PDA

View Full Version : سوال: براي توليد يك سايت ،جاوا يا دات نت؟؟؟؟

s_babaei
پنج شنبه 26 فروردین 1389, 10:27 صبح
با سلام .قصد دارم نرم افزار تحت وبي كه قرار است چندين شركت از آن و با ديتابيس مشترك استفاده كنند(داده ها مشترك است)طراحي كنم.با اين شرايط از دات نت استفاده كنم بهتر است يا از جاوا؟
كلا براي توليد نرم افزار هاي وب جهت گيري به چه سمت است!دات نت يا جاوا؟!!

jeus
یک شنبه 29 فروردین 1389, 23:10 عصر
میشه جواب منو بدی من می خوام یک ماشین بخرم
پژو بخرم بهتره
یا ریو ؟
جوابها :
نفر اول ریو -- نفر دوم ریو --- نفر سوم پژو --- نفر چهارم پژو -----> تعداد جوابها 300 عدد پژو 150 رای ریو 150 رای
شرکت کننده ها 150 نفر از شرکت سایپا و 150 نفر از شرکت ایران خودرو
امیدوارم جوابتو گرفته باشی و اگر این سئوال را بپرسی که یا کدوم میشه بهتر آدم را جا به جا کرد بازم همین جوابها رو میگیری .

s_babaei
سه شنبه 14 اردیبهشت 1389, 07:31 صبح
ممنون از جوابتون ، من هم ميخواستم كه جوابي بيطرفانه بگيرم.درهر حال ممنون.هرچند جوابمو از سايت هاي ديگه گرفتم.

Computer8086
سه شنبه 14 اردیبهشت 1389, 11:09 صبح
ممنون از جوابتون ، من هم ميخواستم كه جوابي بيطرفانه بگيرم.درهر حال ممنون.هرچند جوابمو از سايت هاي ديگه گرفتم.
اگه ممکنه میشه بفرمایید چه جوابی گرفتید ودر کل نتیجه نهای با مد نظر قرار دادن چه پارامترهایی حاصل شد.

persianshadow
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 12:33 عصر
خب وقتی در فروم جاوا سئوال کنید ما می‌گیم جاوا ! ولی در کل فناوری‌های جاوا عمیق‌تر از چیزی هست

که شما در دات نت می‌تونید پیدا کنید...

Computer8086
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 08:02 صبح
خب وقتی در فروم جاوا سئوال کنید ما می‌گیم جاوا ! ولی در کل فناوری‌های جاوا عمیق‌تر از چیزی هست

که شما در دات نت می‌تونید پیدا کنید...

اگر ممکن است با بیان ساده می توانید بگویید عمیق تر بودن یعنی چه؟
چه چیزی نشانه عمق است(کلاً در نرم افزارها منظورم است)؟

persianshadow
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 08:27 صبح
عمق داشتن فناوری طبعآ منظور لایه‌های مختلف اون هست.چیزی که فرضآ ما به عنوان ASP.NET داریم

با چیزی به نام JEE کاملآ متفاوته شما در JEE برای هر عملی یک قالب کاری جداگانه دارید.قصد دارید

ایمیل ارسال کنید شما با یک کامپوننت طرف نیستید بلکه Java Mail رو دارید که صدها تنظیم و امکان ریز و

درشت به شما میده.قصد دارید لایه ارتباط با دیتابیس رو تنظیم کنید شما JPA رو دارید که از لحاظ API شاید

چندین برابر ASP.NET باشه.منظور از عمق این هست که شما محدود به چند API نیستید.چرا JEE این همه

قالب کاری داره ؟ Struts ، Spring ، Hibernate به خاطر اینکه API گسترده ای داشته و بقیه به سادگی ازش

استفاده می‌کنن ولی ما قالب‌های کاری کمی برای فناوری .NET داریم.کلآ در مارکت دنیایی توسعه نرم افزاری

جایگزینی و یا حتی رقیبی برای پلتفرم جاوا وجود نداره.

adinochestva
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 08:51 صبح
بهتون پیشنهاد می کنم asp.net mvc 2 رو حتما یک نگاهی بهش بندازید ;)

Computer8086
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 07:49 صبح
عمق داشتن فناوری طبعآ منظور لایه‌های مختلف اون هست.چیزی که فرضآ ما به عنوان ASP.NET داریم

با چیزی به نام JEE کاملآ متفاوته شما در JEE برای هر عملی یک قالب کاری جداگانه دارید.قصد دارید

ایمیل ارسال کنید شما با یک کامپوننت طرف نیستید بلکه Java Mail رو دارید که صدها تنظیم و امکان ریز و

درشت به شما میده.قصد دارید لایه ارتباط با دیتابیس رو تنظیم کنید شما JPA رو دارید که از لحاظ API شاید

چندین برابر ASP.NET باشه.منظور از عمق این هست که شما محدود به چند API نیستید.چرا JEE این همه

قالب کاری داره ؟ Struts ، Spring ، Hibernate به خاطر اینکه API گسترده ای داشته و بقیه به سادگی ازش

استفاده می‌کنن ولی ما قالب‌های کاری کمی برای فناوری .NET داریم.کلآ در مارکت دنیایی توسعه نرم افزاری

جایگزینی و یا حتی رقیبی برای پلتفرم جاوا وجود نداره.

حالا یک سوال دیگر برام پیش اومده آیا مایکرو سافت توان علمی و فنی افزودن عمق به نرم افزار هاشو نداره من که فکر می کنم اگر بخواهد می تواند حالا به نظر شما چرا چنین کاری رو نمی کنه؟

persianshadow
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 08:06 صبح
خب اینکه آیا مایکروسافت توانایی داره یا اینکه قصد و هدفش رو داره فرق داره.مایکروسافت از VB6 تا به امروز سیاستش هم در این زمینه و هم در زمینه باقی محصولاتش همین هست امکانات کمی در اختیار کاربر قرار میده
و سیاست محدود و بسته‌ای داره.کلآ مایکروسافت برای انجام دادن بعضی کارها براش دیر شده.از موتور جستجوی که اعتراف کرد دیر شروع کرده و با ارائه Bing دنبال حل مشکل هست تا .NET . دلیلش هم یک چیز هست:
مایکروسافت بیش از حد روی تاثیر گذاری خودش در صنعت تاکید داشته و رقباش رو در نظر نمی‌گرفت.
مایکروسافت هیچ وقت فکر نمی‌کرد جاوا تبدیل به چنین غولی بشه.و در اوایل هم که شروع کرده بود زبان‌های مثل J++ و یا J# ارائه دادن که مطمئنآ نشان از بی برنامگی محض مدیرانش داره برای اینکه می‌تونستن از همون زمان بیشتر روی پلتفرم خودشون وقت بزارن کاری که الان دارن انجام میدن.مایکروسافت
تمایلی به استانداردها نداره چیزی که اصولآ بشر به وجودش آورده تا موجب تعامل راحت بشه.مایکروسافت
تا همین چند وقت پیش در مرورگر IE خودش خیلی از استانداردهای HTML و CSS رو رعایت نمی‌کرد ولی الان
گفته در IE9 برطرف میکنه و از استانداردها به صورت کامل پشتیبانی میکنه.چرا ؟ به خاطر رقبایی مثل
فایرفاکس و کروم.
در نهایت همه این‌ها به ذهن سازنده‌ها بر میگرده جاوا از زمانی که به وجود اومد مشخص بود که سازنده‌هاش
و برنامه ریزش ها دیدگاه‌های بزرگی دارند و قصدشون انحصار گرایی نیست بلکه جامع‌گرایی هست.چرا الان
گوگل در سیستم‌عامل آندروید از جاوا استفاده می‌کنه ؟ به جز وجود داشتن برنامه نویس‌های زیاد ، میدونه که
با یه محیط طرف هست که تمام نیازهاش رو پوشش میده بیش از ده سال هست که در صنعت جواب پس داده
و میدونه به شکل مرتب در حال توسعه هست و در نهایت اینکه کد باز هست و در JCP بر حسب گفته صنعت و متخصصین به اون ویژگی اضافه میشه.
فرضآ دوستمون در قسمت بالا فرمودن ASP.net MVC . همه ما می‌دونیم که MVC صرفآ یک pattern هست
و جاوا به سادگی از روزهای اول بدون هیچ افزودنی از این pattern پشتیبانی میکرد و اصلآ یکی از ویژگی‌های
جاوا همین معماری پذیری بالای اون هست.

adinochestva
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 09:04 صبح
درسته شما با هر زبانی تقریبا می تونید pattern mvc رو پیاده کنید ولی ASP.NET mvc فراتر از امکان پیاده سازیه یک pattern هست . شما با asp classic هم می تونید mvc داشته باشید.
در ضمن توجه داشته باشید مایکروسافت j# رو به عنوان یک زبان انتقالی تعریف کرده برای مهاجرین نه به عنوان یک زبان مستقل.
در مورد توسعه پذیری تقریبا اکثر بخش های که من نیاز داشتم در .net قابل توسعه بوده اند :)
به نظر من ویژگی برتر java استاندارد پذیری بالای اون و همچنین وجود چندین تولید کننده و وابسته نبوندن به یک تولید کننده.

Computer8086
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 09:11 صبح
مایکروسافت بیش از حد روی تاثیر گذاری خودش در صنعت تاکید داشته و رقباش رو در نظر نمی‌گرفت.
مایکروسافت هیچ وقت فکر نمی‌کرد جاوا تبدیل به چنین غولی بشه.و در اوایل هم که شروع کرده بود زبان‌های مثل J++ و یا J# ارائه دادن که مطمئنآ نشان از بی برنامگی محض مدیرانش داره برای اینکه می‌تونستن از همون زمان بیشتر روی پلتفرم خودشون وقت بزارن کاری که الان دارن انجام میدن.

حالا یک نظر خواهی دیگر با توجه به آماری که در مورد استفاده از جاوا هست در کل جاوا کاربران زیادی داره ولی در ایران کفه به سمت مایکروسافتی ها سنگین تره شما چی فکر می کنید ؟
خیلی ها می گن رایگان بودن جاوا باعث این امر می شه و... اما در ایران که جفتش تقریباً رایگان هست پس گرایش به سمت مایکروسافت چرا بالاست؟
این نکته ها به نظر شما می تونه موضوع سوال باشه؟

persianshadow
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 09:33 صبح
اصلآ بحث رایگان بودن رو مطرح نکنید چون NET. Framework هم رایگان هست.همونطور که JDK رایگان هست.
دات نت صرفآ IDE یعنی visual Studio پولی هست.پس بحث رایگان بودن مطرح نیست و پارامترهای مهمی در میان هست.ببینید هر دوی این پلتفرم‌ها توسط شرکت‌های ارائه شدن.در حال حاضر از طرف مایکروسافت و اواکل.هر دو شرکت برای کسب درآمد وقت میزارن و فرضآ مایکروسافت وقتی .net رو ارائه میده هر چقدر طرفدار پیدا کنه سیستم عامل های بیشتری در روی کامپیوترهای خانگی ، سرورها و گوشی های همراه میفروشه.همچنین وقتی فروش سیستم عامل هاش بره بالا یعنی نرم افزارهای دیگه اش هم مثل office
فروش میره.پس هر تا جای که امکان داره روی بازارش کار میکنه از تبلیغ گرفته تا همکاری با دانشگاه ها برای اینکه پلتفرمش رو جا بندازه [کما اینکه فراگیر هم شده].جاوا هم همین هست در حال حاضر چند بیلیون گوشی همراه با جاوا ارائه میشن دلیلش هم رایزنی سان بوده و طبعآ تاکیدهای جدید اوراکل.الان اوراکل با خرید جاوا برای خودش یه اکوزیست درست کرده از سخت افزار تا نرم افزارهای میانی و پردازش همراه.
منظور اینکه این پلتفرم ها هر کدوم قدرتمندتر هستن و قدرتشون از روی سهمی که از بازار دارن مشخص میشه.در هر صورت اگه قصد دارید خودتون شرکت تاسیس کنید هر کدوم از این فناورهای می‌تونه تمام نیازهای شما رو تامین کنن.اگه قصد دارید به عنوان یک توسعه دهنده فعالیت کنید هر کدوم از این دو پلتفرم دنیایی از موقعیت و فرصت از لحاظ کار و پیاده سازی ایده برای شما ایجاد میکنه.اگه میخوایید مقایسه کنیم یادگیری کدوم یکی ساده تر هست طبعآ فناوری دات نت. البته منظور از ساده تر بودن سر راست تر بودنش هست چون به هر حال مایکروسافت سال‌های درازی تجربه در آموزش فناوری‌های خودش داره و به طور مشخص درصد عظیمی از برنامه نویسان VB رو تونسته تربیت کنه.چیزی که فرضآ شما در Java کمتر مشاهده میکنید و گستردگی جاوا باعث شده تا تلاش فردی نقش تعیین کننده‌ای در یادگیری فناوری‌های جاوا داشته باشه.همین موضوع باعث شده برنامه نویسان جاوا در ایران کمتر باشن.طیف عظیم فناوری و ابزار.
شما فرضآ تا چند سال پیش از Ant به عنوان ابزار ساخت [build tool] استفاده می‌کنید الان Maven قدرتمندتر از اون ارائه شده.پس همه کوچ می‌کنن به سمت اون.در ایران این کوچ کردن‌ها دیر اتفاق میافته.و در مورد فناوری مثل جاوا اگه بعد از ۱ سال [قدری بیشتر] اگه اینجور کوچ‌ها صورت نگیره افراد تبدیل به فسیل‌های میشن که کارهای که با فناوری مثل دات‌نت به سادگی میشه انجام داد باید با جاوا به صورت وقت گیر انجام داد.در همین فروم برنامه نویس شما تعداد پست‌های بخش دات نت و فعال بودنش رو ببینید و با بخش جاوا
مقایسه کنید !‌ جامعه فعال جاوا هم کم هست [در ایران] و پرسش‌های هم معمولآ بدوی هستن.نیازی به تاکید من نیست برید پست‌ها رو نگاه کنید یعنی نشون میده اکثر افراد دارن جاوا یاد میگیرن و احتمالآ بعد از مدتی هم رهاش میکنن ولی پست های بخش دات نت رو نگاه کنید در کنار پست‌های ابتدایی پست‌های
متوسط به بالا هم زیاد هستن یعنی این افراد دارن از دات نت در پروژه هاشون استفاده میکنن.برای همین نیاز به چنین سنجش‌های هست ولی همونطور که قبلآ گفتم اینجا فروم جاوا هست و طبعآ ما از جاوا دفاع می‌کنیم و اصلآ بحث منطقی بودن نیست !‌ چون ما به فناوری‌های جاوا ایمان و باور داریم و از اون استفاده می‌کنیم.باز هم اگه نیاز به بحث بود با همین سیستم پرسش میشه بحث رو جلو برد.

Computer8086
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 09:55 صبح
ولی همونطور که قبلآ گفتم اینجا فروم جاوا هست و طبعآ ما از جاوا دفاع می‌کنیم و اصلآ بحث منطقی بودن نیست !‌ چون ما به فناوری‌های جاوا ایمان و باور داریم و از اون استفاده می‌کنیم.باز هم اگه نیاز به بحث بود با همین سیستم پرسش میشه بحث رو جلو برد.
در ایران افراد مسلط به جاوا کم نیستن(زیاد هم نیستند) ولی معمولاً افراد با تجربه تو این زمینه وقت کمی در مورد کارهای جنبی دارن
و دوم اینکه خاصیت اکثر افراد اینه که بیشتر دوست دارن یاد بگیرن تا یاد بدن ؟این طور نیست؟
اما یک موضوع که من می بینم این که اگر در یک تاپیک یک فردی یک سوال ساده می پرسد در یک پست دیگر می بینیم که در سطح خوبی جوابگو ست ولی در کل من فکر می کنم بازار تولید نرم افزار هم بر روی افراد شاغل در این زمینه تاثیرگذار است شما چطور فکر می کنید؟