PDA

View Full Version : بیشتر روی چه مباحثی ازC# باید تمرکز کرد؟

barati_a
سه شنبه 08 دی 1388, 19:37 عصر
با سلام
راستش نمیدونم این موضوع را باید کجا مطرح میکردم شاید برای خیلی از افراد مثل من این مشکل پیش آمده باشه
مسئله ایی که خیلی درگیر آن هستم اینه که من یک دوره از سی شارپ را در آموزشگاه گذراندم مباحث روی ADO.NET و برنامه نویسی سه لایه بود کتاب دایتل و دایتل را (هم نه کامل) خوندم!

اما موقع مصاحبه یا سابقه کار میخواهند که من ندارم یا یکسری سوالاتی که برام تازگی داره!

حالا میخواستم بدونم مباحثی که در عمل توی شرکتها از آنها به مراتب بیشتر استفاده میشه چیا هستند؟یا بیشتر روی چه مطالبی باید تمرکز کرد؟

Saeed.Masoumi
سه شنبه 08 دی 1388, 21:52 عصر
سلام دوست عزیز می شه چند تا از اون سوالاتی که ازتون می پرسن و شما آشنایی ندارید رو بگید؟
اون موقع خود به خود مشکل شما فکر کنم حل بشه هرچند من خودم هم تجربه ای آنچنانی ندارم که بخوام به شما انتقالش بدم(در زمینه کاروتجربه ی کاری) اما با توجه به توانایی های خودتون باید برنامه های سمپل آماده کنید و آنها را به عنوان سابقه خودتون استفاده کنید.چون تئوری بخشی از کاره اما عمل قسمت مهمتریه.ولی اگه امکان داره و تجربه ای دارید(سوالاتی که می فرمایید ) اینجا ذکر کنید ممنون.

barati_a
سه شنبه 08 دی 1388, 22:37 عصر
خوب راستش من دو سه جا بیشتر مراجعه نکردم بقیه جاها هم که تا رزومه میخواستند و بعد هم که هیچ.اما به کل نا امید شدم نمیدونم باید از کجا شروع کنم
مشکلی که وجود داره اول از همه سابقه کاره که من ندارم راستش میدونم باید یک پروژه را شروع کنم اما اینکه از کجا شروع کنم یا اینکه آیا واقعا این پروژه درست پیش میره یا نه و مهمتر از همه زمانه که باید گذاشت.
اما به چه قیمتی؟! مثلا در نهایت پروژه در سطحی که انتظار هست نباشه یا شاید خیلی از چیزها اصلا به فکرم نرسه!
دیگه مشکلی که داشتم در مورد دیتاست بود در مورد لینکیو یا برنامه نویسی تحت شبکه یا چیزی شبیه این SOA و چیزهای دیگه ایی که برام تازه بودند و نتونستم اسمشون را به خاطر بسپرم!
اما مشکل من اینه که من حرفه ایی نیستم من یک مبتدی علاقه مند به حرفهایی شدنم!قبلا اعلام میکنند که ما برنامه نویس حرفه ایی نمیخواهیم همین که با مفاهیم آشنا باشید کافیه اما آیا اینها یعنی آشنا بودن با مفاهیم یعنی واقعا سی شارپ این قدر وسیعه
من نمیدونم چه قدر وقت بگذارم کدومشون مهمتره یا اینکه اینها کاربرد خاص هر شرکتند یا به صورت عمومی استفاده میشوند
ممنون میشم جوابم را بدید

sunn789
سه شنبه 08 دی 1388, 22:59 عصر
سلام
من هم مبتدی هستم و تا به حال به هیچ شرکت خاصی برای کار مراجعه نکردم فقط در مورد سابقه بهت بگم که شر کار شروع کاره فقط شروع کن کار خودش پیش میاد خوب چندتا کتاب خوب هم که برای کار بگیری کارت رو راه می اندازه البته فلسفه پروژه با اصطلاحات برنامه نویسی فرق میکنه(این نظر شخصیه منه)
این اصلاحاتی هم که از شما پرسیدن هم از تکنولوژی های جدید بوده مانند (Linq) و هم از قدیم یعنی اینکه لازمه همراه با تکنولوژی ماکروسافت پبش برین نه اینکه مانند بعضی از دوستان هنوز با SQL 2000 کار میکنن کار کنید

hakelberfin
چهارشنبه 09 دی 1388, 01:00 صبح
با سلام خدمت دوستان
البته پاسخ من در حضور اساتید و بزرگان نوعی گستاخیه . با عرض پوزش
دوست عزیز برای کار در شرکت ها که اغلب برنامه هاشون تجاریه بیشتر سواد عملی لازمه .
اوان دنبال کسی هستن که بتونه پروژه هاشونو پیش ببره. برا براورد همچین انتظاری شما سعی کنید یه پروژه عملی رو انتخاب و پیش ببرین که علاوه بر تجربه در استخدام به عنوان رزومه خیلی به دردتون میخوره.
ای کاش استاد مهدی موسوی هم که تجربه ی زیادی در برنامه نویسی و مدیریت پروژه دارند و هم دارای سواد تئوری بالایی هستن . در این تاپیک شما رو راهنمایی کنن

sky_in_iran
چهارشنبه 09 دی 1388, 07:23 صبح
سلام دوست عزيز
برنامه نويسي دو قسمت داره اول آشنايي با مفاهيم و عملكرد الگوريتم و روند كار و دوم تمرين تمرين تمرين
شما اگه ميخواي برنامه نويس بشي بايد تمرين كني انقدر اين كارو انجام بدي تا به مرحله حرفه اي بودن برسي .
براي قسمت اول كار نياز داري به استاد و كتاب و راهنمايي اما در مرحله دوم نميگم به اين موارد نياز نداري اما در اين مرحله 90 درصد كار خودتي و 10% مواردي كه بهش اشاره كردم . يكي از دوستان گفت برو تكنولوژي هاي روز و ياد بگير اما به نظر من اگه ميخواي برنامه نويس بشس اصلا اين كارو نكن چرا ؟ براي اينكه 98% كساني كه الان تكتولوژي روز و بلدن در ايران اصلا نمي دونن اينا واسه چي به وجود اومده ! به چه مشكلي خوردن كه اين راهكارو دادن ! يا اينكه هدف از استفاده از اينا چيه ! نظر من اينه كه تو برنامه نويسي بايد چرخ درست كردن و بلد باشي نه اينكه همش از چرخ استفاده كني .
برو كار كن ، تمرين كن حتي براي مشكلاتت خودت راه كار بده اگر به جايي نتونستي بعد برو سراغ تكنولوژي كه الان هست و كاره تورو را ميندازه اون موقع هم ميتوني تكنولوژي و كامل درك كني و هم هدف از استفاده از اون و بدوني البته اينايي كه من گفتم كاملا يه نظر شخصيه .
در شركتام سوال ها بيشتر در مورد تكنولوژي هاي مربوط به دات نت فريم ورك 3 و برنامه نويسي به صورت شي گرا و اين موارد :( class , interface , object , connection pooling , asp.net , sql , ) و موارد ديگر مربوط به كار با بانك اطلاعاتي معمولا ايناست در حال حاضر

barati_a
چهارشنبه 09 دی 1388, 07:23 صبح
به هر حال از نظراتتون ممنونم
فکر کنم چیزی که توی این رشته مهمتره مطالعه و بروز کردن خودمونه!

ASKaffash
چهارشنبه 09 دی 1388, 07:47 صبح
سلام
باید بگم که یا باید به مفاهیم آنقدر مسلط باشی که در مصاحبه قید سابقه را بزنند یا باید ترکیب سواد بالفعل و تجربه بالقوه را داشته باشی :
اولی که عموما محقق شدنش خیلی سخت است
دومی نیز روش عرف ورود به بازار است
ولی پیشنهاد من به شما :
همزمان به گذرندان دوره های عملی یک پروژه واقعی را از طریق اطرافین بصورت رایگان به پذیر که انجام و عملیاتی کنی و بطور همزمان در یک شرکت یا سازمان دولتی دوره کارآموزی 3 ماهه را سپری کنید که دقیقا مرتب با برنامه نویسی باشد اینطوری تجربه قرار گرفتن در یک محیط واقعی را تجربه کنید حال در مصاحبه های بعدی هم یک سابقه نیم بند دارید و هم تئوری را به اندازه لازم کسب کرده اید و هم اعتماد به نفس بیشتری را بدست آورده اید

M.YasPro
چهارشنبه 09 دی 1388, 07:58 صبح
سلام
توی جاهایی که من واسه مصاحبه رفتم متوجه شدم uml,rup هم خیلی خیلی تاثیر داره
البته در حد آشنایی و یه کلاس مختصر

اَرژنگ
چهارشنبه 09 دی 1388, 08:32 صبح
با سلام
راستش نمیدونم این موضوع را باید کجا مطرح میکردم شاید برای خیلی از افراد مثل من این مشکل پیش آمده باشه
مسئله ایی که خیلی درگیر آن هستم اینه که من یک دوره از سی شارپ را در آموزشگاه گذراندم مباحث روی ADO.NET و برنامه نویسی سه لایه بود کتاب دایتل و دایتل را (هم نه کامل) خوندم!

اما موقع مصاحبه یا سابقه کار میخواهند که من ندارم یا یکسری سوالاتی که برام تازگی داره!

حالا میخواستم بدونم مباحثی که در عمل توی شرکتها از آنها به مراتب بیشتر استفاده میشه چیا هستند؟یا بیشتر روی چه مطالبی باید تمرکز کرد؟

در هر شرکتی (فکر میکنند) که چیزه بخصوصی برایشان مهم است.
ولی مهمتر از همه این است که داشتن یک مصاحبه خوب با برنامه‌نویس بودن هیچ ربطی ندارد.
به ندرت من به برنامه‌نویس خوب بر خوردم که در زمان مصاحبه هم خوب بود.
منتها طرز تفکر این است که میشه با یک مصاحبه و چند تا سوال و اینکه یک بابا چند سال سابقه داشته به اینکه استخدام بشه و یا نه یک جواب داد!
چند بار در مصاحبات دیدم که کسانی که از UML, Web Service ,... هیچ چی نمیدونند از طرف میپرسند که در این زمینه چی میدونه!

حساب در مصاحبه خوب بودن و در برنامه نویسی خوب بود کاملا سواست. بستگی به جاهایی که مصاحبه میرید این نکات شاید بکارتان بیاد:
۱.در مورد شرکت و اینکه چکار میکنند چی میدانید؟
۲.اگر قبول نکنندتان ازشان بپرسید که چه نکاتی را باید رویشان کار کنید که دفعه بعد قبولتان کنند؟
۳.هر مصاحبه فرستی است که در خودتان بر بهتر کنید ، و بهترین کسانی که قابلیت کمک کردن به شما را دارند همان مصاحبه کننده‌ها هستند، ازشان سوال کنید که خودتان را پیش ببرید.
۴.همانطوری که از شما برایه اینکه مناسب بودن و یا نبودتنتان مصاحبه میکنند شما هم باید بهشان به شکل اینکه جایه کار خوبی است و یا نه بنگرید. شاید اصلا اگر کار را هم بگیرید باید در یک محیطی که برایتان مناسب نیست کار کنید، من بارها دیدم که برنامه‌نویسها از قبول کاری که با اولویتهایشان نمیخاند هراسیدند.

کار کردن دو طرفه است، این فقط شما نیستید که لازم به کار دارید ، اونها هم احتیاج به یک نفر که باهاش قابلیت کار کدن داشته باشند را دارند، هم شما باید به محیطشان بیاید و هم محیطی که باید درش کار کنید باید به شما بیاد.

از هر مصاحبه یک چیزی یاد بگیرید و پیشرفت کنید، بگران دانستن همه چی نباشید.
هر کی که بگه ما یک نفر لازم داریم که تمام این چیزها را (UML, C#, JavaScript, DataBase,...) را بداند و شما فقط بعضیهاش را میدانید فقط دارد مشکل میتراشد، هیچ کی همه چیز را نمیداند، مهم این است که
۱.یکمقداری اطلاعات پایه داشته باشید.
۲.قابلیت یادگیری داشته باشید.
در هر محل کاری بعد از مدتی کارهایی که انجام میدید به ندرت به نکاتی که در زمان مصاحبه ازتان درخاست میکنند ربطی دارد، ولی معمولا مصاحبه کنندها بیشتر حالت اداری دارند تا حالت دانشی ، برایه همین هم اگر ازتان سوالی پرسیدند و جوابش را ندانستید ازشان جوابش را بپرسید که هم شما یک چیزی یاد بگیرید و هم اینکه ببینید که با کسانی که طرفید چیزی بارشان هست و یا نه.

barati_a
چهارشنبه 09 دی 1388, 22:07 عصر
سلام
توی جاهایی که من واسه مصاحبه رفتم متوجه شدم uml,rup هم خیلی خیلی تاثیر داره
البته در حد آشنایی و یه کلاس مختصر

بله حق با شماست من با این موضوع برخورد داشتم اما بیشتر یک تحلیلگر را جدا از یک برنامه نویس مد نظر داشتند بیشتر انتظار دارند که برنامه نویس برنامه نویسی انجام بده و تحلیلگر کار تحلیل
اما برای پروژه های کوچک این لازمه کار کدنویسیه به خصوص که همه کارها به گردن خود شخصه
البته این نظر شخصی من بود و شاید واقعا این طور نباشه

barati_a
چهارشنبه 09 دی 1388, 22:13 عصر
ارژنگ جان کاملا با تو موافقم
در مورد گزینه 4 واقعا حق با توست و این مورد شاید یک مورد مهم باشه که زیاد به آن اهمیت نمیدهند

اَرژنگ
جمعه 11 دی 1388, 11:05 صبح
بعضی مسائل هم از عهده شما خارج است مثلا در یک از تبلیغات برایه درخاست برنامه نویس محدوده سنی معین کرده بودن، شاید در ایران این که محدوده سنی قائل شد قانونی باشد ولی در کشورهایه پیشرفته تبعیض سنی خلاف قانون است.
در ضمن بعضی از آگهی‌ها شرائطی را اعلام میکنند که هر کی همه اون شرائط را دارا باشد میره برایه خودش شرکت میزنه به جایه اینکه بره برایه یکی دیگر کار کند.
اگر میخاهید بدانید که واقعا باید به چه چیزهایی برایه یادگیری اهمیت بدید، فرض کنید که اگر خودتان شرکت داشتید و برنامه‌نویس لازم داشتید ازش چه انتظاراتی دارید؟ بقیه هم همان را از شما انتظار دارند.