PDA

View Full Version : گفتگو: نظر خواهي در مورد شكل ظاهري نرم افزار

csharpprogramer88
جمعه 25 دی 1388, 17:53 عصر
سلام
من در حال طراحي يك نرم افزار بانك اطلاعاتي براي يك شركت تبليغاتي مي باشم كه شامل 5 بخش مجزاي از هم است :

آمار و اطلاعات مربوط به بنرها
اطلاعات مربوط به توليدات نرم افزاري(كليپ ، نماهنگ وتيزر)
امكانات موجود در اماكن شهر
اطلاعات مربوط به مراكز خدمات دهي فرهنگي
مشخصات مربوط به نيروهاي تخصصي مربوط با تبليغات

حال با توجه به اينكه همه اين 5 بخش بطور مجزا داراي عمليات درج ، ويرايش ، حذف ، جستجو وگزارشگيري مي باشد اين نرم افزار بايد چطوراز لحاظ ظاهري طراحي شود كه هم كاربر نهايي گيج نشود و هم دسترسي به همه اين موارد آسان باشد مثلا اين 5 بخش را با منو طراحي كنم يا با tree view يا بصورت ساده بر روي فرم 5 دكمه با مشخصات بالا طراحي كنم و سپس به آن بخش بروم و در بخش مربوطه به وسيله منو عمليات ثبت و درج و .. . را انجام دهم يا روش ديگري بكار برم . دوستاني كه در اين مورد اطلاعات دارند كمك كنند

با تشكر

slashslash2009
جمعه 25 دی 1388, 18:04 عصر
شما میتونید برای هر بخش از یک فرم استفاده کنید و چندتا تب هم در هر فرم قراردهید که هر تب هم واسه یک کار باشه مثل تب ثبت و تب ویراش و حذف کردن وغیره اینجوری تعداد فرمهاتون خیلی کمتر میشه

csharpprogramer88
جمعه 25 دی 1388, 19:51 عصر
شما میتونید برای هر بخش از یک فرم استفاده کنید و چندتا تب هم در هر فرم قراردهید که هر تب هم واسه یک کار باشه مثل تب ثبت و تب ویراش و حذف کردن وغیره اینجوری تعداد فرمهاتون خیلی کمتر میشه

slashslash2009 ممنونم جواب دادي
اين طور من از نظر شما فهميدم اينه كه من بخش هاي نرم افزار را كه 5 بخش است به 5 tab تقسيم كنم حال عمليات هاي مورد نظر را انجام دهم من هنوز از تب استفاده نكردم و روش استفاده اش را بايد ياد بگيرم (اگر چيزي مي دونيد يادم بديد) به نظر شما كاربر نهايي كه ممكنه چيزي زياد از ويندوز ندونه براش مشكل نمي شه .
و سوال بعد اينكه آيا براي حذف و درج و ... در هر تب مي تونم از منو استفاده كنم يا از دكمه يا ...

seven7777777
جمعه 25 دی 1388, 20:02 عصر
سلام
به نظر من چون داری واسه یه شرکت تبلیغاتی می نویسی سعی کن خیلی رنگ و لعاب دار باشه و خشک نباشه . اصلا از منو استفاده نکن چون خشکه و اونا هم که روح لطیفی دارن .
سعی کن از طرح های vector floral استفاده کنی تو فرم اصلیت و با توجه به اونها یه سری کلید طراحی کن که هر کدوم کاربر رو به یه فرم هدایت کنه .

slashslash2009
جمعه 25 دی 1388, 21:14 عصر
من گفتم 5 فرم که هرکدام از فرمهاتون چندتا تب داشته باشه مثلا برای قسمت آمار و اطلاعات مربوط به بنرها یک فرم بسازید و قسمت insert رو در یک تب قسمت update رو هم در یک تب دیگه وبه همین ترتیب استفاده از تب خیلی راحته خودتون از toolbox انتخابش کنید و در فرمتون بزارید اگر بخواید به تب در فرمتون بهش یک لبه دیگه اضافه کنید در properties وارد tabpages شوید.
ولی کلا این کار یک چیزه سلیقه ای است شما مجبور نیستین روش منو انتخاب کنید این فقط یک پیشنهاد بود موفق باشد

csharpprogramer88
جمعه 25 دی 1388, 21:28 عصر
سلام
به نظر من چون داری واسه یه شرکت تبلیغاتی می نویسی سعی کن خیلی رنگ و لعاب دار باشه و خشک نباشه . اصلا از منو استفاده نکن چون خشکه و اونا هم که روح لطیفی دارن .
سعی کن از طرح های vector floral استفاده کنی تو فرم اصلیت و با توجه به اونها یه سری کلید طراحی کن که هر کدوم کاربر رو به یه فرم هدایت کنه .

در مورد رنگ و لعاب خوب گفتي . vector floral چيه در موردش چيزي نمي دونم . منظورت اينه كه توي فرم اصلي اين كليدا رو ايجاد كنم يعني 5 تا كليد داشته باشم پس درج و حذف و ... چيكار كنم

csharpprogramer88
جمعه 25 دی 1388, 21:30 عصر
من گفتم 5 فرم که هرکدام از فرمهاتون چندتا تب داشته باشه مثلا برای قسمت آمار و اطلاعات مربوط به بنرها یک فرم بسازید و قسمت insert رو در یک تب قسمت update رو هم در یک تب دیگه وبه همین ترتیب استفاده از تب خیلی راحته خودتون از toolbox انتخابش کنید و در فرمتون بزارید اگر بخواید به تب در فرمتون بهش یک لبه دیگه اضافه کنید در properties وارد tabpages شوید.
ولی کلا این کار یک چیزه سلیقه ای است شما مجبور نیستین روش منو انتخاب کنید این فقط یک پیشنهاد بود موفق باشد

دوست عزيز اگر بخواهيم برنامه ظاهر گرافيكي جالبي داشته باشه چيكاركنم به قول دستمون رنگ و لعاب داشته باشه

slashslash2009
جمعه 25 دی 1388, 22:21 عصر
شما باید از کامپوننت استفاده کنید من خودم از dotnetbar استفاده میکنم که واقعا خیلی باهاله ظاهر برنامه مثل office2008 میشه البته باید از نسخه کراک شدش استفاده کنید که به مشکل بر نخورید

csharpprogramer88
دوشنبه 28 دی 1388, 21:58 عصر
این مدعیان در طلبش بی خبرانند
آن را که خبر شد خبری باز نیامد

از عزيزاني كه در بالا تجربيات خود را گفتن ممنونم
دوستان با تجربه اگر راه حلي براي من تازه كار دارند بگويند ممنون مي شوم .

seven7777777
چهارشنبه 30 دی 1388, 19:01 عصر
منظور من از vector floral طرح هایی است که زیاد دیدی ، بالاخص تو تبلیغات تلوبزیون که درخته رشد می کنه و گل و بوته توش داره . اگه متوجه نشدی بگو یه نمونشو بزارم .
در مورد بقیش هم اول فرم اصلیت رو طراحی کن ، بعد برای هر بخش صحبت می کنیم ولی کلیت اینه که اون 5 بخش اصلی هر کدوم یه فرم داره .
در مورد استفاده از Tab من توصیه نمی کنم . اگه خواستی علتشو بعدا بت م گم .

csharpprogramer88
پنج شنبه 01 بهمن 1388, 20:42 عصر
منظور من از vector floral طرح هایی است که زیاد دیدی ، بالاخص تو تبلیغات تلوبزیون که درخته رشد می کنه و گل و بوته توش داره . اگه متوجه نشدی بگو یه نمونشو بزارم .
در مورد بقیش هم اول فرم اصلیت رو طراحی کن ، بعد برای هر بخش صحبت می کنیم ولی کلیت اینه که اون 5 بخش اصلی هر کدوم یه فرم داره .
در مورد استفاده از Tab من توصیه نمی کنم . اگه خواستی علتشو بعدا بت م گم .

دوست عزيز لطف كردي جواب دادي . منظور شمارو متوجه نشدم لطف كنيد يه نمونه برنامه بزاريد. در اين كه گفتيد (، بعد برای هر بخش صحبت می کنیم ولی کلیت اینه که اون 5 بخش اصلی هر کدوم یه فرم داره .)
يعني بايد 5 بخشي كه داريم 5 فرم هم داشته باشيم بعد در مورد كارهايي كه توي اين 5 بخش انجام ميشه تصميم بگيريم ؟
دوست عزيز به نظر شما چرا نبايد از تب ستفاده كنم ، به نظر من چيز خوبيه 5 فرم كه دارم عملياتي كه مي خوام انجام بدم هر كدومش رو يه تب قرار مي گيره ، ولي از لحاظ زيبايي كار و راحتي كاربر نهايي نمي دونم خوب ميشه يا نه لطف كنيد علتشو شما بگو .

seven7777777
جمعه 02 بهمن 1388, 08:45 صبح
سلام
البته من نمی گم تب چیز بدیه ، اگه بد بود که اصلا نمی ساختنش یا تو VS قرارداده نمی شد .
اما اگه مثلا در فرم تبلیغات ( مثلا ) ثبت رو تو یه تب بزرای ، حذف رو تو یه تب بزاری و ... چند مشکل ( البته به نظر من ) پیش میاد :
1. ممکنه در یک اجرای برنامه اصلا نیازی به اضافه کردن تبلیغات جدید نباشه و قرار باشه تبلیغات ثبت شده در قبل مورد ویرایش قرار بگیره . چون کل محتوای تب ها در یک تب پیج با new شدن فرم ساخته می شن ، سرعت کار بیهوده پایین میاد یعنی تمام متوای فرم ثبت تبلیغات ساخته میشه اما ازشون استفاده نمیشه .
2. فرض کن کاربر یه مورد رو ثبت کرد ، حالا باید اگه ثبت موفقیت آمیز بود فیلدها clear بشن دیگه . برای اینکار هم یا باید دستی اونارو یکی یکی با کدنویسی پاک کنی و یا باید در حلقه های foreach احتمالا کمی پیچیده اینکارو بکنی .
3. نحوه نام گذاری فیلدهات در این حالت کلا به هم می خوره ، چون فضای نامشون یکسان فیلد مثلا کد تبلیغ رو هم تو درج داری ، هم تو حذف و هم تو ویرایش و احتمالا تو نمایش هم هست ( حالا اگه جای دیگه ای نباشه ) .
4. کار خودت هم تو طراحی محیط ها سخت تر میشه چون مثلا فرض کن فرم درجت چقدر فضا می خواد ، پس تب پیج باید همون قدر بزرگ بشه . حالا فکر می کنی فرم حذفت هم همون قدر جا بخواد پس احتمالا د فرم حذفت گوشه های کار خیلی زشت و تابلو خالی می مونه . در ثانی اگه به یکی از تب هات یه فیلد اضافه بشه ، یه تغییر سایز اون تب می تونه کل ظاهر بقیه تب هارو از نظر چینش به هم بریزه .

تمام این تفاسیر به معنی این نیست که نمیشه از تب پیج استفاده کرد ، اما نظر من اینه که بهتره استفاده نکنی .

=======================
* برای نوعی زیبایی حرفه ای می تونی اون پنچ فرم رو به صورت show قراربدی یعنی بشه چندتاشونو با هم باز کرد یعنیبشه همزمان رو بخش تبلیغات و مالی کار کرد اما زیر فرم های هر فرم ر به صورت showdialog باز کن یعنی فقط مجبور باشه همون کارو انجام بده .
=======================

saed2006
جمعه 02 بهمن 1388, 12:47 عصر
من در مورد ایجاد تب برای عملیات درج و حذف دقیقا به همین مشکل هایی که دوستمون گفتند برخورد کردم
و اینها رو به عینه دیدم
اما بدی ایجاد فرم های زیاد برای برنامه وقت گیر بودن کار برای کاربر نهایی هست چون مجبور میشه با فرم های زیادی کار کنه و وقت زیادی تلف بشه
فکر میکنید نمیشه حد وسطی برای این دو قائل شد؟
نرم افزار های موفق خارجی چه میکنند؟

seven7777777
جمعه 02 بهمن 1388, 13:30 عصر
سلام
البته من گفتم این به معنای عدم کارایی تب ها نیست و این دو حتما در کنار هم یک محصول حرفه ای رو پدید می آرن . اینم برمی گرده به برنامت . در کل خودت باید تصمیم بگیری .
ببین من یه نرم افزار نوشتم که فرم درج اون فقط 50 تا 70 ورودی داشت . خوب برای اون دو تا فرم ساختم . تو فرم دوم هم چون یه سری موارد شبیه به هم و البته کم تعداد برای ثبت بود ، از تب ها استفاده کردم .
راستی vector floral ها رو پیدا کردی یا نه ؟ فهمیدی چیارو می گم ؟

hamidreza20
جمعه 02 بهمن 1388, 13:49 عصر
سلام دوست عزیز

اگه به صورت حرفه ای گرافیک کار نکردی یعنی با رنگ بندی و اصول گرافیک و ... آشنا نیستی حتما از یک گرافیست استفاده کن.

در ضمن میتونی چند تا طرح بزنی و بعد راجع به اون نظر خواهی کنی...

من همیشه اینکار رو می کنم.

همیشه سرمایه گذاری در ظاهر نرم افزار سود آور و موثر بوده است. ه تنها در زمینه نرم افزار بلکه در تمام ابعاد زندگی می توان این موضوع را دید.

التماس دعا....

csharpprogramer88
جمعه 02 بهمن 1388, 21:44 عصر
سلام به دوستاني كه به من كمك كردن

slashslash2009 گفت كه از dotnetbar هم مي توني استفاده كني منم رفتم دانلودش كردم و چيز جالبي است البته هنوز بايد بيشتر با آن كار كنم لااقل به نظر يك برنامه نويس مبتدي ظاهر برنامه جالب شد مثل oFFice2007
5 قسمت برنامه را در تب هاي بالا نوشتم و سه كار ثبت اطلاعات -ويرايش و گزارش گيري را در پايين نوشتم كه مثلا با كليك بر روي( ثبت بنر جديد ) به صفحه ثبت بنر مي روم كه كاربر نهايي بايد پس از درج اطلاعات فرم ثبت را ببنددو با كليك روي دكمه ويرايش اطلاعات بنرها به فرم ويرايش اطلاعات وارد مي شود .

در حالت دوم كه منو مانند است سه نوع عملياتي كه در برنامه انجام مي شود را قراردادم كه كاربر مي تونه از اونجا مثلا اطلاعات مربوط به بنرها را كپي كند يا گزارشگيري كند كه با كليك بر روي هركدام فرم مورد نظر نشان داده مي شود . من دو تا عكس مي زارم دوستان نظرشون بگن.

دوست عزيز seven7777777 تشكر از شما ولي از vector floral چيزي نفهميدم .

csharpprogramer88
شنبه 03 بهمن 1388, 22:48 عصر
سلام به همه

دوستانی که با dotnetbar کار کردند تجربیات خودشان را انتقال بدن . آیا موقع ساخت setup و نصب روی کامپیوتر دیگر مشکلی پیش می آید یا نه باید چیکارکرد مشکل پیش نیاید . توی سرعت برنامه هم تأثیر داره یا نه .

راستی دوستان تاپیک ها که به صفحه دو سه می رسن دیگه کسی جواب نمی ده لطف کنید به صفحات روزهای قبل هم نگاه کنید .

با تشکر

CYCLOPS
یک شنبه 04 بهمن 1388, 05:32 صبح
یادش به خیر اون موقع ها که ویندوزی مینوشتم با dotnetbar کار کردم از نظر سرعت اذیت نمیکنه البته من کامپوننت های دیگه در زمینه UI رو بررسی نکردم تا بین اونا و dotnetbar مقایسه کنم ولی dotnetbar که راست به چپ ساپورت میکرد و برنامه رو هم کند نمیکرد در کل استفادش خیلی کلاس داره :لبخند:
البته اگه حوصله کنی تا با آیکون ها و Setting های مختلف اختصاصیش کنی که معرکه از آب در میاد
برای انتقال برنامت هم کافیه DLL هاش کنار فایل exe برنامت باشه نصب خاصی لازم نداره

csharpprogramer88
دوشنبه 05 بهمن 1388, 19:20 عصر
یادش به خیر اون موقع ها که ویندوزی مینوشتم با dotnetbar کار کردم از نظر سرعت اذیت نمیکنه البته من کامپوننت های دیگه در زمینه UI رو بررسی نکردم تا بین اونا و dotnetbar مقایسه کنم ولی dotnetbar که راست به چپ ساپورت میکرد و برنامه رو هم کند نمیکرد در کل استفادش خیلی کلاس داره :لبخند:
البته اگه حوصله کنی تا با آیکون ها و Setting های مختلف اختصاصیش کنی که معرکه از آب در میاد
برای انتقال برنامت هم کافیه DLL هاش کنار فایل exe برنامت باشه نصب خاصی لازم نداره

سلام
دوست عزيز من بعد نصب dotnetbar تو مسير نصب برنامه رفتم فايل DevComponents.DotNetBar2.dll را پيدا كردم منظور شما از اينكه گفتيد كنار فايل exe كپي كن فايل DevComponents.DotNetBar2.dll است اگر اين نيست دقيق تر توضيح بديد .

با تشكر از شما

netfa.ir
پنج شنبه 15 بهمن 1388, 03:30 صبح
سلام دوستان.
میشه یکی کرک این برنامه dotnetbar رو بزاره (البته اگه واسه نسخه 8.4.0.5 باشه عالی می شه)
ممنون

csharpprogramer88
پنج شنبه 15 بهمن 1388, 10:23 صبح
دوستان اگر كسي اطلاعات در مورد setup كردن با dotnet bar داره به من بده

صادق صدقی
پنج شنبه 15 بهمن 1388, 13:16 عصر
سلام
من با خیلی از کاپوننت ها کار کردم

اما واقعا بهترین اونها که زیبا و سبک و بدون باگ و .... همون Klik هست

واقاقبولش دارم
خودمم تویه پروژه هام ازش استفاده کردم

با شما هم توصیه می کنم

csharpprogramer88
یک شنبه 18 بهمن 1388, 20:39 عصر
سلام
من با خیلی از کاپوننت ها کار کردم

اما واقعا بهترین اونها که زیبا و سبک و بدون باگ و .... همون Klik هست

واقاقبولش دارم
خودمم تویه پروژه هام ازش استفاده کردم

با شما هم توصیه می کنم

Klik چي هست مثل دات نت بار يا كلا فرق داره دوستان عزيز خواهشا اگر كسي تجربه پكيج داره توضيح بده

طبیب دل
یک شنبه 18 بهمن 1388, 22:43 عصر
دوستان نظرات جالبی دارید من هم برای طراحی برنامم به چنین چیزهایی نیاز دارم اگه ممکنه یه نمونه از vector floral بزارید و کامپوننت dotnetbar رو از کجا بیارم؟

csharpprogramer88
دوشنبه 19 بهمن 1388, 09:20 صبح
دوستان نظرات جالبی دارید من هم برای طراحی برنامم به چنین چیزهایی نیاز دارم اگه ممکنه یه نمونه از vector floral بزارید و کامپوننت dotnetbar رو از کجا بیارم؟

با يه جستجو تو گوگل مي توني بيابي كركش هم دانلود كن

Warrior
دوشنبه 03 اسفند 1388, 20:04 عصر
100% گرافیست وجود دارد!
یکی از اصلی ترین بخش های برنامه که شدیدا کاربر نهایی را ترغیب به استفاده از برنامه می کند گرافیک برنامه است...
اگر برنامه بسیـــــــــــــــــــار از نظر کد نویسی پیشرفته باشد ولی ظاهر مناسبی نداشته باشد خود به خود کاربران از آن فاصله می گیرند...

چند مسئله:

1-برنامه ی Dotnetbar را بعلاوه ی کرک می خواستم
2-چطور می توان با Vectral Floral کار کرد؟
3-لینک داونلود Kilk؟

ممنونم

csharpprogramer88
دوشنبه 03 اسفند 1388, 21:15 عصر
1-برنامه ی Dotnetbar را بعلاوه ی کرک می خواستم
با يه سرچ ساده تو گوگل مي توني دانلود كني منم اين كار را كردم
3-لینک داونلود Kilk؟
منظورت telerik شايد باشه كه يه سرچ پيدا مي كني
فقط كركش را هم بگير

mahdi87_gh
سه شنبه 04 اسفند 1388, 00:38 صبح
kilk entry lib یکی از کامپوننت های بسیار عالی در طراحی ظاهر فرم هستش
اگه مخالف قوانین سایت نباشه و مدیر محترم اجازه بدن میزارم اینجا دوستان استفاده کنن

kia1349
سه شنبه 04 اسفند 1388, 06:42 صبح
دوست عزیز شما برو توی بخش open source
من اونجا برنامه ای دارم که از این کامپوننتها توش استفاده شده.بقیه اش رو خودت حدس بزن!!!!! چون فعالیت وارز ممنوعه!