PDA

View Full Version : سوال: پروژه مطب

miniator
پنج شنبه 24 دی 1388, 01:46 صبح
سلام دوستان . من دارم يه برنامه اي واسه يه آقاي دكتر دندانپزشك مينويسم .
برنامه بدرستي كار ميكنه و به هر بيمار يك شماره پرونده اختصاص ميده ! و اطلاعات چهار جلسه رو ثبت ميكنه !

سوالي كه دارم اينه كه اگر يك فرد چند بار به پزشك مراجه كنه چطور ميتونم تعداد مراجعاتش رو ثبت و در هر جلسه كارهايي رو كه انجام داده رو ثبت كنم . اونم فقط با يك شماره پرونده .

راه حل هايي كه به ذهن من رسيد
1- به ازاي هر بيمار يك جدول در پايگاه ذخيره كنم
2- به ازاي هر بيمار يك پايگاه ايجاد كنم

كه هر دو راه مشكل دارن . اولي در ثبت اطلاعات بيشتر ناقص هست دومي هم كه در تعدد فايلها مشكل ايجاد ميكنه .

لطفاً يه راهي جلوي پاي بنده بزارين تا شبها كابوس اين مشكل وحشتناك رو نبينم . :گریه:

پيشاپيش از همه ي شما متشكرم

mohammadi4net
پنج شنبه 24 دی 1388, 02:00 صبح
:متعجب:
چرا شما لقمه رو دور سرتون می گردونید
یک جدول برای نگه داری مشخصات بیماران و یک جدول هم برای مراجعات بیماران ، در جدول دوم شما فقط شناسه بیمار (شماره پرونده) و جزئیات ویزیت ثبت می کنید به این صورت که یک بیمار می تونه بی نهایت مراجعه داشته باشه. چه جالب امروز نسخه آزمایشی نرم افزار یک مطب رو تحویل دادم ...
راستی به عنوان یک برنامه نویس سعی کنید اطلاعات خودتونو درمورد جداول رابطه ای و نرمالیز کردن پایگاه افزایش بدید.

400000
پنج شنبه 24 دی 1388, 02:12 صبح
سلام شما باید یه دیتابیس اختصاص بدی به کل مراجعات بیمارها ، هر سند یا رویداد که تو این دیتابیس ثبت میشه باید یه شماره ثبت به اسم یا شماره پرونده بیمار داشته باشه اونوقت مثلا وقتی آقای X با شماره پرونده فرضا 1000 مراجعه میکنه شما یه search توی دیتابیست میکنی که تموم رویدادها یا سندهایی که با شماره پرونده اون بابا رقم خورده رو میریزی رو دایره ، حتی میتونی بر اساس تاریخ یا چیز دیگه جستجو کنی که اونم بستگی به مشخصاتی داره که به رکوردات اختصاص میدی. من دقیقا از همین روش برای نرم افزار حسابداریم استفاده کردم چون خودت خوب میدونی که ثبت هر واقعه تو حسابداری باید چه خصوصیاتی داشته باشه.
موفق باشی
Grandloord@gmail.com

miniator
پنج شنبه 24 دی 1388, 02:44 صبح
ممنون از توضيحاتتون . ميشه يكم واضح تر بيان كنيد.

من يه پايگاه دارم با دو تا جدول

تو اولي مشخصات بيمار و تاريخ مراجعه ، تلفن و آدرس ، بيوگرافي ، و غيره ثبت ميشه ! يه قسمت هست كه اطلاعات آخرين جلسه رو ثبت ميكنه به اين ترتيب كه

مثلاً براي پر كردن دندان بيمار نياز به 4 جلسه حضور در مطب داره (فقط براي يك دندان) خودتون كه ميدونيد تو دندون پزشكي چه خبره هي مي برن هي ميارن .
حالا اطلاعات اين 4 جلسه رو تو همون جدول اوليه ذخيره ميكنم. و هيچ مشكلي باهاش ندارم !

ميخوام بدون اگه بيمار در طي اين چهار جلسه به پزشك مراجهه كنه و يه دندون ديگشو مثلاً جرم گيري كنه چطور بايد اين اطلاعات رو ذخيره كنم ! من كه ديگه جايي تو جدولم ندارم ! مگه اينگه با يه شماره ديگه ثبت كنم كه اينم نميشه .

اگه ميشه يكم توضيح بدين !‌ يك دنيا دعاتون مي كنم .

mohammadi4net
پنج شنبه 24 دی 1388, 02:55 صبح
پست اول من با دقت بخونید

حالا اطلاعات این 4 جلسه رو تو همون جدول اولیه ذخیره میکنم. و هیچ مشکلی باهاش ندارم !
ولی ما باهاش مشکل داریم :چشمک:

400000
پنج شنبه 24 دی 1388, 12:17 عصر
با سلام
ببین داداش این راهی که شما واسه پایگاه دادت در نظر گرفتی به ترکستان ختم میشه ، این دوست عزیزمون هم خوب راهنمایی کرده ، من میدونم درد شما چیه شما میخواهی هر چند بار مراجعه یک بیمارو در غالب یک رکورد ثبت کنی منتها نمیدونی چطوری!
شما به قول این دوستمون نباید تو جدول اولت به جز مشخصات بیمار هیچ چیز دیگه ای ثبت کنی یه مثال:
آقای X مراجعه کرده و به 3 جلسه مراجعه نیاز داره ، من اول مشخصات فردی این آقا رو با یه شماره پرونده اختصاصی(مثلا 1 ) ابتدا تو جدول اول ثبت میکنم بعد میرم تو فرم ثبت مراجعاتم و شرح مراجعه آقای X رو ثبت میکنم منتها باید اینقد جا به اندازه کافی واشه شرحت اختصاص بدی که جلسه بعد خواستی این رکورد رو Edit کنی واسه چندین بار مراجعه جا داشته باشه وگرنه باید یه جدول سومی هم داشته باشی که میشه زیر مجموعه جدول دومت ، خب حالا این چه کاریه که به خاطر یه کم جا نذاشتن واسه شرح یه رکورد ما سراغ جدول سومی بریم که از شدت تفکر به لقاالله بپیوندیم و سلام علیکم و رحمه الله و برکاه

javadt
پنج شنبه 24 دی 1388, 15:07 عصر
شما می تونید بانکتون رو مثل عکس زیر بسازید
توی جدول اول اطلاعات بیمار و داخل جدول دوم شماره پرونده بیمار و کارهایی که انجام شده
حالا مثلا بیمار شما 20 با مراجعه می کنه و اطلاعاتش ثبت می شه و شما با یک سرچ ساده می تونید کل مراجعات بیمار رو نمایش بدید
سوالی بود در خدمتم

miniator
جمعه 25 دی 1388, 02:46 صبح
سلام ! خيلي ممنون از راهنمايي هاتون! من همون ديشب گرفتم چي شد ! نوشتم ولي پاكش كردن ! به هر حال از همتون ممنونم ! از اين كه به دادم رسيديد بسيار ممنون !