PDA

View Full Version : تفاوت ActiveReport در Win98 و WinXP

niloufar
دوشنبه 19 اردیبهشت 1384, 13:31 عصر
سلام
من خیلی وقت بود که با ActiveReport کار نمی کردم. در واقع از زمانی که با ویندوزهای خدابیامرزی مثل 98 و 98Se و ME کار می کردم، سراغ این برنامه نرفته بودم.
الان به یه چیز جالب برخوردم که گفتم با دوستان درمیان بذارم تا ببینم اولا آیا دوستان هم همین مشکل را داشته اند یا نه و ثانیا آیا راهی برای حل این مشکل سراغ دارند یا نه.
پای این مشکل از اینجا به ذهنم باز شد که یکی از برنامه هایی که قبلا (و زمان همان ویندوزهای خدابیامرز) نوشته بودم را در XP باز کردم (می خواستم جواب یکی از تاپیک های همین بخش را بدهم). با تعجب مشاهده کردم که تمام فونتهای فارسی ای که در آن استفاده کرده بودم، کشیده تر از قبل شده بود (و لذا همه چیز تو هم قاطی شده بودند) مثلا اگر یه جا "سلام" نوشته بودم و عرض آن مثلا به اندازه یک سانتیمتر بوده، اکنون عرض همین "سلام" (البته در XP) بزرگتر از یک سانتیمتر شده است.
خلاصه اگه این مشکل حل نشدنی باشه، نمیشه با ActiveReport برنامه ای ساخت که هم با 98 کار کند و هم با XP.

بابک زواری
دوشنبه 19 اردیبهشت 1384, 14:18 عصر
شما از یک فونتهایی استفاده بکن که در هردو سیستم مشترک نیستند ، مثلا فونتی مثل Tahoma یا Arial رو استفاده نکن ببین درست میشه ؟
شاید از این مسئله باشه که این فونتها که خود ویندوز نصب میکنه در دو سیستم عامل متفاوت هستند(98 با XP)

sharpboy
دوشنبه 19 اردیبهشت 1384, 14:27 عصر
این مشکل تو کریستال ریپورت 8.5 هم هست البته در شرایط خاصی
ولی فکر کنم مشکل شما با نسخه های جدید ActiveReport حل بشه
ولی اول تو XP باید طرحی بکنید تا بتونید تو 98 هم استفاده کنید
از فونتهای استانداردی استفاده کنید که در هر دو نسخه ویندوز بدون تغییر موجود باشند
و در آخر اگر هیچ کدوم از اینها جواب نده استفاده از فونت Courier New بخاطر قابلیت خاصی که داره مشکل شما رو حل میکنه :موفق:

بابک زواری
دوشنبه 19 اردیبهشت 1384, 14:35 عصر
خانم نیلوفر یک نگاه به این فونت بکن
مجبور شدم در یک تاپیک جداگانه بذارم تا توجه همه جلب بشه و بتونن بردارن
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=25665

niloufar
دوشنبه 19 اردیبهشت 1384, 18:32 عصر
سلام
چه چیزای عجیبی که در این دنبال پاسخ رفتن برای دوستمان در مورد ActiveReport پیدا نمی کنم:
الان گفتم بیام متن یکی از کنترل ها را داخل Word ببرم تا ببینم آیا آنجا هم کشیده دیده می شود یا نه (در واقع آیا مشکل فونت من است یا ...) دیدم همان حروفی که عین بچه آدم بود وقتی در ورد Paste کردم به صورت عجغ وجغ شد. گفتم شاید این ActiveReport جدی جدی مشکل داره، اما وقتی از فرم های عادی هم چیزی را به Word بردم، باز هم عجغ وجغ دیده می شد. واقعا انگار خود VB یه جورایی تو فونت ها دخل و تصرف می کنه
:گیج:
واقعا که سر در نمیارم. حتی Word اجازه نمی دهد فونت این عجغ وجغ ها را به فونت اصلی خود (که در VB بود برگردانم)
:گیج:
این پست را به ادامه عجایب هفت گانه پرداختم و در پست بعد با دوستانی که نظر داده بودند، گفتگو می کنم.

niloufar
دوشنبه 19 اردیبهشت 1384, 18:55 عصر
اما پاسخ دوستان:

شما از یک فونتهایی استفاده بکن که در هردو سیستم مشترک نیستند
فکر کنم منظور شما بجای "استفاده بکن" "استفاده نکن" باشد وگرنه با جمله بعدتان نمی خواند. اگر من اشتباه متوجه شده ام، لطفا بیشتر توضیح دهید.

مثلا فونتی مثل Tahoma یا Arial رو استفاده نکن ببین درست میشه ؟
من هیچوقت در حضور فونتهای زیبایی مثل هما، ترافیک، زر و ... از فونتهای استاندارد استفاده نمی کنم (چون وب نویسی نمی کنم که بترسم کاربرم این فونت را نداشته باشد، خودم واسش نصب می کنم :wise2: )

فکر کنم مشکل شما با نسخه های جدید ActiveReport حل بشه
با نسخه یک و دو امتحان کردم، فایده ای نداشت (بالاتر از دو را هم که حتی تو خود سایت DataDynamics هم ندیده ام)

از فونتهای استانداردی استفاده کنید که در هر دو نسخه ویندوز بدون تغییر موجود باشند
اولا اینجوری که بدتره. لااقل بدون اینا خیالم راحته که یه فونت یکسان در هر دوجا استفاده شده. ولی اینطوری همه چیز را به دست ویندوز سپرده ام و همانطور که آقا بابک فرمودند ممکنه فونتهای استاندارد در 98,XP متفاوت باشند

در آخر اگر هیچ کدوم از اینها جواب نده استفاده از فونت Courier New بخاطر قابلیت خاصی که داره مشکل شما رو حل میکنه
خیالتونو راحت کنم، بعید می دونم مشکل از فونت باشه. من هر فونتی که حدس می زدم شاید مشکل را حل کنه امتحان کردم ولی فایده ای نداشت. اصلا مشکل سر یه چیز دیگه است: تا حالا دیده اید در Word وقتی حالت Justify را انتخاب کنیم، چه اتفاقی می افته، برای اینکه خطوط یک پاراگراف را از دو طرف مرتب کنه، کلمات خطوطی را که کوتاه تر هستند را آنقدر می کشد (یعنی بین برخی حروف، فاصله ای مثل منفی ولی چسبیده به حروف قرار می دهد) تا خطوط را یکسان کند. در اینجا هم ActiveReport خود به خود و بدون اینکه چیزی مثل Justify برایش تعریف کرده باشیم، الکی حروف را میکشد و لذا کلماتی که برایشان به اندازه معولی فضا در نظر گرفته ایم، در هم قاطی میشوند.

یک نگاه به این فونت بکن
آقا بابک، از فونت شما هم ممنون، خصوصیت خوبی که داره اینه که بدون دستکاری تو ویندوز، می تونیم اعداد را فارسی بنویسیم. (راستی آیا راهی وجود داره که بشه تو برنامه در همه فونتها فارسی نوشت، بدون اینکه کل اعداد ویندوز را فارسی کنیم؟ بی ربط). اما این فونت هم دقیقا همون بلایی را سر کلمات میاره که گفتم.

من که دیگه حسابی قاط زدم و عقلم به جایی قطع نمیده. اگه دوستی چیزی به ذهنش میرسه، منتظریم ...

sharpboy
سه شنبه 20 اردیبهشت 1384, 09:28 صبح
خیالتونو راحت کنم، بعید می دونم مشکل از فونت باشه. من هر فونتی که حدس می زدم شاید مشکل را حل کنه امتحان کردم ولی فایده ای نداشت.

1- من قبلا همین نوع مشکل رو با کریستال با این فونت حل کردم.
2- برای تست از اول یک برنامه کوچیک به ترتیبی که گفتم تو XP درست کنید و تو 98 تست کنید.

niloufar
سه شنبه 20 اردیبهشت 1384, 12:10 عصر
سلام

من قبلا همین نوع مشکل رو با کریستال با این فونت حل کردم
ما که در ActiveReport هر فونتی را شما بگید تست کردیم، جواب نداد

برای تست از اول یک برنامه کوچیک به ترتیبی که گفتم تو XP درست کنید و تو 98 تست کنید
اصلا تو XP هم وقتی میام یه کنترل جدید اضافه کنم (اصلا حتی تو یه فرم جدید ActiveReport) دیگه هیچ ربطی به اونایی که در 98 درست کردم که نداره، ولی باز هم همان حالت کشیدگی حروف (مثل حالت Justify در Word) وجود دارد و اصلا اگه اینجوری باشه، همه چیز تو XP بیخودی بزرگه (و این یه مشکل دیگه غیر از ثابت نبودن در 98 و XP است ولی به هر حال اونم یه مشکل بزرگیه و اینم یه مشکل بزرگ دیگه)