PDA

View Full Version : گرافيك در دلفي

دلفــي
شنبه 22 اسفند 1388, 10:07 صبح
با سلام :

من يه مشكلي برام پيش اومده و اونم اينكه نمي دونم به چه صورت يه تصوير رو در يه قالبي قرار بدم ، به طور مثال قالب رو يه تصوير از يه پنجره فرض كنيد كه يه پرده با چين و چروك روي آن قرار داده شده است ، حالا فرض كنيد مي خواهيم يه شكلي رو انتخاب كنيم تا به جاي طرح اين پرده نمايش داده شود مثلا شكل چند تا گل كه در زمينه پرده با همان چين و چروكهاي روي پرده قرار بگيرد.
آيا دوستان چنين موردي رو تجربه كردند ؟! يا كامپوننتي براي اين كار ميشناسند ؟!
لطفا راهنمايي كنيد .

با تشكر

دلفــي
یک شنبه 23 اسفند 1388, 08:20 صبح
كسي در اين مورد اطلاعاتي نداره ؟ :افسرده:

alinikaein
دوشنبه 24 اسفند 1388, 16:45 عصر
سلام دوست عزيز؛

از نظر برنامه‌نويسي من دقيقاً نمي‌دونم چطوري بايد عمل كرد، ولي از نظر تئوري شما بايد يك مش (يك شبكه) ايجاد كني. مش در حالت نرمال به صورت يك شبكه‌ي منظم هست (مربع‌هاي منظم اين شبكه را تشكيل مي‌دهند). براي قالب‌هاي مختلف نظم اين شبكه تغيير پيدا مي‌كنه و بعضي از مربع‌ها كشيده و يا فشرده مي‌شوند. در برخي موارد حتي تغيير حالت پيدا مي‌كنند. روال كار فتوشاپ هم به همين شكل هست. حالا كافيه شما نقاط تصوير را بر اساس اين مش ترسيم كني.

براي درك بهتر، داخل فتوشاپ، يك تصوير را باز كن، از منوي Filter، گزينه‌ي Liquify را انتخاب كن. حالا توي پنجره‌ي ظاهر شده، تيك گزينه‌ي Show Mesh را بزن. حالا با ابزارهاي سمت چپ، شروع كن روي تصوير تغيير ايجاد كردن.
فكر كنم روال را ديگه خودت متوجه شده باشي، حالا كافيه بري سمت كدنويسي.

اگه بازم كمك خواستي من علاقمندم توي اين زمينه با هم بحث داشته باشيم.

يا علي... موفق باشي...

دلفــي
سه شنبه 25 اسفند 1388, 08:21 صبح
سلام دوست عزيز؛

از نظر برنامه‌نويسي من دقيقاً نمي‌دونم چطوري بايد عمل كرد، ولي از نظر تئوري شما بايد يك مش (يك شبكه) ايجاد كني. مش در حالت نرمال به صورت يك شبكه‌ي منظم هست (مربع‌هاي منظم اين شبكه را تشكيل مي‌دهند). براي قالب‌هاي مختلف نظم اين شبكه تغيير پيدا مي‌كنه و بعضي از مربع‌ها كشيده و يا فشرده مي‌شوند. در برخي موارد حتي تغيير حالت پيدا مي‌كنند. روال كار فتوشاپ هم به همين شكل هست. حالا كافيه شما نقاط تصوير را بر اساس اين مش ترسيم كني.

براي درك بهتر، داخل فتوشاپ، يك تصوير را باز كن، از منوي Filter، گزينه‌ي Liquify را انتخاب كن. حالا توي پنجره‌ي ظاهر شده، تيك گزينه‌ي Show Mesh را بزن. حالا با ابزارهاي سمت چپ، شروع كن روي تصوير تغيير ايجاد كردن.
فكر كنم روال را ديگه خودت متوجه شده باشي، حالا كافيه بري سمت كدنويسي.

اگه بازم كمك خواستي من علاقمندم توي اين زمينه با هم بحث داشته باشيم.

يا علي... موفق باشي...

من اين كاري كه شما گفتيد رو انجام دادم ولي نتونستم به اون چيزي كه مي خوام برسم ، چون در ابزاري كه براي فتوشاپ معرفي كرديد روي يه تصويري مي تونيد خميدگي ، تو رفتگي ، برآمده گي و از اين نوع موارد رو ايجاد كرد در حالي كه مشكل من ايجاد اين موارد روي تصوير نيست !
ببينيد شما يه پرده كه در جلوي يه پنجره آويزان هست رو در نظر بگيريد كه طرح زمينه اين پرده يه تصوير از يه كوهه حالا من مي خوام با انتخاب هر تصوير ديگه اي طرح ضمينه اين پرده با تصوير انتخاب شده عوض بشه ؛ اگه پرده بدون چين و صاف بود مشكلي وجود نداشت ولي زماني كه بخواهيم تصوير مورد نظر را روي چين هاي پرده هم نمايش دهيم چه كاري بايد انجام داد ؟!!

از حسن توجه شما به اين موضوع سپاسگذارم .

alinikaein
سه شنبه 25 اسفند 1388, 10:14 صبح
شما بايد براي پرده، مش مورد نظر را ايجاد كني، مثلاً چين و چروك‌ها در حقيقت نوعي اعوجاج در شبكه‌ي توري مانند مش هستند.
در صورتي كه بتوني اين مش را ايجاد كني، به راحتي مي‌توني هر تصويري را درون اين مش قرار بدي و به صورتي كه مي‌خواي ترسيم كني.

به عنوان مثال، مي‌گي نقاط بين طول 100 تا 150 بايستي به صورت سينوسي تغيير اندازه پيدا كرده و ترسيم بشن، در مقابل، نقاط بين طول 150 تا 200 بايستي به صورت نيم‌موج سينوس، تغيير اندازه پيدا كرده و ترسيم بشن.

ولي خوب، مشكل اصلي اينجاست كه تعريف اين مش، كار سخت و پيچيده‌اي هست. بايد دنبال راه حل براي توليد مش باشي.

دلفــي
سه شنبه 25 اسفند 1388, 15:06 عصر
اگه منظورتون چيزي مشابه تصوير زير است كه من توسط كامپونت هاي Plano تونستم اين كار رو انجام بدم ، ولي مشكل اصلي اينه كه چه جوري بايد بفهمم كجاي پرده در تصوير اصلي داراي فرورفتگي يا برآمدگي است ؟!
به نظر من چنين كاري غير ممكنه !!! :اشتباه:

http://up.iranblog.com/37262/1268786736.jpg