام از طریق VB6 یک database بسازم. اما نمی دونم چطوری میشه اینکار رو کرد و ازش استفاده کرد.

کاری هم که میخوام انجام بدم اینه که بتونم مثلاً یک دفترچه تلفن خیلی خیلی ساده بسازم که قابلیت اضافه کردن و حذف کردن اسامی رو از داخل برنامه داشته باشه. در ضمن بتونه مثل برنامه excel ، خط های سطرها و ستون ها رو نمایش بده.
مثلا سه تا ستون داشته باشه، ستون اول برای نام، ستون دوم برای نام خانوادگی، و ستون سوم برای شماره تلفن.

اگر شما لینک خاصی رو به من معرفی کنید که توضیحات کاملی درباره ساخت پایگاه داده در VB6 و چگونگی استفاده از اون داشته باشه (بصورت فارسی) خیلی ممنون میشم. یا اینکه خودتون زحمت آموزش اون رو بکشید. قول میدم یه روزی جبران کنم. به هر حال اینجا Forum هست و برای کمک کردن به همدیگه ساخته شده. درسته که الان مبتدی هستم، ولی چند سال دیگه میتونم مشکلات خیلی از دوستان رو حل کنم.

تجربه برنامه نویسی با Commodore 64 و Qbasic هم دارم. اما حالا دیگه Qbasic جواب نمیده و میخوام VB یاد بگیرم. با VB6 هم در حد دبیرستان بلدم کار کنم.

rd.net
جمعه 27 آذر 1388, 21:59 عصر
اگه با اکسس کار کنی خیلی راحت تره.

hfjpro
جمعه 27 آذر 1388, 22:51 عصر
خیلی ممنون.
با access میشه یه برنامه ی کامل ساخت ؟ یا اینکه فقط برای ایجاد database بکار میره و باید از طریق VB باهاش ارتباط برقرار کرد ؟

butterfly8528
شنبه 28 آذر 1388, 00:15 صبح
با access میشه یه برنامه ی کامل ساخت ؟

تقریبا خیر .

یا اینکه فقط برای ایجاد database بکار میره و باید از طریق VB باهاش ارتباط برقرار کرد ؟

تقریبا بله !

rd.net
شنبه 28 آذر 1388, 10:32 صبح
بستگی به کاری که میخوای انجام بدی داره.
برای دفتر تلفن خوبه.

M_Ali_Safdari
شنبه 28 آذر 1388, 12:07 عصر
توصیه می کنم کتاب Visual Basic در 21 روز رو تهیه کنید
چون طولانی است روال انجام کار نمی شه اینجا توضیح داد.اگر کتاب رو دارید و مشکلی دارید می تونم کمکتون کنم.
در ضمن با اکسس هم می شه یک برنامه کامل بنویسید ولی باز هم باید VB یاد بگیرید .چون انجا هم VBA وجود داره که کمی تفاوت داره ولی در نهایت بیش از 90% همون VB6 است.تنها مشکل اکسس اینه که فایل اجرایی نمی شه ساخت که Stand alone اجرا شود.

مرتضی تقدمی
شنبه 28 آذر 1388, 16:50 عصر
من به شما توصیه می کنم از Adodc و Datagrid استفاده کنید . من از اینها استفاده کردم و خیلی زود (نزدیک 1 ماه ) تونستم یک بانک اطلاعاتی با وی بی بسازم که از Access هم استفاده شده .
موفق باشید %

rd.net
شنبه 28 آذر 1388, 19:36 عصر
من به شما توصیه می کنم از Adodc و Datagrid استفاده کنید . من از اینها استفاده کردم و خیلی زود (نزدیک 1 ماه ) تونستم یک بانک اطلاعاتی با وی بی بسازم که از Access هم استفاده شده .
موفق باشید %

تو یک ماه خیلی زیاده.
1 روزه تمومه.از data enviroment میشه استفاده کرد.به نظر من از adodc راحتتره.(به نظر من)

HamedNet_ir
شنبه 28 آذر 1388, 20:26 عصر
از طریق خود وی بی میشه دیتابیس ساخت
منوی بالا
add-Ins ==> Visual Data managment

یه کم با هاش کار کنید میتونید خیلی راحت به طور اتوماتیک جدول ها را روی فرم منتقل کنید.

madrid-poorya
یک شنبه 29 آذر 1388, 20:23 عصر
شما مي تونيد بريد به وبلاگ www.visualbasic.blogfa.com (http://www.visualbasic.blogfa.com) همه اينها رو تو فايل پي دي اف داره

hfjpro
یک شنبه 29 آذر 1388, 23:23 عصر
شما مي تونيد بريد به وبلاگ www.visualbasic.blogfa.com (http://www.visualbasic.blogfa.com) همه اينها رو تو فايل پي دي اف داره

دستت درد نکنه رفیق. خیلی بهم کمک کرد.
تا اینجا تونستم یک database ساده با استفاده از access بسازم و با استفاده از شی data ارتباطش رو با DB برقرار کنم.
اما حالا چه طوری میشه از طریق VB ، یه رکورد جدید به جدولم اضافه کنم.
این جدول سه تا فیلد داره : ID و Name و Family

ID که بصورت AutoNumber هست و مشکلی نداره.
اما میخوام یک Command button بسازم که وقتی روی اون کلیک کنم، نام و نام خانوادگی جدید رو که در دو تا textbox تایپ می کنم، به آخر جدولم اضافه کنه و در DB ذخیره بشه.
دوستان میشه لطفاً دستوراتش رو بگید.

hfjpro
یک شنبه 29 آذر 1388, 23:59 عصر
دوستان چرا رکورد جدید به اول جدول اضافه میشه؟ :متفکر:
من از این دستورات استفاده کردم :

Private Sub Command1_Click()
Data1.Recordset.AddNew
Data1.Recordset.Fields("name").Value = InputBox("Name")
Data1.Recordset.Fields("family").Value = InputBox("Family")
Data1.Recordset.Update
End Sub

برای رکورد جدید، ID رو صفر تعریف کرد. حالا دیگه نمی تونم رکورد جدیدی اضافه کنم. چون میگه ID صفر وجود داره و این پیغام رو میده :

http://www.img98.com/images/j8d48gck3nf8piwhmrt.jpg

حالا رکورد جدید چطوری باید به آخر جدول اضافه بشه؟

HamedNet_ir
سه شنبه 01 دی 1388, 08:45 صبح
شما یک کلید معرفی کرده اید ( در داخل دیتابیس ) به همین دلیل به هیچ وجه نمیتوانید رکوردی به ID صفر ایجاد کنید ، مگر اینکه کلید را حذف کنید.

موفق باشید!

hfjpro
پنج شنبه 03 دی 1388, 14:35 عصر
مشکل از Autonumber بود که حل شد.
حالا دارم از Adodc و datagrid برای ایجاد دفترچه تلفن استفاده می کنم.

با تشکر از همگی.

hamed_fn
جمعه 02 بهمن 1388, 16:11 عصر
سلام بر همه
من خودم با پایگاه داده خیلی کار کردم
خیلی هم برنامه نوشتم و تحویل دادم
مثلا یه برنامه نوشتم با access که حساب مشتری ها رو می نویسه آخر ماه هم همه درصد سود رو نشون می ده

malakootian
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 13:59 عصر
با سلام
چطوری میشه یک Table با چند فیلد را به صورت runtimeایجاد کرد و فبل ازپایان برنامهآنرا حذف کرد

aryasoft2872
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 18:36 عصر
یک سوا من تا حالا از data استفاده می کردم و حالا دارم از ADO استفاده می کنم می خوام ببینم اگه بخوام query هام رو از رو database بگیرم چی کار باید بکنم(منظورم کیوری های خود فایله نه این که تو برنامه کیوری بگیرم)