PDA

View Full Version : سوال: مدل گوشی برای برنامه نویسی

S_O_S1982
جمعه 18 دی 1388, 11:02 صبح
سلام دوستان
شاید سوالی که می پرسم یه مقداری کلی باشه ، اما لطفا کسی اگه اطلاعاتی داره ، کاملا تشریح اش کنه

به نظر شما ، برای برنامه نویسی موبایل ، چه مدل گوشی مناسب تر هست؟

سیستم عامل ویندوز؟
سیتم عامل سیمبین؟
قابلیت اجرای کدهای جاوا؟

از مشخصات بالا ، گوشی هایی که یک سیستم عامل داشته باشند و قابلیت اجرای جاوا زیاد هستند ، اما آیا گوشی هست که 3 مشخصه ی بالا رو داشته باشه ؟

به نظر شما ادم رو کدوم مدل برنامه نویسی زوم کنه بهتره ؟ برنامه نویسی با سیمبین یا ویندوز ؟

اگه جایی از سوالاتم به خاطر نداشتن اطلاعات کافی ، ناقص هست ، عذر خواهی می کنم
ممنون

CYCLOPS
جمعه 18 دی 1388, 12:34 عصر
سلام دوست عزیز
سوالتون یه مقدار کلی هست

جواب سوالتون به نظر من به خیلی چیزها بستگی داره
اول از اون اینکه برنامه نویسی موبایل رو برای نوشتن برنامه برای طیف وسیعی از کاربرها انجام بدید یا برای کاربرایی که تو یه گروه خاص جا میگیرند
مسلما اگر برای کاربر عام قصد برنامه نویسی دارید باید روی حداقل ها حساب کنید
1 ) حداقل امکانات وسخت افزار گوشی
2 ) حداقل هزینه برای نرم افزار (حداقل درآمد برنامه نویس نه منظورم اینه که کاربر عام دوست نداره برای یه گوشی 50 هزار تومنی 10 هزار تومان پول نرم افزار بده)
و . . .
مزیت برنامه نویسی برای این گروه هم اینه که چون تعدادشون بیشتر هست خوب تعداد فروش خوبی هم میتونه داشته باشه (پتانسیلش رو داره)
عیبش هم اینه که دیگه تقریبا اشباع شده
ولی اگر بخواید برای یه گروه خاص برنامه بنویسید که گوشی های با امکانات بالاتر استفاده میکنند خوب مخاطبتون کمتر میشه ولی در عوض کسی که برای گوشی خودش بالای 500 هزار تومان هزینه کرده راحت برای یه نرم افزار 10 هزار تومنی دست تو جیبش میکنه
این از نظر بازار کار و کاربر ها

اما از ساختار این گوشی ها به صورت هرمی هست یعنی برنامه نوشته شده برای گوشی های جاوا روی سیمبین ها و ویندوزی ها قابل اجرا هست و برنامه نوشته شده برای گوشی های سیمبین روی گوشی های سیمبین و ویندوزی قابل اجرا هست و برنامه نوشته شده برای گوشی های ویندوزی هم فقط روی ویندوزی اجرا میشه یعنی اینجوری :
جاوا >> جاوا ؛ سیمبین و ویندوزی
سیمبین >> سیمبین و ویندوزی
ویندوزی >> ویندوزی
این یه مزیت برای جاوا نویس ها است ولی نباید زود قضاوت کرد اگر به بازار گوشی ها دقت کرده باشید و وضعیت قیمت ها رو دنبال کرده باشید حتما متوجه شدید که قیمت گوشی های ویندوزی روز به روز داره کمتر میشه (الان دیگه با 200 و خورده ای راحت میتونین گوشی ویندوزی تهیه کنید) این باعث میشه برنامه نویسی روی سیستم های فقط ویندوزی در حال حاضر و آینده نه تنها ضرر نباشه بلکه کار منطقی هست .

با تمام این صحبت ها انتخاب و نظر شخصی من :
1 ) در هر حال انتخاب جاوا خوبه چون روی هر سه محیط جواب میده و علاوه بر موبایل ؛ جاوا کار ، کار بلد همه جا خواهان داره
2 ) انتخاب محیط های ویندوزی هم خوبه چون آینده روشنی داره
3 ) به نظر من برنامه نویسی سیمبین در پله آخر هست و من اگر هیچ کدوم از دو مورد قبل برام مساعد نبود هم حتی باز سراغ سیمبین نمیرفتم (نظر شخصیمه دیگه :لبخندساده: )

(پاورقی : حوزه کاری خود من در حال حاضر برنامه نویسی ویندوز موبایل هست)

S_O_S1982
شنبه 19 دی 1388, 12:07 عصر
ممنون از توضیحات کامل شما ...

با این توصیفات شما چه گوشی رو پیشنهاد می کنید؟

نظرتون در مورد نوکیا E71 چیه ؟؟ تو سایت دیجی کالا ، دیدم نوشته هم سیستم عامل ویندزو و پشتیبانی می کنه ، هم سیمبین ، که فکر می کنم اشتباه نوشتن ، چون جای دیگه همیچین چیزی و ندیدم

CYCLOPS
شنبه 19 دی 1388, 12:34 عصر
برای برنامه نویسی جاوا به نظر من گوشی سونی اریکسون خوبه چون اگر بعدا بخواین برنامه SMS برای PC بنویسین مشکل دریافت SMS و دلیوری نخواهید داشت و یه تیر و دو نشون هست
برای ویندوزی ها هم به نظر من اول HTC و بعد سامسونگ
برای سیمبین هم که گوشی های سری 60 نوکیا اکثرشون خوبه و جواب میده
E71 که فرمودید سیمبین هست نه ویندوزی :
این لینک رو ببین (http://www.gsmaria.com/Phones/Phone.aspx?phone=2275)

این گوشی رو هم ببین یکی از ارزون ترین های HTC هست (280 هزار تومان) تو چند وقت اخیر تو ایران خیلی فروش داشته و نسبت به امکانات و قیمتش گوشیه خوبیه
HTC Touch Viva (http://www.gsmaria.com/Phones/Phone.aspx?phone=2366)

البته بستگی به بودجه ای که میخواید هزینه کنید هم داره ولی مینیمم ممکن رو من معرفی کردم خدمتت به لینک زیر یه سر بزن و لیست کل گوشی های HTC رو یه نگاه بنداز

http://www.gsmaria.com/Phones/?brand=73

موفق باشی :چشمک: