PDA

View Full Version : سوال: تجربه برنامه نویسان سی شارپ

fidelio
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 23:43 عصر
سلام. من از دوستانی که شغل اشون برنامه نویسی هست (یا بوده) تقاضای کمک و پاسخ دارم.
من هیچ وقت به عنوان برنامه نویس استخدام نشده ام، اما چون دانش کلی ای و در بعضی جاها پراکنده از برنامه نویسی با سی شارپ دارم، برام همیشه جای سوال بود که با دانستن اطلاعات در چه بخش هایی می توان به عنوان یک برنامه نویس نوپا شروع به کار کرد در یک شرکت؟ چه مولفه هایی مهم هستند؟ در واقع یک جور سرفصل کلی (به ترتیب اهمیت) از چیزهایی که برای برنامه نویسی تحت ویندوز قبل از شروع کار باید دانست می خواستم. چون اکثر دانش پس از استخدام و در حین کار به وجود می آید اما من به طور کلی می خواستم بدونم با چه سطحی می توانم مثلاً به عنوان یک تازه کار وارد کار نرم افزاری بشم در یک شرکت نرم افزاری در تهران. این که چه تیپ سوال هایی در روز مصاحبه می شود.
من هرچی گشتم چنین تاپیکی ندیدم. اگر مدیران فکر می کنند تاپیک تکراری است اگر ًً قبل از بستن لینک آن را در اختیار قرار دهند، ممنون می شوم. :لبخندساده:

AliRezaPro
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 09:25 صبح
من هیچ وقت به عنوان برنامه نویس استخدام نشده ام، اما چون دانش کلی ای و در بعضی جاها پراکنده از برنامه نویسی با سی شارپ دارم، برام همیشه جای سوال بود که با دانستن اطلاعات در چه بخش هایی می توان به عنوان یک برنامه نویس نوپا شروع به کار کرد در یک شرکت؟سلام و صبح بخیر
بسته به نوع شرکت ، تقاضا ، تخصص و چند عامل دیگر "در شرکت مربوطه ،تخصص شما تعیین میشوند،بنابراین به طور کلی نمیشود نظر خاصی داد؛ اما کارهای دیتابیس معمولا در شرکت ها رو بورس هستند.معمولا در روز مصاحبه بعضا سئوال های الکی در مورد تخصص "که هیچ جا استفاده نمیشود پرسیده میشود و نظر بنده اینه که فقط دروغ نگید و هر چیزی رو که بلدید بگید.و دیگر اینکه به کار و ...شرکت یه دید کلی بندازید و سئوال هلیی که شاید از شما پرسیده شود را تو ذهنتون بهش فکر کنید و اتگر نیاز خاصی به یه "اطلاعات خاصی دارید اونو مطالعه بفرمایید.

fidelio
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 11:27 صبح
ممنون!
اما سئوال اینجاست که خیلی از شرکت ها تو تبلیغاتشون چیزی غیر از زبان برنامه نویسی و مثلاً استفاده از پایگاه داده نمی نویسند که بشه فهمید که استراتژی شرکت چیه و به چی نیاز داره. بعد هم آیا قبل از شروع کار برنامه نویس حتماً باید بتونه که یک پروژه ی کوچک به عنوان سمپل رو تموم کنه به تنهایی؟
چون قاعدتاً شرکت ها تیم برنامه نویسی دارند نه یک برنامه نویس.

alinaghiha
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 13:05 عصر
من وقتی واسه یه کار نیمه وقت رفتم چند تا نمونه کار با خودم بردم خیلی جالب بود با اینکه نرم افزار قبلیشون بین جداول sql ارتباط نداشت اولین جایی که چک کردن قسمت ارتباط بین جداولم بود .
هیچوقت نگو بلد نیستم بگو یاد می گیرم. به من گفتند اوراکل بلدی گفتم sql خودم یاد گرفتم اونم یاد می گیرم
انشااله موفق باشی

slashslash2009
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 13:10 عصر
اگه میخوای که در یک شرکت استخدام بشی باید هم به برنامه های windows application مسلط باشی هم به طراحی سایت مثل asp.net اگر با یکی از این دوتا تسلط نداشته باشی استخدام نمیشی وسلام

nasime_shomal
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 13:57 عصر
دوست عزیز کاری به استخدامتون ندارم ولی اگر میخواید موفق بشید باید یه رشته خاص رو دنبال کنید و تا آخرش برید جلو. مثل خیلیا نباشید که هم سایت مینویسن هم وین کار میکنند تازه خود وین هم برنامه هاش با هم متفاوته یه آنتی ویروس کارش با حسابداری فرق میکنه. رو هم رفته من خودم تازه کارم ولی میدونم که کسی که حرفه ایه فقط تو یه شاخه اونم حرفه ای کار میکنه. البته واسه شروع سعی کنید از هر چیز کلیات رو بلد باشید اما جزئیات رو فقط تو یه رشته خاص بخونید

AliRezaPro
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 16:33 عصر
سلام

ممنون!
اما سئوال اینجاست که خیلی از شرکت ها تو تبلیغاتشون چیزی غیر از زبان برنامه نویسی و مثلاً استفاده از پایگاه داده نمی نویسند که بشه فهمید که استراتژی شرکت چیه و به چی نیاز داره. بعد هم آیا قبل از شروع کار برنامه نویس حتماً باید بتونه که یک پروژه ی کوچک به عنوان سمپل رو تموم کنه به تنهایی؟
چون قاعدتاً شرکت ها تیم برنامه نویسی دارند نه یک برنامه نویس.
شما اگر به دنبال کار برنامه نویسی در یک شرکت هستید باید توانایی نسبتا بالایی داشته باشید و به طور کامل مسلط باشید.چون بدین شکل که فقط یک پروژه ی کوچک را به عنوان سمپل می خواهید نگه دارید کاری از جایی پیش نمیبرید.پیشنهاد بنده اینه که در همین تالار جستجو کنید چون دوستان عزیز بنده چیزهای بدرد بخوری گفتند که گاها میتوانید از انها استفاده کنید.

sepehr.net
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 18:24 عصر
سلام

بستگی به زمینه ی کاری شرکت داره که چه نوع برنامه هایی تولید میکنه
معمولا شرکت ها یک سری نرم افزار پایه دارن، و یک سری نرم افزار تخصصی.
حالا ممکنه که این نرم افزار ها را به صورت وب نوشته باشند یا به صورت ویندوز.

انتظاری که شرکت های برنامه نویسی از برنامه نویسان تازه کار دارند اینه که ، فرد اول از همه برنامه نویسی وب و ویندوز را در حد معمول بلد باشه، دوم پایگاه داده رو بشناسه و کار با اون رو بلد باشه. سوم آشنایی با یک سری از مفاهیم که در ساخت برنامه های پایه هر شرکت به کار میره داشته باشه.
مثلا آشنایی با سیستم انبار گردانی، سیستم حسابداری ، سیستم فروش و ... . اگر هم آشنایی با سیستم کاری نرم افزار های تخصصی اون شرکت داشته باشه که دیگه خیلی خوب میشه.

مورد دیگری که برای شرکت ها خیلی مهمه، تعهد کاری فرد نسبت به اون شرکته. معمولا شرکت ها دنبال نیرو هایی هستند که حد اقل تا 4و5 سال اونها رو داشته باشند. چون در چند سال اول، شرکت روی فرد تازه کار سرمابه گذاری میکنه و انتظار داره که از این سرمایه گذاری سودی هم بدست بیاره!

البته همه ی شرکت ها مثل هم نیستند و هر کدوم قوانین و استراتژی خاص خودشون رو دارند.

Xcalivorse
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 19:00 عصر
دوست عزيز با سلام.
برات خيلي مختصر و مفيد و كاربردي مينويسم. مهارتهاي مورد نياز و حياتي در شركتهاي بزرگ عبارتند از :

1. آشنايي كامل با برنامه نويسي شي گرا
2. آشنايي با مدلهاي برنامه نويسي شي گرا ( factory , Abstract Factory ,Builder,Singelton و .....)
3. توانايي برنامه نويسي چند لايه مثلا 3layer به صورت فيزيكي و منطقي
4. توانايي برنامه نويسي به صورت 3tire .
5. تسلط مقبول به برنامه نويسي #C و ASP.Net البته در صورتي كه شركت مورد نظر مثل اغلب شركتها با ماكروسافت دشمن نباشه.
6. توانايي طراحي UI مناسب براي برنامه.
7. در صورتي كه شركت Web Base كار ست آشنايي با SQL Injection Attack بسيار در پيشبرد كار شما مؤثر است.
8. آشنايي با پايگاه داده هاي SQL Server , احيانا MY SQL

Vahid_moghaddam
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 19:21 عصر
دوست عزيز با سلام.
برات خيلي مختصر و مفيد و كاربردي مينويسم. مهارتهاي مورد نياز و حياتي در شركتهاي بزرگ عبارتند از :

2. آشنايي با مدلهاي برنامه نويسي شي گرا ( factory , Abstract Factory ,Builder,Singelton و .....)
5. تسلط مقبول به برنامه نويسي C#‎ و ASP.NET البته در صورتي كه شركت مورد نظر مثل اغلب شركتها با ماكروسافت دشمن نباشه.
7. در صورتي كه شركت Web Base كار ست آشنايي با SQL Injection Attack بسيار در پيشبرد كار شما مؤثر است.

و در ادامه
آشنایی با RUP و UML

البته اگر در شرکتی همه چیز تعریف شده باشه، ممکنه شما هیچوقت درگیر طراحی UI نشید. یا طراحی پایگاه داده متخصص خودش رو داشته باشه.

Xcalivorse
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 22:09 عصر
البته اگر در شرکتی همه چیز تعریف شده باشه، ممکنه شما هیچوقت درگیر طراحی UI نشید.
1. user interface با gui يك تفاوت جزئي داره. ui به ظاهر برنامه ها در قالب قالب يك gui مشخص گفته ميشه در صورتي كه GUI حكايت بسيار مفصلتري داره. توانايي جايگزاري مناسب كنترلها در فرم و به طور خلاصه سليقه داشتن در طراحي رابط كاربري خيلي مهمه.

یا طراحی پایگاه داده متخصص خودش رو داشته باشه.
دوست عزيز حرف شما كاملا درسته. ولي بياييد واقعيت رو دريابيم. تو ايران از برنامه نويس يك شركت انتظار همه كاري دارن. طراحي پايگاه داده در 98 درصد موارد به عهده برنامه نويسان است. و در بعضي موارد متخصص خودشو داره مثلا زماني كه از اوراكل استفاده مي كنند.

آشنایی با RUP و UML

بله. درسته. اين مورد بسيار مهمي بود كه من فراموش كردم و شما لطف كرديد و يادآوري كرديد. سپاس فراوان از شما.

fidelio
جمعه 07 اسفند 1388, 08:43 صبح
دوست عزيز با سلام.

5. تسلط مقبول به برنامه نويسي C#‎ و ASP.NET البته در صورتي كه شركت مورد نظر مثل اغلب شركتها با ماكروسافت دشمن نباشه.

واقعا از این همه انرژی لذت بردم.
خیلی جامع بود مواردی رو که گفتین. از Xcalivorse عزیز که واقعا دسته بندی جالبی کرد موارد رو بسیار ممونم.
اما درباره ی این موارد 2، 3، 4 و 7 اگر منبع مناسبی دارید که به من معرفی کنید ممنونتون میشم باز. البته جستجو کردم ولی نمی دونم کدوم یکی از این منابعی که به دست آوردم معتبر هستند.

fidelio
شنبه 08 اسفند 1388, 19:48 عصر
فقط از Xcalivorse که نپرسیدم!
هرکس که می دونه هم می تونه کمک کنه دوستان! :لبخند:

ممنونم!