PDA

View Full Version : سیستم انتخاب واحد ؟

Milad_ATM
پنج شنبه 27 اسفند 1388, 09:12 صبح
سلام،
هرچی فکر میکنم نمیدونم چطوری باید سیستم انتخاب واحد بنویسم.
- قسمت اضافه کردن دانشجو در بخش مدیریت آمادست.
هر دانشجو هم در زمان ورود به سایت با وارد کردن یوزر،پس با استفاده از سشن بهش خوش آمد گفته میشه.
1-اگه بخوام کاربر با استفاده از چک باکس هایی که کنار گرید ویو تعبیه شده دروس مورد نظرش رو انتخاب کنه نحوه نوشتن کدش به چه شکل هست؟؟
2-دروس انتخاب شده کجا ذخیره میشن که بعدا بشه برنامه کلاسی یک کاربر رو به خودش نشون داد ؟؟
مرسی

alihassanabadi
پنج شنبه 27 اسفند 1388, 13:21 عصر
-دروس انتخاب شده کجا ذخیره میشن که بعدا بشه برنامه کلاسی یک کاربر رو به خودش نشون داد ؟؟
مرسی
سلام
این جور که معلومه شما هیچ تجزیه و تحلیلی رو سیستمت نداشتی
اگه میخوای کارت اساسی باشه اول سیستم رو مهندسی کن بعد بیا پیادش کن یعنی
تمام موجودیت ها رو مشخص کن رابطه ها رو تعریف کن و....
بدیهی که هر موجودیت تو سطح پیاده سازی به یک جدول تبدیل میشه
ولی اگه داری واسه سر گرمی کار میکنی دروس انتخاب شده رو تو یه جدول ذخیره کن تا بعد بتونی بهش دسترسی داشته باشی
خلاصه اینکه بدون مهندسی نرم افزار کارت تقریبا ....

اوبالیت به بو
جمعه 28 اسفند 1388, 02:56 صبح
فکر کنم یه چیز شبیه به سبد خرید تو فروشگاه باشه

Peyman.Gh
جمعه 28 اسفند 1388, 03:15 صبح
دقیقاً من هم با این مساله رو به رو هستم که دروس انتخاب شده به چه صورت در بانک ذخیره شود.
همه در یک فیلد و کد درس های انتخاب شده با , جدا شوند :متفکر:

Milad_ATM
جمعه 28 اسفند 1388, 11:43 صبح
از همه به خصوص از alihassanabadi متشکرم
دارم واسه پروژه ی دانشگاه اینو پیاده میکنم،البته استادمون به نحوه پیاده سازی گیر نمیده،فقط می خواد هر چیزی که هست 80% قضیه رو پوشش بده!
بازم اگه پیشنهاد یا راهنمایی داشته باشید خوشحال میشم!!

raziee
جمعه 28 اسفند 1388, 23:12 عصر
شما میتونید یک جدول دروس داشته باشید که نام و تعداد واحد و دسته بندی (چه رشته یا اینکه عمومی هست یا پایه و یا تخصصی) رو در خودش نگه داره.
یه جدول هم برای اساتید.
یک جدول برای دانشجویان.
یک جدول برای گروه درسی(این که در گروه مثلا 301 درس برنامه سازی توسط استاد فلانی و گروه 302 درس برنامه سازی با استاد فلانی)
بعد یک جدول داشته باشید که کد دانشجو و کد گروه رو درش ذخیره کنه.
ارتباط بین جداول رو برقرار میکنید و ...

Peyman.Gh
جمعه 28 اسفند 1388, 23:57 عصر
حسین جان دروس اخذ شده توسط کاربر را باید در یک فیلد ذخیره کرد دیگه بعد از هم جداشون کرد ؟!

raziee
شنبه 29 اسفند 1388, 13:30 عصر
حسین جان دروس اخذ شده توسط کاربر را باید در یک فیلد ذخیره کرد دیگه بعد از هم جداشون کرد ؟!
میشه این کار رو کرد. (البته گروه درسی رو نه کد درس) ولی میشه این کد گروه های انتخاب شده رو در یک جدول بریزید.
حالا انتخاب این به دوستمون بر میگیرده که چه طور میخواد پیاده سازی کنه!
اما پیمان جان موضوع اینه که اگه به روش شما کد ها رو به همدیگه با یک کاراکتر مشخص به همدیگه بچسبونیم و بعد برای خروجی گرفتن هم جدا کنیم به هرحال یک پردازشی رو به سرور میاره (هرچند کوچک)
حالا اگه این رو در یک جدول بریزیم خیلی از پردازش ها رو میتونیم در بانک انجام بدیم.
مثلا : کد درسی قبلا انتخاب شده یا نه. پاس شده یا نه. تعداد واحد های اخذ شده بیشتر از حد مجاز است و ....

alihassanabadi
یک شنبه 01 فروردین 1389, 22:44 عصر
درود به همه دوستان
ببین جناب Milad_ATM اگه حتی استادتون هم یه چیزی در حد 80% میخواد شما اگه روابط بین موجودیت ها رو درست ایجاد نکنید به ضرر خودتون تموم میشه چون اینجوری هم افزونگی دارید و هم اینکه
حجم کد نویسیت زیاد میشه و هم اینکه از همه مهم تر پیاده سازی پروژه برات مشکل میشه
فکر کنم جناب raziee تقریبا جواب رو دادن

Peyman.Gh
همه در یک فیلد و کد درس های انتخاب شده با , جدا شوند

آقای Peyman.Gh اگه بخوای تمام کد ها رو تو یه فیلد با کاما جدا کنید فکر کنم غیر نرمال یعنی اینکه این کار به قول جناب raziee پردازشی داره حتی کوچیک
به نظر میاد این کار غیر معقول باشه
خوب روابط رو تعریف کنی به راحتی پیاده سازی میشه
با تشکر

Milad_ATM
سه شنبه 17 فروردین 1389, 18:27 عصر
واقعا متشکرم.
من اصلا چیزی به نام گروه درسی نمیخوام داشته باشم.
به نظر شما این صحیحه که جدول1 برای اساتید(شامل : نام استاد و دروسی که ارائه کرده-هر کدام به همراه برنامه هفتگی،ساعت امتحان و... در یک سطر) جدول2 برای دانشجویان(شامل : مشخصات آنها) و جدول 3 ستون اولش شماره دانشجویی و ستون های بعدی...
سوال : چطوری درسهای یه دانشجو دونه به دونه در هر سطر ردیف کنم و جلوشونم ساعت امتحان و مشخصات دیگشو اضافه کنم؟؟
با تشکر

alihassanabadi
یک شنبه 22 فروردین 1389, 18:24 عصر
درود
كار شما تا حدودي درسته

جدول 3 ستون اولش شماره دانشجویی و ستون های بعدی...

واضح تر بگو
خوب دوست من بايد يه جدول داشته باشي كه دروس انتخاب شده و مشخصات دانشجو رو
درش ذخيره كني كه به اين جدول , جدول connection ميگن
1-جدول دروس
2-جدول دانشجو
3-جدول ترم كه خيلي مهمه
4-جدول اساتيد
5-جدول connection
چون هر دانشجو ميتونه از 1 تا n درس رو انتخاب كنه و چون ارتباط چند به چنده بايد 100% از جدول كانكشن استفاده كني
البته اين قضيه تو sql صادقه ولي تو اوراكل خودش بدون استفاده از جدول كانكشن ميتونه ارتباط چند به چند رو پياده سازي كنه

اگه مشكلي بود بازم در خدمتيم .
با تشكر.

rana-writes
یک شنبه 22 فروردین 1389, 23:30 عصر
سلام
دوستان درست گفتن، شما اول باید یه تجزیه تحلیل از سیستمتون داشته باشین

1-جدول دروس
2-جدول دانشجو
3-جدول ترم كه خيلي مهمه
4-جدول اساتيد
5-جدول connection
چون هر دانشجو ميتونه از 1 تا n درس رو انتخاب كنه و چون ارتباط چند به چنده بايد 100% از جدول كانكشن استفاده كني

میتونین به جای جدول دانشجو و استاد که تقریبا فیلدهاشون یکی هست، یه جدول پرسنل ایجاد کنین که شماره پرسنلی یا نام کاربری کلیدش باشه و یه جدول User ایجاد کنین با فیلدهای نام کاربری - کلمه عبور - شماره پرسنلی ( شماره دانشجویی یا استاد) و نوع کاربر که مثلا 1 دانشجو، 2 استاد و ... بستگی داره به اولویت شما
این جدول connection همون جدولیه که درسهای انتخاب شده دانشجو توش قرار میگیره
فیلدهایی هم که میتونین توی جدولها قرار بدین، اینطوری میتونه باشه:
جدول دروس: کد درس - نام درس - تعداد واحد عملی - واحد نظری - مقطع - گروه - پیش نیاز و همنیاز - حداقل واحد مورد نیاز برای انتخاب درس ( که حالا اگه بخواین خیلی گسترده تر کار کنین میتونین برای مقطع و گروه هم جداگانه جدول تعریف کنین و کدهاش رو اینجا بندازین)
2 - جدول پرسنل: نام کاربری - - شماره پرسنلی- نام و .... اطلاعات شخصی - ( باز هم شماره مقطع و گروه اگر لحاظ کرده باشین)
3 - جدول ترم: کد درس( همون کد درسی که تو جدول درس داشتین) - کد ارائه - ترم - سال - روز و ساعت ارائه - کد پرسنلی استاد( که خیلی راحت با یه Join ساده میتونین مشخصات استاد رو واکشی کنین) تاریخ و ساعت امتحان - ظرفیت کلاس
4 - جدول connection یا جدول Result که توش کد ارائه درس و شماره دانشجویی هر دانشجو درج میشه و میتونین یه فیلد خالی به عنوان نمره هم داشته باشین که تو بخش کارنامه ازش استفاده کنین

فکر میکنم برای یه انتخاب واحد معمولی تا همین جا کفایت میکنه
ولی یه توصیه: همیشه هر کدی میخواین بنویسین، هر برنامه ای رو که میخواین شروع کنین اول تجزیه تحلیل کنین،با یه تجزیه تحلیل عالی، میشه خیلی راحت یه دید کلی از برنامه داشت

موفق باشین:لبخندساده:

Milad_ATM
دوشنبه 23 فروردین 1389, 13:38 عصر
تشکر.خیلی بهم کمک کردین.
لطفا در مورد جداول به خصوص جدول ترم و connection بیشتر توضیح بدید...

rana-writes
دوشنبه 23 فروردین 1389, 14:33 عصر
سلام
کاش سوالتون رو کاملتر می پرسیدین
خب جدول ترم همون جدول دروس ارائه شده در یک ترمه، یعنی دانشجوی شما از این جدول شروع به انتخاب واحد میکنه، فیلد مهمش کد درسه ..
موقع انتخاب واحد هم اطلاعات جدول ترم رو با جدول درس و استاد join میکنین تا بتونین اطلاعات کامل درس و نام استاد رو هم نمایش بدین
جدول connection یا Result هم که براتون گفتم، جدولیه که درسهای انتخاب شده دانشجو توش قرار میگیره

اگه بازم توضیحی خواستین بگین

alihassanabadi
دوشنبه 23 فروردین 1389, 18:52 عصر
درود
به دلیل اینکه هر دانشجو میتونه از 1 تا n درس رو انتخاب کنه باید این رابطه چند به چند از طریق جدول کانکشن پیاده سازی بشه این جدول میتونه ارتباط بین درس , دانشجو و ترم رو پیاده کنه یعنی کد واحد های انتخاب شده و کد ترم و کد دانشجو که فیلد های اصلی هستن و ... درش ذخیره میشن
Example:
کد دانشجو ------------کد درس ----------------کد ترم
87052415 --------------1202 -------------------891
87052415 --------------1405 -------------------891
87052415 --------------1203 -------------------891
و فیلد های دیگه که میتونه باشه
فکر کنم جناب rana-writes در مورد جدول کانکشن خوب توضیح دادن فقط چند تا نکته میمونه

جدول ترم: کد درس( همون کد درسی که تو جدول درس داشتین) - کد ارائه - ترم - سال - روز و ساعت ارائه

جدول ترم رو خیلی شلوغش کردی چون کد درس رو تو همون جدول connection برای رابطه میتونی ازش استفاده کنی به نظر من یه فیلد هم تو جدول ترم اضافه کن که نشان دهنده مجاز بودن یا نبودن انتخاب واحد تو ترم باشه

دیگه فکر نکنم نکته ی سر بسته ای مونده باشه.
با تشکر از همه دوستان.

Milad_ATM
چهارشنبه 25 فروردین 1389, 10:33 صبح
با تشکر از همه دوستان.مطالب بسیار مفید و کامل بودن و باعث شدن بتونم خوب سیستم رو تحلیل کنم.
شاید این تاپیک جای مناسبی نباشه،اما یه کد میخوام که به وسیله یه login هم دانشجو وهم مدیران بتونن وارد بخش خودشون بشن وسپس به وسیله session بهشون خوش آمد گفته بشه.مرسی

rana-writes
چهارشنبه 25 فروردین 1389, 11:53 صبح
در مورد login تاپیکهای خوبی تو فروم هست، با یه سرچ کوچولو میتونین پیداش کنین
موفق باشین