PDA

View Full Version : اجرای روشهای fifo و lifo در ارزشیابی موحودیها

payam59
سه شنبه 30 فروردین 1384, 17:23 عصر
سلام
اگر دوستان در مورد پیاده سازی روش ارزیابی موجودیهای کالا به طریقه فایفو و یا لایفو تجربه و یا پیشنهادی دارند ممنون می شم در این قسمت بگذارند.
با تشکر

منصور بزرگمهر
چهارشنبه 31 فروردین 1384, 01:38 صبح
من قبلاً روی آن فکر کرده ام، ولی جوابی نگرفتم. همان میانگین موزون شدنی می باشد. ضمناً در شرکتها نیز که من آنها را دیده ام روش لایفو و یا فایفو برای موجودی کالا استفاده نمی کرده اند، و دو روش فوق روشهای انتزاعی در تئوری می باشند.
البته می توان روش شناسائی ویژه نیز در موجودی کالا بکار برد، که دوباره با بانکهای اطلاعاتی امکان پذیر است.

payam59
چهارشنبه 31 فروردین 1384, 13:19 عصر
سلام

البته می توان روش شناسائی ویژه نیز در موجودی کالا بکار برد،
من قبلا از این روش در مواردی که قیمتها ثابت است استفاده کردم ولی در شرایط تغییر قیمتها به مشکل برخوردم . در صورت امکان در مورد چگونگی استفاده از روش شناسایی ویژه در صورت تغییر قیمتها کمی توضیح بدید. :oops: :oops:
با تشکر

منصور بزرگمهر
شنبه 03 اردیبهشت 1384, 01:43 صبح
دوست عزیز روش شناسائی ویژه به این معنا می باشد، که برای شناسائی دقیق یک کالا یک کد به آن می دهند، که هنگام خروج آن کالا همان کد را انتخاب و کالای مربوط بصورت دقیق شناسائی و کنترل می شود. (جهت شناسائی دقیق کالاهای گران قیمت صورت می گیرد) حال در مورد قیمت کالا نیز دقیقاً همان قیمت ورودی که در سطر کالا ثبت شده، هنگام خروج ثبت و به عنوان قیمت تمام شده کالا محسوب می شود، و این توضیح روش شناسائی ویژه برای موجودی کالا را توضیح می باشد.
ولی اینکه در تغییر قیمتها روشهای فوق چه تاثیری دارند، همانطور که می دانید، در حسابداری همه حسابها به قیمت تمام شده تاریخی ثبت می شوند، و اینکه از چه روشی برای قیمت گذاری موجودیهای کالا استفاده شود، نهایتاً تفاوتی نخواهد کرد، و بهمین دلیل روش؛ تفاوتی در سود و زیان در نهایت نخواهد داشت.
برای تاثیر قیمتها تنها روش تجدید ارزیابی آن هم طبق استانداردهای حسابداری و بدون تاثیر بر روش قیمت تمام شده مجاز می باشد، که مطالعه آن را به خود شما واگذار می کنم. ولی اینکه در کامپیوتر(و حسابداری) کدام روش ممکن می باشد، روش میانگین موزون (که روش معمول و همیشگی می باشد)، و موارد بسیار خاص(خاص حسابداری) همان روش شناسائی ویژه معمول می باشد، و نه اینکه روشهای فایفو و لایفو بهر حال ممکن نشوند، ولی اینجانب روی آن بسیار فکر کرده ام، و آنرا مشکل یافته و بنا بر روال عادی موجودیهای کالا همان روش قیمت گذاری میانگین موزون بهترین روش قیمت تمام شده می باشد. بهر صورت چنانچه اطلاعات بیشتری در این زمینه خواستید، بیان نمائید تا پاسخ گو باشم.

متشکرم - م بزرگمهر 3/2/1384

payam59
شنبه 03 اردیبهشت 1384, 06:30 صبح
ممنون:flower: :flower: