PDA

View Full Version : سوال: مشکل در تاریخ اکسس 97

linktaz
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 19:15 عصر
سلام.
من توی یه اداره کار میکنم که متاسفانه آفیس 97 روی اون نصبه.و. ویندوزش هم 98 هستش که پارسا 99 هم واسه فارسی سازی روش نصب شده
فورمت تاریخ بصورت زیر تنظیم شده:
yyyy/mm/dd
تاریخ ها بصورت شمسی ذخیره میشه اما نمیدونم چرا وقتی روز 88/02/31 رو تایپ میکنم اررو میده و باید حتما 30 روزه اش کنم.واسه بعضی ماه هاش اینجوریه.یعنی ظاهرش فقط شمسیه اما تعداد روزهای هر ماه بر حسب شمسی در نیومده.میشه کمکم کنید.خیلی واجبه.من 2-3 روز دیگه میام نت.لطفا جواب بدین:لبخندساده:.

anbaran
شنبه 01 اسفند 1388, 07:46 صبح
سلام.
من توی یه اداره کار میکنم که متاسفانه آفیس 97 روی اون نصبه.و. ویندوزش هم 98 هستش که پارسا 99 هم واسه فارسی سازی روش نصب شده
yyyy/mm/dd
تاریخ ها بصورت شمسی ذخیره میشه اما نمیدونم چرا وقتی روز 88/02/31 رو تایپ میکنم اررو میده و باید حتما 30 روزه اش کنم.واسه بعضی ماه هاش اینجوریه.یعنی ظاهرش فقط شمسیه اما تعداد روزهای هر ماه بر حسب شمسی در نیومده.میشه کمکم کنید.خیلی واجبه.من 2-3 روز دیگه میام نت.لطفا جواب بدین:لبخندساده:.

در قسمت طراحی جدول DataType فیلد تاریخ رو از Date/Time به Number تغییر بده

MOAHHAMDREZA RAMIN
شنبه 01 اسفند 1388, 15:33 عصر
سلام
از برنامه

Edsoft Jalali Multi Pack 2007
استفاده نماييد
هم قفل شكسته داره و هم اورجينال
فوق العاده خوبه
بنده حدود 3 سالي است كه در حال استفاده هستم

dadsara
شنبه 01 اسفند 1388, 16:27 عصر
چرا وقتی روز 88/02/31 رو تایپ میکنم اررو میده و باید حتما 30 روزه اش کنم.واسه بعضی ماه هاش اینجوریه
سلام
دوست عزیز ظاهرا فیلد شما در بانک از نوع تاریخ میلادی می باشد . و در سال میلادی ماه دوم 30 روزه است

linktaz
یک شنبه 02 اسفند 1388, 20:06 عصر
[/right]
سلام
دوست عزیز ظاهرا فیلد شما در بانک از نوع تاریخ میلادی می باشد . و در سال میلادی ماه دوم 30 روزه است
حرف شما درسته.میدونین یه فایل اکسس دیگه روی این سیستم هستش که وقتی توی قسمت دیزاین تیبلش میرم (یکی از تیبل هایی که فیلد تاریخ داره)توی قسمت فورمتش تاریخ شمسی هست.اما متاسفانه توی این تیبلی که من ساختم فورمتش فقط میلادی داره.چه کار کنم که شمسی بشه؟

nabeel
یک شنبه 02 اسفند 1388, 20:16 عصر
سلام linktaz

اگه فراموش نکرده باشم توی Access 97 در بخش Tools-Option گزینه ای با نام Use Hijri Calendar وجود داره که اون رو باید شما در حالت فعال قرار بدید تا برنامه تاریخ رو به مد شمسی سوییچ کنه

کم کم به فکر ارتقائش باشید , گو اینکه ارتقائش با مشکل مواجه میشه و در بسیاری موارد طراحی مجدد سهل الوصول تره

خدا نگهدار

linktaz
سه شنبه 04 اسفند 1388, 17:42 عصر
سلام linktaz

اگه فراموش نکرده باشم توی Access 97 در بخش Tools-Option گزینه ای با نام Use Hijri Calendar وجود داره که اون رو باید شما در حالت فعال قرار بدید تا برنامه تاریخ رو به مد شمسی سوییچ کنه

کم کم به فکر ارتقائش باشید , گو اینکه ارتقائش با مشکل مواجه میشه و در بسیاری موارد طراحی مجدد سهل الوصول تره

خدا نگهدار

گزینه use hiri calendar در آفیس 2000 به بالاس.توی آفیس 97 این گزینه رو نداره.میگم که روی همین سیستم یه فایل اکسس هستش که تاریخ اون درست کار میکنه.یعنی 31/02/88 داریم بدون اینکه ماژولی نوشته باشه توش.متاسفانه این سیستم واسه اداره است و فعلا امکان ارتقای سیستم و آفیس اون وجود نداره .باید ماه ها نامه نگاری بشه!!خواهشا اگر کسی از دوستان اطلاعی در مورد این مشکل من داره کمک کنه.مرسی

nabeel
سه شنبه 04 اسفند 1388, 20:25 عصر
سلام

به هر حال نزدیک به ده سال گذشته و شبهی از اون توی ذهنم مونده , پس در جزئیاتش قطعیت ندارم و به اونها ایراد نگیرید

use hiri calendar
اکسس در اون زمان جهت کشورهای عربی نسخه ای رو ارائه میکرد با عنوان Arabic Edition در اون نسخه ها قابلیت درج تاریخ به صورت هجری ( در واقع هجری قمری ) وجود داشت - این در خصوص گزینه Use hijri calendar
فارسی ساز پارسا هم در حقیقت با اتکا به همین قابلیت داخلی اکسس , تاریخ رو به صورت فارسی تبدیل میکرد
اگر درست به خاطرم مونده باشه در هنگام تکمیل نصب , محیط اکسس و کل گزینه های اون هم عربی بود , و این یکی رو کامل خاطرم هست که بخشی در اون وجود داشت با عنوان "خیارات" , همون Options انگلیسی که همیشه سر اون همکاران میخندیدن و میگفتن : "برو تو خیاراتش" , "خیاراتش رو بیار" و شوخیهایی از این دست ... ( البته اونها از اصلیت بنده اطلاع داشتن )
ولی در مجموع مشکل رو شما خیلی پیچیده کردید , اعلام کردید روی همون سیستم فایلی با عملکرد درست وجود داره
خوب این نشون میده که هم اکسس مشکل نداره و هم پارسا
........ ولی خوب برای روشن شدن رویه روال زیر رو به کار ببرید :
یکی از جداول اون فایلی رو که میفرمایید درسته به داخل این فایل معیوب Import کنید و نتیجه رو ملاحظه کنید ( و یا بالکعس )
اگر تغییری حاصل شد که احتمالاً فایلتون مشکل داره
یه فایل جدید ایجاد کنید و تمامی آبجکتها رو به داخل اون Import کنید

بیشتر از این و بدون نمونه کمکی از دستم ساخته نیست , چرا که حضور ذهن دقیقی از محیط Access 97 ندارم ( البته اگه نمونه هم باشه باز هم نمیشه کاریش کرد !! , فرآیند اجباری Convert همه چیز رو به هم میریزه , دیگه الان کسی Access 97 نداره )
برای حل مشکلتون دوستان قدیمی رو پیدا کنید و امیدوار باشید که در ته ذهنشون مطالبی مونده باشه
البته شما مساله رو به گونه ای محصور کردید که هر گونه احتمالی رو مسکوت میکنه
در صورتی که موفق شدید , لطفاً روش رو اعلام کنید .

موفق باشید

nabeel
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 22:29 عصر
سلامLinktaz

به هر حال گذر زمان و فراموشی نسبی باعث شد بنده با احتیاط جواب شما رو در پستهای قبلی بدم ولیکن به هر حال بعد از بررسی دقیقتر

گزینه use hiri calendar در آفیس 2000 به بالاس.توی آفیس 97 این گزینه رو نداره

به این نتیجه رسیدم که به قطع این جمله اشتباهه ( 100 % ) حالا شاید فقط اون کلمه Use اولش نبود و یا متنش یه مقدار متفاوت بود , در مجموع این قابلیت در نسخه عربی به صورت داخلی وجود داره .

ولی متاسفانه تا سیستم جلوم نباشه کمکی از دستم برنمیاد , اکسس 97 که به هر کی در رابطه با CD اون میگی , با حالت عجیبی به آدم نگاه میکنه , اکسس 2000 هم که وعده گشتن به دنبال CD رو به بنده دادن
......
ولی شما خودتون توی اکسس بگردید , حتماً وجود داره, توی Help اون جستجو کنید

توی بخش StartUp رو هم نگاهی بندازید, بخش Advanced اون

به هر حال امکان داخلیش در خود اکسس وجود داره ( همون اکسس 97 و 2000 رو عرض میکنم )

چون یادمه که ما اون زمان برنامه هایی که برای کاربرای دیگه نوشته بودیم , همه از تاریخ شمسی ویندوز استفاده میکردن , بعد از منقرض شدن پارسا ( با اومدن ویندوز XP ) , کم کم مجبور شدم کامپوننت تاریخ هجری شمسی رو بنویسم , امروز که از اونها پرسیدم تایید کردن که تاریخهاشون شمسی بود.

به هر حال اگه گزینه رو پیدا کردید , اعلام بفرمایید

ضمن اینکه این سه کد رو هم به تفکیک تست کنید

Application.SetOption "Use Hijri Calendar", True
یا
Application.SetOption "Hijri Calendar", True
یا
Application.SetOption "Calendar", True

موفق باشید

linktaz
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 19:01 عصر
nabeel عزیز،از اینکه همراهیم میکنی ممنونم.
یک سوال.مگه نه اینکه یک فایل با تاریخ صحیح روی این سیستم وجود داره؟خوب اگر این تیک use hijri calendar وجود داشته باشه پس ،100 فعال شده.درسته؟
وقتی ما این گزینه رو فعال میکنیم در واقع تاریخ اکسس هجری میشه نه تاریخ همون فایل.
پس با توجه به اینکه یک فیل با تاریخ هجری شمسی وجود داره پس از نظر فعال بودن این گزینه نمیتونه ایرادی بهش وارد باشه...
نمیدونم فرضیاتم!! صحیح بود یا نه:چشمک:!
البته من اون جدولی که تاریخ درش هجری شمسی ذخیره میشد رو داخل فایلی که خودم ساختم کپی کردم اما متاسفانه میلادی شد!(پس فرضیاتم رد شد!:قهقهه:)
توی option رو زیرو رو کردم اما همچین گزینه ای یافت نشد.کدی رو که بهم دادین رو استفاده میکنم و توی help رو میگردم ،ببینم چی میشه.

nabeel
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 22:41 عصر
سلام

وقتی ما این گزینه رو فعال میکنیم در واقع تاریخ اکسس هجری میشه نه تاریخ همون فایل.

خیر , برخی تنظیمات تنها مختص به یک فایل میشه و بر روی فایلهای دیگه تاثیر نمیذاره , از جمله همین تنظیم مورد بحث

توی option رو زیرو رو کردم اما همچین گزینه ای یافت نشد
خدمتتون عرض کردم که :

توی بخش StartUp رو هم نگاهی بندازید, بخش Advanced اون

در هر صورت , متاسفانه کمک بیشتری از دستم ساخته نیست , خوشحالم که اون تستی هم که عرض کردم رو انجام دادید و متوجه شدید که باید یه جایی این گزینه باشه , پیدا کردنش دیگه با خودتون

البته اگه دیگه واقعاً گیر افتادید و پیداش نکردید این کار رو بکنید
یه فایل که سالمه
از اون یه کپی بگیرید
تمام آبجکتهاش رو پاک کنید
آبجکتهای فایل مشکل دار رو داخل این Import کنید

موفق باشید

linktaz
سه شنبه 11 اسفند 1388, 19:31 عصر
با سلام دوباره.
nabeel عزیز حق با شما بود.گزینه hijri calendar در قسمت startup/advance بود.
اما متاسفانه وقتی فعال اش میکنم تمام تاریخ هام عوض میشه.من حدود 5000 رکورد دارم که با فعال کردن این تاریخ تموم اونها تبدیل به یه عدد دیگه میشه.!آیا راهی واسه این هست که بشه اونها تغییر نکنن؟
وقتی که اون تاریخ هارو کپی میکنم و در فایل جدید که این گزینه رو فعال کردم past میکنم باز هم همونجوری میشه.نا امید شدم.:گریه:

linktaz
شنبه 15 اسفند 1388, 18:24 عصر
اگر کسی از دوستان میتونه کمک کنه لطفا دریغ نکنه که خیلی حیاتیه!:لبخندساده:

kiosksoft
شنبه 15 اسفند 1388, 19:54 عصر
سلام.

yyyy/mm/dd

دوست عزیز

در Access درسته که تاریخ بصورت شمسی قابل قبول هست اما از قوانین و محدودیت های مربوط به تاریخ مبلادی تبعیت میکند.

ماه دوم میلادی چون سی روزه هست شما نمتوانید روز 31 را انتخاب کنید ، این اتفاق معمولا در 1 یا 2 روز از سال اتفاق میافتد که اردیبهشت ماه یکی از ماه هاست.

linktaz
سه شنبه 18 اسفند 1388, 19:49 عصر
دوست عزیز

در Access درسته که تاریخ بصورت شمسی قابل قبول هست اما از قوانین و محدودیت های مربوط به تاریخ مبلادی تبعیت میکند.

ماه دوم میلادی چون سی روزه هست شما نمتوانید روز 31 را انتخاب کنید ، این اتفاق معمولا در 1 یا 2 روز از سال اتفاق میافتد که اردیبهشت ماه یکی از ماه هاست.
دوست گرامی.مشکل هجری کردن تاریخ حل شده.اما با توجه به ذخیره شدن 5000 رکورد در این بانک،با هجری کردن تاریخ،بقیه تاریخ های قبلی به هم میریزه.
در این مورد نیاز به هم فکری دارم...

dadsara
سه شنبه 18 اسفند 1388, 20:22 عصر
سلام
آیا امکانش نیست که با دستور آپدید آنها را درست کنی

kiosksoft
پنج شنبه 20 اسفند 1388, 22:50 عصر
دوست گرامی.مشکل هجری کردن تاریخ حل شده.اما با توجه به ذخیره شدن 5000 رکورد در این بانک،با هجری کردن تاریخ،بقیه تاریخ های قبلی به هم میریزه.
در این مورد نیاز به هم فکری دارم...

نوع تاریخ های قیلی چی هستش ؟

اصولا تغییر نوع فیلد ها به این شیوه ضعف مطلق طراحان دیتابیس را نشان میدهد.

در این ایتدا یک نسخه پشتیبان از دیتابیس تهیه کنید، نوع فیلد را به نوع دلخواه تغییر دهید ، سپس برنامه ای بنویسید که برا اساس فیلد یونیک جدول تاریخ ها ابتدا تبدیل و سپس یکی ، یکی ، رکورد ها را آپدیت کند.

linktaz
یک شنبه 23 اسفند 1388, 18:42 عصر
دوست عزیز kiosksoft.در فروم هدف حل کردن مشکلات دیگرانه نه ...دوستان دیگر(nabeel , dadsara)سعی در کمک به بنده داشتند.
فیلد قبلا از نوع تاریخ بوده و به ظاهر شمسی(با توجه به وجود برنامه پارسا99)اما متاسفانه از نظر شمارش روزها با شمسی مطابقت نداره.
dadsaraی گرامی میشه بیشتر راهنمایی کنی؟ با زدن تیک use hijri کل تاریخ بهم میریزه.

dadsara
یک شنبه 23 اسفند 1388, 20:45 عصر
سلام
دوست عزیز قبلا نیز عرض کردم درصورت تمایل یک قسمت از برنامه ات را آپلود کن تا به کمک دوستان بتوان مشکل را حل کرد