PDA

View Full Version : حرفه ای: کنترل پنل وب یا ویندوز ؟

rostamkhani
سه شنبه 22 دی 1388, 15:19 عصر
سلام
دوستان من میخواستم برای یک سایت یک کنترل پنل (بخش مدیریت) طراحی کنم این کنترل پنل باید دسترسی به داده های دیتابیس و برای کارهای مختلف به من بده بشه گزارشات مختلف از سایت گرفت و نتیجه رو ذخیره کرد باید کارهای محاسباتی و آماری مربوط به کاربران رو انجام بده و نمودارهای مختلف رو برای من بکشه و قابل ذخیره باشه و بتونم مثلا از دیتابیسها Backup بگیره و رو کامپیوتر ذخیره کنه و از این قبیل کارها
حالا سوالم این هست که آیا طراحی این در وب بهتر هست یا ویندوز و چرا ؟
از لحاظ امنیت ، سرعت ، قابلیتهای ، محدود نبودن در کارها و راحتی در برنامه نویسی
دوست دارم نظر دوستان رو بدونم و معایب و محاسن هر کدام رو تا انتخاب درستی داشته باشم چون کار بسیار حجیم و بزرگ هست .
اگر پیشنهاد بهتر ترکیبی از این دو هست رو لطفا با دلیل بیان کنید
با تشکر

arefsoft
سه شنبه 22 دی 1388, 15:43 عصر
سلام
به دلایل زیر کنترل پنل تحت وب را قبول دارم:
1- نیازی نیست نرم افزاری روی کامپیوتر نصب کنی فقط با داشتن اینترنت و کلمه رمز و شناسه کاربری به کنترل پنل متصل می شوی.
2- سرعت سرور خیلی بهتر از کامپیوتر خانگی است و می توان آن را با پرداخت چند ده دلار بیشتر ارتقا داد مثلا هارد یا رم آن را ارتقا داد.
3- از هر جای دنیا می توانی به کنترل پنل وصل شوی.
4- امنیت در پایگاه داده ای که connection آن باز است و می توان از جای دیگر ارتباط برقرار کرد کمتر از پایگاهی است که فقط در خود سرور دسترسی وجود دارد منظور همان Remote SQL هست.
5- راه اندازی حق دسترسی و حق ممنوعیت در امکانات کنترل پنل در نرم افزار ویندوز سخت تر است تا در وب
فعلا همین موارد به فکرم می رسد
:قلب:

mehdi.mousavi
سه شنبه 22 دی 1388, 17:17 عصر
سلام
دوستان من میخواستم برای یک سایت یک کنترل پنل (بخش مدیریت) طراحی کنم این کنترل پنل باید دسترسی به داده های دیتابیس و برای کارهای مختلف به من بده بشه گزارشات مختلف از سایت گرفت و نتیجه رو ذخیره کرد باید کارهای محاسباتی و آماری مربوط به کاربران رو انجام بده و نمودارهای مختلف رو برای من بکشه و قابل ذخیره باشه و بتونم مثلا از دیتابیسها Backup بگیره و رو کامپیوتر ذخیره کنه و از این قبیل کارها حالا سوالم این هست که آیا طراحی این در وب بهتر هست یا ویندوز و چرا ؟ از لحاظ امنیت ، سرعت ، قابلیتهای ، محدود نبودن در کارها و راحتی در برنامه نویسی دوست دارم نظر دوستان رو بدونم و معایب و محاسن هر کدام رو تا انتخاب درستی داشته باشم چون کار بسیار حجیم و بزرگ هست . اگر پیشنهاد بهتر ترکیبی از این دو هست رو لطفا با دلیل بیان کنید با تشکر

سلام.
ببینید. قانونی کلی برای این کار وجود نداره. اگر Control Panel شما، قراره Trunk ها و ... مخابراتی رو کنترل کنه، من Windows Form ها رو ترجیح میدم. اگر Control Panel شما قراره اتاقهای یک هتل رو مدیریت کنه، من به شخصه Web Application رو ترجیح میدم. در واقع، ابتدا باید از خودتون این سوالات رو بپرسید:

آیا این کنترل پنل ماهیتا باید بلادرنگ باشه؟
آیا قراره نسخه های جدید برنامه (به هر دلیلی) هر چند هفته یکبار Publish بشه، یا یکبار نوشته میشه و تا سالهای سال تغییری در برنامه بوجود نخواهد اومد؟
قراره این کنترل پنل توسط چه افرادی مورد استفاده قرار بگیره؟ افراد متخصص یا عموم افراد جامعه؟
چه افرادی با چه تجربه هایی قراره این پروژه رو انحام بدن؟ من و افراد تیمم میتونیم هر Solution ای رو پیاده سازی کنیم، یا محدودیتهایی تو این زمنیه هم داریم؟
آیا این امکان باید وجود داشته باشه که بشه برنامه رو روی سیستم عاملهای متفاوت اجرا کرد؟ اگر نه، اجرای برنامه به چه سیستم عاملهایی محدود میشه؟
امنیت رو چطور تعریف میکنیم؟ سیستم ایمن از لحاظ ما یعنی چی؟ ما کی به سیستم خودمون میگیم ایمن؟
و و و ....

پاسخ به این سوالات هستش که شما رو به Solution مورد نظر میرسونه. در برخی مواقع، نیاز به نوشتن Driver و سپس، NT Service های متفاوت هست تا قلب Solution رو تشکیل بده. سپس، خود این سرویس میتونه به بقیه سرویس بده و میشه UI کار رو با ASP.NET/PHP و ... درست کرد. بعنوان مثال، شما وقتی میگید میخوام گزارش بگیرم، باید تعیین کنید که گزارشاتتون به چه شکلی قراره تولید بشه. برخی از گزارشات رو باید از قبل "شمرد" و تعیین کرد که چه گزارشی مد نظره تا سیستم به مرور زمان گزارش مورد نظر رو گردآوری و در دسترس قرار بده. در بقیه اوقات، امکان ایجاد یک گزارش در همون لحظه (ظرف چند ثانیه) امکان پذیره... همه اینها با هم فرق میکنن و نمیشه بدون دونستن تک تک جزییات، جواب مشخصی به این سوال داد.

موفق باشید.

rostamkhani
سه شنبه 22 دی 1388, 19:16 عصر
سلام
با تشکر از دوستان
برای واظح تر شدن کنترل پنل مورد نظر بنده:
قرار است این کنترل پنل برای مثال این خصوصیات رو داشته باشه

نمایش کاربران که امروز عضو شدن و تایید آنها و ...
نمایش کل کاربران و تهیه گزارشی قابل چاپ
بتونه مدیر با یه دگمه از دیتابیسها پشتیبانی بگیره و روی کامپیوترش داشته باشه
قرار هست در شرکت به تعداد لازم اپراتور ها با این کنترل پنل کار کنن که در حال 2تا هستن مدیر و یک کاربر برای تایید و ...
بتونه آمرهای لازم را از عملکرد کاربران سایت بگیره و نمودارهای قابل چاپ و جداول قابل چاپ ارائه کنه
قرار فقط روی ویندوز برنامه کار کنه
بتونه برای تمامی یا گروهی از کاربران ایمیل و پیغام لازم را ارسال کنه
بتونه سفارشات کربران رو به صورت فاکتور پرینت بگیره .
بتونه تعداد کاربران آنلاین رو نشون بده و مثلا به حساب آنها در یک لحظه مقدار پول اظافه بشه
و امکاناتی مشابه و احتمالا زیاد قرار هست که قابل توسعه باشه
با تشکر