PDA

View Full Version : سلام یک سوال در مورد combobox

mehdi_naghous
چهارشنبه 19 اسفند 1388, 01:18 صبح
میخواهم یک فرم با پنج تا دکمه و یک کمبو درست کنم که هر وقت یکی از ایتم های کمبو را عوض میکنم هر باتوم یک کاری انجام بده
یعنی اگر یه کمبو 200 ایتم داشته باشه یک باتوم 200 کار مختلف انجام بده
متشکر
alim2201

Mahmood_M
چهارشنبه 19 اسفند 1388, 01:34 صبح
میخواهم یک فرم با پنج تا دکمه و یک کمبو درست کنم که هر وقت یکی از ایتم های کمبو را عوض میکنم هر باتوم یک کاری انجام بده
یعنی اگر یه کمبو 200 ایتم داشته باشه یک باتوم 200 کار مختلف انجام بده
متشکر
آيتم هاي ComboBox رو مي تونيد با استفاده از شماره ي Index اونها پيدا كنيد ، ‌مثلا فرض كنيد كه يك ComboBox سه تا آيتم داره ، 1 . Name و 2 . Family و 3. Code !
مقدار Index براي اين آيتم ها به ترتيب برابر 0 و 1 و 2 هست ( توجه كنيد كه شماره ي Index از صفر شروع ميشه و اولين آيتم Index اش صفر هست ...
فرض كنيد مي خوايم با توجه به مقدار انتخاب شده در ComboBox يك عمل خاصي رو انجام بديم ، با استفاده از Case مي شه مقادير رو بررسي كرد ، به كد زير دقت كنيد :
procedure TForm1.BitBtn1Click(Sender: TObject);
begin
Case ComboBox1.ItemIndex of
0 : ShowMessage('Name');
1 : ShowMessage('Family');
2 : ShowMessage('Code');
end;
end;
شي ComboBox يك خصيصه به نام ItemIndex داره كه شماره ي Index آيتم انتخاب شده رو بر مي گردونه ، دستور بالا مقدار ItemIndex رو چك مي كنه و با توجه به مقدار انتخاب شده يك مقدار پيغام خاص رو نمايش ميده ...
توجه كنيد كه اگر كدي كه مي خوايد اجرا كنيد بيش از چند خط هست بايد اون رو بين begin و end قرار بديد ، ‌مثال :
begin
Case ComboBox1.ItemIndex of
0 : begin
Caption := 'Name';
ShowMessage('Name');
end;
1 : ShowMessage('Family');
2 : ShowMessage('Code');
end;

نكته ي آخر : لطفا براي تاپيك خودتون يك عنوان مناسب انتخاب كنيد ، از عباراتي مثل " سلام " در عنوان تاپيك استفاده نكنيد ،‌اين بار تذكر داده شد اما بار ديگر مطمئنا حذف ميشه ...!

موفق باشيد ...

Jozef
چهارشنبه 19 اسفند 1388, 01:56 صبح
میشه بگین واسه چی میخواین؟
تعداد آیتم ها مشخصه؟
اگر مشخصه تو رویداد کلیک دکمه با یه case بر اساس itemindex کمبو کارهای مختلفتون رو تفکیک کنید