PDA

View Full Version : دغدغه های یک برنامه نویس!! برای تحویل پروژه

samaram
چهارشنبه 28 بهمن 1388, 19:37 عصر
سلام. هنوز نمیشه بگم یه برنامه نویس شدم امابه هر صورت با کلی دردسر یه پروژه برا یکی از دوستام نوشتم. اما حالا برای تحویلش به اون خیلی دغدغه و استرس دارم. مثلا نمیدونم در مراحل نهایی کار چه مواردی باید رعایت شده باشه. منظورم کلا چیزهاییه که یه موقع وقت اجرا تو سیستم اون آبروریزی به بار نیاره!! یه سری کنترل ها رو خودم انجام دادم. مثل اینکه نتونه در فیلدهای متنی عدد وارد کنه و برعکس. اما همش نگران اتفاقات پیش بینی نشده هستم. مثلا یه عمل غیر مجاز کاربر رو پیش بینی نکرده باشم و یه هو نرم افزار خطا بده و بسته بشه. یا یه مشکلی پیش بیاد و بانک ها و اطلاعاتش حذف بشه. کلا نمیدونم چرا اینقدر نگرانم. این تاپیک رو زدم تا از تجربه ی شما استفاده کنم.
1- چه مواردی رو مد نظر قرار بدم تا موقع تحویل به اون ضایع کاری ای پیش نیاد؟
2- من روی سیستم خودم که برنامه رو نوشتم در تعریف متغیر connection بجای اسم کامپیوترم دات گذاشتم. روی سیستم اون که ببرمش مشکلی پیش نمیاد؟
3- اگه بعدها بخوام نرم افزار رو ارتقا بدم ، چنانچه فیلدهای بانک ها کم و زیاد بشه آیا خواهم تونست اطلاعات قبلی بانک هاشو به این بانک های جدید اضافه کنم؟
4- اگه در پروژه ام از فونت های خاص استفاد کنم و بعد این فونت ها رو به کامپیوتر مقصد اضافه کنم دیگه مشکلی پیش نمیاد؟ فعلاکه همه رو tahoma تعریف کردم

کلا اگه تجربه ای دارید که در مرحله ی نهایی آماده سازی پروژه برای تحویل به دردم میخوره کمکم کنید ممنونتون میشم.

MehdiLiver
چهارشنبه 28 بهمن 1388, 20:00 عصر
سلام. هنوز نمیشه بگم یه برنامه نویس شدم امابه هر صورت با کلی دردسر یه پروژه برا یکی از دوستام نوشتم. اما حالا برای تحویلش به اون خیلی دغدغه و استرس دارم. مثلا نمیدونم در مراحل نهایی کار چه مواردی باید رعایت شده باشه. منظورم کلا چیزهاییه که یه موقع وقت اجرا تو سیستم اون آبروریزی به بار نیاره!! یه سری کنترل ها رو خودم انجام دادم. مثل اینکه نتونه در فیلدهای متنی عدد وارد کنه و برعکس. اما همش نگران اتفاقات پیش بینی نشده هستم. مثلا یه عمل غیر مجاز کاربر رو پیش بینی نکرده باشم و یه هو نرم افزار خطا بده و بسته بشه. یا یه مشکلی پیش بیاد و بانک ها و اطلاعاتش حذف بشه. کلا نمیدونم چرا اینقدر نگرانم. این تاپیک رو زدم تا از تجربه ی شما استفاده کنم.
2- من روی سیستم خودم که برنامه رو نوشتم در تعریف متغیر connection بجای اسم کامپیوترم دات گذاشتم. روی سیستم اون که ببرمش مشکلی پیش نمیاد؟
3- اگه بعدها بخوام نرم افزار رو ارتقا بدم ، چنانچه فیلدهای بانک ها کم و زیاد بشه آیا خواهم تونست اطلاعات قبلی بانک هاشو به این بانک های جدید اضافه کنم؟
4- اگه در پروژه ام از فونت های خاص استفاد کنم و بعد این فونت ها رو به کامپیوتر مقصد اضافه کنم دیگه مشکلی پیش نمیاد؟ فعلاکه همه رو tahoma تعریف کردم

کلا اگه تجربه ای دارید که در مرحله ی نهایی آماده سازی پروژه برای تحویل به دردم میخوره کمکم کنید ممنونتون میشم.

منم هم دردتم با این تفاوت که 2 ماه دیگه باید تحویل بدم :افسرده::عصبانی++:

samaram
چهارشنبه 28 بهمن 1388, 20:16 عصر
منم هم دردتم با این تفاوت که 2 ماه دیگه باید تحویل بدم :افسرده::عصبانی++:
خوش به حالت که هنوز فرصت داری. من که فقط بخاطر همین ترس ها و نگرانی ها از تحویل دو سه ماااااااه به تاخیر انداختم تحویل پروژه رو. حالا بذار بقیه دوستان تو این تاپیک راهنماییمون کنن تا از این استرس ها خلاص شیم.

reg_google
چهارشنبه 28 بهمن 1388, 21:55 عصر
اصلا نگران نباش همه برنامه ها باگ دارن حتی همین ویندوز خودمون یا همین vs
همیشه نرم افزار که می نویسی یک مرحله از تحویلش نسخه آزمایشی هست که به مشتری میگی مثلا (نرم افزار رو مدت دو هفته تست کنه ،زیر بار بزاره مشکلاتش رو بگه و پیشنهاداتش رو بده)
در مورد فونت سعی کن همون تاهوما رو استفاده کنی
در مورد کانکشن هیچ وقت از دات استفاده نکن(موقع نصب کانکشن رو درست کن یا هنگام اولین اجرای برنامه)
در مورد بانک اطلاعاتی هم همیشه پشتیبانگیری رو برای کاربر قرار بده و در مورد تغییرات بانک بستگی داره با ید چگونگی کار مشخص باشه
اینها تمام پیشنهادات من بود امیدوارم دوستان دیگر هم کمکت کنند

samaram
چهارشنبه 28 بهمن 1388, 22:11 عصر
اصلا نگران نباش همه برنامه ها باگ دارن حتی همین ویندوز خودمون یا همین vs
همیشه نرم افزار که می نویسی یک مرحله از تحویلش نسخه آزمایشی هست که به مشتری میگی مثلا (نرم افزار رو مدت دو هفته تست کنه ،زیر بار بزاره مشکلاتش رو بگه و پیشنهاداتش رو بده)
در مورد فونت سعی کن همون تاهوما رو استفاده کنی
در مورد کانکشن هیچ وقت از دات استفاده نکن(موقع نصب کانکشن رو درست کن یا هنگام اولین اجرای برنامه)
در مورد بانک اطلاعاتی هم همیشه پشتیبانگیری رو برای کاربر قرار بده و در مورد تغییرات بانک بستگی داره با ید چگونگی کار مشخص باشه
اینها تمام پیشنهادات من بود امیدوارم دوستان دیگر هم کمکت کنند
ممنون از لطفت دوست عزیز. آروم تر شدم!!!(میدونم که درکم میکنی). آره من منتظرم بقیه ی دوستان هم تجربه هاشونو در اختیارم بذارن . راستی برا چی برای نام کانکشن از دات استفاده نکنم؟

peymanjon
چهارشنبه 28 بهمن 1388, 23:01 عصر
سلام دوست عزیز..
منم این ترم پروژه برداشتم مثل شما ، وقتی توی جلسه دفاع یکی از دوستام رفتم که استاد دفاعش مهندس محمد مهذی سالخورده(مترجم و نویسنده کتابهایی مثل زبان ماشین ، طراحی کامپایلر ها ، طراحی و پیاده سازی زبان ها و ...)که آدم سرشناس و البته گیری در زمینه پروژه می باشد ، سوال هاش بیشتر در مورد انعطاف پذیر بودن برنامه بود، پروژه دوستم یک نرم افزار قرض الحسنه بود و چیزهایی که مهندس سالخورده ازش می خواست کارهایی مثل نشون دادن افرادی مثلا 4 تا قسط با قیمانده دارن و یا اینکه کسایی که به عنوان مثال بین 1 تا 2 میلیون تومان وام برداشتن واینجور مسائل بود . البته بیشتر بچه ها هنگام ارائه لپ تاب خودشونو به پروژکتور وصل می کنن ، اگه دانشگاه شما هم اینطور باشه پس خیالت از لحاظ connection هم عملا راحت میشه ، هر چند که فکر نمیکنم اگه code های درست استفاده کرده باشی ، توی سیستم دیگه برای connect به دیتا بیست به مشکلی بخوری .
موفق باشی

slashslash2009
چهارشنبه 28 بهمن 1388, 23:11 عصر
میدونی که برنامه sqlserver رو هم باید در سیستم اون نصب کنی!

debugger
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 00:11 صبح
بابا اگر اعتماد به نفس پایین باشه نمیتونین تا ابد کار انجام بدین

کنکور که نمی خواهین بدین . به طرف بگو اقا برنامه باگ داره درست می کنم . فوقش اینه که پول طرفو پس میدی

به نظر من این استرس شما بخاطر اینه که شما تسلط کافی در زمینه برنامه نویسی بدست نیاوردی و اعتماد به نفس کاملی نداری . باید بیشتر زحمت بکشی و تمرین کنی

نمردیم و دکتر هم شدیم !!!!!

sara.f
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 01:02 صبح
بابا اگر اعتماد به نفس پایین باشه نمیتونین تا ابد کار انجام بدین

کنکور که نمی خواهین بدین . به طرف بگو اقا برنامه باگ داره درست می کنم . فوقش اینه که پول طرفو پس میدی

به نظر من این استرس شما بخاطر اینه که شما تسلط کافی در زمینه برنامه نویسی بدست نیاوردی و اعتماد به نفس کاملی نداری . باید بیشتر زحمت بکشی و تمرین کنی

نمردیم و دکتر هم شدیم !!!!!

سلام
دوست عزیز هر فردی ممکنه تحت یه شرایطی دچار اضطراب و نگرانی بشه، شاید این دوستمون هم داره واقعا تلاش خودشو واسه بهتر شدن می کنه، فکر نمی کنم به طور قطع بشه استرس ایشون را به پای نداشتن اعتماد به نفس گذاشت، به نظر من که این نتیجه گیری جالبی نمی تونه باشه!
به نظرتون ، آدم فقط موقع کنکور دچار استرس میشه؟!!!
با احترام.

samaram
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 07:27 صبح
سلام
دوست عزیز هر فردی ممکنه تحت یه شرایطی دچار اضطراب و نگرانی بشه، شاید این دوستمون هم داره واقعا تلاش خودشو واسه بهتر شدن می کنه، فکر نمی کنم به طور قطع بشه استرس ایشون را به پای نداشتن اعتماد به نفس گذاشت، به نظر من که این نتیجه گیری جالبی نمی تونه باشه!
با احترام.
ممنون دوستان. حرف هر دوتون جنبه هاي درستي داره. به قول شما نهايت سعيمو به كار گرفتم تا يه پروژه ي كامل تحويل بدم. هيچ ايرادي رو در كارم نميپذيرم. انگار كه ميخوام سعي كنم باگ ها رو به حداقل برسونم. اما از طرفي بيشتر استرسم به دليل عدم احاطه ي كاملم بر تمام جنبه هاست. خب ببينيد اولين باره ميخوام پروژه رو ببرم رو يه سيستم ديگه پياده كنم. دقيقا نميدونم اونجا مثلا اگه در attach كردن بانك ها فلان خطا بياد چي؟ اگه sql server براي نصب بازي در بياره چي؟(اخه من هميشه با نصب sql server مشكل دارم و كلي ادا و اصول در مياره.) متوجه منظورم شديد؟ نميگم در مورد كد نويسي هيچ مشكلي ندارم كه داشتم و حل شد و دنبال بهتر شدن برنامه نويسيم هستم. اين پروژه رو كه تحويل دادم ميرم دنبال تمركز بيشتر روي شي گرايي و چند لايه اي بودن برنامه. به هر صورت اين اشكالات من با كمك شماها حل خواهد شد و اميدوارم بعدش بتونم به دوستان ديگه اي كه مشكل منو دارن كمكم كنن. بگذريم. اما اين مرحله ي تحويل چون اولين پروژمه خيلي نگرانشم. من دقيقا چه مراحلي رو بايد اونجا پياده كنم؟ اول نصب sql server? پروژه ام با vs2008 نوشته شده. فريم ورك چند رو بايد نصب كنم؟ بعدش بانك ها رو چطور به sql server اضافه كنم؟ نهايتا فايل اجرايي پروژه رو نصب كنم ديگه كافيه؟ نيازي به تغيير آدرس تصاوير و اين چيزا نيست؟ راستي اين اسم كامپيوتر تو دستور كانكشن همون نقطه باشه اونجا هم جواب ميده؟

SMRAH1
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 10:33 صبح
سلام
حتما سعی کن با یک Setup برنامه رو ببری تا درگیر کار های جانبی نشی (مثل همین نصب SQLServer و یا دات نت یا فونت و .. که همه رو توی Setup می تونی از پیش آماده کنی).در ضمن این کار «کلاس» هم داره!
در ضمن حتما این Setup که گفتم (و یا اگر می خواهی دستی این کار ها رو انجام بدی)،توی یک ویندوز خام (یا استفاده از VMwae یا VirtualPC که البته من همون VMware رو پیشنهاد می دم) تست کنی تا اگر چیزی رو از قلم انداختی،متوجه بشی و در ضمن مراحل رو قبا چند بار انجام داده باشی.
موفق باشی

samaram
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 10:42 صبح
سلام
حتما سعی کن با یک Setup برنامه رو ببری تا درگیر کار های جانبی نشی (مثل همین نصب SQLServer و یا دات نت یا فونت و .. که همه رو توی Setup می تونی از پیش آماده کنی).در ضمن این کار «کلاس» هم داره!
در ضمن حتما این Setup که گفتم (و یا اگر می خواهی دستی این کار ها رو انجام بدی)،توی یک ویندوز خام (یا استفاده از VMwae یا VirtualPC که البته من همون VMware رو پیشنهاد می دم) تست کنی تا اگر چیزی رو از قلم انداختی،متوجه بشی و در ضمن مراحل رو قبا چند بار انجام داده باشی.
موفق باشی
راهنمايي هاتون خيلي نكته بهم داد. ممنونم. ميشه بگيد چنين setupي رو چطور حاضر كنم؟

SMRAH1
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 11:26 صبح
سلام
در سایت یک جستجو برنی آموزشها متعدد برای Setup سازی داره (مقاله،pdf و ...)
موفق باشی

debugger
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 11:49 صبح
سلام
با احترام.

سارا خانم یا اقا ؟

اینطوری که دوستمون میگن ؟

اول نمی دونم چی رو نصب کنم ؟

ایا sql مشکل پیدا می کند یا نمی کند ؟؟

کانکشن استرگینگ نقطه بزارم یا اسم کامپیوتر و ...

اینا همش به این بر میگرده که طرف بر دانسته هاش خود شک و ابهام دارد و هنوز نتوانسته به یک ثبات برسد

و این استرس ناشی از همین است . و این استرس ایشون مثل کنکور هست که فکر می کنند سر جلسه نمی تونن مساله را حل کنند و ....

هیچ کس تا حالا بدون زمین نخوردن بلند نشده

پس من به این دوستمون پیشنهاد می کنم بره اونجا و برنامه را نصب کنه . فوق فوقش اینه که برنامه را نمی تونی نصب کنی و پول طرف را بر میگردونی (البته عمرا اگر به اینجا برسه)

در این صورت هم شما ضرر نکردین و در عوض تجربه ای بس بزرگ بدست اوردین که در اینده خیلی خیلی به دردتون خواهد خورد

شما همچین حرف میزنی که مثلا ایشون چون مشکل خانوادگی دارن استرس دارن و نمی تونن برنامه را درست نصب کنند و ....

فکر میکنم جواب سوال های خودتون را گرفته باشید

با احترام به قول شما

samaram
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 12:26 عصر
آقا از اين بحث كه من چقدر تجربه دارم بگذريم اصلا. بريم سر موضوع اصلي.

linux
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 12:49 عصر

دوست عزیز همیشه کار اول سخت هست و برای اکثر ماها هم سخت تر چون بیشتر از 90 درصد دوستان اینجا کار را بصورت خودآموز یاد گرفته اند و در با ادامه کار و تجربه اندوزی پیشرفت کرده اند.
پیشنهاد من این هست که یک پروزه تعریف کنید که کنترلهای UI را که بصورت خاص در می آورید در آن ایجاد کنید مثلا یک تکست باکس لازم دارید که فقط عدد بگیرد یا فقط ایمیل بگیرد خوب از کنترل textbox کنترل خودتان را به ارث ببرید و کارهای لازم را انجام بدهید و این پروژه بصورت dll باید باشد با این کار در برنامه های بدی کلی جلو هستید.
در مورد مشکل در برنامه ، در همه برنامه ها مشکل هست سعی کنید برنامه را تست کنید بعد در یک مرحله آزمایشی در محیط واقعی به مدتی که فکر می کنید لازم هست اجرا کنید و بعد از این مدت اگر مشکلی بود در مدت زمان معقول مشکلات را برطرف کنید اگر قرارداد دارید این مراحل را در قرارداد ذکر کنید.

Arash_janusV3
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 14:14 عصر
سلام

من نرم افزارهای زیادی دیدم اعم حسابداری آمار تولید کاربردی و ... اما هیچ نرم افزاری را ندیدم که هیچ ایرادی نداشته باشد خیلی از نرم افزارها error می ده خیلی هاشون حتی محاسبه غلط انجام می ده بعضی هاش هم که طراحی خوبی نداره اینا را گفتم که بدونی اگر می خوای در برنامه نویسی یا انجام هر پروژه ای موفق باشی زیاد بهش امکانات و فرم و گزارشات و تیبل و ... اضافه نکنی من یه موسسه ای را می شناسم اسم نمیارم که حدود 7 سال روی یه پروژه داره کار می کنه حسابداری خرید و فروش این موسسه همیشه در حال رفتن در بن بست
به نظر من یه پروژه کو چک و بدون خطا و طراحی منطقی بهترین روش برای بهترین شدن یک برنامه نویس می تونه باشه مثلا چاپ بده قفل داشته باشه منظم باشه خلاصه و کاربردی باشه هر چی کوچک تر باشه بهتره:چشمک:

Sharif Lotfi
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 15:32 عصر
راهنمايي هاتون خيلي نكته بهم داد. ممنونم. ميشه بگيد چنين setupي رو چطور حاضر كنم؟
از لينك هاي زير كمك بگير
http://barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=145
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=124537
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=192379
(http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=192379)
موفق و سبز باشي

samaram
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 17:41 عصر
باید اعتراف کنم صحبت هاتون خیلی امیدوارم کرد و اعتماد هب نفس گرفتم. من خیلی ایده آل فکر میکردم. هرچند باید همینطور باشه. ولی به هر صورت من هم فرصت اشتباه دارم!!
راستی یه توضیحی بدم. پروژه ی من اونقدرها هم حساس نیست. یه نرم افزار مدیریت خرید و فروش تقریبا ساده است. برای یکی از دوستانم هم نوشتمش . ولی با این دوستم خیلی رودرواسی دارم. یعنی نیمیخوام جلوش مشکلی پیش بیاد. ولی برا یه سری چیزا دستم بازه. مثلا نمیخوام سی دی بدم دستش. خودم میبرم براش نصب میکنم. اینه که میشه گفت فعلا همه چی دست خودمه. بعدش به مرور زمان روی نرم افزارم میشینم و کار میکنم و کاملش میکنم. پروژه ی من قابلیت بک آپ و ریستور داره . حالا بعد که کاملش کردم دو تا ابهام در موردش دارم:
1- اگه بخوام نسخه ی جدید رو جایگزینش کنم همینجور دستی حذفش کنم و فایل جدید رو جایگزینش کنم و بعد هم بانک ها رو دوباره ریستور کنم کافیه؟ مشکلی پیش نمیاد؟(با توجه به اینکه فایل نصب برنامه چون با خود vs ساخته میشه ، uninstall نداره)
2- کلا اگه بعدا برای توسعه اش از نظر کدنویسی مشکلی نداشته باشم(ساختیافته نیست اما روش تسلط دارم. چون همچین برنامه ی بزرگی نیست) ، برای ارتقا نرم افزار مشکلی پیش نمیاد؟ از همه مهمتر من همون بحث از بین نرفتن اطلاعات و بانک ها مد نظرمه.

arta.nasiri
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 18:03 عصر
از همه مهمتر من همون بحث از بین نرفتن اطلاعات و بانک ها مد نظرمه.

سلام
منم همین مشکل رو دارم اگه دوستان راهنمایی کنم ممنون میشم

مثلا اگه تو نسخه جدید به جداول بانک یک فیلد جدید اضافه کردیم چطور اونو تو سیستم مشتری آپدیت کنیم بدون اینکه اطلاعات حذف بشه ؟

HAMRAHSOFT.IR
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 19:51 عصر
دوستان اضافه کردن جدول و فید چیز خاصی نیست که انقدر نگرانید
اول باید دید پایگاه داده چی استفاده کردیم که من برای برنامه های معولی از پایکاه داد اکسس استفاده مکنم
که اولان برای آبدیت (اگه بخوام فیلد اضافه کنم ؛جدول اضافه کنم )راحت باشه و هم اینکه روی سیستم که نمیشه اسکیول نصب کرد هو بتونم برنامه اجرا کنم که مشتری نپر:لبخند:چون خیلی سیستم درست حسابی ندارن و برنامه هم میخوان

حلا اسکیول هم باشه وقتی منیجر اسکیول داشته باشی دیتا بیس خود اد مکنی و طبق اون تیبل ها و فیلد هارا به اون برنامه اضافه مکنی و نیازی نیست که بخوای بانک اون که پر اطلاعات کاری بکنی

reg_google
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 20:14 عصر
یکی از راههای توسعه دیتابیس برنامت اینه که برای اضافه کردن فیلد به دیتابیست از query استفاده کنی
لازم نیست دیتابیس رو عوض کنی فقط کوری بزن فیلد مورد نظر رو بساز اما بهتره بعد از تکمیل کارت از دیتابیس جدیدت یک بکاپ بگیری

samaram
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 21:19 عصر
ولی دوستان خودمونیم حرفه ی برنامه نویسی هم چقدر دغدغه داره. منظورم صرفا این دغدغه هایی که من به دلیل کمی دانشم دارم نیست. کلا وقتی جوانب رو بررسی میکنم چنین برداشتی دارم. کم کم دارم به این نتیجه میرسم بعضی وقتا باید بی خیال علایق شد:کف::عصبانی++: ببینم شماها که حرفه ای هستید هم این نظر رو دارین؟

ایمان مدائنی
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 21:25 عصر
سلام !
من يه جوجه برنامه نويس هستم !
اول حتي بلد نبودم ماشين حساب بنويسم !
بعد اومدم ژس گرفتم رفتم يه پروژه بزرگ سفارش گرفتم !
بعد با دوستاي جوجه برنامه نويسم شروع كرديم !
اون برنامه شامل 231 فرم بود !
موقع تحويلش من كه غش كردم و از حال رفتم !
همين اضطراب رو داشتم !
حالا 2 سال از تحويل برنامه ميگذره و تو اين 2سال فقط 1 باگ داشت !
اونم اين بود كه برنامه بكاپ مي گرفت ولي ري استور نمي كرد !
اونم با كلي ژس رفتم اونجا و انداختم تقصير كامپيوترشون بعد دستور رو درست كردم و اونا كلي حال كردن و انگار با يك مخ كامپيوتر سروكار داشتن !
وقتي الان به اون موقع فكر ميكنم از خنده ميميرم !
الان هم كارمونو به صورت حرفه اي شروع كرديم !

hakelberfin
جمعه 30 بهمن 1388, 01:46 صبح
با سلام خدمت دوستان
قابل توجه بعضی دوستان : اینا نظر شخصیه منه

برای اینکه اسم سرور رو به صورت دستی وارد نکنی از این دستور استفاده کن

ConnectionString = "Data Source=" + System.Net.Dns.GetHostName() + "...
این دستور در هر کامپیوتری که SQL روش نصبه جواب میده
بطور کلی
از چند فونت استفاده نکن. و در موقع نصب باید فونتهایی که استفاده کردی رو به کامپیوتر مقصد انتقال بدی.
سعی کن کنترلهای برای امور مختلف بنویس و تستشون کن و در برنامه هات از اونا استفاده کن
مثلا کنترل Login و کنترل تعیین سطح دسترسی و تکست باکسی که فقط عدد قبول کنه و ....

سعی کن برای عمل insert و Update و Delete از SP استفاده کن و در SP موارد مهمی مثل تکراری بودن و وابستگی و ... بررسی کن و حتما در هنگام درج و حذف از Transaction استفاده کن

sepehr.net
جمعه 30 بهمن 1388, 02:03 صبح
سلام

دوست عزیز همه همین مشکل رو داشتن و دارند و خواهند داشت.
من خودم وقتی اولین برنامه رو مینوشتم همش تصورم این بود که برنامه ی من خیلی باگ داره (البته این جور هم بود ، چون برای شروع پروژه ی بزرگی بود!!) وقتی برنامه رو روی سیستم نصب کردم و اجرا کردم ، بهشون گفتم این برنامه هنوز آب بندی نشده، پس نمیشه الان بهش اعتماد کرد، شما چند ماه اطلاعات را هم در برنامه وارد کنید و هم به صورت سنتی. تا باگ های سیستم مشخص بشه و مشکلی برای اطلاعات شما پیش نیاد. اونها هم قبول کردن. باگ های سیستم هم به مرور زمان شناخته شد و هنوز هم شناخته میشود و خواهد شد.

من همیشه تفکرم این بود که برنامه ایی که باید تحویل بدم نباید هیچ باگی یا هیچ اروری داشته باشه. برای همین همیشه موقع تحویل برنامه نگران بودم. ولی الان که وارد بازار کار شدم، میبینم که برنامه ایی که حدود 8 ساله داره برای تعداد زیادی مشتری کار میکنه، هر روزی یک باگ توی اون پیدا میشه و این هم طبیعیه.
پس انتظار این رو نداشته باش که برنامت باگ نداشته باشه. نکته ایی که برای مشتری ها و شرکت ها مهمه اینه که شما به موقع به درخواست ها و باگ ها رسیدگی کنی و به اونها پاسخ بدی.

اگه برنامه هیچ باگی نداشته باشه که دیگه بحث پشتیبانی مطرح نمیشه و پولش میپره:بامزه:. (تازه بعضی مواقع هم لازمه که یک سری باگ بزاریم تو برنامه تا مشتری همیشه به ما احتیاج پیدا کنه :لبخند:)

اگه تو نسخه جدید به جداول بانک یک فیلد جدید اضافه کردیم چطور اونو تو سیستم مشتری آپدیت کنیم بدون اینکه اطلاعات حذف بشه

کافیه که اسکریپت تغییر جدول رو تو sql بنویسی و اونو تو مقصد اجرا کنی. فقط نکته ایی که میتونه دردسر ساز باشه اینه که ممکنه فیلد تغییر داده null باشه و تو برنامه به اون گیر بده. که من برای حل این مشکل همیشه تو برنامه چک میکنم که آیا این فیلد null هست یا خیر. با این کار دیگه هیچ مشکلی پیش نمیاد

samaram
سه شنبه 04 اسفند 1388, 11:21 صبح
1- اگه بخوام نسخه ی جدید رو جایگزینش کنم همینجور دستی حذفش کنم و فایل جدید رو جایگزینش کنم و بعد هم بانک ها رو دوباره ریستور کنم کافیه؟ مشکلی پیش نمیاد؟(با توجه به اینکه فایل نصب برنامه چون با خود vs ساخته میشه ، uninstall نداره)
2- کلا اگه بعدا برای توسعه اش از نظر کدنویسی مشکلی نداشته باشم(ساختیافته نیست اما روش تسلط دارم. چون همچین برنامه ی بزرگی نیست) ، برای ارتقا نرم افزار مشکلی پیش نمیاد؟ از همه مهمتر من همون بحث از بین نرفتن اطلاعات و بانک ها مد نظرمه.
جواب اين دو تا سوالم رو نگرفتم. دوباره مطرح ميكنم.

f_talebi
سه شنبه 06 فروردین 1392, 14:56 عصر
سلام !
من يه جوجه برنامه نويس هستم !
اول حتي بلد نبودم ماشين حساب بنويسم !
بعد اومدم ژس گرفتم رفتم يه پروژه بزرگ سفارش گرفتم !
بعد با دوستاي جوجه برنامه نويسم شروع كرديم !
اون برنامه شامل 231 فرم بود !
موقع تحويلش من كه غش كردم و از حال رفتم !
همين اضطراب رو داشتم !
حالا 2 سال از تحويل برنامه ميگذره و تو اين 2سال فقط 1 باگ داشت !
اونم اين بود كه برنامه بكاپ مي گرفت ولي ري استور نمي كرد !
اونم با كلي ژس رفتم اونجا و انداختم تقصير كامپيوترشون بعد دستور رو درست كردم و اونا كلي حال كردن و انگار با يك مخ كامپيوتر سروكار داشتن !
وقتي الان به اون موقع فكر ميكنم از خنده ميميرم !
الان هم كارمونو به صورت حرفه اي شروع كرديم !

مگه ممکنه !!؟! چطوری شما درحد یه ماشین حساب بودید و ی برنامه با231 فرم نوشتید!!! چ عجیب