PDA

View Full Version : بهترين شروع براي Ajax

Mostafa_Dindar
چهارشنبه 14 بهمن 1388, 12:20 عصر
سلام

تا حالا یک خط کد هم Ajax ننوشتم . به نظر شما بهترین شروع کجا میتونه باشه ؟

A.S.Roma
چهارشنبه 14 بهمن 1388, 12:45 عصر
با سلام

سوال من هم همین است ... .

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

mehdi.mousavi
چهارشنبه 14 بهمن 1388, 13:11 عصر
سلام تا حالا یک خط کد هم Ajax ننوشتم . به نظر شما بهترین شروع کجا میتونه باشه ؟

پس یک قدم جلوتر هستید از افرادیکه این تکنولوژی رو سر سری یاد گرفتن... سلام! شما دقیقا چی مد نظرتون هست؟ اگر هدفتون اینه که در ASP.NET ازش استفاده کنید، Microsoft Ajax امکاناتی رو بهتون میده که کارتون راحتتر میتونه پیش بره اما اندکی بعید میدونم که این امکانات، بدین شکل، در نسخه های بعدی هم پابرجا بمونن...

همونطوری که اطلاع دارید، مایکروسافت در نسخه بعدی میخواد jQuery رو بصورت built-in با ASP.NET ارائه کنه. این بدین معنی هستش که بسیاری از افرادیکه در زمینه Microsoft Ajax سرمایه گذاری کرده اند، بزودی مجبور میشن خودشون رو با شرایط جدید مایکروسافت تطبیق بدن و jQuery Framework رو فرا بگیرن. نوشتن Component های MS-Ajax چیز پیچیده ای نیست، اما هرگز تشابهی به نوشتن یک Plugin برای jQuery نداره! ضمن اینکه، MS-Ajax Component ها به زیبایی در ساختار فعلی ASP.NET قرار میگیرن و میشه از اونها در محیط VS براحتی استفاده کرد، اما در حال حاضر، اگر بخواهید Component ای Ajax ای با jQuery بنویسید، نا همگنی هایی بین Component خودتون و jQuery مشاهده خواهید کرد که با حقه میشه اونها رو دور زد.

به همین دلیل (و چند دلیل دیگه که فرصت توضیحش رو ندارم)، من نوشتن Component های MS-Ajax رو توصیه نمیکنم. اما این به این معنی نیستش که شما نباید توی ASP.NET با مفاهیم و کارکرد Client Callback ها و ساز و کارهای built-in خود Framework آشنا نباشید. مثلا باید بدونید که UpdatePanel رو کی و کجا ازش باید استفاده کرد، و وقتی استفاده کردید، آماده پذیرش چیزی که اتفاق میفته باشید. بعنوان مثال، ممکنه برای Refresh شدن بخشی از صفحه، 200KB اطلاعات رد و بدل بشه، در صورتیکه در واقعیت فقط 2KB میتونست رد و بدل بشه و نیازی به 198 کیلوبایت مابقی نبوده.

اینجاست که باید بدونید Client Callback ها چی هستن و در کجای Page Life Cycle دز ASP.NET قرار میگیرن. شما با Client Callback ها، هر کاری که دلتون بخواد رو میتونید با کمترین رد و بدل کردن اطلاعات انجام بدید، بدون اینکه از Ajax و تکنولوژیهای مرتبط با اون مطلع باشید.

اما اگر دوست دارید که کنترل ریزه کاری ها رو هم بدست بگیرید، من بهتون توصیه میکنم که با jQuery شروع کنید. اگر روی این Framework سرمایه گذاری کنید، بهتون اطمینان میدم تا چند سال آینده چیزی جایگزینش نخواهد شد و در نسخه های بعدی ASP.NET نیز، میتونید از دانشی که در اینراه کسب کرده اید، به نفع خودتون سود ببرید.

jQuery رو از کجا شروع کنم؟ این سوالی هستش که عموما از من پرسیده میشه... من خودم با کتاب jQuery in Action با این تکنولوژی آشنا شدم و فقط چند ماه طول کشید تا بتونم پیچیده ترین Plugin ها رو با jQuery طراحی کنم. این کتاب، کتاب برجسته ای نیست، اما کتاب Bear Bibeault (نویسنده کتاب) با مقدمه ای از John Resig شروع میشه و در این مقدمه، John (ابداع کننده jQuery) کتاب مزبور رو "ایده آل ترین منبع برای یادگیری jQuery" عنوان کرده. از طرف دیگه، فرد دومی که در نوشتن این کتاب به Bear کمک کرده، Yehuda Katz هستش که اونهم سایت visualjQuery.com رو درست کرده که به حق سایت به درد بخوری هستش و نشون میده که به jQuery مسلط بوده.

اما اگر اصرار دارید که با MS-Ajax کار کنید، فکر میکنم کتاب آقای دکتر شهرام خسروی (از انتشارات Wrox) چهار فصل در مورد Ajax داشته باشه. (دقیق یادم نیست، اما فکر میکنم همین کتاب بود). اگر مایل بودید، میتونم بعدا نگاه کنم و دقیق بهتون بگم.

ببخشید طولانی شد. موفق باشید.

Saber_Fatholahi
چهارشنبه 14 بهمن 1388, 22:56 عصر
من یه سری مقالات گذاشتم توی سایتم که کامل کنترل های ای جکس توضیح می ده
آدرسش توی امضام هست
یه نگاه بندازین شاید به کارتون بیاد
موفق باشید

mohsen_zelzela00
پنج شنبه 15 بهمن 1388, 14:27 عصر
سلام
من بیشتر کتابهای که تا الان دیدم در مورد Ajax در مورد کنترل (های) Toolkit بود آیا کتابی هست که واقعاً خود Ajax رو آموزش بده نه کنترل Toolkit

ممنون