PDA

View Full Version : تقسیم یک پروژه به قسمتهای مختلف

mehdimdp
دوشنبه 12 بهمن 1388, 18:00 عصر
با عرض سلام خدمت دوستان
اول باید خدمتتون عارض بشم که من حدود 20ماه هست که دارم روی یک پروژه کار می کنم.
این پروژه من شامل قسمتهای مختلفی هستش که بعضی از این قستمها کاملا مجزا از هم هستند.
پروژه من تقریبا شبیه به یک برنامه ی حسابداری هستش
حالا من میخوام از بعضی از قستمهای پروژم در پروژه های دیگه استفاده کنم.
و حتی بعضی از قستمها ، خودشون به تنهایی یک پروژه ی قابل استفاده برای کاربران میتونه باشه.
حالا سئوال من اینه که من باید چه کنم؟
شاید بگین که چقدر دیر
درجواب باید بگم بله حق باشماست.
متاسفانه من از برنامه نویسی ، فقط کدنویسی بلدم. یعنی اصول کلی برنامه ها رو رعایت نکردم.
حاصل این 20ماه تلاش من فقط شده یک فایل exe و یک بانک اکسس.ولی الان میخوام پروژم یه کم اصولی تر بشه.
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

alinikaein
دوشنبه 12 بهمن 1388, 21:51 عصر
اول استفاده از روش كامپوننت نويسي، به اين صورت كه شما كدهاتون را به صورت كامپوننت در بياريد تا بتونيد به راحتي در ساير برنامه‌ها استفاده كنيد.

دوم تبديل بعضي از فرم‌ها و كدها به dll تا بتونيد اون‌ها را راحت‌تر مديريت كنيد و در صورت نياز به اشتراك بذاريد و در ساير پروژه‌ها استفاده كنيد.

يا علي... موفق باشيد...

mehdimdp
دوشنبه 12 بهمن 1388, 23:15 عصر
اگر یکی از دوستان لطف کنند و بیشتر در این رابطه توضیح بدند متشکر میشم.
من اصلا با بافایلهایی dll کار نکردم. کامپاننت هاهم همینطور

mehdimdp
سه شنبه 13 بهمن 1388, 18:18 عصر
من همچنان منتظر هستم

حمیدرضاصادقیان
سه شنبه 13 بهمن 1388, 19:44 عصر
سلام. در دلفی به چند روش میتونید پروژه رو تقسیم بندی کنید. یکی استفاده از bpl ها یا dll ها هست.
طرز کار با bpl ها بسیار ساده است. شما از new project - package ها را انتخاب کنید و بعد فایلهای pas که میتوانند جداگانه باشند یا چند فایل pas که فقط با هم ارتباط دارند درون ان قرار دهید. بعد در برنامه فقط کافیه اون فایل رو لود کرده و اطلاعات داخل اونو فراخوانی کنید.
دومین روش استفاده از کامپوننتها هست که بهعضی از قسمتهاش شبیه همین موردی میشه که بنده توضیح دادم.
سومین بخش که فکر کنم قشنگترین روش باشه استفاده از کلاسها هست.
شما باید برنامه رو شی گرا بنویسی تا راحت بتونی اونو یا بخشی از برنامه رو در جای دیگه استفاده کنی.
مثلا یک کلاس برای سند حسابداری مینویسی و در یک برنامه دیگه شما نیاز داری که سند حسابداری داشته باشی فقط اون یونیتی که این کلاس داخلش هست رو صدا میزنی و از توابعش استفاده میکنی.
این لینک کمکت میکنه یک پروژه هم به صورت مثال داره.
http://www.obsof.com/delphi_tips/DL613.html