PDA

View Full Version : طراحی صفحه آزمون

ali_mp64
چهارشنبه 23 دی 1388, 14:42 عصر
سلام دوستان .
من می خوام یک صفحه آزمون درست کنم .
به این صورت که شماره سوال و متن سوال نوشته بشه و بعد زیر اون گزینه های مربوطه باشه که امکان انتخواب کردن یکی از اون گزینه ها رو به کاربر بده .
من سوالا رو به صورت زیر در دیتابیس sql ذخیره کردم .

یه جدول دارم که سوالارو نگه میداره که شامل فیلدهای زیره :
id
number(شماره سوال)
text(متن سوال)

و یه جدول دارم که در اون گزینه های سوالات رو نگه میدام که شامل فیلدهای زیره :
id
number(شماره گزینه)
text(متن گزینه)
FK_blQuestion(کلید خارجی به سوال)

ضمنا تعداد سوالات نامحدوده یعنی کاربر می تونه در هر زمان سوال اضافه کنه .

ممنون می شم اگه کسی بتونه کمک کنه . یه مقدار فوریه !!! .

seven7777777
چهارشنبه 23 دی 1388, 18:00 عصر
خوب خیلی راحته فقط باید دقت کنی که تو فرمی که سوال ها رو میاری scroll فعال باشه تا اگه تعداد سوالها زیاد بود مشکل پیش نیاد .

اصلا کجاشو مشکل داری ؟؟؟

ali_mp64
چهارشنبه 23 دی 1388, 22:06 عصر
نمی دونم با چه tool یا ابزاری و چه جوری این کارو انجام بدم ؟

oracler
چهارشنبه 23 دی 1388, 23:22 عصر
سلام

یه جدول دارم که در اون گزینه های سوالات رو نگه میدام
گزینه ها را در همون جدول سوالات، ستون متن سوال بزار، بعد یه ستون به همین جدول اضافه کن به عنوان گزینه ی درست، این طور خیلی بهتره و کارتو برای تصحیح برگه راحت میکنه.

ali_mp64
چهارشنبه 23 دی 1388, 23:38 عصر
با تشکر از oracler (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=128147) ولی به نظرم راه درست و اصولی به نظر نمی رسه . اگر کسی راه حلی بر اساس همین دیتابیس داره ممنون می شم کمک کنه .

Arash_janusV3
پنج شنبه 24 دی 1388, 10:07 صبح
سلام
نظرت چیه که سوالات و گزینه ها رو جدا نمایش بدی زدن تیک جواب (الف ب ...)را هم جدا نمایش بدی و به ازای هر سوالی که اضافه می شه به صورت خودکار یه چهار گزینه ای خام اضافه کنی:متفکر:

Yasersadegh
پنج شنبه 24 دی 1388, 10:37 صبح
سلام دوست عزيز
فكر مي كنم كه چون تعداد گزينه هاي همه سوالات يكيه، اگه شما در همون جدول سوال گزينه ها و فيلد گزينه صحيح رو بزاري درست تر و راحت تر و اصولي تره!!(چون سوال رو مي تونيم يه موجوديت Entity در نظر بگيريم ولي گزينه هاي سوال كه ديگه موجوديت نيست! بلكه گزينه ها صفتي از موجوديت سوال است!:لبخندساده:)
بنابراين بايد جدول سوال به صورت زير باشه:
ID شماره سوال
text متن سوال
item1 گزينه1
item2 گزينه2
...
Ans شماره گزينه صحيح

من فكر ميكنم اينطوري بهتره!!:متفکر:
موفق باشيد:متفکر:

Yasersadegh
پنج شنبه 24 دی 1388, 11:40 صبح
نمی دونم با چه tool یا ابزاری و چه جوری این کارو انجام بدم ؟
دوست عزیز برایه اینکار هم به نظر من می تونید از سه تا آرایه به صورت زیر استفاده کنید:
آرایه اول (سوالات): این آرایه رو یه آرایه از نوع Label به تعداد سوالات موجود در نظر می گیرید و خاصیت text هر کدوم رو برابر سوال مورد نظر قرار میدید!

Label[] lbl=new Label[tedadsoalat];

آرایه دوم (گزینه ها) : این آرایه رو یه آرایه دوبعدی از نوع RadioButton در نظر می گیرید و متن هر گزینه رو در خاصیت Text اونها می ریزید، به شکل زیر:

radioButton[] gozine=new radioButton[tedadgozineha][tedadsoalat];

آرایه سوم (گزینه انتخابی): این آرایه رو یه آرایه از نوع Int به تعداد سوالات در نظر میگیرید و گزینه انتخابی کاربر رو در اون قرار میدید!

int[] selection=new int[tedadsoalat];

حال با لود شدن فرم مورد نظر مقادیر رو از دیتابیس خونده و در این آرایه ها ست می کنید و بعد هر سوال رو از آرایه خونده و Label آن را در جای موردنظر قرار داده و گزینه ها رو هم در جای مورد نظر تنظیم می کنید!! همچنین دو دکمه هم در فرم قرار میدهید تا به سوال بعدی و قبلی مراجعه شود!!(توجه: البته می توانید در هر فرم تعداد n مثلا 5 سوال رو هم نمایش بدهید و با دکمه ها به صفحه بعد و قبل مراجعه کنید.)
:گیج:
امیدوارم که اصل مطلب رو متوجه شده باشید!:لبخند:

موفق باشید:چشمک:

ali_mp64
پنج شنبه 24 دی 1388, 13:08 عصر
سلام دوستان . ممنون از جواباتون . یه نکته اینه که تعداد گزینه ها برای هر سوال نامحدوده و تعداد اون به عهده کاربره . اگر کسی راه حل دیگه ای هم داره ممنون میشم بگه .

saed2006
پنج شنبه 24 دی 1388, 13:34 عصر
یعنی برنامه وقتی اجرا شد از کاربر بپرسه که میخوای سوالات چند گزینه ای باشه بعد اونم میگه 10 گزینه ای لطفا بعد برنامه واسه همه سوالات ده تا گزینه بزاره؟
اینجوری باید بسته به نوع هر سوال گزینه ایجاد کنی اره؟

ali_mp64
پنج شنبه 24 دی 1388, 16:09 عصر
ببینید ابتدا admin وارد نرم افزار شده و سوالات رو به شکلی که در ابتدای تاپیک گفته شد تعریف می کنه . مثلا می گه 4 تا سوال داریم که مثلا سوال اول 3 گزینه داره . سوال 2 ، 5 گزینه و ....
سپس کاربران که باید با این نرم افزار آزمون بدن وارد نرم افزار می شن تا به سوالات جواب بدن .
حالا مشکل اینجاست که با چه ابزار و روشی می شه این صفحه سوالات رو بر اساس دیتابیس موجود در ابتدای تاپیک طراحی کرد که Interface اون جوری باشه که سوالات به ترتیب شماره سوال نوشته بشه و بعد زیر اون گزینه ها لسیت بشن که کاربر بتونه یه گزینه رو انتخاب کنه .

slashslash2009
پنج شنبه 24 دی 1388, 17:45 عصر
باید به صورت آرایه ای از کنترلها استفاده کنی و تمام تغییرات رو در یک فایل یا دیتابیس ذخیره کنی مثلا تعداد تکست باکسها و کلیدها و بقیه کنترهای که بوجود اوردین

Yasersadegh
شنبه 26 دی 1388, 09:26 صبح
ببینید ابتدا admin وارد نرم افزار شده و سوالات رو به شکلی که در ابتدای تاپیک گفته شد تعریف می کنه . مثلا می گه 4 تا سوال داریم که مثلا سوال اول 3 گزینه داره . سوال 2 ، 5 گزینه و ....
سپس کاربران که باید با این نرم افزار آزمون بدن وارد نرم افزار می شن تا به سوالات جواب بدن .
حالا مشکل اینجاست که با چه ابزار و روشی می شه این صفحه سوالات رو بر اساس دیتابیس موجود در ابتدای تاپیک طراحی کرد که Interface اون جوری باشه که سوالات به ترتیب شماره سوال نوشته بشه و بعد زیر اون گزینه ها لسیت بشن که کاربر بتونه یه گزینه رو انتخاب کنه .
سلام دوست عزیز
ببینید این مطلبی رو که گفتید در اصل قضیه هیچ تفاوتی نمیکنه!! مهم اینه که شما می خواهید سوالات رو در فرمتون نمایش بدید حالا چه 1 گزینه چه 5 تا چه 10 تا!! ولی دیگه یه تست که بیش از 10 گزینه نداره!! داره!؟:متفکر: نداره!!:لبخند:
پس شما به راحتی می تونید با روشی که در پست قبلیم عرض کردم این کار رو انجام بدید ور در هر صفحه تنها یه سوال رو نمایش بدید و گزینه هاش رو هم در زیر هم بنویسید!:لبخندساده:
فقط جدولاتون باید همون طوری باشه که خودتون در پست اول گفتید!!

موفق باشید:چشمک: