PDA

View Full Version : تفسیر کد و نمایش نتیجه

Mahmood_M
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 18:03 عصر
با سلام ...
فرض کنید چند قطعه کد داریم ، که میخواهیم نتیجه کد رو به کاربر نمایش بدیم ، نتیجه باید به عنوان یک نرم افزار اجرا شده و قابلیت Debug داشته باشد ...

برای تبدیل کدهای نوشته شده دو راه به نظرم میرسه :

1. استفاده از مراحل زیر :

1. نوشتن برنامه
2. کامپایل برنامه
3. لینک کردن کدها
4. اجرا و حشره زدایی برنامه !

در صورت استفاده از راه اول و با فرض انجام دو مرحله ی اول ! ، برای مرحله سوم یعنی لینک کردن کدها مشکل دارم ، آیا لینکر Open Source هم وجود داره !! ، فرض میکنیم مراحل " نوشتن برنامه " و " کامپایل برنامه " با موفقیت انجام شد ، برای تبدیل کدهای ماشین به فایل اجرایی آیا ابزاری وجود داره که این کار رو انجام بده ( چون ممکنه طرح تجاری بشه می خوام حتی الامکان از ابزارهای Open Source استفاده کنم ! ) ...
اما یک سئوال :
آیا لینکر مستقل از زبان برنامه نویسی هست ؟ یعنی یک لینکر فقط کد ماشین رو به فایل اجرایی تبدیل میکنه ، درسته ؟ آیا تماس مستقیم با کدهای زبان برنامه نویسی هم داره ! ؟
چون کدهای نوشته شده ساختگی هستند و مربوط به هیچ زبان شناخته شده ای نیست ...

2. استفاده از مراحل زیر :

1. نوشتن برنامه
2. تفسیر برنامه ( Interpretation ) و اجرا و حشره زدایی !

در صورت استفاده از این روش ، در مرحله دوم نیاز به راهنمایی دارم ...
تفسیر کد شامل چه مراحلی هست ؟ چطور باید اون رو اجرا کرد ؟

اگه در این مورد راهنمایی کنید ممنون میشم ...

ویرایش :
راه دیگه ای که به ذهنم رسید اینه که کدهای نوشته شده رو به یک زبان دیگه مثل ++C ترجمه کنیم و بعد اون رو با استفاده از کامپایلرهای موجود ( که زیاد و در دسترس هم هستند ) به فایل اجرایی تبدیل کنیم ...
نظرتون راجع به این روش چیه ؟

این رو هم عرض کنم که در Google جستجو کردم و مطالب مفیدی هم پیدا کردم و در حال مطالعه هستم ، اما به پیشنهادات و توضیحات دوستان نیاز دارم ...

با تشکر از همگی ...

موفق باشید ...

AliReza Vafakhah
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 19:46 عصر
دوست عزیز این طور که من فهمیدم شما می خواهید یه سطح زبان برای خودتان متناسب با درک و نیاز های برنامه تون تهیه کنید . خوب واضحه که فرآیند دشواری رو باید پشت سر بگذارید .
به نظر من شما باید ابتدا زبانی که کدهای نوشته شده را بتوانند اجرا کنند مشخص کنید که فکر کنم باید قید زبان ماشین و یا اسمبلی را بزنید چون برنامه های تولید شده دستی هم دشوارد است چه برسد به این که از یه زبان به خصوص تبدیل شود ؛ شما بهتره در رده اول به فکر C++‎ باشید فکر می کنم نسبت به pascal یا java خیلی بهتر باشه ، سپس باید کلمات کلیدی و استثنا ها رو برای برنامه تون تعریف کنید (مثلا قاعده هایی را مطرح کنید به عنوان مثال برای شرط ها اگر به صورت _if_ نوشته شود یعنی شرطی رخ داده ) ودر مرحله آخر و با مقایسه ها و تبدیل های کد های مبدا به زبان مورد نظر ، کد های زبان را کامپایل و اجرا کنید.

به نظر من فرآیند پیچیده ای است و به این سادگی ها که بنده اشاره کردم نیست ، به هر حال ایده بود .

موفق و پیروز باشید

Mahmood_M
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 20:12 عصر
ممنون ...
همونطور که گفتم فرض رو بر این بزاریم که کد بررسی شده و یا به یک زبان مثل ++C یا دلفی ترجمه شده ، حالا می خواییم نتیجه رو به فایل اجرایی تبدیل کنیم و یا به نوعی به کاربر نمایش بدیم ، می خوام بدونم برای لینک کردن و تبدیل کدها به محصول نهایی یا نمایش محصول نهایی چه راههایی وجود داره ، 2 راه به ذهنم می رسید که گفتم : یک اینکه بعد از بررسی کد Linking انجام بشه و فایل Exe ساخته بشه و دو اینکه کد رو به نوعی تفسیر کنیم و بعد نتیجه رو نمایش بدیم ، شاید چیزی شبیه به نحوه ی اجرای فایلهای دات نت یا جاوا !
نمی خوام فایلی رو به صورت Exe به کاربر تحویل بدم ، میخوام فقط نتیجه ی کدی که نوشته شده رو بهش نشون بدم ، باز هم می گم فرض کنیم که در بررسی یا Compile کدها مشکلی نیست ! ، بحث فقط سر نمایش نتیجه ی نهایی هست ...

...

AliReza Vafakhah
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 20:27 عصر
نمی خوام فایلی رو به صورت Exe به کاربر تحویل بدم

خوب شما باید همانند زبان VB 6 که نتیجه خروجی رو در حافظه RAM ایجاد می کنه عمل کنید .