PDA

View Full Version : آموزش مراحل تحلیل کردن سیستم ها

powerboy2988
شنبه 28 آذر 1388, 08:47 صبح
سلام به همه.

من قصد دارم تو این تاپیک شروع کنم به انجام تحلیل و طراحی کردن یک سیستم تا مرز پیاده سازی، تا هم یک منبع خوب باشه برای کسایی که می خواهند تحلیلگر بشوند و هم با همکاری اساتید ، ما هم تحلیلمون قوی تر شه...

اول شروع می کنم به اینکه قراره چه کارهایی انجام شه..

1- یک مقاله میزارم تا افرادی که تازه می خوان شروع کنند به تحلیل با مفاهیم آشنا باشند که از اینجا می تونید اونو دانلود کنید :‌http://barnamenevis.org/forum/showpost.php?p=868516&postcount=2

2- یک مثال میزنیم و شروع می کنیم جمع آوری اطلاعات ،‌ کشیدن دیگرام ها (نمودارهای uml)

3- بحث در مورد مراحل کار

اگر عنوان های دیگه ای هم به نظرتون میاد بگید تا به کارهای بالا اضافه کنیم...

موفق باشید

alawiala
شنبه 28 آذر 1388, 12:10 عصر
ایده جالبی من اولین نفری هستم که حاضر به همکاری هستم

Blunch
شنبه 28 آذر 1388, 22:41 عصر
با عرض سلام خدمت دوست گرامي!

ميخواستم يك خواهشي از حضورتون كنم ، ميشه لطف كنيد در مورد سيستم انبار كه هم پيچيده است و هم كمتر مورد تحليل قرار مي گيرد (به نسبت سيستم ثبت نام دانشگاه و كتابخانه) بحث كنيد بويژه درباره Use case , sequence diagram ,activity diagram ,CRC
خيلي ممنون ميشم جون استادمون تئوري موارد فوق رو گفته و عملي اون رو از ما ميخواد

با تشكر فراوان

mehdi58
یک شنبه 29 آذر 1388, 07:53 صبح
من هم از اين ايده استقبال مي كنم

mahmood3d
یک شنبه 29 آذر 1388, 10:06 صبح
منم موافقم
یک موضوعی رو انتخاب کنین که ریزه کاری زیاد داشته باشه تا همه موارد رو بتونیم بررسی کنیم.

odiseh
یک شنبه 29 آذر 1388, 13:27 عصر
من نظر ديگه اي دارم

اگه همه موافق باشند، اول پروژه كتابخانه رو به عنوان شروع كار دنبال كنيم و بعد از اون بريم سراغ يك پروژه بزرگتر مثل انبار يا فروش.

powerboy2988
یک شنبه 29 آذر 1388, 13:49 عصر
منم بیشتر نظرم همینه که از سیستم های کوچیک شروع کنیم و اجزا رو بهتر بشناسیم و بعد بریم سره سیستم ها بزرگتر...

واسه شروع هم از سیستم کتابخانه شروع می کنیم

powerboy2988
یک شنبه 29 آذر 1388, 13:54 عصر
بسمه الله

خوب اولین مرحله تو تحلیل به عنوان جمع آوری اطلاعات یا data gathering شناخته میشه...
تو این مرحله طی جلساتی که با مشتری که قرار هست سیستم رو براش پیاده سازی کنید برگزار میشود..

تو این جلسات اطلاعات مربوط به سیستم فعلی و مشکلات سیستم فعلی رو شناسایی می کنیم و در نهایت اطلاعت جمع آوری شده را با تیم تحلیل مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانیم business use case آن را طراحی کنیم و با مشتری در مورد فرآیند های آن صحبت کنیم..

برای اینکه مرحله اول ممکنه تو جمع آوری اطلاعات از طرف دوستان از چندجا باشه.. واسه همین من خودم اینکارو انجام میدم..

تو پست بعدی اطلاعات جمع آوری شده رو بهتون میدم

mahmood3d
یک شنبه 29 آذر 1388, 20:02 عصر
پروژه کوچیک هم خوبه ولی بهتره توی پروژه کوچیک روی جزئیات بیشتر زوم کنید که خیلی کوچیک هم به نظر نیاد و تا میشه روش مانور بدین. چون پروژه کتابخونه هم چیزیه که فکر کنم اکثرا حد اقل یک بار برنامه شو (اصولی یا غیر اصولی) نوشتن درکش برای همه راحته و همه راحت متوجه میشن.
من خودم الان دارم روی یک پروژه مدیریت یک محیط آموزشی کار می کنم و یک تاپیک هم براش ایجاد کردم که اگه از دوستانی مایل بودن اون رو هم جداگانه ادامه بدیم.

powerboy2988
یک شنبه 29 آذر 1388, 22:09 عصر
راستي از دوستان خواهش ميشه كه سوالي دارند يا پيشنهادي و يا كمكي تو راستاي بهتر شدن كارمون .. لطفا اين مباحث رو با پيغام خصوصي مطرح كنند .. خيلي ممنون!!
بخش اول كار: جمع آوري اطلاعات

مهمترين عامل تو اين سيستم افراد معمولي مي باشند كه پس از ثبت در اين موسسات به عنوان عضو فعال در اين موسسه شناخته ميشوند.
از عملياتي كه در اين سيستم انجام ميشود مي توان به دادن منابع به اعضاء و همچنين گرفتن منابع از اعضاء اشاره كرد.
در اين سيستم يك سري قوانيني حاكم است كه در زير به آنها اشاره شده است :
قوانين مربوط به ثبت نام :

-هر فرد مي تواند فقط يك بار ثبت نام كند.
-ثبت نام به صورت نامحدود است.
-هزينه ثبت نام رايگان مي باشد.
-هنگام ثبت نام گرفتن اين مشخصات از افراد الزامي مي باشد :

·نام
·نام خانوادگي
·شماره شناسنامه
·نام پدر
·مدرك تحصيلي
·تاريخ تولد
·تلفن تماس
قوانين مربوط به گرفتن منابع توسط اعضاء از موسسه :
-با توجه به مدرك تحصيلي اعضاء مي توانند كتاب دريافت كنند كه به صورت زير است :

·اعضاي داراي ليسانس و پايين تر حداكثر 3 منبع
·اعضاي داراي فوق ليسانس حداكثر 5 منبع
·اعضاي داراي دكترا و بالاتر حداكثر 8 منبع

-همچنين با توجه به منابع؛ هر منبع به صورت خاصي كه در زير تعريف شده است مي تواند به امانت برده شود :
-كتاب :

رمان و شعر 14 روز
مقاله هاي علمي 3 روز
مراجع لاتين و فارسي 1 روز
پايان نامه به امانت داده نمي شود

-مجله و روزنامه به امانت داده نمي شود.
-CD :

آموزشي 10 روز
فيلم 7 روز
برنامه 5 روز
بازي 6 روز

-نوار كاست 7 روز

-براي پس آوردن منبع براي هر عضو جريمه و تشويق در نظر گرفته مي شود كه بر اساس زير محاسبه مي شود :

·اگر تاريخ بازآوري منبع با تاريخ روز برابر بود ؛ عضو جريمه و يا تشويق نميشود.
·اگر زودتر از موعد تاريخ بازآوري منبع ؛ كتاب را تحويل دهد ؛ تشويق ميشود.
·و اگر در تحويل منبع ديركرد داشته باشد ؛ جريمه در نظر گرفته ميشود.
همچنين از هر 3 تشويق ؛ يك جريمه كم مي شود.
و هر 5 جريمه ؛ عضو را در گرفتن منبع محروم مي كند.

علاوه بر اين ها قوانين خاص ديگري نيز مي باشد كه در زير ذكر شده است :

-منابع به صورت تعريف شده اي طبقه بندي مي شوند.
-كسي اخراج نمي شود.
-نام مسئوليني كه كتاب ها را به امانت مي دهند و يا ميگيرند در سيستم ثبت مي شود.
-يك ليست رزور براي اعضائ درست ميشود كه يك منبع به صورت طولاني نزد يك عضو نباشد.
-همچنين دفتري براي در نظر گرفتن منابع گم شده نيز در نظر گرفته ميشود.
-همچنين منابعي كه به علتي از دور خارج شده اند نيز در دفتري جدا ثبت ميشود.

انواع گزارشات و جستجو ها :

-بر اساس اعضاء :

·تعداد جريمه اعضاء
·تعداد تشويق اعضاء
·اعضاي محروم و تاريخ اتمام محروميت
·گزارشاتي بر اساس مشخصات
-بر اساس منابع :

·منبع هايي كه در امانت هستند.
·منبع هاي از دور خارج شده
·گزارشات بر اساس مشخصات منبع
·منابع گم شده
·منابع از دور خارج شده

-بر اساس مسئولين :

·بر اساس مشخصات

alawiala
دوشنبه 30 آذر 1388, 08:07 صبح
ببخشید دوست عزیز به نظر من افراد نظراتشون را اینجا بنویسند و شما در نهایت جمع بندی کنید بهتر از اینکه پیغام خصوصی بفرستند

اما در مورد طرح
بدلیل تنوع زیاد منابع باید آیتمهای تعریف اولیه منابع هم مشخص شود منابعی که بصورت کتاب و مجله هستند و یا منابعی که به صورت فیلم و سی دی هستند
اطلاعات آنها باید ثبت شود

majidmt
سه شنبه 01 دی 1388, 19:07 عصر
دوست عزيز خيلي از ايده شما خوشم اومد واقعا عاليه و به نظر من يكي از بزرگترين مشكلات برنامه نويسي البته گفتم به نظر من همين تحليل صحيح نرم افزار و اگه اين تحليل از اول به خوبي و درستي انجام نشه عواقب بدي داره و در آينده توسعه نرمافزار را مشكل ميكنه .اما من يه پيشنهاد دارم با توجه به اينكه شما يه پست ميزنيد و وسطش چند پسته ديگه زده ميشه روال كار ممكنه عوض شه بهتره شما يه طرح مثلا كتابخانه را كامل در غالب يه فيل word يا pdf كامل تهيه و منتشر كرده و دوستان پس از مطالعه و بهره مندي نظراتشون را جهت رفع اشكالات و توسعه پرو‍‍ژه مطرح كنند.
شاد وپيروز باشيد

powerboy2988
سه شنبه 01 دی 1388, 20:59 عصر
ممنون از شما..
به همين دلايل هست كه ميگم اگر كسي سوالي داره با پيغام خصوصي مطرح كنه تا با جوابش تو پست ها بزارم..

يك چيزه ديگه اينكه خيلي خيلي ... سرم شلوغ شده و بابت همين طول ميكشه كه به روز شه اين تاپيك
از همين جا از همه معذرت خواهي مي كنم

majidmt
پنج شنبه 10 دی 1388, 02:24 صبح
این تاپیک چرا فعال نیست

powerboy2988
پنج شنبه 10 دی 1388, 11:40 صبح
با عرض پوزش از شما دوستان
با برنامه ریزی که کرده بودم فکر می کردم میرسم.. اما چند تا کار خورده بهم و واسه همین خیلی وقته کمی دارم
من system use case اونو کشیدم .. میزارم براتون

powerboy2988
جمعه 11 دی 1388, 11:02 صبح
در جلسه دومي كه با مشتري برگزار شد اين اطلاعات كسب شد :
- مدت زمان منابع براي امانت گرفتن قابل تغيير مي باشد.
خصوصيات مقاله :

عنوان
موضوع
نويسنده(نويسندگان)
سال
ماه
مركز انتشار
كشور
كليد واژه
مشخصات نويسنده

خصوصيات پايان نامه :

عنوان
موضوع
نويسنده(نويسندگان)
استاد راهنما(استادان)
استاد پروژه(استادان)
دوره
سال
ماه
اسم دانشگاه
اسم دانشكده
گروه
گرايش

خصوصيات فيلم :

عنوان
موضوع
گروه
كارگردان(كارگردان ها)
سال ساخت
بازيگران
كشور سازنده
زبان فيلم
زبان ترجمه شده(ها)
زبان زير نويس(ها)
كمپاني
توضيحات

خصوصيات نوار :

عنوان
موضوع
موسسه انتشاراتي
نام گوينده(گويندگان)
سال انتشار
كارگردان(ها)

خصوصيات كتاب :

نام
موضوع
مركز نشر
مولف(ها)
مترجم(ها)
شابك
ويراستار(ها)
شماره كتاب شناسي ملي
سال انتشار
شماره كتاب
تعداد جلد

خصوصيات مجله :

عنوان
موضوع
مركز نشر
صاحب امتياز
مدير مسئول
مدير داخلي
مدير فني
ويراستار(ها)
حروف چيني
همكار فني
سال
ماه
شماره
شماره پياپي
تلفن
آدرس

powerboy2988
جمعه 11 دی 1388, 11:05 صبح
و بر اساس اطلاعات بدست آمده..
class diagram آن به این صورت می باشد :

Blunch
جمعه 11 دی 1388, 18:05 عصر
با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت دوست گرامي !
اگر لطف بفرماييد وUse Case Diagram هايي كه ضميمه مي كنيد داراي وضوح تصوير بيشتري باشد و همچنين نام كلاس و attribute , operation ها به زبان فارسي نوشته شود ، خيلي عالي مي شود . در ضمن از شما يك خواهشي دارم، اينكه لطف بفرماييد و درباره Extended , include توضيحي همراه با شكل بدهيد . ممنون ميشم !!

با تشكر از مطالب مفيد جنابعالي

powerboy2988
جمعه 11 دی 1388, 18:24 عصر
با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت دوست گرامي !
اگر لطف بفرماييد وUse Case Diagram هايي كه ضميمه مي كنيد داراي وضوح تصوير بيشتري باشد و همچنين نام كلاس و attribute , operation ها به زبان فارسي نوشته شود ، خيلي عالي مي شود . در ضمن از شما يك خواهشي دارم، اينكه لطف بفرماييد و درباره Extended , include توضيحي همراه با شكل بدهيد . ممنون ميشم !!

با تشكر از مطالب مفيد جنابعالي

به دليل اينكه همه تو يك عكس جا بشه مجبور شدم كه كوچيكترش كنم!!!!
مشكل شما با زبان انگليسي چيه؟
در مورد كدوم Extended , include توضيح مي خوايد دوست عزيز؟

barnamenevis1978
شنبه 12 دی 1388, 09:18 صبح
سلام
من يه سوال در رابطه با رابطه Extend كه در سيستم شما لحاظ شده داشتم.
تعريف رابطه Extend (طبق برداشت خودم ):
هرگاه يك مورد كاربرد، حالت خاصي از مورد كاربرد ديگر باشد، ‌از مورد كاربرد اول به مورد كاربرد دوم يك فلش كشيده مي شود و رابطه بين اين دو Extend مي باشد.
در سيستم شما متوجه نشدم چرا شما اين رابطه را برقرار كرديد!

Blunch
شنبه 12 دی 1388, 19:48 عصر

من با زبان انگليسي مشكلي ندارم ولي چون اندازه تصاوير به گونه اي بود كه قادر به تشخيص لغتش نبودم پيشنهاد دادم كه نام كلاسها و ويژگهاي آن به زبان فارسي باشد
درمورد Extended , Include هم تعريف تئوريك آن را ميدانم ولي اگر در امتحان پايان ترممان
يك سيستم بدهند و بگويند اين روابط را در شكل نشان دهيد نميدانم . مشكل ما اينست كه مباحث بصورت تئوريك گفته ميشود و كاربرد آن را از ما ميخوهند !! بهر حال ممنون ميشم اگه سيستمي كه مثال مي زنيد سيستم انبار باشد

با تشكر از توجه جنابعالي به مطالب دوستان

powerboy2988
جمعه 18 دی 1388, 12:00 عصر
سلام
من يه سوال در رابطه با رابطه Extend كه در سيستم شما لحاظ شده داشتم.
تعريف رابطه Extend (طبق برداشت خودم ):
هرگاه يك مورد كاربرد، حالت خاصي از مورد كاربرد ديگر باشد، ‌از مورد كاربرد اول به مورد كاربرد دوم يك فلش كشيده مي شود و رابطه بين اين دو Extend مي باشد.
در سيستم شما متوجه نشدم چرا شما اين رابطه را برقرار كرديد!

اگر در مورد 2 تا use case گرفتن منابع و دادن منابع صحبت مي كني ..
دليل اين كار اينه چون تو اين 2 تا use case منابعي كه داده ميشه و يا گرفته ميشه بايد يك سري شرايط مربوط به business اتفاق بيافته براي همين ميام از يك use case ديگه كه اسمش هست وضعيت اعضاء ؛ استفاده مي كنيم... و چون هنگامي كه 2 تا use case قبلي بايد يك سري شرايط مشترك رو انجام بدند؛ تو يك use case جدا اون شرايط رو قرار مي دهيم و اون use case رو extend مي كنيم.

منظورمو گرفتي؟

من با زبان انگليسي مشكلي ندارم ولي چون اندازه تصاوير به گونه اي بود كه قادر به تشخيص لغتش نبودم پيشنهاد دادم كه نام كلاسها و ويژگهاي آن به زبان فارسي باشد
درمورد Extended , Include هم تعريف تئوريك آن را ميدانم ولي اگر در امتحان پايان ترممان
يك سيستم بدهند و بگويند اين روابط را در شكل نشان دهيد نميدانم . مشكل ما اينست كه مباحث بصورت تئوريك گفته ميشود و كاربرد آن را از ما ميخوهند !! بهر حال ممنون ميشم اگه سيستمي كه مثال مي زنيد سيستم انبار باشد

با تشكر از توجه جنابعالي به مطالب دوستان

چند وقت ديگه database اونو براتون ميزارم كه مشكلي ديگه پيش نياد :قلب:
شما بايد نسبت به business كه بهت داده ميشه بفهمي كه احتياج به Extended , Include داري يا نه!

شما چيه اين 2 تا رو نميدوني؟

powerboy2988
جمعه 18 دی 1388, 20:15 عصر
اين هم لينك دانلود ديتابيس اين تحليل همراه با ديتابيس دياگرام:
http://www.4shared.com/file/191518613/56202869/Database.html

Blunch
شنبه 19 دی 1388, 20:59 عصر
با سلام و تشكر فراوان از دوست گرامي!

مشكل من درباره رابطه شامل شدن و گسترش ، عدم درك صحيح از تعريف تئوري است كه استاد به ما گفتند . من يه مثال مي زنم و از شما خواهش ميكنم ببينيد كه به درك درستي رسيدم يا نه ؟
مثلا يكي از سيستم هايي كه با واحد انبار در تماس ميباشد واحد بازرگاني است و شامل قسمت فروش ، خريد و تداركات و توزيع كالاميباشد ، بنظر جنابعالي آيا اين درست است كه
use case واحد بازرگاني را رسم كنيم و يك فلش include به سمت اين 3 واحد رسم كنيم ؟

Blunch
شنبه 19 دی 1388, 21:05 عصر
دوست گرامي!
خيلي خيلي عذر ميخوام يه سوال داشتم از خدمتتون : اين فايلي كه لطف كرديد گذاشتيد
با چه نرم افزاري باز ميشه ؟(شرمنده)

با تشكر

powerboy2988
شنبه 19 دی 1388, 21:30 عصر
با سلام و تشکر فراوان از دوست گرامی!

مشکل من درباره رابطه شامل شدن و گسترش ، عدم درک صحیح از تعریف تئوری است که استاد به ما گفتند . من یه مثال می زنم و از شما خواهش میکنم ببینید که به درک درستی رسیدم یا نه ؟
مثلا یکی از سیستم هایی که با واحد انبار در تماس میباشد واحد بازرگانی است و شامل قسمت فروش ، خرید و تدارکات و توزیع کالامیباشد ، بنظر جنابعالی آیا این درست است که
use case واحد بازرگانی را رسم کنیم و یک فلش include به سمت این 3 واحد رسم کنیم ؟

آخه هيچ اطلاعاتي در مورد واحد انبار ندارم.. شما بايد با توجه به اطلاعاتي كه كسب شده بايد ببيني كه اون use case مورد نظر حتما بين اون 3 تا بايد مشترك باشه و بر اساس چه شرايطي بايد extend و يا include شه

دوست گرامی!
خیلی خیلی عذر میخوام یه سوال داشتم از خدمتتون : این فایلی که لطف کردید گذاشتید
با چه نرم افزاری باز میشه ؟(شرمنده)

با تشکر

با sql server 2008

alawiala
سه شنبه 22 دی 1388, 15:56 عصر
ضمن تشکر از دوست عزیز بابت این مطاب مفید متاسفانه وضوح عکسها خوب نیست من نتوانستم نمودار کلاس راواضح ببینم

باتشکر

Blunch
دوشنبه 05 بهمن 1388, 17:09 عصر
با سلام خدمت دوست گرامي!

ميشه لطف كنيد و در مورد تستهاي بتا و رگرسيون توضيح دهيد و اينكه بطور كلي بهترين تست نرم افزاري كدام تست است؟

با تشكر

msd163
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 09:39 صبح
سلام

الان حدود سه ماهه که از آخرین تاپیک ارسالی می گذره.
چی شده؟
نکنه این پست نصفه کاره رها شده؟

از تمام دوستان خواهش می کنم که اگه توانایی ارائه مطلب دارند این پست را ادامه بدند.
چرا که زیربنای یه نرم افزار خوب داشتن یه تحلیل قویه...

cardano7
شنبه 29 خرداد 1389, 18:41 عصر
سلام
ما منتظر شنیدن بقیه ی نظرهای این دوست خوبمون هستیم.
لطفا ادامه بدید.

sadafsheikhi
دوشنبه 31 خرداد 1389, 19:29 عصر
سلام
من ميشه در مورد پروژه تجزيه و تحليل دانشگاه كمك كنيد

sadafsheikhi
دوشنبه 31 خرداد 1389, 19:31 عصر
با تشكر از شما به خاطر ايده ‏ي خوبتون
ميشه به من در مورد پروژه ي تجزيه و تحليل دانشگاه كمك كنيد
ممنون

fa_karoon
سه شنبه 24 اردیبهشت 1392, 20:32 عصر
سلام دوست عزیز ممنون از این تاپیک بسیار مفید
اما یک سوال مگر شما نگفته بودین اول business use case را می کشیم بعد به سراغ use case می رویم؟ چرا شما چنین کاری نکردین؟ آیا مرحله کشیدن business اهمیت نداره که شما انجامش ندادین؟