PDA

View Full Version : حرفه ای: چرا الگوریتم های فازی و ژنتیک و نورال نت ورک در ایران مورد استفاده قرار نمیگیرد؟

MehdiLiver
یک شنبه 09 اسفند 1388, 22:31 عصر
چرا الگوریتم های فازی و ژنتیک و نورال نت ورک در ایران مورد استفاده قرار نمیگیرد؟ :عصبانی++:

Amir 2010a
یک شنبه 09 اسفند 1388, 22:50 عصر
Fuzzy LOgic - و شبکه های عصبی مفاهیم پیشرفته ای دارند که نمی توان با پاس کردن 140 واحد دانشگاهی که نصفش ریاضی و معارف و ... است بدستش آورد
همچنین اساتید دانشگاه فقط اسمش به گوششون خورده و چندان در موردش تحقیق نمیکنن
دلیل دیگه هم وجود منابع زیاد فارسی و انگلیسی خیلی خوب ماست:لبخندساده:

MehdiLiver
یک شنبه 09 اسفند 1388, 23:22 عصر
استادهای فازی از شبکه عصبی بد میگن شبکه عصبی هام از فازی !!!!
حالا کی بده کی خوب ؟؟؟؟؟؟

MehdiLiver
دوشنبه 10 اسفند 1388, 01:15 صبح
کسی نظر دیگه ای نداره؟

Vahid_moghaddam
دوشنبه 10 اسفند 1388, 08:50 صبح
چرا استفاده نشه؟ اگه به بخش معرفی نرم افزار در همین سایت مراجعه کنید، نرم افزارهایی رو می بینید که از این الگوریتم ها استفاده کردند البته تعداد اونها انگشت شماره.

شاید مهمترین دلیل نیاز بازار نرم افزار در ایران باشه. پیاده سازی این الگوریتم ها واقعا کار مشکلیه. حتی الگوریتم هایی که تئوری ساده ای دارن و روی کاغذ خیلی ساده به نظر می رسن، در عمل دردسر ساز می شن. برای همین و با توجه به حمایتی که مطلقن از افراد تولید کننده نرم افزار انجام نمیشه، چرا یه برنامه نویس یا یه تیم برنامه نویسی باید مدت زیادی وقت و انرژی بذاره تا مثلن نرم افزاری با استفاده از شبکه عصبی بسازه؟ همونطور که گفتم نیاز بازار خیلی مهمه. تو رشته ای که من تحصیل می کردم، هر سال بین تزهای ارشد به مواردی بر می خوردیم که توی اونها از الگوریتم های هوشمند استفاده شده بود و با اینکه رشته دانشجوها کامپیوتر هم نبود، انصافن خیلی خوب تز رو انجام می دادن. خیلی عالی می شه اگه اون تزها (در زمینه آیرودینامیک، مکانیک سیالات عددی و ...) تبدیل به یه نرم افزار بزرگ بشه. نرم افزاری که اگه سرمایه گذاری بشه، حتما می تونه با نمونه های گرون قیمت خارجی رقابت کنه. اما افسوس!

linux
دوشنبه 10 اسفند 1388, 09:21 صبح
چرا الگوریتم های فازی و ژنتیک و نورال نت ورک در ایران مورد استفاده قرار نمیگیرد؟ :عصبانی++:
فعلا بازار نرم افزار ایران نیازمند نرم افزارهای اداری و حسابداری و اینطور چیزهاست. و در این نرم افزار ها غالبا نیازی به این مباحث پیش نمی‌آید

amir_alaki
سه شنبه 17 فروردین 1389, 09:30 صبح
با سلام
ممنون که این بحث رو مطرح کردین
به نظر من یک دلیل عمده اینکه از این الگوریتم ها در برنامه های معمول استفاده نمیشه بیشتر عدم آگاهی برنامه نویسان و به روز نبودن اونها و اینکه کارنکردن با این الگوریتم ها به صورت عملی است.

برخلاف دوستمون که گفتن بازار ایران برنامه های حسابداری و انبار واین چیز ها رو نیاز داره در داخل همین برنامه ها هم میشه از این الگوریتم ها استفاده کرد و برنامه هوشمند تری ساخت .
من خودم چند تایی کار کردم و قصد دارم در یک برنامه تدارکات یک کارخانه نیز از این دست الگوریتم های evolutionary algorithms به صورت حرفه ای استفاده کنم

مصطفی ساتکی
سه شنبه 17 فروردین 1389, 11:18 صبح
اون دوستمون که می گه درسامون نصفش ریاضیه.اگه ریاضی رو بلد باشه نه مثل اکثر اساتید حفظ باشی کاربردی یاد گرفته باشه به راحتی می تونه شبکه عصبی رو به نحو احسن یاد بگیره.برای یادگیری اصولی شبکه عصبی بایستی انتگرال ،معادلات دیفرانسیل ، مشتق و ماتریس ها رو اشراف کامل داشته باشی.و در مورد ژنتیک هم بایستی مباحث راضیات گسسته رو اشراف داشته باشی

dousti_design
سه شنبه 17 فروردین 1389, 11:47 صبح
چرا الگوریتم های فازی و ژنتیک و نورال نت ورک در ایران مورد استفاده قرار نمیگیرد؟
منم با دوستان موافقم. بازار نرم افزار اینجا همچین چیزایی رو نمی طلبه.(کارای بزرگ اینجا صورت نمیگیره)
یه ویدئو دارم از پروفسور لطفی زاده که میگه: " من اگه توی ایران میموندم زندگی خوب و مرفحی داشتم ولی هیچ کار بزرگی برای انجام دادن نداشتم"
موفق باشید

asefy2008
سه شنبه 17 فروردین 1389, 11:50 صبح
چرا استفاده نشه؟ اگه به بخش معرفی نرم افزار در همین سایت مراجعه کنید، نرم افزارهایی رو می بینید که از این الگوریتم ها استفاده کردند البته تعداد اونها انگشت شماره.

شاید مهمترین دلیل نیاز بازار نرم افزار در ایران باشه. پیاده سازی این الگوریتم ها واقعا کار مشکلیه. حتی الگوریتم هایی که تئوری ساده ای دارن و روی کاغذ خیلی ساده به نظر می رسن، در عمل دردسر ساز می شن. برای همین و با توجه به حمایتی که مطلقن از افراد تولید کننده نرم افزار انجام نمیشه، چرا یه برنامه نویس یا یه تیم برنامه نویسی باید مدت زیادی وقت و انرژی بذاره تا مثلن نرم افزاری با استفاده از شبکه عصبی بسازه؟ همونطور که گفتم نیاز بازار خیلی مهمه. تو رشته ای که من تحصیل می کردم، هر سال بین تزهای ارشد به مواردی بر می خوردیم که توی اونها از الگوریتم های هوشمند استفاده شده بود و با اینکه رشته دانشجوها کامپیوتر هم نبود، انصافن خیلی خوب تز رو انجام می دادن. خیلی عالی می شه اگه اون تزها (در زمینه آیرودینامیک، مکانیک سیالات عددی و ...) تبدیل به یه نرم افزار بزرگ بشه. نرم افزاری که اگه سرمایه گذاری بشه، حتما می تونه با نمونه های گرون قیمت خارجی رقابت کنه. اما افسوس!
به جز تعدادی محدود که خودتون فرمودید در سایت هست(حالا تعداد کمی هم بیرون انجام میدن)بقیه همه فقط تئوری و به پیاده سازی نمی رسه و اگه به پیاده سازی هم نرسه یعنی هیچ(چون بدرد هیچ جا نمی خوره جز خودش و دانشگاه که اون هم بعید می دونم )
من خودم شخصا رفتم به یکی از دانشگاه ها معتبر ایرانی در سطح بین المللی و دنبال یک مطلب در بین تز های کارشناسی ارشد و دکترا گشتم و فقط یک تز پیدا کردم اون هم به پیاده سازی نرسیده بود(نکته جالب این جاست که این مطلب 15 سال پیش در اروپا و امریکا پیاده سازی شد) و باید در اون از همین شبکه های عصبی استفاده میشد(البته این مورد توسط چندتا شرکت ایرانی پیاده سازی شد.)

فعلا بازار نرم افزار ایران نیازمند نرم افزارهای اداری و حسابداری و اینطور چیزهاست. و در این نرم افزار ها غالبا نیازی به این مباحث پیش نمی‌آید
چرا پیش نمیاد ؟ مشتری که نمی دونه چه تکنولوژی هایی وجود داره ما باید بدونیم. مثلا در فروشگاه لباس فرض کن اگر از امواج رادیویی برای کنترل اجناس استفاده کنیم چقدر خوب میشه؟(شاید فکر کنید این مطلب چه ربطی به بحث داره ولی اگر در مورد سیستم های بیومتریک بدونید منظورم رو متوجه میشد ممکنه از الگوریتم های نام برده استفاده نشه ولی باید از هوش استفاده کرد) یا این که در یک اداره یا شرکت بخوایم کارمند ها رو از نظر ساعات انجام کار کنترل کنیم خود رئیس که نمی تونه شخصا این کار رو انجام بده، با کارت کشیدن هم که امروزه مد شده فقط زمان ورود و خروج رو میشه کنترل کرد اما اگه از سیستم های تشخیص چهره کمک بگریم(که باید حتما از شبکه های عصبی برای ساخت سیستم تشخیص استفاده کرد) دیگه کارمنده هر روز به ما فحش میده:قهقهه: و ...
اتفاقا خیلی خوبه که تو ایران رو این مطالب کم کار شده چون جا برای کار باز هست و هر شرکتی که بیاد بسمتش خیلی سود می کنه.(جا برای تازه کارایی مثل من باز هست:لبخند:)

asefy2008
سه شنبه 17 فروردین 1389, 12:07 عصر
منم با دوستان موافقم. بازار نرم افزار اینجا همچین چیزایی رو نمی طلبه.(کارای بزرگ اینجا صورت نمیگیره)
یه ویدئو دارم از پروفسور لطفی زاده که میگه: " من اگه توی ایران میموندم زندگی خوب و مرفحی داشتم ولی هیچ کار بزرگی برای انجام دادن نداشتم"
موفق باشید
کسی واسمون بازار رو ایجاد نمی کنه ما خودمون باید بازار رو ایجاد کنیم. مگه وقتی گوگل اومد موتور جست و جوش رو درست کرد(چگونگیش رو کاری ندارم) کسی اومد واسش بازار رو ایجاد کرد اونا خودشون نیاز بازار رو متوجه شدن یا ebay یا آمازون کسی واسشون بازار رو درست کرد.
این که بگیم گر خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماعت شو دلیلی قانع کننده ای برای کم کاری نیست. این رو خوب یادمون باشه بیل گیتس در زمان به دنیا اومدنش رو پیشونیش چیزی ننوشتن خودش زندگیش رو این طور رقم زد.

SAASTN
پنج شنبه 19 فروردین 1389, 20:43 عصر
فعلا بازار نرم افزار ایران نیازمند نرم افزارهای اداری و حسابداری و اینطور چیزهاست.
خیر، بازار به همه جور نرم افزاری نیاز داره و داره مصرف هم میکنه. مسئله اینه که این نرم افزار ها توی ایران قابلیت تولید ندارند. علتش هم عدم اطلاع و ناتوانی مهندیسن نیست. بلکه علتش اینه که تاپ ترین نرم افزار های جهان که از همین تکنولوژی های روز جهان استفاده می کنند تو میدون انقلاب 500 تومن فروخته میشن. حالا با این وضعیت وارد شدن به عرصه تولید این نرم افزار ها توجیه عقلی و اقتصادی نداره، پس مهندسین هم دنبال یادگیریش نمی رن، پس دانشگاه ها هم میگن مگه ما مغز ... که بهشون یاد بدیم که بعد از فارغ التحصیلی همشو Shift+Del کنن بره و .... این میشه که اینجوری میشه.

کسی واسمون بازار رو ایجاد نمی کنه ما خودمون باید بازار رو ایجاد کنیم.
در مقام حرف بله، ولی شما خودت تا حالا سعی کردی نرم افزار خاص بنویسی؟ با مشکلاتی که تولید این جور نرم افزار ها در کشور عزیزمون داره آشنا هستی؟ اون نرم افزار هایی که اشاره کردید توی یک بستر منطقی تولید میشن که همه چیز توش در جای درستی قرار گرفته. نه اینجا که با هزار خون دل برنامه رو می نویسی هنوز به اندازه نصف هزینه ای هم که کردی نفروختی بعد میان میزنن تیرتپرش می کنن همه آحاد ملت شهید پرور هم چرخ زنان و هلهله کشان استفاده می کنن و دستتم به هیچ جا بند نیست.
فلذا تو این شرایط فقط میمونه تولید نرم افزار هایی که قابلا توسط این فرنگی های لادین نوشته نشده باشه. مثلا مثل نرم افزار اتوماسیون سازمان گسترش و بهسازی فلان وبهمان. که توی اونم چهارتا جدول و view و .. داری که اونم sql server عزیزتر از جان زحمتشو کشیده و شما هم هیچ نیازی به استفاده از الگوریتم های مورد اشاره نداری.