PDA

View Full Version : تفاوت سی پلاس پلاس مایکروسافت با بورلند

M.T.P
سه شنبه 04 اسفند 1388, 12:38 عصر
با سلام خدمت دوستان
من برنامه نویس vb هستم و میخواستم سی پلاس پلاس رو هم یاد بگیرم.
اول اینکه در برنامه نویسی و کدنویسی با ++C مایکروسافت با ++C بورلند تفاوتی وجود داره یا نه؟
و کدوم قدرتمندتر و بهتره؟
و سوال دیگه اینکه میخواستم بدونم از کجا باید شروع کنم؟ از C یا ++C یا ++Visual C نسخه 6 یا 2005 یا 2008...
از کدوم شروع کنم بهتره؟ :قلب:

simul8or
سه شنبه 04 اسفند 1388, 13:36 عصر
C++‎‎ بسط داده شده ی زبان برنامه نویسی C است که برخی خصوصیات مانند کلاس ها و اشیا ، وراثت، توابع مجازی و... به آن اضافه شده است. در ضمن زبان C++‎‎ یک زبان استاندارد است که جدید ترین استاندارد آن C++‎‎0x نام دارد.
بنابر این پایه و اساس تمام IDE های C++‎‎ مانند Visual C++‎‎ ، C++‎‎ builder و... یکسان است. (البته موضوع بحث من فقط C++‎‎ است) تفاوت در اینجاست که مثلا Microsoft برخی keyword ها یا خواص را به طور انحصاری به C++‎‎ اضافه می کند که خارج از استاندارد است و فقط مخصوص Microsoft است. C++‎‎ builder نیز به همین صورت می باشد.

توصیه من این است که C++‎‎ را از طریق کتابهای C++‎‎ Primer Plus,Fifth Edition و C++‎‎ How to Program, Fifth Edition یاد بگیرید و سپس برای آشنایی با جدید ترین استاندارد و تغییرات از کتاب C++‎‎ Concurrency in action استفاده نمایید.

استفاده از محیط پیشرفته visual studio در برنامه نویسی کمک زیادی به شما می کند.

Salar Ashgi
سه شنبه 04 اسفند 1388, 19:09 عصر
من برنامه نویس vb هستم و میخواستم سی پلاس پلاس رو هم یاد بگیرم.
نمی خوام دلسردتون کنم ، ولی عموما تو برنامه نویسی آچار فرانسه وار کار کردن زیاد درست نیست .

مثلا بعضی افراد شیوه یادگیری برنامه نویسی شون به این شکله که : یکم از سی ، یکم از ویبی ، یکم

از دلفی ، یکم از پاسکال و ... که تو آخرش هم میشن از اینجا رانده و از اونجا مانده ، که به هیچ جایی هم

نمی رسند .

به قول یکی از استادای ما ، تو برنامه نویسی زبان زیاد مهم نیست ، مهم اینه که تو راه زبانی که انتخاب کردی

ثابت قدم بمونی و هی این زبان اون زبان نکنی .

=================================

در مورد سوال تون :

ساختار زبان یه چیز ثابتی است و کامپایلر های مختلف یکسری فایل های کتابخانه ای مختلفی رو پشتیبانی

میکنند .

و برای شروع باید خودتون اول هدفتون رو مشخص کنید : کنسول یا ویسی (VC)

تو سایت هم مطالب جالبی هست که با جستجو به مورد های مناسبی می رسید .

موفق باشید .

M.T.P
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 12:39 عصر
نمی خوام دلسردتون کنم ، ولی عموما تو برنامه نویسی آچار فرانسه وار کار کردن زیاد درست نیست .
مثلا بعضی افراد شیوه یادگیری برنامه نویسی شون به این شکله که : یکم از سی ، یکم از ویبی ، یکم از دلفی ، یکم از پاسکال و ... که تو آخرش هم میشن از اینجا رانده و از اونجا مانده

با تشکر از راهنمایی های شما مدیر محترم...
بنده اگه خودستایی نباشه باید خدمتتون عرض کنم که روی vb تقریبا تسلط کامل دارم و غیر از vb با هیچ زبان دیگه ای اصلا آشنایی ندارم. در واقع روز اولی که خواستم برنامه نویسی رو شروع کنم قویترین زبان برنامه نویسی و نزدیکترین زبان به زبان ماشین رو ++C معرفی کردند و برای شروع کار و فراگیری ، زبان vb رو توصیه کردن و الان نزدیک به 7 ساله که با vb برنامه نویسی میکنم و بزرگترین برنامه ای که نوشتم برنامه ای برای مدیریت گیم نت هست که تقریبا در حد یک حسابداری هست به علاوه مدیریت کامل سیستم های Client .
حالا به نظر شما فراگیری علوم بیشتر در زمینه برنامه نویسی چه ضرری میتونه داشته باشه و اکتفا کردن به vb چه فوایدی؟:قلب:

Salar Ashgi
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 14:06 عصر
حالا به نظر شما فراگیری علوم بیشتر در زمینه برنامه نویسی چه ضرری میتونه داشته باشه و اکتفا کردن به vb چه فوایدی؟

فراگیری علم هیچ ضرری نداشته و نخواهد داشت . میخواهم بدانم چه چیزی باعث شده که شما را از

ویبی به سمت ++C بکشاند ؟

lordarma
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 14:20 عصر
من هم کدنویس VB هستم و دوست دارم VC++ و C++ را یاد بگیرم و دلیل آن هم قدرت زیاد C++ آست و هم کاربرد آن در ضمینه بازی سازی...
به نظرتان از کجا باید شروع کرد؟:چشمک::متفکر:

M.T.P
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 15:36 عصر
فراگیری علم هیچ ضرری نداشته و نخواهد داشت . میخواهم بدانم چه چیزی باعث شده که شما را از

ویبی به سمت ++C بکشاند ؟

1. قدرت و دسترسی بیشتر C به جزئیات چه در محیط برنامه خود و چه در محیط ویندوز:تشویق:
2. پیدا کردن سورس کدهای مورد نیازم به زبان C در برخی موارد و عدم وجود سورس مشابه به زبان VB(علی رغم جستجوی زیاد):ناراحت:
3. کار کردن با ویژوال بیسیک بعنوان زبان سطح بالا برای رسیدن به زبان سطح پایین
همین... نظرتون چیه؟:قلب:

شعار VB به کسایی که زیر و روش رو دروردن: مثل دریا بی قراری نمی تونی بمونی من چرا مثل یه برکه موندگارت بکنم

simul8or
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 18:55 عصر
نظر شخصی بنده این است که شما همچنان به کار خود در VB ادامه دهید، و سطح دانش و اطلاعات خود را در همین زبان گسترش دهید. یکی از کاربران امضای جالبی را به نقل از یک شخصیت بیان کرده بود:

هر کس دانش و اطلاعاتش منظم نباشد، هرچه بیشتر بداند، آشفته تر خواهد شداین جمله واقعا درست است،
فرض می کنیم شما به زبان VB تسلط دارید، کمی هم از دریای بی پایان C++‎‎ را فرا گرفته اید، مدتی بعد با آمدن استانداردها و پدید آمدن تکنولوژی های جدید در این دو زبان کم کم احساس می کنید وقت کافی برای بروز کردن اطلاعات خود در هر دو زبان را ندارید و نوعی احساس دلسردی نسبت به برنامه نویسی به شما دست می دهد.
مسلما به روز کردن اطلاعات در یک زبان آسان تر از ادامه هر دو زبان به صورت موازی می باشد.
این نظر شخصی بنده است!
اما اگر باز اصرار به فراگیری زبان c++ را دارید،پاسخ اول من میتواند به شما کمک کند.

Salar Ashgi
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 19:59 عصر
پیدا کردن سورس کدهای مورد نیازم به زبان C در برخی موارد و عدم وجود سورس مشابه به زبان VB(علی رغم جستجوی زیاد)

این مورد که به هیچ وجه دلیل قانع کننده و معقولانه ای نیست .

و در مورد گفته زیرتون نیز توضیح بدید .

کار کردن با ویژوال بیسیک بعنوان زبان سطح بالا برای رسیدن به زبان سطح پایین

lordarma
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 22:08 عصر
ببخشید دوستان می شه نپیچونید و یه پاسخ قانع کننده بدهید (البته با عرض شرمندگی)
من و پرشین لرد عزیز پرسیدیم برای کوچ از VB به C++‎ چه مقدماتی لازم است و چه کار هایی باید کرد،
بعد اونوقت شما دارید کُل کار رو رد می کنید؟،
مطمئن باشید حداقل خود من تحقیقاتم رو در اینباره انجام داده ام،
اگر لطف کنید و به این سوال پاسخ بدهید ممنون می شوم،
با تشکر از شما...

simul8or
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 23:12 عصر
بخشید دوستان می شه نپیچونید و یه پاسخ قانع کننده بدهیدکسی قصد "پیچوندن" را ندارد، همه اینجا هستیم تا یاد بگیریم و کمک کنیم تا دیگران هم یاد بگیرند.

چه مقدماتی لازم است و چه کار هایی باید کرد؟نیاز به کار خاصی نیست: کتاب خوب + کامپایلر خوب
کتاب: C++‎‎‎ Primer Plus 5th Edition
کامپایلر: visual studio 2008 express edition

M.T.P
جمعه 07 اسفند 1388, 11:27 صبح
این مورد که به هیچ وجه دلیل قانع کننده و معقولانه ای نیست .
.

:متعجب:چطور نمیتونه معقولانه باشه؟؟؟؟؟؟:متعجب:
وقتی من به زبان ++C آشنایی داشته باشم در نتیجه کدهای اون واسم قابل فهمه و میتونم اونارو تجزیه و تحلیل کنم و به کد VB بنویسمش ، تو رو خدا اگه به کسی کمکی نمیکنید حداقل به قول خودتون دلسردش نکنید ، جلوش سنگ نندازید:عصبانی:
از دوست عزیز simul8or جا داره یه تشکر درست و حسابی واسه پیشنهادشون کنم ، سپسگزارم:بوس:

Negative_Se7en
جمعه 07 اسفند 1388, 11:44 صبح
جناب Persianlord ،
salar_cpp_cs حق دارن که این حرف و میزنن.
یعنی شما میخواهید ++C\C رو یاد بگیرید و باز برگردید به VB.:متعجب::متعجب:
البته این ها فقط نظر هست ، شما میتونی قبول کنی یا رد کنی.

M.T.P
جمعه 07 اسفند 1388, 12:00 عصر
جناب Persianlord ،
یعنی شما میخواهید ++C\C رو یاد بگیرید و باز برگردید به VB.:متعجب::متعجب:

دوست من شما انگار پست های قبلی منو نخوندید:متعجب:

یه هر حال جوابم رو از simul8or عزیز گرفتم:قلب:
از شما هم تشکر میکنم:قلب:

مرتضی پیروزی
جمعه 07 اسفند 1388, 12:02 عصر
سلام دوست عزیز

اول اینکه در برنامه نویسی و کدنویسی با ++C مایکروسافت با ++C بورلند تفاوتی وجود داره یا نه؟
و کدوم قدرتمندتر و بهتره؟
نه زیاد ولی روی هم رفته شما اول خود سی پلاس پلاس رو یاد بگیر و بعد خودت دیدت باز میشه و میتونی یکیش رو انتخاب کنی و کار کنی.حتی خیلی راحت میتونی بعدا با هر جفتش کار کنی,بدون هیچ مشکلی ولی خوب باید بیشتر زحمت بکشی.

و سوال دیگه اینکه میخواستم بدونم از کجا باید شروع کنم؟ از C یا ++C یا ++Visual C نسخه 6 یا 2005 یا 2008...
ببین سی پلاس پلاس شامل سی هم هست ولی چون تو هیچ کتاب آموزشی سی پلاس پلاس, نمیان سی رو کامل یاد بدن و فقط خیلی مختصر توضیح میدن شما باید عملا سی رو جدا یاد بگیری و تو سی پلاس پلاس ازش استفاده کنی.ولی بستگی به خودت داره, میتونی
یک راست بری سراغ سی پلاس پلاس.در مورد IDE هاش هم باید خدمتت عرض کنم که
میتونی جدید ترین رو انتخاب کنی.ولی قبلا گفتم اول خود سی پلاس پلاس رو یاد بگیر. و بعد به فکر استفاده پیشرفته از IDE باش.

قدرت و دسترسی بیشتر C به جزئیات چه در محیط برنامه خود و چه در محیط ویندوز
2. پیدا کردن سورس کدهای مورد نیازم به زبان C در برخی موارد و عدم وجود سورس مشابه به زبان VB(علی رغم جستجوی زیاد)
3. کار کردن با ویژوال بیسیک بعنوان زبان سطح بالا برای رسیدن به زبان سطح پایین
همین... نظرتون چیه؟
ببین دوست من سی و سی پلاس پلاس درسته که میشه باهاشون ویندوز رو زیرو رو کرد.
ولی اینو بدون این کار رو این زبون ها انجام نمیدن.در اصل این خود شما هستید که قراره
یه برنامه رو زیرو رو کنید.پس برای دسترسی به جزئیات بیشتر نیاز به آگاهی و تلاش بیشتر هم هست.
اگه شما میخوای سی رو به خاطر سورس کد پیدا کردن یاد بگیری, بهت رک بگم نیا سمتش
چون واقعا داری وقت خودت رو هدر میدی.زمانی یاد بگیرشون که بخوای واقعا ازشون کار بکشی.اگه میخوای سی رو به عنوان کمک دست VB یاد بگیری, این کارو نکن.
بی تعارف بگم یا نیا سمتش یا اگه اومدی با VB کلا خداحافظی کن.چون وقت گیره یاد گیریش.

وقتی من به زبان ++C آشنایی داشته باشم در نتیجه کدهای اون واسم قابل فهمه و میتونم اونارو تجزیه و تحلیل کنم و به کد VB بنویسمش ، تو رو خدا اگه به کسی کمکی نمیکنید حداقل به قول خودتون دلسردش نکنید ، جلوش سنگ نندازید
چه کدی رو تحلیل کنی؟یه کد سی پلاس پلاس یا سی شاید اصلا تو VB جواب نده.
بعد اصلا منطقی نیست که شما بیای سی یا سی پلاس پلاس رو یاد بگیری بعد بری تو VB کدنویسی کنی.
موفق باشی

Negative_Se7en
جمعه 07 اسفند 1388, 12:08 عصر
Persianlord عزیز ، فکر کنم خونده باشم.

وقتی من به زبان ++C آشنایی داشته باشم در نتیجه کدهای اون واسم قابل فهمه و میتونم اونارو تجزیه و تحلیل کنم و به کد VB بنویسمش

پیدا کردن سورس کدهای مورد نیازم به زبان C در برخی موارد و عدم وجود سورس مشابه به زبان VB

درکل قبل تر هم این بهت گفته اند.
فقط مواظب باش تو دو راهی گیر نکنی.
پیشنهاد هایی که دوستان میکنن جدی بگیر.
خودت میدونی و خودت.

M.T.P
جمعه 07 اسفند 1388, 12:29 عصر
Persianlord عزیز ، فکر کنم خونده باشم.

درکل قبل تر هم این بهت گفته اند.
فقط مواظب باش تو دو راهی گیر نکنی.
پیشنهاد هایی که دوستان میکنن جدی بگیر.
خودت میدونی و خودت.

نگران نباشید ، شاید یه روز یه تاپیک تو این تالار گذاشتید و ما Reply زدیم و شما:متعجب:

lordarma
جمعه 07 اسفند 1388, 12:39 عصر
نگران نباشید ، شاید یه روز یه تاپیک تو این تالار گذاشتید و ما Reply زدیم و شما:متعجب:

این رو خوب اومدی!،:لبخند:
طبق تحقیقاتی که من انجام داده ام،
هر زبانی برای کار خاصی ساخته شده است و همچنین شرکت های بزرگ برای ساخت بازی ها و نرم افزار های خود از C++ استفاده می کنند،
به نظرم می آید این ها دلایل خوبی برای کوچ از VB باشند،
در ضمن من فکر می کنم منظور پرشین لرد از تبدیل کد C به VB،
همان تبدیل الگوریتم بوده است که در همه زبان ها تغریبا یکسان هست،
حالا از این بگذریم،
بهترین کتاب فارسی از انتشارات رسمی که در بازار در خصوص VC++ <جود دارد کتاب چه کسی است؟

Negative_Se7en
جمعه 07 اسفند 1388, 12:43 عصر
ببین ، شما فرض کن که VB زبان فارسی است و ++C زبان انگلیسی.
وقتی شما بخوای انگلیسی رو یاد بگیری سعی میکنی که کلمه ها و قواعد این زبان رو نسبت به زبان مادریت (یعنی فارسی) یاد بگیری.
ولی همیشه قواعد و کلمه ها مثل زبان قبلی نیست. و شما باید وقت زیادتری بذاری تا این کلمه ها و قواعدی که نمونه ای در زبان مادریت ازش نیست رو هم یاد بگیری. و یاد هم میگیری البته با زمان زیاد و تمرین. و اگه بخوای خیلی بری تو عمق اون زبان جدید ممکن کمی از زبان مادریت یادت بره.

و اینم می دونی که زبان فرار است. و باید همیشه تمرین کنی تا یادت نره.
و کل وقتت میشه تمرین کردن زبان جدید فقط برای اینکه یادش بگیری.
و شاید هم وقت نکنی ازش استفاده کنی.
ولی بگزریم...
...
..
..
در آخر خودت همیشه به چه زبونی صحبت میکنی؟خوب معلومه زبان مادریت فارسی یا در اینجا (VB)

و مشکل همینه ، زبان اصلیه تو فارسیه (VB)

و تو همیشه با 1 زبان کار میکنی.
و اگه بخوای انگلیسی (++C) رو به عنوان زبان اصلیت یاد بگیری ، باید شرایط رو عوض کنی.
باید بری تو جامعه یی که همه فقط انگلیسی (++C) حرف میزنن.و می شه گفت تقریبا باید زبان مادریت فارسی (VB) رو فراموش کنی.

و اینم فکر نکن که با یه کتاب دیگه تمومه ..
تجربه که باید به دست بیاری .

lordarma
جمعه 07 اسفند 1388, 12:47 عصر
ببین ، شما فرض کن که VB زبان فارسی است و ++C زبان انگلیسی.
وقتی شما بخوای انگلیسی رو یاد بگیری سعی میکنی که کلمه ها و قواعد این زبان رو نسبت به زبان مادریت (یعنی فارسی) یاد بگیری.
ولی همیشه قواعد و کلمه ها مثل زبان قبلی نیست. و شما باید وقت زیادتری بذاری تا این کلمه ها و قواعدی که نمونه ای در زبان مادریت ازش نیست رو هم یاد بگیری. و یاد هم میگیری البته با زمان زیاد و تمرین. و اگه بخوای خیلی بری تو عمق اون زبان جدید ممکن کمی از زبان مادریت یادت بره.

و اینم می دونی که زبان فرار است. و باید همیشه تمرین کنی تا یادت نره.
و کل وقتت میشه تمرین کردن زبان جدید فقط برای اینکه یادش بگیری.
و شاید هم وقت نکنی ازش استفاده کنی.
ولی بگزریم...
...
..
..
در آخر خودت همیشه به چه زبونی صحبت میکنی؟خوب معلومه زبان مادریت فارسی یا در اینجا (VB)

و مشکل همینه ، زبان اصلیه تو فارسیه (VB)

و تو همیشه با 1 زبان کار میکنی.
و اگه بخوای انگلیسی (++C) رو به عنوان زبان اصلیت یاد بگیری ، باید شرایط رو عوض کنی.
باید بری تو جامعه یی که همه فقط انگلیسی (++C) حرف میزنن.و می شه گفت تقریبا باید زبان مادریت فارسی (VB) رو فراموش کنی.

و اینم فکر نکن که با یه کتاب دیگه تمومه ..
تجربه که باید به دست بیاری .

آقا به پیر به پیغمبر قسم من یکی حداقل می خواهم زبان مادری ام (VB) رو عوض کنم :گریه::گریه::عصبانی++:
اصلا شما فرض کنید مغز من دو هسته ای هست!:لبخند:
بابا اینطوری هم که نیست من هیچی از C بلد نباشم،
اما می خواهم زبان اصلی ام از خانواده C (بدون .Net) باشه ،
آخه این کجایش جرم هست!:گریه:
ممنون می شوم اگر درست راهنمایی کنید...:ناراحت::افسرده:

Negative_Se7en
جمعه 07 اسفند 1388, 12:50 عصر
lordarma جان.موضوع شما نیستی.
موضوع Persianlord که می خواد 2 زبان مادری داشته باشه.

M.T.P
جمعه 07 اسفند 1388, 12:58 عصر
lordarma جان.موضوع شما نیستی.
موضوع Persianlord که می خواد 2 زبان مادری داشته باشه.

قربون شما که یک زبان مادری داری و دوست نداری هیشکی بیاد نزدیکش:عصبانی:
خدایی یه پست به درد بخور تو این تاپیک نذاشتی.

از آقای مرتضی پیروزی هم تشکر میکنم و به دستان ایشون که یه پست مفصل رو تایپ کردن و راهنمایی کردن از راه دور بوسه میفرستم:بوس::تشویق:

مرتضی پیروزی
جمعه 07 اسفند 1388, 13:12 عصر
بهترین کتاب فارسی از انتشارات رسمی که در بازار در خصوص VC++‎‎‎‎ <جود دارد کتاب چه کسی است؟
سلام ببین دوست من کتاب فارسی هست ولی نخونی بهتره.
اگه میخوای سی پلاس پلاس رو به صورت MFC یاد بگیری این کتاب رو که لینک انتشاراتش رو گذاشتم نگاه
کن فوق العاده س.مجذوب نگارش ساده و روان این کتاب میشی.از حداقل لغات استفاده کرده.
تو اینترنت هم اگه بگردی خودشو میتونی از جای دیگه دریافت کنی.
http://www.packtpub.com/view_popup/bookimage/1847195563
موفق باشی

Negative_Se7en
جمعه 07 اسفند 1388, 13:14 عصر
شما اشتباه متوجه شدی.
من میگم 1 زبان رو انتخاب کن.

خدایی یه پست به درد بخور تو این تاپیک نذاشتی.
خیلی ممنون:ناراحت:

M.T.P
جمعه 07 اسفند 1388, 13:45 عصر
از همه دوستان و عزیزانی که تو این تاپیک وقت گذاشتن و به هر نحوی سعی کردن بنده رو برای رسیدن به هدفم راهنمایی کننن تشکر میکنم
همچنین از شما Negative_Se7en عزیز امیدوارم از دست من دلخور نباشی و من هم یه مقدار بیش از حد بلند پروازی کردم:خجالت:
موضوع این نبود که بخواییم با یادگیری C جایی ادعایی داشته باشیم یا از زیر VB در بریم و این زبون اون زبون کنیم موضوع اینجاست که خواستم از VB6 به خاطر قدیمی بودنش و احتمال ساپورت نشدنش از طرف مایکروسافت در سال های آتی ، خودمو بکشم بیرون و برم سراغ VB.NET اما چون لازم به فراگیری یه سری مطالب جدیده پیش خودم گفتم حالا که قراره وقت بزارم و یاد بگیرم شاید دستیابی و فراگیری به یک زبان قدرتمندتر مثل C بهتر باشه ، با تمام این تفاصیل قول میدم یکی رو انتخاب کنم یا VB یا C
چشم حتما از کتاب ها و راهکارهاتون استفاده خواهیم کرد:قلب:

Negative_Se7en
جمعه 07 اسفند 1388, 13:51 عصر
با سپاس فراوان از شما Negative_Se7en عزیز امیدوارم از دست من دلخور نباشی و من هم یه مقدار بیش از حد بلند پروازی کردم:خجالت:
واقعا فکر میکنی که من با این حرف....... آره!:متفکر:
نمیگم دلخورم.
اتفاقا خیلی خوب که رک بودی.
شرمنده که سرتونو درد آوردم.
درکل We're done here