PDA

View Full Version : باید کدام سیستم عامل را برای نوشتن برنامه ها انتخاب کرد؟

pouyansaraf
شنبه 21 فروردین 1389, 13:55 عصر
سلام به همگی؟
دوستان یه سوالی برام پیش اومده.
بین نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز باید به کدام تکیه کرد.
مثلا اگر برای پرطرفدار ترین ویندوز که Xp باشه برنامه بنویسیم مشکلات عدیده ای با ویندوز Vista داریم و با سون یه خورده کمتر داریم.
اگر برای Vista بنویسیم که اصلا خاطر خواه نداره ولی هنوز بعضی از مشتری ها برای لب تاپ خودشون استفاده میکنند.
اگر بگوییم که همیشه باید از آخرین نسخه استفاده کرد که با وجود اینکه واقعا من ویندوز 7 را قیول دارم ولی دور و اطراف من افراد انگشت شماری از این ویندوز استفاده میکنند و اگر کسی تازگی سیستم خریده باشه این ویندوز را نصب میکنه.

اگر راه حل ، چند نمونه از نرم افزار را ساختن باشه که اصلا جالب نیست و هزینه بره.

بقول یکی از دوستان جاوا بنویس خیالتو راحت کن که ما هم گفتیم بی خیال.

راستی راه حل اصولی چیه؟

Hossis
یک شنبه 22 فروردین 1389, 06:59 صبح
بايد بر اساس آخرين نسخه ويندوز بنويسيد چرا که نسخه هاي قديمي به تدريج متروکه شده و همه کاربران به نسخه جديد روي مي آرند.
وضعيتي که الان ترسيم کرديد ،‌چند سال پيش بين ويندوز 98 و 2000 و اکس پي بوجود اومده بود. ويندوز 2000 اصلا خاطر خواه نداشت،‌ ويندوز اکس پي هم به خاطر کند بودن(در کامپيوترهاي اون زمان ) تعداد کمي از اون استفاده مي کردند ، لذا پر طرفدارترين ويندوز،‌ 98 بود.
ولي ديري نپاييد که ويندوز 98 به کلي از صحنه روزگار محو شده و به تاريخ سپرده شد.:گیج: حال از تاريخ عبرت بگيريد و هميشه بر جديدترين نسخه تکيه کنيد!!.
اما مشکل سازگاري با ويندوز قبلي قابل حل هست، چرا که شما با ضميمه کردن کامپوننت ها و ابزارهاي جانبي مي توانيد نرم افزار خود را با نسخه هاي قبلي ويندوز سازگار کنيد به عنوان مثال با ضميمه کردن فريم ورک 3.5 مي توانيد برنامه رو در اکس پي اجرا کنيد.

محسن شامحمدی
یک شنبه 22 فروردین 1389, 15:37 عصر
حالا جاوا که نه ولی خود دات نت هم کم از جاوا نمی یاره و شما اگر برنامتو با ئات نت بنویسی اجرای برنامت رو سیستمای دیگه رو تضمین می کنی

Mani_rf
یک شنبه 22 فروردین 1389, 15:57 عصر
سلام به همگی؟
دوستان یه سوالی برام پیش اومده.
بین نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز باید به کدام تکیه کرد.
مثلا اگر برای پرطرفدار ترین ویندوز که Xp باشه برنامه بنویسیم مشکلات عدیده ای با ویندوز Vista داریم و با سون یه خورده کمتر داریم.
اگر برای Vista بنویسیم که اصلا خاطر خواه نداره ولی هنوز بعضی از مشتری ها برای لب تاپ خودشون استفاده میکنند.
اگر بگوییم که همیشه باید از آخرین نسخه استفاده کرد که با وجود اینکه واقعا من ویندوز 7 را قیول دارم ولی دور و اطراف من افراد انگشت شماری از این ویندوز استفاده میکنند و اگر کسی تازگی سیستم خریده باشه این ویندوز را نصب میکنه.

اگر راه حل ، چند نمونه از نرم افزار را ساختن باشه که اصلا جالب نیست و هزینه بره.

بقول یکی از دوستان جاوا بنویس خیالتو راحت کن که ما هم گفتیم بی خیال.

راستی راه حل اصولی چیه؟

به نظر من سوالت زیاد مفهومی نیست، برنامه هایی که با .Net نوشته می شوند را نمی توانید به یک نسخه خاص از سیستم عامل Windows محدود کنید مگر اینکه از محدودیت هایی که خود مایکروسافت ارائه داده پیروی کنید و یا از طریق کد نویسی این کار را انجام دهید؛

برخی از این محدودیت ها چنیند :
اگر شما از Net Framework 2. استفاده نمایید ، کاربران شما میتوانند از برنامه شما بر روی ویندوزهای 98 به بالا (98 تا 7 و اگر 8 بیاید بر روی آن) استفاده نمایند و برنامه شما در اجرا با مشکلی بر نخواهد خورد مگر اینکه خودتان از طریق کد نویسی سیستم عامل را محدود نموده باشید؛

اگر شما از Net Framework 3.5. استفاده نمایید ، کاربران شما میتوانند از برنامه شما بر روی ویندوزهای XP آن هم فقط Service pack 2 و بالا تر (XP Sp2 , XP SP3 , Vista ,7 و اگر 8 بیاید بر روی آن) استفاده نمایند؛

در هر یک از این دو صورت برنامه شما با ویندوز XP و بالا تر با مشکل بر نخواهد خورد و کاربر شما این امکان را خواهد داشت که سیستم عامل خود را به دلخواه انتخاب و از برنامه شما برروی آن استفاده کند.

حال ، مشکل شما کجاست؟

pouyansaraf
یک شنبه 22 فروردین 1389, 17:38 عصر
کلیدهای رجیستری win xp با win 7 فرق دارند. من خودم چندین بار به این مشکل برخورده ام

Mani_rf
یک شنبه 22 فروردین 1389, 18:13 عصر
کلیدهای رجیستری win xp با win 7 فرق دارند. من خودم چندین بار به این مشکل برخورده ام

بیشتر کلید هاش که من باهاشون کار کردم یکی بوده!!!!
مثلا چی ها عوض شده؟

بعد مگر شما چه برنامه ای می خوای بنویسی که اینقدر به رجیستری وابسته ای؟

pouyansaraf
یک شنبه 22 فروردین 1389, 18:21 عصر
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\System

و چند تا دیگر

فونت فارسی هم در vista و 7 فرق داره (برای آدرس فارسی فایلها)