PDA

View Full Version : مسایل و مشکلات یادگیری asp

iman_pc_love
سه شنبه 25 اسفند 1388, 21:07 عصر
من حدود 3 سال پیش c# ,asp.net (2005) کار میکردم در حد متوسط. یعنی می توانستم از عهده پروژه های کوچک بر بیام
اون زمان از کتابهای انتشارات wrox استفاده میکردم. از قبل هم چند سالی برنامه نویسی ویندوز با vb6 انجام می دادم. خلاصه با اصول پایه ای برنامه نویسی آشنا هستم ولی به دلیل دوری 3 ساله خیلی از مطالب از یادم رفته الآن دوباره می خواهم برنامه نویسی تحت وب را به صورت جدی شروع کنم. چند تا سوال برام پیش اومده :
1- با توجه به مسائلی که در حال حاضر وجود داره (که من ازش بی خبرم) مثل گرونتر بودن سرور های ویندوزی و ... لطفا با ذکر دلیل بگوید که آیا الان بیشتر گرایش به سمت asp است یا php یعنی الان برای برنامه نویسی که یادگیری برایش فرق نمی کنه بهتره وارد کدوم مقوله بشه. مثلا با توجه به اینکه سرور لینوکس ارزون تره و راحت تر گیر میاد خوب برتری asp چیه که وارد مقوله asp بشم؟ چند تا تاپیک هم خوندم که دوستانی که مثلا 2 سال asp کار کرند حالا دلسرد شدند...
2- با توجه به جواب سوال بالا که مرقوم می فرمائید، لطفاً انتشاراتی که باید برای یادگیری از آنجا کتاب تهیه کنم (فقط به زبان انگلیسی) رو معرفی کنید و همچنین اینکه کدام ورژن از برنامه را باید یاد بگیرم، مثلا من 3 سال پیش برای DotNet ورژن 2005 را کار میکردم الان هم 2008 و هم 2010 هست. و هر کدام نسخه های مختلفی هم دارند. شاید با خود بگوئید خوب آخرین نسخه همیشه بهترینه ولی آیا اگه من برم سراغ 2010 آیا الان سرور هایی که این ورژن را پشتیبانی کنند راحت گیر میاد یا باید پول اضافی بدیم؟ و همچنین ورژن 2010 نسخه بتا است فکر کنم. لطفا راهنمایی کنید که چه کنم؟

3-آیا تو ایران مکانی هست که بتوانم کتابهای معرفی شده رو به قیمت مناسب بخرم؟ یا باید کتابها را به قیمت پشت جلد "اون ور آب" + هزینه سفارش + هزینه ارسال بخرم؟ چون من قدیما هرچی می خواستم بخونم، از رو مانیتور بوده ولی الان دیگه چشمام نمیکشه. پرینت کتاب هم که اگه تازه گیر بیاد به صرفه نیست.

Vahid_moghaddam
سه شنبه 25 اسفند 1388, 23:30 عصر
در مورد سوال اول، تو سایت در این مورد بحث شده و در نهایت فکر نمی کنم لازم باشه بابت آینده دات نت نگران باشید. یه نگاهی به پست های مدیرهای بخش مثل آقای راد، آقای موسوی و ... بندازید. دلسردی نخواهید دید!
سوال سوم رو نمی دونم چون همیشه کتاب ها رو دانلود کردم!

انتشارات Wrox ،APress کتاب های خوبی دارن. به عنوان یه پیشنهاد به سایت های مایکروسافت برید مثلا asp.net. تو این سایت ها بخشی هست که کتاب معرفی می کنه. می تونید از اونها استفاده کنید.
در مورد ورژن فکر می کنم بهتره برید سراغ آخرین ورژن اما توجه داشته باشید که چه چیزهایی در ورژن های قبلی نیست تا اگر مجبور شدید برای ورژن پایین تر برنامه بنویسید دچار مشکل نشید. هاست هایی هستند که در یه زمان قابل قبول ورژن آخر رو نصب می کنن. در هر حال شاید ایده خوبی نباشه که شما خودتون رو از یه سری امکانات محروم کنید.

Mostafa_Dindar
چهارشنبه 26 اسفند 1388, 00:01 صبح
سلام

1- در چندين تاپيك به كرات صحبت شده . محبت كنيد و اونها رو مطالعه بفرمائيد

2- نميشه گفت كتابهاي چه انتشاراتي رو بخونيد . چندين انتشارات قوي در زمينه دات نت هست كه هر كدومشون چند تا كتاب خوب دارند .

اگر به اين آدرس (http://www.ASP.NET/community/books/) مراجعه كنيد ، خود مايكروسافت كتابها پيشنهادي رو معرفي كرده كه در قسمت Popular من قسمتهايي از كتابهاي
ASP.NET 2.0 Website Programming: Problem - Design - Solution (http://www.amazon.com/gp/product/0764584642?ie=UTF8&tag=aspnettelligent-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=0764584642)
by Marco Bellinaso

رو خوندم و براي افراد متوسط خوب هست .

همچنين كتاب :
ASP.NET 3.5 Unleashed (http://www.amazon.com/gp/product/0672330113?ie=UTF8&tag=aspnettelligent-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=0672330113)
by Stephen Walther

كتاب خوبي هست كه مطالب براي مبتدي و متوسط تا نيمه پيشرفته هست .

عده زيادي هم از دوستان در اين فروم طرفدار كتاب

Pro ASP.NET 3.5 in C#‎‎‎‎‎ 2008 (http://www.amazon.com/gp/product/1430215674?ie=UTF8&tag=aspnettelligent-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=1430215674)
by Matthew MacDonald, Mario Szpuszta

هستند كه من مطالعه نكردم .

پيشنهاد ميشه خودتون سري به اين آدرس بزنيد :http://www.ASP.NET/community/books/

-بهتره حتي در صورتي هم كه با دات نت 2 برنامه مينويسيد از ويژوال استاديو 2008 استفاده كنيد . چون ميتونيد Target پروژه رو همون اول تعريف كنيد ولي از امكانات ديگر VS استفاده كنيد

-VS 2010 هنوز نسخه نهايي اون نيامده .

3- كتابهاي انگليسي رو بايد به قيمت خودشون بخريد كه معمولا بين 30 تا 65 هزار تومان هستند . اگر شهرستان هستيد سايتهايي هستند كه سفارش ميگيرند و براتون ميفرستند .(من به شخصه ترجيح ميدم 120 تومان به يك پرينتر پول بدم و چندين كتاب رو پرينت بگيرم و بخونم تا بيام 50 تومان به ازاي هر كتاب پول بدم )

mehdi.mousavi
چهارشنبه 26 اسفند 1388, 00:53 صبح
سلام.
مایکروسافت تو IIS7 از PHP پشتیبانی میکنه، یعنی میتونید کدهای PHP رو تو IIS7 براحتی Deploy کنید. پس حواستون به این تغییر سیاست مایکروسافت باشه. اما خوب، پر واضحه که پیدا کردن Hosting هایی با قیمت پایین برای PHP روی Linux خیلی راحتتره تا Deploy کردن برنامه رو سرور ویندوزی... الان طرفداران PHP این زبان Script ای رو سریعترین تکنولوژی برای تولید HTML میدونن (از نظر Performance منظورمه) و بزرگان ASP.NET هم آمار خیره کننده ای در زمینه کارکرد ASP.NET ارائه میدن.

مایکروسافت به زودی ASP.NET MVC 2 رو ارائه میکنه، و Feature هایی به ASP.NET Web Form ها در .NET 4.0 اضافه کرده که کاملا نشون میده مراقب اوضاع و احوال بوده و مشکلات Developer ها رو شنیده و به بیشترشون پاسخ داده. CSS-Friendly کردن کدهای تولید شده در Web Formها بخشی از این تغییراته. همینطور اکثر Framework های محبوب Java به C# پورت شدن و میشه از اونها در C# استفاده کرد که کار رو لذت بخش تر از قبل هم میکنه.

خلاصه کنم. هر کدوم رو انتخاب کردید، مطمئن باشید توش بهترین باشید. همچنین، با تغییرات، تغییر کنید.

موفق باشید.

پاورقی: اگر ASP.NET رو انتخاب کردید، من کتاب Pro ASP.NET 3.5 in C# 2008 رو پیشنهاد میکنم.