PDA

View Full Version : گفتگو: باز هم این CMS

ASP.NET2
پنج شنبه 24 دی 1388, 03:45 صبح
خدمت دوستان عزیز سلام عرض می کنم

سوالاتی برای من پیش اومده و یکم منو سردرگم کرده دوست دارم نظرات شما رو هم بشنوم.

1-آیا استفاده از CMS آماده خوب هست یا بد؟

2-آیا نکته‌ی آخری که در طراحی وب سایت ما (طراحان و برنامه نویسان وب) باید به اون برسیم طراحی CMS هستش؟

دلیل سوال دوم اینه که بعد از طراحی سایت و سپردن اون به دست مشتری .مشتری باید راحت بتونه عمل مدیریت محتوا روبرای سایت انجام بده (میشه گفت از کنترل پنلی که سایت در اختیارش می زاره استفاده کنه)پس ما هم در آخر باید CMS بسازیم تا این کارها به راحتی انجام بشه.!؟

دانش آموز
پنج شنبه 24 دی 1388, 09:40 صبح
استفاده از cms بستگی به نیاز مشتری داره
بله مرحله آخری که ما باید به آن برسیم cms است ولی نه cms آماده cmsی که ما مطابق با نیاز آن سازمان ساخته ایم

jingiliboyz
پنج شنبه 24 دی 1388, 13:22 عصر
من خودم چون دارم cms طراحی می کنم باید بگم که بله باید نظر مشتری رو بفهمی یعنی فکر کنی این چیزی که داری درست میکنی برای کسی طراحی شده که اصلا وب بلد نیست یعنی واقعا درد سر داره باید تمام مراحل طراحی cms رو ریز در بیاری که کاربر بتونه راحت مدیریت روی سایت داشته باشه از cms آماده استفاده نکن چون خودت ننوشتی و نمی تونی چیزی از خودت توش اضافه کنی

ASP.NET2
پنج شنبه 24 دی 1388, 15:00 عصر
با تشکر از نظرات دوستان
باز هم منتظر نظرات بقیه دوستان هم هستم.

ASP.NET2
پنج شنبه 24 دی 1388, 15:04 عصر
من تا اونجائی که می دونم اگه بخوای به کسی چیزی یاد بدی باید اینجوری فکر کنی که طرف مقابل هیچ چیزی در اون مورد نمی دونه.اینطوری بهتر نتیجه می گیری.
ولی آیا این کار به صرفه هست؟

m.hamidreza
پنج شنبه 24 دی 1388, 19:53 عصر
2-آیا نکته‌ی آخری که در طراحی وب سایت ما (طراحان و برنامه نویسان وب) باید به اون برسیم طراحی CMS هستش؟

از نظر فنی اگر تیم شما بتونه یه CMS ایده آل و کارا تولید کنه باید به شما و تیمتون تبریک گفت چون تولید CMS یک پروژه ی حرفه ای محسوب میشه و نیاز به پژوهش و زمان زیادی داره.

دلیل سوال دوم اینه که بعد از طراحی سایت و سپردن اون به دست مشتری .مشتری باید راحت بتونه عمل مدیریت محتوا روبرای سایت انجام بده (میشه گفت از کنترل پنلی که سایت در اختیارش می زاره استفاده کنه)پس ما هم در آخر باید CMS بسازیم تا این کارها به راحتی انجام بشه.!؟

هر کسی ماشین خرید نیازی نیست در حد یه مکانیک، مکانیکی بلد باشه و قرار هم نیست ماشینی تولید شه که راننده رو از مکانیک بی نیاز کنه.
قرار نیست همه ی مشتریان بتونن خودشون سایتشون رو توسعه بدن و شاید خیلی هاشون هم اصلا دوست نداشته باشن! فکر نکنید CMS یعنی این و رابطه بین مشتری و شرکتی که CMS رو به مشتری فروخته باید دیگه قطع شه. خیلی جاها اصلا قرار نیست کنترل پنلی به مشتری داده شه. فلسفه CMS این نیست. این مساله بیشتر بعنوان یه ابزار جلب مشتری درومده و به نظر من بیشتر مورد سوء استفاده قرار گرفته تا استفاده بجا و صحیح.
CMS مخاطبین متفاوتی داره. نگاه یه Developer در مورد CMS با نگاه یه End-User خیلی متفاوت هست. همچنین کسی فقط جنبه ی تجاری CMS رو بهش توجه میکنه و کاری به رضایت مشتری نداره نگاهش به CMS خیلی فرق میکنه.
در کل CMS آینده خوبی داره چون اصولا چیز بدی نیست منتها این نگاهی که الان به CMS جا افتاده تو مملکت ما نگاه درستی به CMS نیست و مطمئنا این نگاه تغییر خواهد کرد.

ولی آیا این کار به صرفه هست؟

به صرفه بودن رو باید هم برای مشتری سنجید هم برای تولید کننده.
برای مشتری مسما با صرفه هست چون تولید کننده سودش رو از فروش محصول در تعداد بالا میبره در نتیجه قیمت تمام شده به مراتب پایین میاد و فقط ممکنه نارضایتی مشتری از کیفیت باشه و اینکه به نیازهاش اونطوری که دوست داشته پاسخ داده نشده(دقت کنید پاسخ داده شده ولی این پاسخ مطلوب مشتری نبوده)
اما برای تولید کننده شرایط یه ذره پیچیده هست.
در این حالت چند نوع تولیدکننده داریم:

گروه اول شرکت هایی هستن که روی CMS های آماده کار میکنن و اونها رو توسعه میدن؛ اگر این گروه فقط بخوان رو همین قضیه تمرکز کنن موفقیتشون متناسب با شرایط اقتصادی و سیاسی پیش میره ولی عموما فقط هستن و کارشون رو ادامه میدن. این گروه بیشتر از روی تیلیغات و روابط پروژه میگیرن و قیمت پروژه ها نهایت زیر 5،6 میلیون هست.
گروه دوم شرکت های نوپایی هستن که با هدف تولید CMS و فروشش تاسیس میشن. این شرکتها اگه سرمایه ی زیادی داشته باشن و البته دانش فنی و مدیریت خوبی دوام میارن و نیازمند بازاریابی قوی ای برای فروش CMSشون هستن. این گروه بیشترین ریسک رو دارن.
گروه سوم شرکت هایی هستن که بعد از چند سال تجربه موفق در بازار و با یه رزومه ی کاری نسبتا خوب تصمیم به تولید یه CMS میگیرن. این گروه از دو گروه قبل به مراتب موفق ترن به چند دلیل. دلیل اول این هست که اولا بازار رو میشناسن، با مشتریان زیادی در ارتباط بودن و نیازهای مشتری رو بخوبی حس کردن و میدونن چه هدفی دارن. دلیل دوم اینه که دقیقا میدونن چه نیازی از مشتری در قالب یه CMS پررنگ تر بهش پاسخ داده میشه و در نهایت تجربه فنی قبلیشون رو اهرم میکنن که این کار باعث میشه در مدت زمان کمتری به نسبت گروه دوم پروژه رو تموم کنن و هزینه تمام شدشون خیلی پایین تر درمیاد. این گروه با توجه به تجربه چندسالشون خیلی راحت تر از دو گروه قبل جذب مشتری میکنن. عموم پروژه های نرم افزاری نون و آب دار در مناقصات معرفی میشن. این گروه شانس زیادی در گرفتن این پروژه ها داره. CMS برای این گروه بهترین سود را خواهد داشت. سودهای چند ده میلیونی و طوری میشه که این شرکت ها تبدیل به قدرت های بزرگی میشن. اینها اگه برای 4 تا پروژه 40 میلیون قیمت میدادن و 20 میلیون سود میکردن الان با دو سه تا پروژه اولشون هزینه تولید CMS رو جبران میکنن و از پروژه های چهارم پنجم به بعدشون فقط سود میکنن! البته این رو هم در نظر بگیرین که چند سالی که این شرکت ها کار کردن هزینه کردن و اون هزینه رو هم الان باید شامل کنید.
گروه آخر شرکت هایی هستن که CMSهای گروه دوم یا سوم رو Resell میکنن یعنی Reseller اون شرکت ها هستن. این شرکت ها از اعتبار و نمونه سایت های گروه قبل استفاده میکنن و حتی از گروه اول و دوم هم بیشتر سود میکنن.

موفق باشید.

ASP.NET2
جمعه 25 دی 1388, 01:30 صبح
خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون.

از نظر فنی اگر تیم شما بتونه یه CMS ایده آل و کارا تولید کنه باید به شما و تیمتون تبریک گفت چون تولید CMS یک پروژه ی حرفه ای محسوب میشه و نیاز به پژوهش و زمان زیادی داره.

منظور شما از این حرف یعنی اینکه برای تولید CMS باید خیلی زیاد تجربه داشت؟ درسته؟
یعنی اینکه اگه این تجربه رو نداشته باشیم بهتره تو سطح همون طراحی وب ساده بمونیم؟
و اینکه کسی که این کار رو انجام میده(طراحی و برنامه نویسی وب) یک زمانی نیاز نخواهد داشت که CMS طراحی کنه؟
بهتر بگم به نظر شما ما نباید از همون ابتدای کار بنا رو بر این بذاریم که کارهایی رو که انجام می دیم در راستای CMS باشه؟حتی پروژه‌های کوچیک؟آیا این ایده‌ی خوبی نیست؟

خوشحال میشم در این مورد نظر شما و بقیه دوستان رو بشنوم.چون ایده‌ها در این ضمینه خیلی متفاوت هست.

لطفا اگه ممکن باشه در مورد پروژه‌های متوسط (نه خیلی بزرگ) بحث کنید. که بتونیم در حد این جور پروژه ها به یه نتیجه‌ی خوب برسیم.

m.hamidreza
جمعه 25 دی 1388, 23:11 عصر
خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون.

منظور شما از این حرف یعنی اینکه برای تولید CMS باید خیلی زیاد تجربه داشت؟ درسته؟
یعنی اینکه اگه این تجربه رو نداشته باشیم بهتره تو سطح همون طراحی وب ساده بمونیم؟

بله.

و اینکه کسی که این کار رو انجام میده(طراحی و برنامه نویسی وب) یک زمانی نیاز نخواهد داشت که CMS طراحی کنه؟

لزوما اینطوری نیست. بستگی به شرایط داره. CMS آخر کار یه برنامه نویس نیست که با نوشتن اون از خط پایان عبور کنه. یه پروژه هست مثله سایر پروژه های نرم افزاری.

بهتر بگم به نظر شما ما نباید از همون ابتدای کار بنا رو بر این بذاریم که کارهایی رو که انجام می دیم در راستای CMS باشه؟

این اصلا ربطی به موضوع نداره یا من نفهمیدم منظور شما رو.
شما از تجربه ای که در پروژه های دیگه بدست میاری میتونی استفاده کنی.
موفق باشید.

ASP.NET2
سه شنبه 29 دی 1388, 20:00 عصر
خیلی ممنون از نظراتتون.
اگه کسی یه پروژه کوچیک CMS داره ؟ میشه خواهش کنم Share کنه که ما بتونیم ازش ایده بگیریم.

دانش آموز
چهارشنبه 30 دی 1388, 01:01 صبح
تو این (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=149733) تاپیک یک پروژه گذاشته شده میتونید دانلود کنید

ASP.NET2
جمعه 02 بهمن 1388, 20:13 عصر
تو این (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=149733) تاپیک یک پروژه گذاشته شده میتونید دانلود کنید
جالب بود در عین حال پیچیده.
ت

ASP.NET2
جمعه 16 بهمن 1388, 02:46 صبح
نتیجه نظر سنجی داره جالب می شه .
خیلی بهتر می شه کسانی که تو نظر سنجی شرکت کردن دلیلش رو هم هر چند کوتاه بنویسن.

M59alizadeh
چهارشنبه 19 اسفند 1388, 16:34 عصر
دوستان عزیز
به نظرم مساله قیمت در یک پروژه خیلی مهمه
مسلما نمیشه برای یه سایته 100 تومانی آدم وقت بزاره و از قالبهای آماده صرف نظر کنه .