PDA

View Full Version : هوش مصنوعي و شناسايي چهره

golbafan
شنبه 26 دی 1388, 17:35 عصر
سلام
مدتیه دارم در مورد شناسایی چهره کار میکنم

اوایل از روش harrlike استفاده میکردم که مکان چهره رو در عکس تشخیص بدم و بعد شناسایی رو انجام بدم ولی بعد از مدتی متوجه شدم این روش خیلی کنده و خوشم نیومد و رفتم سراغ الگوریتم هایی که من در آوردی بودند...

اخیرا الگوریتمی رو برای این کار طراحی کرم که مبتنی بر الگوریتمی بود که برای شناسایی پلاک خودرو بکار برده بودم خیلی سریع جواب داد و من رو خوشحال کرد
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=165324

اونقدر سرعتش بالا است که حتی کامپیوتر زاغارت من هم بدون وفقه با این الگوریتم چهره رو پیدا میکنه...

حالا مونده شناسایی کامل چهره که البته تا 90 درصد پیش رفتم و تونستم به یک ضریب قطعیت خوبی برای شناسایی برسم ولی میخوام خطا رو به صفر برسونم.

از دوستان میخوام نظر بدن
البته الگوریتم های توی وب را خودم خوردم... و اگر ایده جدیدی هست در خدمتیم

مصطفی ساتکی
دوشنبه 28 دی 1388, 09:37 صبح
سلام آقاي گلبافان عزيز
اين كاري كه انجام دادين چقدر دقت داره يعني اگه در مسافت هاي طولاني هم باشه مي تونه كار كنه و چهره در وضعيت هاي مختلف.
بعد اين شناسايي گام جالب تريه كه مفصل ميشه در موردش بحث كرد.

mohamnag
دوشنبه 28 دی 1388, 20:47 عصر
دوست عزیز الگوریتم های شناسایی چهره الان در حد دقت های صدم و هزارم درصد دارن با هم رقابت می کنن. اینکه شما یه روش جدید رو پی گرفتید خیلی هم خوبه ولی بدونید که مثلا دقت 99.9 درصد یک دقت افتضاح در شناسایی چهره است چون این متد با تعداد خیلی زیاد چهره سر و کار داره و مثلا 1 نفر خطا در 1000 نفر بسیار بده. که معمولا ارقام در حد چند صد هزار نفره و شناسایی و برطرف کردن این چند درصد کوچولو خطا توی تعداد بالا هزینه به مراتب سنگینی تری از استفاده نکردن از سیستم های اتوماتیک رو تحمیل می کنه.
قصدم نا امید کردن شما نبود اما می خوام که توقعتون رو از خروجی ببرم بالا.

golbafan
سه شنبه 29 دی 1388, 10:57 صبح
دوست عزیز الگوریتم های شناسایی چهره الان در حد دقت های صدم و هزارم درصد دارن با هم رقابت می کنن. اینکه شما یه روش جدید رو پی گرفتید خیلی هم خوبه ولی بدونید که مثلا دقت 99.9 درصد یک دقت افتضاح در شناسایی چهره است چون این متد با تعداد خیلی زیاد چهره سر و کار داره و مثلا 1 نفر خطا در 1000 نفر بسیار بده. که معمولا ارقام در حد چند صد هزار نفره و شناسایی و برطرف کردن این چند درصد کوچولو خطا توی تعداد بالا هزینه به مراتب سنگینی تری از استفاده نکردن از سیستم های اتوماتیک رو تحمیل می کنه.
قصدم نا امید کردن شما نبود اما می خوام که توقعتون رو از خروجی ببرم بالا.

با سلام و تشکر

بله هدف منم همینه برای همین هم گفتم تا 90 درصد پیش رفتم...
و این تاپیک رو زدم برای اینکه دوستان هم کمک بفرمایند.

البته امروز تونستیم به دقت 99.99 درصد برسیم چون در 10000 عکس برای تست فقط یک خطا داشتیم و اون رو بررسی که کردیم دیدیم واقعا به هم شبیه هستند و تشخیص اونها از هم برای آدم هم مشکل بود

یک سری عکس هم در ضمیمه برای دوستان قرار دادم

مصطفی ساتکی
سه شنبه 29 دی 1388, 19:30 عصر
ما چرا نا امید باشیم. آخه فرمایش بنده دقت نکردید.بدی این فروم تو اینه که هر کس نظر میده به ستارش نگاه می کنند تا محتویای تاپیک.قربان پیدا کردن یک تصویر در یک وب کم در هد یه پروژه دانشجویی 2 واحده است متد شما بایستی به صورت online در یک دوربین مداربسته با فاصله زیاد این کارو انجام بده با شرایط مختلف.ثانیاً گام بعدی تشخیص خود چهره و متد داده کاویتون مهم.اگه این روش شما هم مثل اون پلاک خوان که گذاشتید باشه باید به شما بگم که در متداتون تجدید نظر کنید. من عکس های نترل ترافیکو به برنامتون دادم نتونست حتس محل پلاکو پیدا کنه.کار شما نمی خوام نا امید شین در حد پروژه دانشجویی بود نه کار حرفه ای .در ضمن 2 تو sample خودتون هم شبکه عصبتون 2 رو با 3 اشتباه می گرفت. که به نظر میومد کار با شبکه عصبی انجام نمیشه .پلاک خوان بایستی در شب حتی در حالتی که پلاک برای انسان قابل شناسایی نیست تشخیص داده بشه.رنگ ماشین و ماشین هایی که فاقد پلاک هستن.

golbafan
چهارشنبه 30 دی 1388, 16:54 عصر
ما چرا نا امید باشیم. آخه فرمایش بنده دقت نکردید.بدی این فروم تو اینه که هر کس نظر میده به ستارش نگاه می کنند تا محتویای تاپیک.قربان پیدا کردن یک تصویر در یک وب کم در هد یه پروژه دانشجویی 2 واحده است متد شما بایستی به صورت online در یک دوربین مداربسته با فاصله زیاد این کارو انجام بده با شرایط مختلف.ثانیاً گام بعدی تشخیص خود چهره و متد داده کاویتون مهم.اگه این روش شما هم مثل اون پلاک خوان که گذاشتید باشه باید به شما بگم که در متداتون تجدید نظر کنید. من عکس های نترل ترافیکو به برنامتون دادم نتونست حتس محل پلاکو پیدا کنه.کار شما نمی خوام نا امید شین در حد پروژه دانشجویی بود نه کار حرفه ای .در ضمن 2 تو sample خودتون هم شبکه عصبتون 2 رو با 3 اشتباه می گرفت. که به نظر میومد کار با شبکه عصبی انجام نمیشه .پلاک خوان بایستی در شب حتی در حالتی که پلاک برای انسان قابل شناسایی نیست تشخیص داده بشه.رنگ ماشین و ماشین هایی که فاقد پلاک هستن.

یادتون باشه که اگر انسان نتونه چیزی رو از تصویر استخراج کنه کامپیوتر هم نمیتونه
و رنگ ماشین چه ربطی به پلاکش داره آخه (و لابد ميخواي پلاك ماشين هاي فاقد پلاك رو هم بهت بگه ديگه...)

عزیز من عکس های کنترل ترافیکی که شما به برنامه دادی اون عکس هایی نیست که دوربین های کنترل ترافیک برای پردازش استفاده میکنن
http://www.khabarkhodro.com/ShowImage.aspx?path=Files_Upload%5C38399.jpg&Width=260
http://www.bornanews.ir/images/docs/000000/n00000399-b.jpg
http://www.econews.ir/fa/Files/NewsImages/2009/Terafic_Fixd.jpg

آنلاین بودن و مدار بسته بودن چه ربطی به پردازش تصویر داره؟

فاصله کم و زیاد هم با کیفیت دوربین جبران میشه نه با الگوریتم

توی اون پست علت اشتباه شدن 2 و 3 رو در یک مورد گفتم : آموزش کم

(میشه بگین اگر با شبکه عصبی انجام نمیشه پس با چی میشه این کارو کرد؟)

به هر حال منظورتون رو متوجه نمیشم!
نمیدونم در مورد تشخیص پلاک صحبت میکنید یا شناسایی چهره!
فکر کنم شما به مطالعه بیشتری در ضمینه هوش مصنوعی احتیاج دارید

لطفا تصاویر ضمیمه پست قبلی رو ملاحضه کنید تا منظور منو از شناسایی چهره بفهمید!

BOB
پنج شنبه 01 بهمن 1388, 15:54 عصر
سلام

ممکنه یک نسخه Demo از برنامه قرار بدهید تا بررسی نماییم؟؟

golbafan
شنبه 03 بهمن 1388, 19:40 عصر
سلام

ممکنه یک نسخه Demo از برنامه قرار بدهید تا بررسی نماییم؟؟

بله

اما كمي صبر كنيد

golbafan
پنج شنبه 01 مهر 1389, 20:50 عصر
نسخه قابل نصب

http://rapidshare.com/files/420819423/setuphzr.rar

(MD5: 841F62C0E5DC684E91C37820F051BB51)

golbafan
پنج شنبه 01 مهر 1389, 20:55 عصر
اول بايد يك شخص رو تعريف كنيد

بعد براش چهره تعريف كنيد

بعد بايد آموزش بديد

بعد بايد در تب شناسايي عمل كنيد

Hussein39
چهارشنبه 07 مهر 1389, 16:37 عصر
:کف: اگه بخوام در این زمینه واسه پروژه دانشجویی(کاردانی) کار کنم چقدر زمان و چه چیز هایی رو باید بخونم:متفکر: خیلی باید کار کنم اقا 50 درصدم تشخیص بده بازم خوبه فقط اسمی داشته باشه. نظرم اینه که یه پروژه تحت شبکه با سی شارپ و اسه شناسایی کاربرها از این روش خیلی عالیه:کف:

golbafan
چهارشنبه 07 مهر 1389, 19:29 عصر
:کف: اگه بخوام در این زمینه واسه پروژه دانشجویی(کاردانی) کار کنم چقدر زمان و چه چیز هایی رو باید بخونم:متفکر: خیلی باید کار کنم اقا 50 درصدم تشخیص بده بازم خوبه فقط اسمی داشته باشه. نظرم اینه که یه پروژه تحت شبکه با سی شارپ و اسه شناسایی کاربرها از این روش خیلی عالیه:کف:

به نظرم زيادم عالي نيست همين روش قديمي بهتره يوزر و پسورد

Hussein39
چهارشنبه 07 مهر 1389, 19:42 عصر
به چیز تاپ می خوام تو پروژم استفاده کنم می تونید راهنمایی کنید.:لبخندساده:

golbafan
شنبه 15 مرداد 1390, 19:02 عصر
اگر چیز آماده میخواهید از veryface میتونید استفاده کنید

goldpower
سه شنبه 11 بهمن 1390, 21:32 عصر
نسخه قابل نصب

http://rapidshare.com/files/420819423/setuphzr.rar

(MD5: 841F62C0E5DC684E91C37820F051BB51)

لینک حذف شده . لطفا دوباره اپلود کنید

reza tarfiyi
دوشنبه 17 بهمن 1390, 23:25 عصر
سلام دوست عزیز (گلبافان)
من یه سوال داشتم دنبال یه نرم افزار میگردم که که چند تا چهره بهش تعریف کنی و بعد شناساییشون کنه و یه خروجی بده یا مثلا یه نرم افزار رو باز کنه
اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

مصطفی ساتکی
چهارشنبه 19 بهمن 1390, 22:31 عصر
تو وب ابزارهای openSource زیادی وجود داره تو سایت sourceforge.net می تونید
من خودم به روش eigenface یه engine نوشتم

hasan118
جمعه 21 تیر 1392, 10:43 صبح
اول بايد يك شخص رو تعريف كنيد

بعد براش چهره تعريف كنيد

بعد بايد آموزش بديد

بعد بايد در تب شناسايي عمل كنيد
سلام دوست عزیر برای این مراحل بالا بایید از کجا شروع کنم میشه یه کم راهنمایی کنین؟ممنون میشم

golbafan
پنج شنبه 11 مهر 1392, 01:29 صبح
البته انجینهای مجانی زیادی هست ولی اونی که بخواد درست و با دقت بین 1 میلیون نفر کار کنه پولیه

motanro
یک شنبه 02 بهمن 1401, 09:47 صبح
هوش مصنوعی خیلی رشته خوبیه، مخصوصا رشته پردازش تصویرش
در کل کاربرد هوش مصنوعی کلا گستردس و مثل یک ابزار هست که هر شخصی می تونه ازش استفاده خوب یا بد کنه
در رابطه با هوش مصنوعی (https://hamrah.academy/blog/artificial-intelligence/) آکادمی همراه اول یک مقاله خوب نوشته که واقعا عالی بود
بهتون پیشنهاد میدم که بخونید ...
اینم لینکش:
https://hamrah.academy/blog/artificial-intelligence/