PDA

View Full Version : گفتگو: استفاده از دكمه تشكر ، جهت دلگرمي و تشويق

abas1388
دوشنبه 03 اسفند 1388, 17:00 عصر
سلام
اين حقير بعنوان يك فرد مبتدي و كم تجربه در زمينه اكسس از همه دوستان وسروران عزيز اعم از با تجربه ها و كم تجربه ها اين تقاضا را دارم كه اگر پاسخ سؤالي را از طرف هر شخصي ( چه با تجربه ، چه كم تجربه ) قانع كننده و مناسب يافتند جهت دلگرمي و تشويق ايشان در همكاري در تاپيك هاي بعد هم از دكمه تشكر استفاده كنيم . نبايد اينگونه فكر كنيم چون سؤال از طرف شخص ديگري بوده همان شخص بايد تشكر نمايد . تشكر كردن سه اثر و پيامد مطلوب را بدنبال خود خواهد داشت : اول اينكه باعث دلگرمي پاسخ دهنده ميشود ، دوم باعث انگيزه و تشويق بيشتر پاسخ دهنده در جواب دادن با سؤلات ديگر ميشود و سوم اينكه اين تشويق ها مهر تأييدي است از جانب ديگران بر پاسخ فوق . مطمئناً اگر در اين زمينه تشويقي صورت نگيرد و يا تعداد تشويق ها كم باشد ،فرد پاسخ دهنده سؤال اينگونه فكر خواهد كرد كه ممكن است ديگران براي پاسخ او اهميتي قائل نشده اند و يا بقولي كسي او راتحويل نگرفته . به اين مورد بايد دقت داشته باشيم كه بيشتر افراد پاسخ دهنده ، نام تشكر كننده ها را بخاطر مي سپارند و يك نيم نگاهي هم به افراد حاضر در تالار كه اسامي آنها در پائين صفحه درج مي گردد دارند و بي شك اين بي تفاوتي اثر مطلوبي بجا نخواهد گذاشت . و يك صحبت هم با با تجربه هاي عزيز كه همگي ما دوستان كم تجربه مديون ارائه تجربيات خوب آنها هستيم دارم و آن اينكه شما عزيزان هم از تشكر كردن دريغ نفرمائيد . شما اساتيدي هستيد كه به با تشويق هاي خود مي توانيد انگيزه فعاليت و همكاري دو جانبه را در بقيه ايجاد نمائيد .
و يك موضوع ديگر كه داشتم فراموش مي كردم اين است كه بحث و جدل هاي كه بعضي مواقع بين عزيزان صورت مي گيرد نبايد در تشويق كردن اثر گذار باشد . قطعاً هيچكدام از عزيزان دشمني ديرينه اي با هم ندارند كه اين دشمني باعث شود عمل پسنديده تشويق كردن را بجا نياورد و تازه فرض مي كنيم كه خداي ناكرده اين دشمني هم وجود داشته باشد نبايد آن را در اين مكان علمي دخيل نمايئم . از همه دوستان عذر خواهي مي كنم .
موفق و مؤيد باشين

nabeel
دوشنبه 03 اسفند 1388, 22:08 عصر
ضمن سلام به حضور abas1388
با تشکر از شما به خاطر باز کردن باب این مطلب مفید که از بسیاری مطالب دیگه این تالار مفید تره و نه تنها در برنامه نویسی بلکه در تمام زندگی راهگشای مشکلات پیش روی دوستانی هستش که به قطع میانگین سنی اکثرشون زیر 22-23 سال قرار داره و هنوز معنا و طعم جدال با زندگی و مشکلات رو نچشیدن و در حال حاضر شاید تنها وارد جدل با Access شدن که امیدوارم جهت تکمیل مایحتاج مورد نیاز برای ادامه زندگی , خودشون رو به واژه تشکر کردن هم مقید تر کنن
البته جوانی و به تبع اون غرور جوانی مانع مهم بازدارنده ای از تشکر کردن بی پروا از دیگرانه
این نوع نگرش به تشکر کردن ناشی از چند مورد ساده میشه :

دیگران رو در جایگاه ملزم قرار بدیم که اونها باید پاسخ سئوالها رو بدن و به دنبال اون این تفکر تلقین میشه که : وظیفه نیازی به تشکر نداره
دستیابی ساده به جوابها میتونه منجر به ایجاد این نگرش بشه , که کار خاصی انجام نشده , سئوالی در عرض یک دقیقه مطرح شده و جوابی هم در عرض همون یک دقیقه داده شده
و در نهایت اینکه فرد جایگاه خودش رو در قبل و بعد از حل مشکل فراموش میکنه , فراموش میکنه که تا چندی قبل نیازمند بود و حالا با توجه به کمک دیگران بی نیاز
حس نیاز , حس تشکر کردن رو تقویت میکنه ( دقت کنید که برخی افراد سئوالات رو با چه حالتهای خاصی از استمداد کردن مطرح میکنن ) ولی متاسفانه بی نیازی جدای از اینکه این بی نیازی چگونه حاصل شده , همچون آبی بر آتش , حس تشکر کردن رو در نطفه خاموش میکنه
فراموش نکنیم عهدهایی رو که با خدا , بارها و بارها در هنگام وقوع مشکل بستیم و بعد از باز شدن گره , نه عهدی به خاطرمون موند و نه وفایی

لم يشکر المخلوق لم يشکر الخالق

جمله ای زیبا از دالای لاما نقل میکنم که مناسبت کافی و وافی داره :

موفقیت خود را به داوری بنشین , از آن طریق که بدانی چه واگذارده ای تا موفقیت را بدست آوری

آیا دوستان در قبال موفقیتها و آموزشهایی که در اینجا دیدن , حداقل , تشکر کردن ؟

و در ادامه باز هم از همان بزرگوار :

به یاد داشته باش که بهترین رابطه , رابطه ای است که عشقتان به یکدیگر بر نیازتان به یکدیگر فزونی یابد

جامعه این تالار , در اکثر موارد نمونه یک جامعه دوست محور نیست و نیاز محوره , تا نیازی وجود نداشته باشه رابطه ای هم وجود نداره !

خدانگهدار

wolfstander
سه شنبه 04 اسفند 1388, 11:06 صبح
سلام
یکی از دوستان فرمودند که این فروم نیاز محوره نه دوست محور
من فکر میکنم بیشتر فضای مجازی و فرومهایی که برای رفع اشکال هست و یادگیری ، به این صورت باشه
ولی خوب احتمالا ً شما هم تجربه اش رو داشتید که بعد از مدتی با افرادی تو فروم بیشتر دوست میشید و حتی رودررو ملاقات میکنید و تو میتینگ ها شرکت میکنید
پس اون نیاز ، نهایتا ً ما رو به سمت دوستی پیش میبره
دوستانی که علایق مشترکی دارند و اشتراک در منافع ؛ اونها رو به هم نزدیک میکنه
من فکر میکنم که تشکر کردن یا نکردن در کلیت امر برای دوستان این فروم (به خصوص) ؛ در درجه دوم اهمیت قرار داشته باشه
چون من تازه وارد هم وقتی که میام و سوالی میپرسم ، بسیار سریع جواب میگیرم و فکر نکنم که دوستان بزرگوار به خاطر تشکر این لطف رو کنند
بلکه عزت نفس بالای اونهاست که اونها رو وادار میکنه که به افرادی که کمتر اطلاعات دارند ؛ کمک کنند
این یک مساله درونیه به نظر من
البته دوست اولمون فرمودند که بحث میشه و کل کل
بالاخره اینها هم هست و در جهت بهتر شدن و به نتیجه سریعتر رسیدنه و کسی قصد تخریب شخص دیگه ای رو نداره
من که اینجا ندیدم
و جالب اینجاست که بعضی وقتها ، به قدری بحث تو تاپیک بالا میگیره که نتیجه اولیه که مثلا در حد ریاضی اول دبستان بوده ، تا بالاترین سطح دانشگاهی و بهترین راه حلها منتج میشه
یعنی خودایجاد کننده تاپیک هم به جوابش رسیده ، ولی راه حلهای بسیار زیباتری از دل همین صحبتها بیرون میاد که بهترین آموزش برای بقیه است
شما کمتر تاپیکی میبینید که به این صورت فعال و پویا باشه
و این دلیلی نداره غیر از دوستانی که تو این فروم هستند
:تشویق:

مهدی قربانی
سه شنبه 04 اسفند 1388, 17:08 عصر
سلام
ضمن تائيد فرمايشات دوستان بايد عرض كنم بعضاً متاسفانه مشاهده شده شخصي تاپيكي رو ايجاد كرده كه پاسخ دادن به اون تاپيك مستلزم صرف وقت و تهيه نمونه اي بوده كه حتي اغلب 2 - 3 روزي زمان صرف شده تا راه حل ارائه بشه اما بعد از مدتي عليرغم اينكه طرح كننده تاپيك يا سئوال به اون تاپيك سر زده و راه حل رو دريافت كرده هيچ اظهار نظري نكرده كه هيچ ، حداقل براي ارج گذاشتن به زحمت پاسخ دهنده زحمت درج يك تشكر خشك و خالي رو هم به خودش نداده . بايد توجه داشته باشيم كه اگر كسي حتي براي مدت زمان كوتاهي وقت صرف كرد و در مبحث ما شركت كرد اين عمل اينقدر ارزش داره كه استفاده از دكمه تشكر كار چنداني به حساب نمياد . مشكل اينه كه خيلي از كاربران تصور مي كنن تشكر از مطلب به منزله تائيد فني اون هست در حالي كه اينطور نيست . مدتيه ارزيابي مطالب در هر پست بواسطه گزينه آیا این پاسخ را مفید ارزیابی می کنید؟ و اشكال http://barnamenevis.org/forum/images/buttons/ha_thumbsup.gif و http://barnamenevis.org/forum/images/buttons/ha_thumbsdn.gif امكانپذير شده به اين ترتيب استفاده از دكمه تشكر صرفاً مويد سطح كيفي پاسخ ارائه شده نيست . بنابراين انتظار ميره منبعد دوستان كريمانه تر در قبال مشاركت سايرين عمل كرده و سعي كنن فرهنگ مطلوب تشكر رو بسط و گسترش بدن .

nabeel
سه شنبه 04 اسفند 1388, 21:09 عصر
Wolfstander ، دوست گرامي
فرموديد :

تشکر کردن یا نکردن در کلیت امر برای دوستان این فروم (به خصوص) ؛ در درجه دوم اهمیت قرار داشته باشه
بحث بر سر كل و جزء نيست ، بلكه عمده صحبت حول اين محور ميگرده كه ، رفتاري همچون تشكر كردن كه ميتونه منجر به ايجاد يك محيط صميمي تر و فعال تر بشه ، فراموش شده
در سخيف ترين حالت تصور ميكنيم ، كه فرد پاسخ دهنده با اين نيت وارد شده كه ديگران در قبال پاسخش از اون تشكر كنن ! حتي با در نظر گرفتن اين فرض هم ، معادله به هم نميريزه و در واقع اين دوموئلفه اصلاً در دو سوي معادله اي هم ارز قرار ندارن
بدون توجه به نيت پاسخ دهنده ، ادب حكم ميكنه پاسخ گيرنده تشكر خودش رو به جا بياره
بنده در پست قبلي الزامي رو در خصوص بازتر شدن موضوع احساس نميكردم ولي حالا يه مقدار بايد مساله شفاف تر بشه .
اول مشخص كنيم دوستاني كه توصيه به تشكر كردن ميكنن :
- منظورشون تشكر كردن از خودشون نيست ضمن اينكه اين دوستان ، يه دسته آدم مغرور و دچار كمبود روحي وعاطفي نيستن كه حالا يه سري بخوان برداشت كنن : اينها نياز دارن كه كسي ازشون تشكر كنه
اتفاقاً ، دقيقاً بالعكس ، همونها نياز دارن و دقيقاً بابت همون رفع نيازشونه كه توصيه ميشه كه از ديگران تشكر كنن تا بستر پاسخ دهي براشون ، مهيا تر از ايني كه هست بشه
اصولاً درخواست جزو تعاليم ديني ماست كه :
ادعوني استجب لكم
به زبان عاميانه : از من بخواهيد تا به شما بدهم !
اين جمله به نوعي در داخل خودش و در لفافه همون فرهنگ تشكر كردن و سپاسگزاري رو هم در بر داره
شكر نعمت ، نعمتت افزون كند
ما حصل دو جمله بالا : تا درخواست نكنيد چيزي داده نميشه ، و تا تشكر نكنيد چيزي افزوده نميشه
بحث به گونه اي مطرح نشه ، گويي دوستي كه اين تاپيك رو ايجاد كردن طلب تشكر كردن از خودشون رو ميكنن ! ( ويا موارد مشابه ديگه اي كه قبلاً ذكر شده ) و از همين طريق ، ضربه ديگه اي هم به وجه اونها زده بشه ، قبول كنيد همونطوري كه 5 انگشت دست يك اندازه نيستند به همون اندازه هم سطح دركها متفاوته ، اينجا مخاطب عمومي وجود داره و به قطع اگر براي بعضي از اونها مساله رو به روش گام به گام توضيح نديد اين احتمال وجود داره كه تفكراتي ناخوشايند در ذهنشون نقش ببنده .
تشكر كردن از پاسخ دهنده هيچ منفعت خاصي براي اون شخص نداره ( نوشتم منفعتي خاص ، چرا كه شايد براي فردي منفعت داشته باشه ولي به ذهن بنده چيزي نميرسه ) ، ولي اين مزايا رو براي ديگران داره :
سئوال كننده تشكر ميكنه تا لااقل پاسخ دهنده متوجه بشه ، كه پاسخ خونده شده ، مفيد بوده و يا ... ( متاسفانه راه حلي سيستمي در اين خصوص كه وجود نداره – قابليت مفيد بودن پست هم كه در اكثر موارد با واقعيت ممكنه تطابق نداشته باشه )
سئوال كننده تشكر ميكنه تا قدردان پاسخ دهنده باشه و در قبال اين تشكر ، فرد خودش رو در مسيري قرار ميده كه در اون مسير ، در صورت مواجه شدن با مشكلي ديگه اين اطمينان رو پيدا خواهد كرد ، دوستاني پاسخ دهنده هستند كه برآيند تصورات ذهنيشون بر اين قرار ميگيره ، كه فرد شايسته اين هستش كه كمكي بهش بشه

چون من تازه وارد هم وقتی که میام و سوالی میپرسم
همه افراد در وحله اول سفید و در بدترین حالت خاکستری فرض ميشن و به تبع اون ، خطاهاشون از سوي مديريت ناديده گرفته ميشه ، باهاشون مدارا ميشه ، پاسخهاشون داده ميشه و ....
بحث ما ، به بعد از پاسخ دهي ارتباط داره و قاعدتاً در خصوص افرادي كه به هر حال چم و خم فروم دستشونه

یکی از دوستان فرمودند که این فروم نیاز محوره نه دوست محور
من فکر میکنم بیشتر فضای مجازی و فرومهایی که برای رفع اشکال هست و یادگیری ، به این صورت باشه
ولی خوب احتمالا ً شما هم تجربه اش رو داشتید که بعد از مدتی با افرادی تو فروم بیشتر دوست میشید و حتی رودررو ملاقات میکنید و تو میتینگ ها شرکت میکنید
پس اون نیاز ، نهایتا ً ما رو به سمت دوستی پیش میبره

بنده جمله نياز محور بودن و نه دوست محور بودن رو بازتر ميكنم :
دوستي ارتباطي فرا تالاري ! رو ايجاد ميكنه ( همونطوریکه بنده نوعی هم با برخی از دوستان به شیوه های ارتباطی مختلف دارم )
ارتباطاتي بر پايه نياز و تنها محدود به اون ، محكوم به فناست
بنياد يك خانواده زيباست ، چرا كه هر دو محور رو در كنار هم و با هم داره
افراد خانواده همديگه رو دوست دارن و به همديگه نياز دارن و اين دو باعث تقويت مستمر رابطه اونها ميشه ، ولي در تالار ، قاعدتاً تجميع اين دو با هم اندكي دشوار هستش و اون هم به ماهيت مجازي اون برميگرده و اينكه در اين محيط احساس قابل انتقال نيست ( بر خلاف ارتباط رو در رو )
در يك ارتباط رو در رو ، شخص ممكنه تنها با تغيير حالت چهره و بدون اينكه با شما كلمه اي رد و بدل كنه ، احساسش رو به شما انتقال بده ، ولي در محيط مجازي يا بايد ديگه به فردي كه از دستش دلگير هستيد ، توجه نداشته باشيد و با بي اعتنايي به خواسته هاش ، اين مطلب رو بهش انتقال بديد ، يا بايد علناً مطلبي رو درج كنيد ( فرضاً مطالبي از جنس همين تاپیک ابتدایی ... )
فرض كنيد كه من و شما ارتباطي تصويري از طريق Webcam داشته باشيم
شما پاسخ سئوال من رو ميديد و بنده هم پس از خوندن جواب ، لبخندي از روي خوشحالي بر روي چهرم نقش ميبنده
حتي اگر بنده تشكري به زبان نيارم و يا درج نكنم ، به قطع شما خوشحال ميشيد و همين يك لبخند نشون ميده :
پاسخ مفيد بوده و مشكل من حل شده ، شما ديگه ممكنه حتي منتظر اعلام تشكر من نشيد و وب كمتون رو خاموش كنيد ، اين ارتباط بصري تمام سوء تفاهم ها رو رفع كرد ولي همونطوري كه خدمتتون عرض كردم اينجا راه ارتباطي محدود هستش
شما اگه به مغازه دار سر محل نيازي نداشته باشيد ، سالي يكبار هم به اونجا نميريد ، و مغازه دار هم اگر به پول شما نياز نداشته باشه ، اونجا نميشينه تا شما سري بهش بزنيد ، اين ارتباط يك ارتباط نياز محوره كه رابطه دوستي هم ممكنه در سايه اون ايجاد بشه ولي در مجموع وزنه اصلي اون رو نياز تشكيل ميده و نه دوستي ، شما از يك دوستتون كه احياناً اجناسش رو با قيمت بالا ميفروشه ، حداكثر يك يا دو بار خريد ميكيند ، چرا كه نياز شما خريد با قيمت مناسبه و پس از مدتي وزنه نياز بر وزنه دوستي غلبه ميكنه
نياز به مايجتاج ( شما ) = نياز به پول ( مغازه دار )
قانون بقاي انرژي در همه جا هست
وقتي كه نيازي ايجاد ميشه ، در گوشه اي ديگه اي راه حل اون هم خلق شده
وقتي چاله اي كنده ميشه ، حتماً پشته اي از خاك ايجاد شده

دوستان پاسخ دهنده نياز دارن كه از مفيد بودن پاسخشون مطلع بشن ، تنها راه ارتباطي فعلي هم دكمه تشكر هستش و يا درج متني با قيد مفيد بودن مطلب ، كه البته حالت دوم اشتباهه و متاسفانه بارها مشاهده ميشه ، كاربر كلي متن مينويسه و طي يك نامه ! مراتب تشكر خودش رو اعلام ميكنه ولي يه دكمه تشكر نزده ، به نظر شما اينجور افرادي به دنبال افزايش تعداد ستاره و ترفيع درجه كذايي نيستن !!؟؟؟! و آيا اينجور فعاليتي خودش گونه اي از بر هم زدن نظم نيست ؟

و در پايان :
طيف پاسخگوي حاضر روبات نيستند كه تصور كنيد از همون چيزي كه شما هم ناراحت ميشيد ، اونها ناراحت نميشن ( در زندگي يك فرد عادي وبا تفكرات استاندارد بشري ، قدر ناشناسي صفت مطلوبي نيست و همه از اون ناراحت ميشن )

مگر اينكه كسي كه سئوال ميپرسه ، خودش روبات بوده باشه و تصور كنه كه : چون من از اينكه كسي ، از من تشكر نميكنه ناراحت نميشم ، پس پاسخ دهنده هم ناراحت نميشه ( ويا نبايد بشه !! )
دوستان سعي كنن در معاملات اينجا متضرر نشن ! جوابي بگيرن و تشكري بدن در غير اينصورت بعد از مدتي جوابي نميگيرن و قاعدتاً هم در اين حالت نيازي به تشكر نيست !!!

والسلام

توضیح : Wolfstander عزیز , روی بسیاری از صحبتها شما نیستید و پاسخ شما رو از کلیت موضوع جدا نکردم , برای همین هم در اونها خودتون رو مخاطب قرار ندید , مخاطب این پست تمامی افرادی هستند که از پست شماره 1 تشکر نکردن و نمیکنن و لاغیر .

آقای قربانی سلام , پارسال دوست امسال آشنا , رفیق تالار رو سپردی به امان خدا و ...

آیا این پاسخ را مفید ارزیابی می کنید

در خصوص این گزینه توی تالار بحث شد , جمیع دوستان بر این نظر بودن که این گزینه در حال حاضر کارایی مناسبی نداره
((آیا این پاسخ را مفید ارزیابی می کنید؟)) گزینه ای مطرود؟ (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=192839&highlight=%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB% 8C+%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE)
البته اگر بسترش مهیا بشه , گزینه مناسبی هستش

خدا نگهدار

مهدی قربانی
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 15:07 عصر
آقای قربانی سلام , پارسال دوست امسال آشنا , رفیق تالار رو سپردی به امان خدا و ...

نقل قول:
آیا این پاسخ را مفید ارزیابی می کنید
در خصوص این گزینه توی تالار بحث شد , جمیع دوستان بر این نظر بودن که این گزینه در حال حاضر کارایی مناسبی نداره
((آیا این پاسخ را مفید ارزیابی می کنید؟)) گزینه ای مطرود؟ (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=192839&highlight=%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB% 8C+%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE)
البته اگر بسترش مهیا بشه , گزینه مناسبی هستش

سلام
آقاي پيروزمهر شما لطف داريد مدتيه با توجه به مشغله كاري آخر سال موقتاً خيلي توفيق ندارم در خدمت باشم البته دوستان عزيز جناب ميرزازاده و dadsara حضور دارن و البته حضور دوستان گرامي و توانمندي مثل جنابعالي هم مايه رونق بخش اكسس و خاطر جمعي بنده هست .
در مورد امكان ارزيابي مطالب حق با شماست اما بنده از باب اينكه گاهاً بعضي از كاربران در خصوص تشكر دچار وسواس شده و ممكنه بلحاظ ترديد در محتواي فني و مطابقت راه حل ارائه شده در استفاده از دكمه تشكر دچار اكراه بشن اين پيشنهاد رو ارائه دادم . همونطور كه شما هم اشاره داشتيد اين امكان هنوز با عملكرد ايده آل خودش فاصله داره منتها حداقل در باب رفع اكراه در استفاده از دكمه تشكر مي تونه مفيد باشه ، هر چند تاكيدات بنده و دوستان در خصوص جاري و ساري شدن فرهنگ تشكر معنيش اين نيست كه براي هر پست و مطلبي كه درج شد با هر محتوا و سمت و سويي بلافاصله از اون تشكر بشه بلكه حداقل معيار لازم براي تشكر مي تونه : مرتبط بودن پاسخ يا راه حل با سئوال ولو دقيقاً منطبق نباشه ، احراز اينكه پاسخ دهنده براي ارائه پاسخ زمان گذاشته و متحمل زحماتي شده ولي راه حلي كه ارائه داده مغاير با خواسته سئوال كننده هست ( عليرغم اينكه پاسخ ارائه شده راه حل مورد نياز سئوال كننده نيست ولي مشخصه كه پاسخ دهنده تلاش خودش رو كرده تا بتونه بنحوي رفع مشكل كرده و راه حل ارائه بده ) و ... چنانچه پاسخ يا مطلب درج شده حائز شرايط ذكر شده نبود يعني درج مطالب كاملاً غير مرتبط با سئوال يا موضوع تاپيك ، اظهار نظرهاي خيلي كوتاه و مشخصاً مواردي كه معلومه نويسنده خيلي تمايلي به مشاركت و تعامل نداره و صرفاً خواسته چيزي نوشته باشه و مواردي كه پاسخ دهنده با يك روشي مرس و خيلي تلگرافي يا هيچ توضيحي فقط لينك يا پاسخ نامشخصي ارائه كرده در حالي كه مي تونست با يمقدار صرف وقت محدود بهتر پاسخ دهي كنه ، لزومي به استفاده از دكمه تشكر نخواهد بود چرا كه در اين صورت جايگاه و فلسفه تشكر بي ارزش خواهد شد .
ضمناً براي بهينه شدن امكان ارزيابي مطالب ، مديران محترم و بنده پيگير خواهيم بود تا انشاءالله اين امكان در سطح كاربرد مطلوب خودش قرار بگيره .

wolfstander
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 15:56 عصر
سلام
شما یک جا فرمودید که به خود نگیرید و اینها
اصولا ً من آدمی هستم که به خودم نمیگیرم
حتما ً اگه طرف مقابل من حرفی زده ، چیزی در من وجود داشته که زده . گرنه نمیزد
:لبخند:
به همین سادگی و راحتی
من از جواب شما 100 % قانع شدم و متوجه چیزهای بیشتری، از اینکه تشکر کاربردش چیه ؛ شدم
تشکر از شما
البته من هنوز نفهمیدم که چجوری از کاربر تازه وارد شدم کاربر دائمی ، ستاره گرفتم و اینها
ولی مثل اینکه تعداد پست و اینها تاثیر گذاره که به نظرم بهتره از این حالت دربیاد
مثلا الان من کاربر دائمی هستم ، مدیر بخش هم کاربر دائمیه
درحالی که بیشتر پست هایی که من زدم ، سوال بوده ، بیشتر پستهای مدیر ؛ جواب
:لبخندساده:
من خودم به شخصه تشکر کردم از دوستان ؛ و تو تاپیک ها هم میگردم و هرکی که رای داده بود که پاسخ مفیده رو عمل کردم بهش
کمبود وقت باعث این مساله بوده
پس کارکرد هر دو مورد فکر کنم که خوبه و بهتره که باشه

مهدی قربانی
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 16:33 عصر
البته من هنوز نفهمیدم که چجوری از کاربر تازه وارد شدم کاربر دائمی ، ستاره گرفتم و اینها
ولی مثل اینکه تعداد پست و اینها تاثیر گذاره که به نظرم بهتره از این حالت دربیاد
مثلا الان من کاربر دائمی هستم ، مدیر بخش هم کاربر دائمیه
درحالی که بیشتر پست هایی که من زدم ، سوال بوده ، بیشتر پستهای مدیر ؛ جواب

سلام
درسته تعداد پستها تعيين كننده رتبه كاربري شماست و ملاك كاربر دائمي شدن هم داشتن 100 پست در سايت هست . كلاً ملاك رتبه بندي ميزان فعاليت اونهاست نه نوع و كيفيت فعاليت كاربران .

nabeel
شنبه 08 اسفند 1388, 21:07 عصر
سلام جناب آقای قربانی
لازم دیدم مطالبی رو در خصوص بخشهایی از پاسخ ارسالی شما درج کنم

اما بنده از باب اينكه گاهاً بعضي از كاربران در خصوص تشكر دچار وسواس شده و ممكنه بلحاظ ترديد در محتواي فني و مطابقت راه حل ارائه شده در استفاده از دكمه تشكر دچار اكراه بشن اين پيشنهاد رو ارائه دادم

جناب آقاي قرباني ، تصور بنده بر اينه كه اين مطلب ممكنه به صورت معكوس استفاده شده باشه ، دكمه ارزیابی پاسخ بایستی جهت تاييد/عدم تاييد محتواي فني مورد استفاده قرار بگيره و دكمه تشكر بابت تلاشي كه به جهت كمك صورت گرفته ( حتي اگر پاسخ كامل نبوده باشه )
كسي كه سئوالي رو به صورت علني پرسيده و جواب خودش رو گرفته و تشكر نكرده ، مطمئن باشيد دكمه مفيد بودن پاسخ رو هم فشار نداده و نخواهد داد ( چيزي كه قابل رديابي و ديدن هست رو انجام نداده حالا مياد روي چيزي كه قابل رديابي نيست كليك كنه ، دقيقاً همين عدم امكان رديابي هستش كه باعث عدم كارايي اين گزينه ميشه ، چرا كه متاسفانه ملاحظه ميشه كه محلي براي عقده گشايي هاي عده اي افراده كه در زمينه علمي حرفي براي گفتن ندارن )

درج مطالب كاملاً غير مرتبط با سئوال يا موضوع تاپيك
اين موارد كه بايد كلاً حذف بشه ، بر روي اينها صحبتي نيست و تازه اين سئوال پيش مياد كه چرا بايد اينجور پستهايي باقي بمونن

اظهار نظرهاي خيلي كوتاه
آقاي قرباني در خصوص اين مورد چندان با شما هم عقيده نيستم
به موارد زير توجه كنيم :
1 – تالار اكسس انباشته شده از پستهايي كه اكثريت قريب به اتفاق اونها تكراري هستند و چندين باره مطرح شدن و جوابشون رو به فراخور موضوع در گذشته گرفتن ، حالا ممكنه به دلايل مختلفي دوباره مطرح بشن كه ميشه گفت در تمامي اونها , تكرار ، هيچ موضوعيتي نداره و شخص اگر جستجو كرده بود ، پست رو پيدا ميكرد و در نهايت ميتونست سئوالش رو زير همون پستهاي قبلي اضافه كنه ، تا هم موضوع تجميع بشه و هم در خصوص اون نوع مشكل ، راه حلها بتونن به عنوان يك رفرنس در كنار هم بيان و يك كاربر بتونه در همون جا نظرات و ايده هاي متفاوت رو ببينه و به فراخور نيازش ، يكي رو انتخاب كنه
الان وضعيت بدين شكل نيست ، موضوعات تكرار ميشن و اقدام قاطع چنداني هم در خصوص رسيدگي به اين وضعيت نميشه ( اگر هم شده مستمر نبوده )
به نظرشخصي بنده ، پست تكراري بدون هيچ گونه اغماضي در همون ابتداي پيدايش بايد حذف بشه
كاربري كه قادر نباشه يك جستجوي ساده رو به خوبي به انجام برسونه ، تنها منجر به افزايش بي نظمي ميشه
تصور كنيد كه اگر به هر كاربر تازه واردي ( گاهاً قديمي ) تنها و تنها يك بار اجازه ايجاد يك تاپيك تكراري داده بشه چه وضعيتي به وجود مياد ( گو اينكه اين انحرافها بيش از يكباره )
شواهد نشون ميده كه در همين تالار ، از سوي يك كاربر تاپيكي ايجاد شده و پاسخ نگرفته ، دوباره بعد از مدتي اومده و مشابه همون رو ايجاد كرده تا شايد پاسخي دريافت كنه و نمونه هايي از اين دست كه مطمئناً شما خيلي بيشتر از بنده ديديد و با ديده اغماض و اميد به اصلاح به اونها نگاه كرديد ولي متاسفانه برخي كاربران ظاهراً از اين تعامل و چشم پوشي مديران ، به سمت انحراف سوق پيدا كرده و مرتباً اين رفتار رو تكرار ميكنن
2 – جناب آقاي قرباني ، قرار نيست ( و نبايد ) به همه سئوالات به صورت كامل جواب داده بشه ، جهت ملموس شدن موضوع مثالي رو در حيطه رياضي عرض ميكنم ، بسط اون در مقوله برنامه نويسي به عهده خواننده ، جدولي وجود داره به نام جدول ضرب كه حاصل ضرب دو عدد رو ميشه از روي اون بدست آورد ، اين جدول تنها اعداد تك رقمي رو در بر ميگيره ، يادگيري اين جدول الزامي بود و هر روز در دوران تحصيل اون رو مرور ميكرديم تا ملكه ذهن بشه
مدتي گذشت و در ادامه آموزش ، مبحث ضرب عدد چند رقمي در چند رقمي مطرح شد ، اصول كار و پايه اون ، همون جدول مفروض بود ، چندين مثال زده شد و روشها عنوان ، و اين بود مبحث آموزش ضرب اعداد
جناب آقاي قرباني ، دبير در سر جلسه امتحان ( زمان تجلي مشكل ) نمي يومد دقيقآ همون مثالهايي كه تو كلاس زده بود رو از بچه ها بپرسه
بچه هايي كه مطالب رو ياد گرفته بودن و اصول رو ميدونستن به پاسخ دهي مشغول ميشدن و .....
قرار نيست كه يه سئوالي مطرح بشه فرضاً "يه دكمه رو چه جوري ميشه Disable كرد" ، دوستي پاسخ رو به درستي بده ، بعد همون كاربر ( با كاربري ديگه ) بياد و بگه : "حالا دو تا دكمه رو چه جوري ميشه Disable كرد " !!!! و به زعم خودش فكر ميكنه هم مساله رو پيچيده تر كرده و هم مساله جديدي رو طرح كرده ! ابن نوع سئوالات تنها نشانگر اينه كه اون شخص به احتمال خيلي زياد جزو اون دسته از افراديه كه از كنار مسائل و راه حلها به صورت سر سري رد ميشه و در واقع تنها كاري كه كرده Copy/Paste جواب توي محلي ديگه بوده
به نظر بنده ، به اين كاربر يا نبايد پاسخ داد و يا اينكه تنها بايد اشاره كوچكي به اون كرد ( حداكثر ) ، به هر حال بايد به طريقي اون رو تشويق به حركت كرد يا نه ؟! ( مراد كاربري هست كه سئوال دوم رو مطرح كرده )
قبول كنيد كه سمت و سوي يك تالار علمي ، همه و همه تنها نبايد آموزش مباحث علمي باشه ، بايستي مباحثي هم وجود داشته باشه كه در اين راه به گونه اي كاربر رو تشويق به يادگيري موثرتر كنه .

مواردي كه معلومه نويسنده خيلي تمايلي به مشاركت و تعامل نداره و صرفاً خواسته چيزي نوشته باشه
بخشي از پاسخ اين مورد در دل همون موضوع بالايي قرار داشت كه خدمت شما عرض كردم وليكن ، تمايل و عدم تمايل ميتونه دلايل خاص خودش رو داشته باشه ، بنده در مورد خودم ميگم و اونچه كه در مورد بنده وجود داشته و در هنگام پاسخ دهي از اون منظر به موضوع نگاه كردم
- در برخي موارد سئوال به گونه اي هستش كه پاسخ ، كار يكي دو دقيقه نيست و كار يكي دو ساعته ، و بيشتر رويكردي به پروژه داره تا سئوال . در اين حالت حق بديد كه در اينجايي كه نه كسي چيزي ميده و نه چيزي ميگيره ، شخص سبك سنگين كنه ، كه آيا ارزش پاسخگويي داره يا نه ( انشا ا... موافق محفوظ بودن اين حق براي پاسخ دهنده ها هستيد ) ، اين نوع پاسخدهي هم معمولاً در حالتي مطرح ميشد كه يا اون شخص در پيغام خصوصي اصرار به راهنمايي داشت و يا اينكه ميديدم كسي به كاربر كمك نميكنه و يا پاسخها غير مرتبط هستند و عملاً راهشون به ناكجا آباد ، وگرنه بنده نوعي تكليفي در خصوص دخالت در كار ديگر دوستان نداشتم كه اگر قرار بود تعبير به دخالت بشه ، اصلاً نظر نميدادم
اگر نمونه آماده وجود داشت كه تا حد امكان سعي بر اين هست كه ارائه بشه ، در غير اينصورت ممكنه مديريت زمان ، منجر بشه كه سئوال كننده در نهايت به هدف مطلوب خودش نرسه و پاسخي كافي دريافت نكنه ولي به قطع راهنمايي هاي لازم شده
- بنده يكبار در پيغام خصوصي با شما مطلبي رو مطرح كردم و مجدداً هم مطرح ميكنم ( عطف به جنجال ارائه مثال برخي دوستان ، درقالب تصوير و فايل MDE )
بيايد يه كم اون مورد رو به نحوي ديگه بازتر كنيم ، شما به عنوان يك مسافر كم اطلاع از منطقه يه مسير برفگير رو ميخوايد بريد و بنده نوعي ابتداي اون مسير نشستم و به كار فروش زنجير چرخ مشغولم
به شما تنها اطلاع رساني ميكنم و ميگم اين مسير برفگيره و اين مشكلات رو داره ، در ادامه ممكنه حالتهاي زير پيش بياد :
به شما پبشنهاد ميدم يه زنجير چرخ از من بخريد ، به نظر بنده ايرادي نداره ، چونكه مشكل شما هم حل ميشه
به شما هيچ پيشنهادي مبني بر خريد نميدم و تنها هشدار ميدم و خبر رساني ميكنم ، اين باز هم به نفع شماست و شما در طول مسير با احتياط و با ديد بازتري نسبت به اين خطر بالقوه حركت ميكنيد و ممكنه به دنبال يه راه كار ديگه بگرديد ( فرضاً با خودتون يه دونه بيلچه ميبريد تا در صورت گير كردن ، مسير رو باز كنيد ، توجه كنيد اگه نگفته بودم شما همون بيلچه رو هم تهيه نميكرديد و با خودتون نميبرديد )
و در حالت سوم ، از همون ابتدا اصلاً به شما چيزي نميگفتم و شما ميرفتيد توي راه گير ميكرديد و بنده درهنگام عبور از كنار شما نيشخندي ميزدم كه خوب شد گير كرد !!!!
.... دوست عزيز ، جناب آقاي قرباني اگر به برخي پاسخ دهي ها با عنايت به مثال فوق نگاه بشه و تطابق لازم با موارد داخل تاپيكها داده بشه ممكنه كه تبصره اي خاص در خصوص نظرتون لحاظ كنيد و هر عدم تمايلي رو به حساب عدم تمايل در كمك كردن تمام و كمال نذاريم

پاسخ دهنده با يك روشي مرس و خيلي تلگرافي يا هيچ توضيحي فقط لينك يا پاسخ نامشخصي ارائه
يك اصل غير قابل انكا در پاسخ دهي وجود داره :
سئوال تلگرافي ، جواب تلگرافي داره ، سئوال ناقص جواب ناقص ، سئوال گنگ جواب گنگ و سئوال اشتباه ! جوابي اشتباه رو دريافت ميكنه
جناب آقاي قرباني مثالي رو ارائه بفرماييد كه شامل هيچ يك از موارد عنوان شده فوق نبوده باشه و طرف پاسخش رو نگرفته باشه ( طي يك و نيم سال اخير ، بنده حضور ذهني در خصوص مطالب قديمي ندارم )
الان چند وقيته كه يه رويه جديد باب شده :
كاربر سئوالش رو توي فايلش مطرح ميكنه ، جلوي اين انحراف رو بگيريد ، يعني اگر كسي بخواد پاسخ بده !! بايد فايل رو دانلود كنه ( اون هم با اين وضعيت اينترنت برخي دوستان )
حداقل بايد سرفصل كل سئوال مطرح بشه نه اينكه نوشته بشه : "سئوالم رو توي فايل نوشتم"
اجازه بديد در خصوص خود واژه تلگرافي هم كمي تبادل نظر كنيم
بر خلاف تصور عموم ، واژه تلگرافي يك واژه با بار منفي نيست ، اتفاقاً اگر كسي بخواد در حين درج مطلبي از اين نوع ، حق اين كلمه رو به درستي ادا كنه ، بايد احاطه كاملتري از ديگران به موضوع داشته باشه و در واقع بدون فوت وقت و حاشيه بره سر اصل مطلب

كم گوي و گزيده گوي چون در
اين مصرع در واقع تعبير قديمي همون تلگرافي صحبت كردن امروزيه
پاسخ تلگرافي در صورتي كه به پاسخ اشاره داشته باشه ، بهترين نوع پاسخ دهي هستش
البته آقاي قرباني عجيبه كه اگر شما ارائه مثال و نمونه كامل شده رو نوعي پاسخ تلگرافي فرض نكنيد ! اين نوع پاسخ دهي كه عرف هستش و توي تالار موج ميزنه و تنها نحوه و شكل ظاهري اون متفاوته و گونه اي ارتقا يافته از تبادل نظر تلگرافي هستش

شاید بهتر بود اين واژه رو به كار نميبرديد و واژه گنگ بودن رو به جايگزيني اون استفاده مي كرديد ، چرا كه وجود داره مطالبي چندين خطي كه پاسخ دهنده نتونسته ارتباط صحيحي با مخاطب برقرار كنه و كلمات و جملات با گسيختگي خاصي نوشته شدن كه نتيجه اي به غير از سردرگمي كاربر نداشتن
قانوني كلي در خصوص طول و تعداد كلمات يك پاسخ با مفيد بودن اون وجود نداره

لينك يا پاسخ نامشخصي ارائه كرده در حالي كه مي تونست با يمقدار صرف وقت محدود بهتر پاسخ دهي كنه
اين نوع رفتار برميگرده به همون مطلبي كه در خصوص تعدد تاپيكهاي مشترك عنوان كردم ، اتفاًقاً به عقيده بنده كاملاً درسته ، فقط بايد يك اقدام تكميلي هم انجام بشه كه متاسفانه نميدونم چرا در اكثر موارد انجام نميشه و اونهم اينه كه : پست رو قفل كنيد ( اين بخش در مواقعي انجام ميشه ) ، كاربر مجبور خواهد بود ادامه سئوالش رو در داخل لينك و تاپيك ارجاع داده شده پيگيري كنه و بعد از چند روز كل پست تكراري رو حذف كنيد ( كاري كه انجام نميشه و يا خيلي كمتر انجام شده ) ، اينجوري به جمع شدن پاسخهاي مشابه در داخل يك تاپيك هم كمك ميشه ( نگران ناراحت شدن يك كاربر هم نباشيد ، كاربر به دنبال به دست آوردن جوابه ، اگر غير از اينه ، به نظر بنده ناراحت شدنش اهميت چنداني نداره ، تاوان خطا بايد پرداخت ميشده )

لزومي به استفاده از دكمه تشكر نخواهد بود چرا كه در اين صورت جايگاه و فلسفه تشكر بي ارزش خواهد شد .
اگر پاسخها و توجيهات فعلي بنده مورد تاييد شماست كه اين موضوع اندكي كم رنگ ميشه ، اگر قبول نداريد كه ديگه بحثي نيست
گو اينكه فلسفه تشكر مدتهاست در جامعه علمي به فراموشي سپرده شده و اين مايه شرمساريه كه چندين باره در خصوص مبحثي به اين پيش و پا افتادگي بايد بحث بشه ، مبحثي كه اين روزه به خوبي در مهد كودكها تدريس ميشه و ملكه ذهن كودكان شده و در واقع يكي از اولين رفتارهاي اجتماعي هستش كه به كودكان آموزش داده ميشه ، ولي حالا به مرور چه اتفاقي ميفته كه اين موارد فراموش ميشه ، ا... اعلم

خيلي دوست داشتم مستدل و با ارائه لينك ، مطلب رو ارائه كنم ، كه به جهت جلوگيري از عدم دلخوري اون دوستان از انجام اين امر خودداري كردم ، مطمئناً شما به طور كامل حضور ذهن در خصوص مثالهاي عيني مطالب مطرح شده داريد

خدانگهدار

wolfstander
یک شنبه 09 اسفند 1388, 10:21 صبح
در مورد صحبتهایی که دوست خوبمون Nabeel و همچنین آقای قربانی گفتند ، من هم میخواستم در ادامه اش یه حرفی رو بزنم
در مورد جواب های تلگرافی :
این حرفها رو من در یک پیام خصوصی برای یکی از مدیران بخش (Dadsara) هم ارسال کردم
من میام یه سوال میپرسم
دوستان خوبمون میان و جوابشو رو به این صورت میدن : فایل ضمیمه رو نگاه کن
حالا من بسته به اطلاعاتی که دارم ، میام ، فایل رو باز میکنم و میخونم و سر در میارم که منطق این کدها چیه و ترتیب اجرای اونها به چه صورته و ... در برنامه خودم ازش استفاده میکنم
اون ور قضیه هم هست . من یک ساله که فعالانه دارم سوال میپرسم از دوستان :چشمک: و حدود اطلاعاتم بد نیست
ولی میام و کد دوستان رو میخونم ، بعضی وقتها دو سه روز تلاش میکنم ، ولی در نهایت امر متوجه نمیشم
یه پی ام برای دوستی که جواب دادن میفرستم و ایشون لطف میکنند و توی دو سه خط برام روشن میکنند موضوع رو
حالا اینجا دو بحث پیش میاد
یکی اینکه من سوالم گنگ بوده و جواب گنگ گرفتم
دوم اینکه اون دوستمون وقت کافی نداشته برای توضیح منطق برنامه اش
مثلا برنامه که باز میشه اینطور میشه و اون کار رو باید انجام بدی تا به نتیجه دلخواهت برسی
اصولا ً هم یه ضعف برای کاربر مبتدی وجود داره و اون هم عدم دیدن برنامه های مختلفیه که با توضیح وجود داشته باشه
انگار که شما به یه نفر که تا امروز حتی دوچرخه هم ندیده ، بگی برو بشین پشت فرمون کامیون که 27 دنده است
:لبخند:
نه آموزشی دیده ، نه اینکه راهنمایی داره
یه کتاب پاره و پوره و درب و داغون در زمینه رانندگی پیکان هم باید بگرده زیر صندلی پیدا کنه و بخونه
عینا ً مثال ماست
کتاب خوب اکسس که نداریم
VBA در اکسس کلا ً دو جلد کتابه که نمیدونم دوستان خونده اند یا نه؟
خودتون اگه قضاوت کنید ، متوجه میشید که این تاپیک دوهزار برابر اون کتاب اطلاعات داره توش
زبان انگلیسی مون هم خوب باشه که بریم کتاب انگلیسی بخونیم ، سرعت اینترنت اینقده پایینه که نمیتونیم دانلودش کنیم (اگه ف ی ل تر نباشه البته :بامزه:)
حالا میایم و میبینیم که سایت برنامه نویس هست که توش عده ای دوست خوب دور هم جمع شدن و جواب سوالاتمون رو میدن
چیکار میکنیم؟
به سرعت تمام میخوایم از این امکان استفاده کنیم
سوال میپرسیم
بدون اینکه جستجو کنیم
(روی این صحبت با خودمه که نزدیک 20 تا تاپیک تکراری تو کارنامه ام دارم :اشتباه: )
راه حلی وجود داره؟
به نظر من راه حلها همه جلوی روی خودمونه
این تاپیکها رو اگه وجود دارند ، به روز کنیم اگه نیستند ،ایجاد کنیم
1- تاپیک موارد کاربردی (که هست)
2- تاپیک آموزش ساخت یک برنامه (از ابتدا تا انتها.شامل منو و گزارش و ... مرحله به مرحله)
3- تاپیک سوال و جواب (کتاب الکترونیک آقای انگوران)

حالا کارهای دیگه رو نمیدونم به چه صورت میشه انجام داد که این تاپیک بهتر و بهتر بشه
پیشنهاد های دوست خوبمون Nabeel به نظرم کاربردی
:لبخند: این تاپیک از بحث تشکر به کجا رسید
:چشمک:

nabeel
یک شنبه 09 اسفند 1388, 18:59 عصر
Wolfstander عزيز سلام
مطالبي رو عنوان فرمودید كه به برخي از اونها پاسخ ميدم
توضيح اينكه ، برخي اين نظرات تنها مربوط به پستهايي هستش كه خودم توي اونها مشاركت داشتم و مسئوليت موارد نقضي كه در ذهن شماست به عهده خود اون نويسنده هستش

دوستان خوبمون میان و جوابشو رو به این صورت میدن : فایل ضمیمه رو نگاه کن

اينكه در جواب يكسري سئوالات چرا تنها يك فايل ارسال ميشه دلايل مختلفي ميتونه مطرح بشه :
زياد به گذشته دور برنميگردم و مثالي (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=207627) در همين صفحه اول و مربوط به خودم رو درج ميكنم
كاربري سئوالي پرسيد ، در خصوص اون سئوال به صورت تئوريك پاسخ كامل و عرف يك ارتباط مجازي رو دادم
هنگامي كه كاربر در قدم بعدي اعلام كردن كه به كمك بيشتري نياز دارن وبدين وسيله عملاً خط بطلاني كشيدن بر روي برداشت اوليه بنده , كه توضيح شفاهي و اصول كلي كفايت ميكنه ، در ادامه نمونه فايل رو براشون قرار دادم
دقت كنيد ، مساله رو به صورت تئوريك تشريح كرده بودم و در نهايت در پست بعدي تنها نمونه فايل قرار دادم ، پس مساله تنها ارائه فايل در يكي از پستها ، در بطن يك مساله ديگه بوده و در واقع اقدام تكميلي براي اون ( البته همين الان ايشون يه مشكل ديگه رو مطرح كردن كه اجازه بديد به مرور اون رو هم براشون حل كنيم )
دليل ديگه اي كه وجود داره اينه كه در برخي مواقع پاسخ دهي به برخي سئوالات از طريق آموزش مباني اون بسيار هزينه بره ( زمان و انرژي رو عرض ميكنم ) در اين مواقع ترجيح ميدم كه در صورت الزام به پاسخ دادن ( به دلايل مطرح شده در پست قبلي ) ، توضيحي كوتاه بدم ، سر فصل كلي رو گفته و در نهايت ممكنه يك مثال كلي قرار بدم
دقيقاً به همين دليله كه بنده در هيچ يك از مباحث SQL Server ، DAO و يا ADO وارد نميشم و در واقع علاقه چنداني به پاسخگويي در اين بخشها ندارم چرا كه :

تو مو ميبيني و من پيچش مو
مباحث فوق ، خصوصاً دو مبحث DAO و ADO كه به صورت داخلي مرتبط با خود اكسس هستند ، فوق العاده مشكل تر از مسائل استاندارد خود اكسس محسوب ميشن و در واقع اصول و مباني ارتباطي اونها خيلي متفاوت از اون چيزي هست كه در داخل اكثر موضوعات داخل اين تالار وجود داره
مبحث آموزش يه مقدار پيچيده تر از اون چيزي هست كه تصور ميشه
متاسفانه برخي مسائل تئوريك هستند كه در عمل شما رو با اون چيزي كه انتظار داريد تلاقي نميدن ، در اين بين اين الزام وجود داره ، كه به مرور زمان كسب تجربه هم داشته باشيد ، كه ارزش اون كم ار يادگيري تئوريك مطالب نيست
و در بيان آخرين دليلي كه به ذهنم ميرسه ، كاربر اصلاً خودش به دنبال يك روش هدفمند نيست و فرضاً با بيان جملاتي از جنس "تو رو خدا جوابم رو بديد ، وقت ندارم" ، عرصه رو بر پاسخ دهنده تنگ ميكنه و تنها يك راه رو باقي ميذاره و اون هم ارائه فايله

انگار که شما به یه نفر که تا امروز حتی دوچرخه هم ندیده ، بگی برو بشین پشت فرمون کامیون که 27 دنده است
شما درست ميفرماييد البته در حالتي كه از ديد سئوال كننده به موضوع نگاه كنيم , ، ولي حالا بيايد يه ديد متفاوت هم داشته باشيم
كم نيستن كاربراني كه مسائلي رو مطرح ميكنن كه با توجه به شرايط فعليشون ( مبتدي بودن بر اساس شواهد و يا اقرار كتبي خودشون ) ، پاسخ دهي به اونها در مسائل پیجیده به صورت مبسوط , بدتر مساله رو براشون بغرنج ميكنه
فرض ميكنيم كاربري كه 4 روز پيش سئوالي در خصوص طراحي يك جدول داشته ( مبانی ) ،يه دفعه مياد و ميگه چه جوري ميتونم اين قطعه كد رو بنويسم ( يه كد پيچيده )
در اين حالت جمله شما معكوس ميشه كه اجازه بديد تغييرات لازم رو در اون اعمال کنم :
"كاربري كه تا ديروز دوچرخه هم نديده بود ، سوييچ يه كاميون رو كه پيدا كرده ميگيره دستش و ميگه چه جوري بايد سوار اين كاميون بشم ، در اين حالت بايد ضمن راهنمايي شاگرد ، اون رو به سمت يه دوچرخه هدايت كرد"
Wolfsander عزيز مسائل رو يك طرفه نگاه نكنيد ، و هر دو طرف دعوا روبه صورت همزمان قياس كنيد
دوستاني كه امروز خودتون واژه هايي همچون استاد و معلم و غيره رو براشون به كار ميبريد ، در گذشته در جايگاه دانش آموز بودن و اون شرايط رو به خوبي درك كردن و تجربه اون دوران رو دارن و درك روشني از وضعيت اون دسته از كابران دارن ، چرا كه اگر نداشتن ، چه بسا اصلاً به كسي پاسخي نميدادن , این دسته از دوستان نیاز به یادگیری رو قبلاً لمس کردن و مشکلاتش رو طی کردن و به همنی دلیله که در صدد رفع یکی مشکل آموزشی هستند
حق بديد كه اين طيف , حداقل در حل اينگونه مشكلاتي احاطه بيشتري دارن ، چرا كه كليد هر دو سو در دستشونه ، يكي از رموز موفقيت در يك ارتباط ، درك كردن شرايط و وضعيت طرف مقابله

البته اين موضوع منافي اين امر نيست كه شما دوستان خواسته هاي خودتون رو مطرح كنيد و با ديگران به توافق برسيد ، چرا كه در سايه همين گفتگو ميشه قدمي روبه جلو برداشت

کتاب خوب اکسس که نداریم
VBA در اکسس کلا ً دو جلد کتابه که نمیدونم دوستان خونده اند یا نه؟
خودتون اگه قضاوت کنید ، متوجه میشید که این تاپیک دوهزار برابر اون کتاب اطلاعات داره توش
زبان انگلیسی مون هم خوب باشه که بریم کتاب انگلیسی بخونیم ، سرعت اینترنت اینقده پایینه که نمیتونیم دانلودش کنیم (اگه ف ی ل تر نباشه البته )
كتاب مناسب كه داريم وليكن مهم اينه كه اون مطالب رو با دقت مطالعه كنيد ، ( رجوع كنيد به همون موضوع جدول ضرب )
بنده موافق دو هزار برابر بودن مطالب اين تاپيك هم هستم و هم نيستم
اگر تكراري ها رو حذف كنيد و اسم اون مواردي كه مقوله آموزش درشون جاري نيست رو هم حذف كنيد ، كه اين مطلب نقض ميشه
در حالت معكوس شرايط فوق , حق با شماست
ضمن اينكه اين تالار رو نميشه با كتاب به صورت كامل مقايسه كرد ، تالار مكان خوبي براي رفع اشكال محسوب ميشه ، يك كتاب خيلي منسجم تر و ساختار يافته تر از يك تالاره
در مورد كتاب انگليسي ، اتفاقاً بنده لينك چند تا كتاب خيلي مناسب رو در داخل وبلاگم قرار داده بودم ، ف-ي-ت-ر هم نيستن ، دانلود بفرماييد و استفاده كنيد ، مطالب خيلي مفيدي در داخلشون وجود داره كه براي دوستان علاقه مند و البته آشنا با زبان انگليسي ميتونه مفيد واقع بشه

در خصوص مابقي موارد نظري نميدم ، چرا كه يا پاسخ اونها در داخل مطالب قبلي ذكر شده و يا اينكه لازمه پاسخ دهي به اونها حضور خود جناب آقاي قرباني هستش ، چرا كه ايشون مدير بخش بوده و لازمه اجرايي شدن هر گونه پيشنهاد و نظري ، حمايت ايشونه

البته مطرح شدن اين موارد شايد بتونه منشا خير باشه ، و به كمك شما و ايشون اين بستر مهيا بشه که تغييراتي مثبت تر از گذشته رو در تالار شاهد باشيم

يا علي و به اميد موفقيت

wolfstander
دوشنبه 10 اسفند 1388, 08:34 صبح
سلام
این دوست خوبمون -البته اگه اجازه بدند که ما ایشون رو دوست خوب خودمون بدونیم- به قدری با تسلط بر کلیه جوانب قضایا صحبت میکنند که من فقط میتونم بگم : تسلیم :لبخندساده:
ایشان پیچش مو میبینند و ما خود کله رو :چشمک:
من کاربر سوال کننده ، و ایشان هم کاربر پاسخ دهنده
دو طرف رو میبینند و من یک طرف رو
بهتره که بریم به وبلاگ ایشون :کف: و علممون رو ببریم بالا

alirezabahrami
شنبه 22 خرداد 1389, 11:27 صبح
سلام
با عنايت به كمرنگ شدن عنوان اين تاپيك ، فكر كردم شايد بد نباشه اين تاپيك بعد از چند وقت مجدداً بالا بيايد و دوستان يه مروي بر مطالب مطرح شده در آن را بنمايند.
موفق شويد