PDA

View Full Version : گفتگو: برنامه های آفیس و هم ردیف

rasoul2023
دوشنبه 14 دی 1388, 00:33 صبح
سلام دوستان :

نمیدونم جای این گفتگو اینجا هست یا نه . اما چون مد نظر من کار با VB بود اینجا مطرح میکنم .

برنامه هایی مثل Microsoft Word و امثال اون چطور کار میکنند یعنی چطور بدون پایگاه داده خارجی اطلاعات را توی خودشون ذخیره میکنند که روی همه کامپیوترها هم قابل اجرا هستند ؟

SamIran
دوشنبه 14 دی 1388, 01:07 صبح
سلام دوست عزیز!
منظور شما چه نوع اطلاعاتی است؟ و در مورد اجرا شدن خوب روی ویندوز اجرا می شوند و زحمت اصلی را ویندوز می کشد!

DoDoklak
دوشنبه 14 دی 1388, 08:56 صبح
برنامه هایی مثل Microsoft Word و امثال اون چطور کار میکنند یعنی چطور بدون پایگاه داده خارجی اطلاعات را توی خودشون ذخیره میکنند که روی همه کامپیوترها هم قابل اجرا هستند ؟

از کجا به این نتیجه رسیدید که از پایگاه داده استفاده نمیکنن؟
مثلا Excel از یک بانک بزرگ SQL برای کارهاش استفاده میکنه.اکسس هم که خودش یک پایگاه داده کامله
Word بیشتر از رجستری برای نگهداری تنظیماتش استفاده میکنه.البته یک سری فایلهای Config رو داره که تنظیماتش رو توش ذخیره میکنه.
برای کار کردن تو هر سیستمی وقتی شما آفیس رو نصب میکنید تمام درایورهای لازم رو همراه خوش نصب میکنه.

البته این نکته رو هم بگم که محصولات آفیس با دات نت نوشته نشده است.برای همین است که هنگام نصب دات نت احتیاج ندارن

rasoul2023
دوشنبه 14 دی 1388, 09:49 صبح
ببین دوست عزیز مثلا همون فایلهای DOC یا PDF اینا که دیتا بیس و ریجیستری اینا ندارند قربون قدت اگه اینجوری بود نباید توی سیستم دیگه اجرا میشدند یا نکنه ریجستری هم با خودش کپی میکنه ؟ من میخوام بدونم که اگه تو سیستم ذخیره میکنه اطلاعاتو خوب کجاست من میخوام بهش دست رسی پیدا کنم اگه این طور نیست چطوری توی خودش ذخیره میکنه اونم با حجم خیلی کم .

DoDoklak
دوشنبه 14 دی 1388, 12:30 عصر
مثلا همون فایلهای DOC یا PDF اینا که دیتا بیس و ریجیستری اینا ندارند قربون قدت اگه اینجوری بود نباید توی سیستم دیگه اجرا میشدند یا نکنه ریجستری هم با خودش کپی میکنه ؟

آیا اگر همین فایلها رو ببری تو یه سیستم دیگه به شرطی که Word یا Adobe Reader نصب نشده باشه آیا فایلهات اجرا میشن؟
مسلما میدونید که اجرا نمیشن.پس قبل از اجرا شدن احتیاج به یک سری ملزومات دارن که باید از قبل نصب شده باشه.

اگه این طور نیست چطوری توی خودش ذخیره میکنه اونم با حجم خیلی کم .
خوب الگوریتم ذخیره سازی این فایلها سری هست و شرکت رمز کار خودشو داره و بعضی وقتها هم اونو میفروشه.

ولی درکل اگه هدفت اینه تغییراتی که تو یک فایل مثلا Word ایجاد کردی و همون فایل تو یه سیستم دیگه دقیقا همون شکله به خاطر ذخیره تنظیمات تو Header خود فایل هست که به صورت رمز شده نگهداری میشه و زمانی که نرم افزار مادر اون فایلو رو میخونه اطلاعات مربوط به فایل رو از Header درمیاره و فایل رو اون طوری که هست نمایش میده. حتی تو WORD شما میتونید فونتها رو هم همراه فایل کنید که البته حجم بالاتر میره.

قبلا یه مقاله درباره نحوه ذخیره فایلهای ورد خونده بود خیلی جالب و در حین حال پیچیده بود.
فرضا یک کاراکتر چندین فیلد کنترلی داشت که مثلا اگر Bold میشد وضعیتی ب خصوص به خود میگرفت

rasoul2023
دوشنبه 14 دی 1388, 12:37 عصر
اگه میشه اون مقاله را بذارید واسه دانلود البته خودم هم به این نتیجه رسیدم که تقریبا میاد و از روشی مثل html استفاده میکنه اما خوب اینو متوجه نشدم هنوز که چطور چیزهایی مثل عکس ، فایلها صوتی و همون فونت که گفتید را ذخیره میکنه نحوه ذخیره سازی باید خیلی جالب باشه میشه ازش تو برنامه های زیادی استفاده کرد .

rasoul2023
دوشنبه 14 دی 1388, 12:40 عصر
آیا اگر همین فایلها رو ببری تو یه سیستم دیگه به شرطی که Word یا Adobe Reader نصب نشده باشه آیا فایلهات اجرا میشن؟
مسلما میدونید که اجرا نمیشن.پس قبل از اجرا شدن احتیاج به یک سری ملزومات دارن که باید از قبل نصب شده باشه.

بله حرف شما درسته اما اینو در جواب اینکه گفته شده بود اطلاعات ما را در ریجستری و دیتا بیس مخصوص خودشون ذخیره میکنه گفتم .

DoDoklak
دوشنبه 14 دی 1388, 17:37 عصر
البته خودم هم به این نتیجه رسیدم که تقریبا میاد و از روشی مثل html استفاده میکنه

البته مبنای کار Office 2007 بعد بر اساس Xml است.حتی شما میتونید با یک ویرایشگر Xml ریبونهای Office رو خصوصی سازی کنید.

یکی از تکنیکهای به کار برده شده جهت کم تر کردن حجم استفاده از همین Xml است

بله حرف شما درسته اما اینو در جواب اینکه گفته شده بود اطلاعات ما را در ریجستری و دیتا بیس مخصوص خودشون ذخیره میکنه گفتم .

استفاده از رجیستری و بانک اطلاعاتی جهت استفاده خود نرم افزار مادر هست نه فایل اصلی شاید من منظورم رو بد رسونده باشم

اگه میشه اون مقاله را بذارید واسه دانلود

مگر اینکه اسکنش کنم چون تو یه مجله تخصصی کامپیوتره
ولی اگر بخونیش خیلی از سئوالاتت برطرف میشه و فکرت بازت میشه

rasoul2023
دوشنبه 14 دی 1388, 18:59 عصر
مگر اینکه اسکنش کنم چون تو یه مجله تخصصی کامپیوتره

لطف میکنید اگه این کارو بکنید یا اگه اسمش و تارخش را بگید یه سرچ میزنیم شاید پیدا شد .

کس دیگه ای هم که خدا را شکر نظری نداره که از اطلاعاتش استفاده کنیم .

حق امضا سایت را هم ازمون گرفتند :لبخند:

Sharif Lotfi
سه شنبه 15 دی 1388, 20:04 عصر
دوست عزيز اگر از office 2007 استفاده مي كنيد : پسوند يك فايل اكسل يعني همون xlsx رو تغيير بديد به zip و اون رو extract كنيد (unzip كنيد) . حالا يه مقدار دستتون مياد كه چه خبره

rasoul2023
سه شنبه 15 دی 1388, 22:19 عصر
سلام :

تست کردم واقعا جالب بود این کار بر روی همه برنامه های آفیس قابل اجرا بود بجز Access به دوستان هم پیشنهاد میدم که تست کند .

نظری در مورد Access و Pdf ندارید ؟