PDA

View Full Version : آشنایی با Kylix

hosseinzadeh
سه شنبه 11 شهریور 1382, 15:01 عصر
در گذشته برنامه نویسی در محیط لینوکس کار مشکلی بود.اکثر برنامه نویسان از محیطهایی مثل GCC و Emacs استفاده می کردند که علاوه بر یادگیری سخت، Productivity پایینی داشتند و آن طور که انتظار می رفت پاسخگوی نیاز برنامه نویسان نبودند.اما با به وجود آمدن کایلیکس ، بسیاری از این مشکلات حل شد.
کایلیکس اولین بار در نمایشگاه LinuxWorld در تاریخ 31 ژانویه 2001 (12 بهمن 1379) به برنامه نویسان معرفی شد. کایلیکس محیط مجتمع پیشرفته ای بر پایه دو زبان بسیار قدرتمند(<span dir=ltr>C++</span> و Delphi ) است که در محیط لینوکس کار می کند.اکنون دیگر ساختن برنامه های بانک اطلاعاتی یا برنامه های تحت شبکه در لینوکس با کایلیکس بسیار آسان شده است.در این قسمت سعی شده است به بعضی از سوالات عمومی در مورد کایلیکس پاسخ داده شود.

1-کایلیکس چه ویژگی های اساسی دارد؟
1. پشتیبانی همزمان از دو زبان برنامه نویسی شی گرای قدرتمند (<span dir=ltr>ANSI/ISO C++</span>) و دلفی.شما می توانید بسته به نیازهای خود یکی از این دو زبان را انتخاب کنید.با هر یک از این زبانها شما می توانید برنامه های کوچک،قدرتمند و پایدار تحت لینوکس بسازید.
2. وجود ابزار توسعه بانک اطلاعاتی،GUI و سرویسهای وب در یک محیط مجتمع.
3. ایجاد سریع برنامه ها توسط کامپوننتهای مبتنی بر CLX.
4. با کایلیکس می توانید با استفاده از WebSnap قدرت و سرعت RAD را به برنامه های وب خود اضافه کنید.
5. با استفاده از DataSnap می توانید یانک های اطلاعاتی تحت شبکه را با توجه به نیازهای خود بسازید.
6. برنامه های کایلیکس به راحتی با دیگر برنامه های لینوکس ارتباط بر قرار می کنند.

همچنین کایلیکس از یک GUI Builder WYSIWYG بهره می برد که ویژگی های زیر را داراست:
1. استفاده از خاصیت Drag&Drop در ابزارهای ویژوال
2. ویرایش خواص (Properties) در زمان طراحی.
3. قابل گسترش به وسیله کامپوننتهای جدید.
و در نهایت از امکاناتی چون Code Insight و ... نیز پشتیبانی می کند.

2-کایلیکس مورد استفاده چه کسانی می باشد؟
برای برنامه نویسانی که قصد دارند برنامه هایی با کیفیت بالا و ظاهر زیبا تحت لینوکس بنویسند کایلیکس بهترین گزینه است.ولی به طور کلی این افراد می توانند از کایلیکس استفاده کنند:
برنامه نویسان حرفه ای که قبلا از دلفی استفاده می کردند، هم اکنون به راحتی می توانند از کایلیکس استفاده کنند. کایلیکس بر پایه تکنولوژی دلفی بنا شده و به جای VCL از کتابخانه اجزای سازنده چند پلت فرمی (CLX) بهره می گیرد.CLX به نوعی مهاجرت برنامه نویسان ویندوز را به لینوکس ساده می کند.به علاوه IDE آن استفاده از خواصی چون Drag & Drop را در توسعه برنامه های مبتنی بر کامپوننت محقق می سازد و توسط طیف وسیعی از کامپوننتهای منبع باز و تجاری پشتیبانی می شود.
همچنین برنامه نویسان <span dir=ltr>C++</span> و یا حتی VB به راحتی می توانند از این محیط بهره ببرند.محیط کایلیکس شباهت بسیار زیادی به محیط های توسعه ویژوال ویندوز دارد.
برنامه نویسانی که قبلا در لینوکس برنامه نویسی می کرده اند و هم اکنون به یک محیط RAD قدرتمند برای ایجاد برنامه های با کیفیت نیاز دارند.این محیط به آنها اجازه می دهد که برنامه های پایدار و قوی را تحت لینوکس بنویسند بدون این که مانند قبل به نوشتن کدهای تکراری و خسته کننده نیازی داشته باشند.
برنامه نویسان Apache نیز می توانند با استفاده از NetCLX برنامه های قدرتمندی تحت شبکه و برای سرور ها بنویسند.با استفاده از NetCLX شما می توانید تکنولوژی های سرور ، مرور گر و بانک اطلاعاتی را با نرم افزارهای تحت شبکه خود ترکیب کنید.
همچنین با استفاده از ابزارهای DataCLX و dbExpress می توانید در برنامه های خود از پشتیبانی بانکهای اطلاعاتی IBM DB2،Orcale 8i ، InterBase و MySQL بهره مند شوید.

3-چه نسخه هایی از لینوکس از کایلیکس پشتیبانی می کنند؟
این نسخه ها به طور رسمی از کایلیکس پشتیبانی می کنند:
<span dir=ltr>RedHat 7.2
Mandrake 8.2
SuSe 7.3</span>
همچنین شرکتهایی همچون Caldera به بورلند قول همکاری داده اند.

4-نسخه های مختلف آن چیست؟
کایلیکس در سه نسخه اولیه عرضه شده است.
Kylix EnterPrise Edition:کاملترین نسخه با بیش از 190 کامپوننت CLX
Kylix Professional Edition: نسخه ای مناسب برای برنامه نویسان Desktop.با بیش از 165 کامپوننت CLX.
Kylix Open Edition: نسخه کوچک کایلیکس با حدود 75 کامپوننت CLX.این نسخه مجانی است و نسخه مجانی آن را می توانید از سایت بورلند داونلود کنید.
برای اطلاعات بیشتر در مورد نسخه های مختلف ، ویژگی ها و تفاوت های آنها به DataSheet کایلیکس(ص 4) در سایت بورلند مراجعه کنید.

5-به چه سخت افزاری برای اجرای کایلیکس نیاز دارم؟
حد اقل نیازهای سخت افزاری کایلیکس(نسخه EnterPrise) که توسط شرکت بورلند اعلام شده به این شرح است:
<span dir=ltr>Intel P II/500 Mhz
256 Mb RAM
CD-ROM Drive
500 Mb Hard Disk Space(Full Install)
VGA or higher resolution monitor
Mouse or other pointing devices</span>
سایت رسمی شرکت سازنده:http://www.borland.com
سایت رسمی محصول:http://www.borland.com/kylix
برای دیدن ScreenShot به اینجا مراجعه کنید:
http://community.borland.com/article/0,1410,22417,00.html
منابع:
http://www.borland.com/kylix
http://community.borland.com/article/0,1410,26771,00.html

چهارشنبه 12 شهریور 1382, 18:23 عصر
اگه ممکنه میشه بیشتر توضیح بدین و چند نمونه برنامه را شرح دهید
راستی چه system ای لازم است چون من redhat 8.0 روی یه پارتیشن کوچک نصب کردم میشه حجم برنامه رو بگی
از کجا میشه برنامه رو گرفت (((نگو اینترنت ))))
راستی ایا میشه کد های C رو در این برنامه وارد کرد

hosseinzadeh
چهارشنبه 12 شهریور 1382, 19:01 عصر
با سلام
در مورد سیستم که بالا نوشتم.تو سوال 5 جواب دادم . نسخه لینوکس شما هم مشکل نداره.فقط به 500 مکابایت فضا نیاز دارید.
والا این رو که از کجا بگیرید نمیدونم.باید از مغازه های معتبر مثل تکنو 2000 پرس و جو کنید.از طریق اینترنت هم فقط می توانید نسخه Open را دریافت کنید.
در مورد کدهای سی،مانند C++Builder عمل می کند.
شما می توانید برنامه های مبتنی بر CLX را در دلفی بنویسید و بعد فقط یک بار در کایلیکس کامپایل کنید.منتها باید برنامه های خود را با کامپوننتهای CLX بنویسید.
در این ScreenShot ،کایلیکس را می بینید که در محیط لینوکس اجرا شده و در حال باز کردن یک پروژه دلفی می باشد.
http://community.borland.com/article/images/22417/snapshot04.gif

Mashatan
چهارشنبه 12 شهریور 1382, 23:31 عصر
آقا دستت درد نکنه عالی بود کلی استفاده کردم .

اراداتمند
مشاطان

ilovelinux
پنج شنبه 13 شهریور 1382, 09:34 صبح
دمت گرم منظورم از سیستم همون حجم بود که الان که نگاه کردم دیدم دقت نکرده بودم

hosseinzadeh
پنج شنبه 13 شهریور 1382, 10:01 صبح
با سلام و تشکر از آقای مشاطان
فقط چند تا نکته باقی مونده بود.
یکی این که نسخه Open 90 مگابایت است و اگر کسی از اینترنت پر سرعت استفاده می کند می تواند آن را داونلود کند.(با خطوط DSL فکر کنم 5 دقیقه طول می کشه)
و بعد یک سری کامپوننت تو این سایت هست که اکثرش مجانیه.
http://www.torry.net/comp_klx_interface.htmبا تشکر

reza298
پنج شنبه 13 شهریور 1382, 18:08 عصر
با سلام

من چند روز پیش Kylix 3 Enterprise را روی RedHat 9.0 نصب کردم

برنامه به طور کامل هم نصب شد ولی وقتی می خواستم یک برنامه ساده را که نوشته بودم اجرا کنم kylix انگار که به عالم هپروت میرفت و دیگه برنمی گشت :shock:
ولی وقتی RedHat 7.2 را نصب کردم کایلیکس بدون هیچ مشکلی کار می کرد

آخه مگه این kylix برای چه ورژنی ساخته شده چون من RedHat 9.0 را بخاطر KDE اش که فارسی را ساپورت میکنه لازم دارم

آقایون یا خانمها اگه موفق به نصب لینوکس روی RedHat 9.0 شده اند راهنمایی کنند

با تشکر

hosseinzadeh
پنج شنبه 13 شهریور 1382, 19:33 عصر
با سلام
ظاهرا کایلیکس 3.0 با بعضی نسخه های جدید لینوکس (ردهت 8 و 9 ، Mandrake 9) مشکا دارد.این مشکل در فروم LinuxQuestion مطرح شده است.
http://www.linuxquestions.org/questions/history/59591و این مشکل به احتمال زیاد به خود Distro ها مربوط است.
به هر حال یک پچ در سایت بورلند موجود است،آن را امتحان کنید.(این پچ حدود یک ماه پیش آپدیت شده)
http://codecentral.borland.com/codecentral/ccweb.exe/listing?id=20136
یک سری پچ دیگر در این سایت موجود است:
http://www.kylix-patch.de.vu/

با تشکر

مهدی 298
پنج شنبه 13 شهریور 1382, 23:45 عصر
رضا 298 اون بالا رو قشنگ میخوندی بد نبود

Hidarneh
جمعه 14 شهریور 1382, 15:09 عصر
اگه کسی با این پچ ها مشگلش حل شد بگه .

جمعه 14 شهریور 1382, 23:14 عصر
من که روی Redhat 9.0 امتحان کردم ولی درست نشد :x

shaniaki
شنبه 15 شهریور 1382, 09:28 صبح
با عرض ادب:
آقا این کایلیکس خیلی چیز باحالیه من تا حالا یکی دوتا کار باهاش کردم ولی یه دردسر هایی نسبت به gcc داره.
توابع موجود در برخی library های خود لینوکس رو وقتی صدا می زنم ایراد می گیره.
مثلا به یه برنامه 3-4 خصی تو gcc می شه یه چیزی مثلا روی پورت پرینتر فرستاد ولی همان توابع را در یک پروژه کایلیکس نمی توانم صدا بزنم.
اگر تنظیمات کامپایلری یا چیز شبیه به این کسی پیدا کرد ما را هم خبر کند.

یه عشق برنامه نویسی خفن

Inprise
دوشنبه 21 مهر 1382, 13:50 عصر
دوست عزیز
نسخه C کایلیکس یک کامپایلر تمام عیار است . براحتی با استفاده از هدرهای استاندارد میتوانید تمام برنامه های C موجود برای لینوکس را کامپایل کنید . یقینا" مشکل شما از استفاده نا صحیح از کتابخانه ها و یا محل آنها ناشی میشود .

موفق باشید

Hidarneh
شنبه 15 آذر 1382, 21:21 عصر
من روی redhat رو امتحان نکردم ولی روی SuSE 9.0 اجرا می شه کامل . ولی .....
سی دی های این نسخه که توی بازار با رنگ کاغذهای سبز موجود هستند مشگل زیاد دارند . مثلا سری اولی که گرفتم از 5 تا سی دی 3 تاش خراب بود !!!

Hidarneh
جمعه 28 آذر 1382, 17:34 عصر
خب اینم از شانس من

امیر-نا
سه شنبه 05 اسفند 1382, 08:27 صبح
سلام
من هم روی تمام نسخه های linux از 7.2 گرفته هی بیا بالا امتحان کردم درست نصب میشه و خوب کار م کنه
فقط یکم کنده که اونم فکر میکنم مال سیستم من باشه.

ممنون

delphi developer
پنج شنبه 30 مهر 1383, 04:49 صبح
سلام.
یک سوال...
آیا طراحی وب با kylix مثل دلفی؟(با websnap یا webbroker)پسوندش چیه؟

این که شد دو تا...!

ali_hadian
جمعه 30 بهمن 1383, 12:55 عصر
سلام
به نظر شما کایلیکس یا CBuilderX از لحاظ قدرت ، انعطاف و کارآیی به پای QT میرسند؟

saeed_abaskhah
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 13:41 عصر
سلام
یعنی اینءور که من استنباء می کنم روی نسخه های قبل از suse 10 میشه kylix رو نصب کرد نه بعد از اونا

babak869
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 13:52 عصر
منم روی نسخه Mandreak امتحان کردم هیچ مشکلی نداره

dkhatibi
شنبه 30 اردیبهشت 1385, 18:55 عصر
رو Fedora4 نیز مشکل داره

saeed_abaskhah
دوشنبه 01 خرداد 1385, 08:01 صبح
کاملا درسته من جدیدا suse 8.0 رو دانلود کردم که امتحان کنم از یکی شنیدم که روی اون مشکلی نداره.
حالا نمی دونم اگه بالا اومد چه جوری از MySql تو اون استفاده کنم.
واقعا شروع کردن یه کار جدید چقدر هزینه می بره

Mahdi-563
چهارشنبه 03 خرداد 1385, 00:04 صبح
اگه در مورد نصبش هم توضیح بدین

seyed_farid
دوشنبه 10 مهر 1385, 16:48 عصر
من نسخه suse9.2 را نصب کردم و kylix3 روش نصب میشه ولی بدون دادن هیچ پیغامی اجرا نمیشه.
مشکل چیه؟

zarzar
یک شنبه 26 آذر 1385, 08:55 صبح
یکی بگه رو Fedora 4 هم نصب و اجرا می شه یا نه ؟

اگه یه سایت در مورد آموزشش می شناسین خدا خیرتون بده خوب یگین ...

zarzar
یک شنبه 26 آذر 1385, 08:58 صبح
دستتون در نکنه .....
خدا خیرتون بده ......

اگه میشه یه سایتی ، چیزی درباره آموزش کیلیکس اینجا بذارین ...
قربونتون ...

MNosouhi
یک شنبه 26 آذر 1385, 09:32 صبح
لازم نبود سواتون رو در چند پست سوال کنید ، اینجا اگر کسی بلد باشه دریغ نمیکنه.

zarzar
سه شنبه 28 آذر 1385, 12:19 عصر
من هنوز هم منتظر جوابم !

حرفه ای
سه شنبه 28 آذر 1385, 15:23 عصر
من در زمینه نرم افزارهای تحت شبکه با Kylix مشکل دارم می گن میشه توی Kylix نیز Multitier کار کرد