PDA

View Full Version : معرفی نرم افزار مدیریت پروژه

rezaiy.ali
چهارشنبه 11 فروردین 1389, 00:22 صبح
با سلام خدمت دوستان گرامی
من تا به حال چندتا پروژه برنامه نویسی انجام دادم ولی نتونستم به موقع پروژه ها رو تکمیل کنم
یعنی نتونستم رو پروژه ها مدیریت داشته باشم
حالا به این فکر افتادم که از نرم افزارهای مدیریت پروژه استفاده کنم بلکه بتونم این نقص رو رفع کنم
حالا به دنبال به نرم افزار خوب برای مدیریت پروژه می گردم.
از دوستان که دارایه تجربه دراین زمینه هستند تقاضا کمک را داشتم
با تشکر

rezaiy.ali
چهارشنبه 11 فروردین 1389, 12:44 عصر
کسی از دوستان پیشنهادی نداره؟

کامرانی
جمعه 13 فروردین 1389, 19:47 عصر
نگفتید که تنها پروژه انجام میدید یا مدیر تیم نرم افزاری هستید. بسته به تجربه من، برای مدیریت تیم های ساده نرم افزاری ( یک تیم زیر 15 - 20 نفره) که البته سایز اکثر پروژه های نرم افزاری در ایران هم در همین سطح هست، وجود نرم افزار کنترل یا مدیریت پروژه، خیلی برای تیم مفید نیست و بیشتر برای مدیران ارشد سازمانی که پروژه متعلق به اونهاست، ارزش افزوده ایجاد می کنه. نرم افزار های کنترل یا مدیریت پروژه برای حالت هایی که سازمان چندین پروژه داشته باشد مفیدترند.
برای پروژه های معمولی می توانید از Microsoft Project، استفاده کنید. اگر Microsoft Project بلد نیستید و حوصله یاد گرفتش رو هم ندارید، اگه با Excel هم کار کنید، ضرری نمی کنید. ( البته بسته به پیچیدگی و تعداد وظایفی که در ساختار شکست کار تعریف می کنید دارد) اگر کارهایی که در پروژه باید انجام شود زیاد است و دارای روابط پیش نیازی زیادی هست، حتما از Microsoft Project استفاده کنید.
اگر پروژه هایی رو خودتان تنها یا ماکسیمم با دو سه نفر انجام میدهید، اصلا از Microsoft Project استفاده نکنید. برای این کارها سه ابزار بسیار قدرتمند در Office وجود دارند که ترکیب آنها برای کنترل و مدیریت پروژه ایده آل است: Excel، OneNote و Outlook.
اگر در کنترل پروژه های شخصی یا دو سه نفره مشکل دارید، ابزار بذات کمکی نمی کند. متاسفانه اکثر برنامه نویسها به دلیل ذهن خلاق و غیر متمرکزشان این مشکل را دارند. شما باید توانایی کنترل پروژه خودتون رو تقویت کنید.
برای هر پروژه حتما ساختار شکست کار و زمانبندی ایجاد کنید. اگر با این مفاهیم آشنا نیستید، یکی از راه های زیر رو پیشنهاد می کنم بهتون:
- اگر به دانشگاهی که توش رشته صنایع تدریس می کنند دسترسی دارید. ( مثلا اگه هنوز دانشجو هستید) توی کلاس کنترل پروژه اونها شرکت کنید.
- اگه دوست داشتید، توی کلاس های آموزش Microsfot Project که معمولا واحدهای آموزشی برگزار می کنند شرکت کنید، در این کلاس ها خیلی لازم نیست به جزئیات نرم افزار توجه کنید، فقط دیدش رو پیدا کنید.
- یه کتاب در مورد کنترل پروژه بخونید. البته اگر پروژه شخصی انجام میدید به احتمال زیاد توانایی مدیریت زمانتون ضعیفه که شاید بهتر باشه یکی از این کتابهای عمومی مدیریت زمان بخونید.

اگر اصرار داشتید که از نرم افزار کنترل پروژه استفاده کنید. غیر از محصولات مایکروسافت و در نهایت از Microsfot Project به هیچ وجه بالاتر نرید، فقط وقتتون تلف میشه.

Asad.Safari
یک شنبه 15 فروردین 1389, 12:09 عصر
من تا به حال چندتا پروژه برنامه نویسی انجام دادم ولی نتونستم به موقع پروژه ها رو تکمیل کنم
یعنی نتونستم رو پروژه ها مدیریت داشته باشم
حالا به این فکر افتادم که از نرم افزارهای مدیریت پروژه استفاده کنم بلکه بتونم این نقص رو رفع کنم

این ربطی به نرم افزار مدیریت پروژه ندارد . شما با هر نرم افزاری هم کار کنید باز هم تاخییر خواهید داشت :

شما یا در برآورد زمان اشتباه دارید که زمان کمتری به مشتری اعلام می کنید و بعدا نمی توانید در این بازه پروژه را انجام بدهید . و یا زمان مناسب است شما و یا نیروی کار شما درست کار نمی کند .

گذشته از این تاخییر در پروژه های نرم افزاری جایز است , سعی کنید در قرار دادهاتون این تاخییر را در نظر بگیرید .

موفق باشید

arman1356
دوشنبه 16 فروردین 1389, 19:43 عصر
بحث مدیریت کردن بر پروژه های نرم افزاری بسیار پیچیده تر از پروزه هایی است که پیشرفت فیزیکی در آنها ملموس است .
جدای از استفاده و یاد گیری نرم افزار های مدیریت پروژه آنچه که در پیشبرد یک پروژه نرم افزاری اهمیت خارق العاده ای دارد شناخت اولیه از نرم افزا و همانگونه که دوستان عنوان کردند شکست پروژه به قسمتهای کوچک است .
اگر شما ندانید که پروژه شما از کجا آغاز و به کجا ختم می شود در حین برنامه نویسی با تغییر مسیرهای شدیدی مواجهه می شوید که ساختار پروژه را به هم خواهد ریخت .
به عبارتی در پروژه هایتان از متدودولوژی مناسب استفاده کنید .
چون مطمئناً شما هم مثل من تازه کار هستید پیشنهاد می کنم تیم برنامه نویسی را که در اختیار دارید مجبور به مستند سازی نمائید و تلاش کنید مستندات نرم افزار را با واقعیات منطبق نمائید ( به عبارت دیگر مستند سازی آبکی هم به در نمی خورد).
در خاتمه برای شما صبر زیادی آرزو دارم .

salimim
پنج شنبه 26 فروردین 1389, 12:52 عصر
سلام
اتفاقا يكي از حلقه هاي مفقوده ما در پروژه هاي IT دقيقا كنترل پروژه و يا در حقيقت مديريت پروژه است. اينكه از چه نرم افزاري استفاده مي كنيد، با توجه به حجم كاري شما و تك كاربره بودن، زياد اهميتي نداره ولي بهتره از نرم افزارهايي استفاده كنيد كه documentهاي مناسب و زيادي داشته باشه و در صورت برخورد با مشكل بتونيد از كاركشته هاي اون نرم افزار جواب خودتونو بگيريد.
با اين مشخصات باز هم به MSP مي رسيم ولي پيشنهاد من اينه كه كتابهايي با عنوان ITPM را مطالعه بفرماييد.