PDA

View Full Version : آموزش: asp.net از مقدماتی

سی پلاس پلاس
سه شنبه 27 بهمن 1388, 00:40 صبح
سلام

تصمیم گرفتم این تاپیک را ایجاد کنم تا مباحث مقدماتی ASP.NET را آغاز کنیم بریم تا پیشرفته.

1) هرکس سوالی داشت و اشکالی حتما حتما بقیه دوستان کمکش کنند چون من بیشتر می خوام روی دوره آموزش ها تمرکز کنم . ( لطفا چند نفر پایه بشن برای رفع اشکال عزیزان آماتوری )

2) بقیه دوستان صاحب نظر وقتی من مثلا فلان کنترل را آموزش می دم اگر نظری یا مطلب مفیدی دارند حتما بگن تا کلا تاپیک جامع بشه .

فقط سعی من اینه کار نوی ارائه بشه

سی پلاس پلاس
سه شنبه 27 بهمن 1388, 00:41 صبح
هر دفعه این پست را بخونید چون اخبار جدید یا مطالب خاص را در این پست می گم و مرتب مطلب این پست عوض می شه

مطلب مهم : آموزش قسمت اول کمی تغییر کرد مجددا بخوانید (بهتر شد )

سی پلاس پلاس
سه شنبه 27 بهمن 1388, 00:42 صبح
رزرو برای مبادا به کار میاد :قلب:

سی پلاس پلاس
سه شنبه 27 بهمن 1388, 01:16 صبح
اهداف :
ایجاد اولین پروژه در محیط Visual studio.NET
آشنایی با محیط کادر NEW PROJECT

-------------------
1) محیط vs ( منظور از vs همان visual studio است ) را باز کنید.

2) از منوی فایل مسیر زیر را دنبال کنید : file>>new>>web site بعد از آن یک کادر باز می شود.

3) کادر باز شده new pwebsiteنام دارد یعنی این که از این کادر می توانید یک کار جدید ایجاد کنید که ممکن است با ASP.NET باشد یا اصلا یک برنامه غیر وبی باشد و ....

4) اجزای این کادر از این قرار است :

قسمت template : در این قسمت یک قالب کلی برای سایت خود انتخاب نمایید ما گزینه ASP.NET web site را انتخاب نموده.

قسمت location : از این بخش مسیری که دوست دارید پروژه شما ذخیره شود را انتخاب نمایید. مثلا درایو c و الی آخر ماجرا

قسمت language : زبان برنامه نویسی مد نظر خود را انتخاب نمایید مثلا با c# را انتخاب می کنیم

اکنون پروژه شما ایجاد شده است . و یک صفحه ای باز شده که کد های زیر در آن نوشته شده :
<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head runat="server">
<title>Untitled Page</title>
</head>
<body>
<form id="form1" runat="server">
<div>

</div>
</form>
</body>
</html>

در بخش بعدی قسمت های مختلف این صفحه را آموزش می دم .

فعلا بای شب بخیر // دیر وقته باید بخوابم :چشمک::چشمک::بوس:

سی پلاس پلاس
سه شنبه 27 بهمن 1388, 08:40 صبح
اهداف :

-----------
در قسمت قبلی دیدم که چگونه یک پروژه در asp.net می شه ساخت الان همون صفحه اول ساخته شده را بررسی می کنیم.

وسط صفحه که پست قبلی هم گفتم یک سری کد بود که همون جا اصل برنامه نویسی و کار ما هست و بعدا مفصل تر راجع بهش صحبت می کنم.

1) سمت چپ صفحه یک منوی ابزاری وجود داره به نام ToolBOx به معنی جعبه ابزار ( ممبعد هرجا گفتم جعبه ابزار منظورم همینه ) این جعبه ابزار دارای چندین گروه هست که هر گروه خودش چندین گزینه ی زیر مجموعه داره .
کاربرد جعبه ابزار : شما در طراحی صفحات وب باید کد نویسی کنید تا بتونید یک صفحه وب را طراحی کنید مانند زبان PHP درسته ؟ اما یکی از مهم ترین مزیت های asp.net اینه که شما خیلی جاها لازم نیست کد نویسی کنی و کافیه از یکی از گزینه های این جعبه ابزار استفاده کنی و خود asp.net کدهای اون را براتون می نویسه.
مثال : فرض کنید شما قراره یک دکمه در صفحه وب ایجاد کنید مسلما برای این کار کد ایجاد دکمه را می نویسید یعنی ((
<input name="do" value="ssss /> ))
خوب الان شما با نوشتن این کد باعث شدید یک دکمه در صفحه وب ایجاد کنید ولی در asp.net لازم نیست این همه کد بنویسید کافیه از جعبه ابزار از کنترل های standsrd یک دکمه button به صفحه بندازید می بینید که asp.net خودش براتون کدهاش را می نویسیه

2) سمت راست صفحه دو تا کادر می بینید ( اما الان ممکنه یک کادر ببینید ) / کادر منویی بالاتر به نام sulotion explorer هست.
کاربرد این کادر منویی : در سلوشن اکس پلورر ( ما ممبعد به این کادر برای راحتی تلفظ می گوییم سلوشن )شما فایل ها و پوشه های پروژه خود را می بینید. به عبارت بهتر برای مدیریت فایل ها و صفحات و پوشه های ساخته شده وب سایت خود از این سلوشن استفاده می شود. همینک نیز در سلوشن نام پروژه خود به همراه یک صفحه با نام default.aspx و ... مشاهده می کنید.

3) کادر دوم سمت راست صفحه پنجره properties نام دارد که جهت تعیین خصوصیات بخش های مختلف سایت به کار می رود بعدا بیشتر بررسی می کنیم.( ممکن است شما فعلا این پنجره را نداشته باشید.)

-----------------------
خلاصه :
بعد از ایجاد اولین پروژه طراحی سایت در asp.net به طور پیش فرض اولین صفحه برای ما باز می شود که Default.aspx نام دارد در این صفحه یک سری کد برنامه نویسی از قبل وجود دارد که قابل گسترش است .
همچنین دور و بر این صفحه پنجره هایی وجود دارد مانند sulotion explorer و properties و toolbox که باعث کمک به کار ما می شوند.

سی پلاس پلاس
سه شنبه 27 بهمن 1388, 09:00 صبح
اهداف :
آشنایی با Add New Item و افزودن صفحات جدید .

ما در این بخش می خواهیم بفهمیم چند مدل صفحه می توانیم در asp.net ایجاد کنیم.

در پنجره سمت چپ صفحه یعن پنجره سلوشن روی نام پروژه ( که با رنگ سیاه پر رنگ مشخص شده و نیز نام درایوی که روی آن ذخیره شده نیز وجود دارد ) کلیک راست کنید >> سپس از منوی باز شده گزینه add new item را انتخاب کنید >> کادر مربوطه باز می شود اینک از کادر باز شده می توانید یک آیتم انتخاب کنید

لطفا کادر را نبندید .

خوب در این کادر گزینه های مختلفی وجود دارد از جمله web form و ... خوب هر یک از این ها نوع خاصی از صفحه یا یک نوع جزء خاصی هستند که شما می توانید داشته باشید چند گزینه از این صفحه را بررسی می کنیم :
web form : هر وقت یک وب فرم به سایت ایجاد کردید در واقع یک صفحه asp.net ای به صفحه اضافه کرده اید

html : با انتخاب این گزینه و افزودن آن به سایت خود یک صفحه html ای به سایت خود افزوده اید.

این دو گزینه فعلا بسیار مهم بودند جهت تشخیص تفاوت انواع صفحات موجود در پروژه بسیاری گزینه دیگر در این کادر وجود دارد که شما بعدا آشنا می شوید.

--------------------------
برای مقدمه آشنایی از همین کادر یک web form انتخاب کنید و از پایین کادر گزینه Add را بزنید . اکنون یک صفحه وب برای شما ساخته شد احتمالا به نام Default2.aspx دو مرتبطه روی پروژه کلیک راست کرده >> گزینه add new item را انتخاب کنید >> بر روی وب فرم از کادر باز شده کلیک کنید >> دکمه add را از پایین کادر انتخاب کنید می بینید یک صفحه دیگر احتمالا با نام Default3.aspx برای شما ایجاد شده .

نکات :
1) خوب اکنون شما دانستید که چگونه صفحات دل خواه به سایت اضافه کنید. شما تا کنون صفحاتی همچون default.asp و default2.aspx و default3.aspx و ... را ایجاد کرده اید.

2) نام صفحات خود را می توانید از پنجره سمت راست یعنی پنجره سلوشن مشاهده کنید.

3) زمانی که در کادر add new item یک web form انتخاب می کردید در پاین کادر یک قسمت بود که نام صفحه فرم را می توانستید عوض کنید پیش فرض آن default.aspx بود اینک طبق مراحل قبلی یک وب فرم دیگر اضافه کنید ولی از کادر مربوطه نام آن را index.aspx انتخاب کنید یعنی تایپ کنید.

4) حتما تا کنون متوجه شده اید که پسوند صفحات در asp.net عبارت است از (( aspx )) مانند صفحه default.aspx

سی پلاس پلاس
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 01:07 صبح
اهداف :
- تفاوت کد نویسی و ویژوئال کار کردن
- آشنایی با تگ ها و کد های asp.net
- تفاوت html و asp.net

-----------------------------------------------------
مرورگر و html :

از آنجا که لازمه یادگیری این دوره آشنایی ولو 2% با html هست لذا فرض می کنیم شما لااقل می دانید تگ و کد چیست.

خوب با این فرض این جمله مهم را می گویم (( مرورگرها مانند اینترنت اکسپلورر یا فایر فاکس و ... کلا زبان html و java script را متوجه می شوند و لا غیر ))

خوب این جمله را همه شنیده بودید اما عیب آن چیست ؟
عیب این مسئله محدودیت های html است که مهمترین عیب از دید شخص من نداشتن ارتباط با پایگاه داده است ( این نظر شخصی خودمه ) . یعنی چه ؟ یعنی اینکه html قادر نیست به یک پایگاه داده از محصولات یک فروشگاه اینترنتی وصل بشه یا به یک پایگاه داده از لیست کاربران یک سایت وصل بشه و این یعنی فاجعه در اینترنت امروز چون نه کسی تو سایتی می تونه عضو بشه و نه خرید اینترنتی انجام بشه و ....

ASP.NET و رفع مشکل :
خوب برای رفع مشکل گفته شده زبان های برنامه نویسی از جمله PHP و ASP.NET طراحی شدند که این زبان ها قادرن به پایگاه داده وصل بشوند و کار هایی فراتر از زبان HTML را انجام دهند ( مسئله پایگاه داده تنها ضعف HTML نیست ).

کد نویسی در ASP.NET :
خوب اول این پست گفتم که مرور گرها فقط HTML و جاوااسکریپت را می فهمند پس کد های PHP یا ASP.NET را چگونه می فهمند ؟
جواب این است که من هیچ وقت نگفتم مرورگر قرار است زبان های برنامه نویسی را بفهمد بلکه سرور قبل از ارسال صفحه به مرور گر ابتدا صفحات نوشته شده با ASP.NET را به تگ های HTML تبدیل می کند ( مبحث سرور و ... از مباحث پایه ای طراحی سایت است و اگر متوجه نشدید یک سرچ در اینترنت بزنید چون از حوصله این پست خارج است ) .

خوب کدهای ASP.NET شامل یک سری دستورات برنامه نویسی است که مانند سایر زبان های برنامه نویسی دارای حلقه ، دستورات شرطی ، تعریف کلاس ، و ... می باشد که می توان با یکی از زبان های C#.NET یا VB.NET در ASP.NET برنامه نویسی نمود . اگر یادتان باشد در قسمت اول آموزش گفتم زمانی که یک سایت جدید می سازید در قسمت انتخاب مسیر پروژه می توانید زبان مد نظر را انتخاب کنید که ما C# را برگزیدیم.
خوب لذا نتیجه می گیرم که اصل طراحی سایت در ASP.NET به کد نویسی ختم می شود ( نه اینکه ما هم مجبوریم کد نویسی کنیم ) .

مزیت بی نظیر ASP.NET :
ما گفتیم که باید کدنویسی کرد . شما در طراحی سایت چه با HTML چه با PHP باید کدنویسی کنید آن هم بسیار زیاد اما در ASP.NET لازم نیست که زیاد کد نویسی کنید زیرا شرکت بزرگ مایکروسافت ( اثر بیلی عزیز :لبخند:) کاری انجام داد که واقعا تحول نام دارد و آن اینکه شما با کشیدن و رها کردن یک سری دکمه و ابزار کارتان را انجام می دهید و ASP.NET هوشمندانه کدهای آن را خودش برایتان می نویسید . اکثر این دکمه ها و ... در نوار ابزرا یا همان TOOL BOX وجود دارد .
برای مشاهده tool box به قسمت سمت چپ صفحه نگاه کنید اگر مشاهده نکردید از منوی view گزینه tool box را انتخاب نمایید .
به این مزیت ( که با کشیدن و رها کردن دکمه ها asp.net خودش کد ها را می نویسید تکنولوژی « ویژوال » می گویند )

محیط کدنویسی و محیط طراحی در asp.net :
گفتیم که در asp.net می توانیم با کشیدن یک سری دکمه (کنترل) در صفحه خودش اتوماتیک کد های آن دکمه را تولید می کند لذا هم به این صورت می توانیم عمل کنیم هم به صورت کد نویسی پس نتیجه می گیریم که در asp.net لااقل حالت نمایش باید وجود داشته باشد.

(( هر صفحه asp.net که در حال طراحی آن هستیم سه حالت نمایش دارد که در پایین هر صفحه قابل انتخاب است اولی حالت « design » است که همان کشیدن و رها کردن دکمه می باشد و دومی حالت « source» که محیط کد نویسی می باشد و بین این حالت «spilt» که صفحه دو نیمه می شود نیمه بالایی کدنویسی و نیمه پایینی طراحی به صورت بصری یا ویژوال

کلا محیط spilt را از دست ندهید چرا؟ چون هر وقت کنترل یا دکمه ای به صفحه اضافه نمودید می فهمید که کد مربوطه چه بوده و اینگونه کدنویسی را به مرور یاد می گیرید پس توصیه دوستانه من را فراموش نکنید

سی پلاس پلاس
جمعه 30 بهمن 1388, 00:20 صبح
اهداف :
- آشنا با کنترل های button , labla , textbox

- آشنایی با کدنویسی این کنترل ها در محیط ASP.NET

- آشنایی با تگ html این کنترل ها در حالت غیر ASP.NET

- آشنایی با پنجره propertice

- آشنایی با ویژگی های مهم این چند کنترل

------------------------------------------------------

کنترل lable :

1) خوب ابتدا مانند جلسات قبل یک پروژه باز کنید و آن را website33 بنامید.

2) سپس در صفحه default از پنجره سلوشن حالت نمایش design را باز کنید.

3) اکنون پنجره toolbox را باز کنید و از گروه کنترل های standard کنترل lable را دابل کلیک کنید.

توضیحات اضافه جهت درک بیشتر :

همان گونه که گفتم می شود به جای کد نویسی در ASP.NET یک سری دکمه و کنترل که سازندگان آن فراهم نموده اند را به داخل صفحه سایتمان بکشیم و سپس ASP.NET خودش اتومات کد های آن را می نویسید.

این دکمه ها یا همان کنترل ها در جعبه ابزار یعنی toolbox وجود دارد . و آنقدر تعدادشان زیاد است که می تواند بخش وسیعی از نیاز شما را برطرف کند.

از طرف دیگر این کنترل ها در جعبه ابزار دسته بندی شده اند مثلا کنترل هایی که برای ساخت کدهای عضویت و .... به کار می روند در گروه LOGIN قرار دارند یا مثلا کنترل هایی که استفاده عموم دارد در گروه STANDARD ( اولین گروه ) قرار دارند.

همچنین هر گروه در جعبه ابزار در کنارش یک علامت + کوچک وجود دارد که با کلیک روی آن می توان کنترل های زیر شاخه آن را مشاهده نمود.

برای آوردن هر کنترل به صفحه سایت کافی است روی آن کنترل دابل کلیک کنید. تا به صفحه اضافه شود.

همچنین هر کنترل را می توان تغییر داد یعنی ویژگی های هر کنترل قابل تنظیم است که این کار از جعبه سمت راست برنامه به نام جعبه propertice قابل انجام است.

پایان توضیحات اضافه :
----------------------------

خوب تا اینجای کار از جعبه ابزار از گروه standard کنترل lable را با دابل کلیک به صفحه اضافه کردید.
اکنون می بینید که این کنترل به صفحه اضافه شده است و کلمه درشت lable روی آن هست.

* کاربرد کنترل lable : برای نمایش یک جمله یا عبارت در سایت از این کنترل استفاده می کنیم معمولا زمانی که قرار است یک پیامی به کاربر بدهیم از این کنترل استفاده کرده و پیام خود را از طریق این کنترل می دهیم.

نکته : جمله داخل کنترل lable قابل تغییر است عجله نکنید تا بگم.

خوب حالا می خواهم شما را با محیط کد نویسی هم آشنا کنم و ممبعد اکثر مطالبی که می گم کدهایش را هم بررسی می کنم شاید با این کار سرعت تدرسی کم شود اما لازم است تا هر برنامه نویسی با کدنویسی هم آشنا شود

خوب به حالت کدنویسی صفحه بروید (( برای این کار از پایین صفحه گزینه source را انتخاب تا صفحه کد باز شود. حالا دقت کنید که :

کد کنترل lable : در حالت کد صفحه ( طبق جمله بالاتر که گفتم ) باید کد زیر را پیدا کنید :

<asp:Label ID="Label1" runat="server" Text="Label"></asp:Label>

بررسی کد بالا :
خوب من فقط این کد را دقیق بررسی می کنم و بقیه کنترل های بعدی تقریبا مشابه هست لذا خوب دقت کنید.

اولین قسمت از کد بالا عبارت
<asp: است این یعنی اینکه قرار است یک تگ ASP.NET ای ایجاد شود.

<asp:Label این قسمت یعنی اینکه اولا این آغاز یک تگ ASP.NET ای می باشد و ثانیا این تگ یک تگ lable ای می باشد در کل این مفهمو را به سیستم می رساند که من قرار است یک تگ از نوع lable تعریف کنم.

</asp:Label> آخر تگ این قسمت را مشاهده می کنید و این یعنی پایان تگ.

پس نتیجه می گیریم که تگ های ASP.NET مانند html دارای تگ آغازین و پایانی هستند به طور مثال تگ مخصوص کنترل lable بین عبارت
<asp:Label > </asp:Label> قرار می گیرد.

در داخل تگ های آغازین معمولا یک سری توصیفات و ویژگی های یک کنترل گذاشته می شود برای مثال در تگ آغازین کنترل lable کد
ID="Label1" را می بیند در اینجا id یک مشخصه برای کنترل ما هست.
(( کلا در همه جا مشخصه ID نام کنترل مربوطه را در خود نگه می دارد یعنی شناسه کنترل زیرا ASP.NET هر کنترل را با اسمش یا به عبارت دیگر با شناسه اش می شناسد. در این مثال ما نام یا همان شناسه کنترل خود را labl1 گذاشته ایم ( در واقع ما که نذاشتیم سیستم اتومات گذاشته که البته قابل تغیر است.))

قسمت
runat="server" فعلا بررسی نمی شود ، در همین حد بدانید که این یعنی کنترل شما سروری است.

قسمت
Text="Label" یعنی اینکه متن کنترل را تعیین می کند در اینجا پیش فرض کلمه LABLE است که شما می توانید آن را عوض کنید.

پایان توضیح تگ کنترل LABLE
---------------------------------

نکته دقت کنید که مقدار هر مشخه از تگ فوق ( مانند متن کنترل و شناسه کنترل بین " " قرار دارد شاید بگویید الزامی که نیست ، ولی فعلا روی این بحثی ندارم فقط شما یادتان نرود بگذارید فعلا.

تغییر مشخصات کنترل lable:

خوب کنترل lable ای را که اضافه کرده اید را انتخاب کند ( یک بار کلیک کنید تا انتخاب شود ) اکنون روی آن کلیک راست کرده و گزینه propertic را انتخاب کنید. در این حالت پنجره propertice در سمت راست پنجره باز می شود .

دقت : بالای پنجرا propertice یک منوی کشویی دارد که الان نوشته lable شما یعنی کنترل lable را انتخاب کرده اید این را به خاطر بسپارید از این منوی کشویی می توانید لیست کنترل مذکور در صفحه خود را هم انخاب کنید و تغییر دهید.

خوب از پنجره propertiece می توان مشخصات ظاهری و باطنی یک کنترل را تغییر داد. ( برای همه کنترل ها این جمله صدق می کند.

فعلا خسته شدم بقیه مطلب را فردا می نویسم // الان باید روی پروژه خودم کار کنم زود باید تحویل بدم شرمنده

سی پلاس پلاس
جمعه 30 بهمن 1388, 00:21 صبح
پست تکرارای دادم.

delete