PDA

View Full Version : تهیه پلان و برنامه ریزی

Hossein Bazyan
دوشنبه 30 فروردین 1389, 17:55 عصر
سلام
عنوان مناسبتری برای تاپیک پیدا نکردم!
سرگرم نوشتن برنامه ای جهت کارخانه چسپ نوار سازی هستم و تقریبا تمام شده و فقط قسمت برنامه ریزیش مونده . این کارخانه تعدادی ماشین ( اینجا 10 عدد) با ظرفیت کاری مشخص در طول هفته دارد و اول هر هفته باید برای طول هفته برنامه ریزی شوند .
برنامه ریزی بصورت زیر میباشد :
فرض کنید این هفته باید تعداد 1000 عدد نوارچسپ ساخته شوند و ما هم 10 ماشین داریم به ترتیب ظرفیت
م.1 --> 100 عدد
م.2 --> 160 عدد
م.3--> 120 عدد
م.4 --> 80 عدد
م.5 --> 20 عدد
م.6 --> 80 عدد
م.7 --> 20 عدد
م.8 --> 100 عدد
م.9 --> 170 عدد
م.10 --> 200 عدد
--------------------------
مجموع 1050 عدد
حال باید برنامه ماشین اول را خوانده و تا ظرفیت آن آنرا پر کند و به همین ترتیب تا آخر و اگر ماشین هم کم آمد ( ظرفیت بیشتر از ظرفیت ماشینها بود ) آنها را در لیست انتظار قرار دهد و در آخر نتیجه را بصورت گرافیک هم نمایش دهد.

در ضمن یک نوع نوار چسپ هم نداریم بلکه چندین نوع نوارچسپ داریم مثلا رنگی ، دورنگ با نوشته ، بی نوشته و هر ماشین هم مخصوص کاری ساخته شده مثلا ماشین شماره 5 فقط تک رنگ میزند و ماشین شماره 7 سه رنگ

دوستان برای این برنامه چه راهی پیشنهاد میکنید؟

salehbagheri
دوشنبه 30 فروردین 1389, 19:59 عصر
حال باید برنامه ماشین اول را خوانده و تا ظرفیت آن آنرا پر کند و به همین ترتیب تا آخر و اگر ماشین هم کم آمد ( ظرفیت بیشتر از ظرفیت ماشینها بود ) آنها را در لیست انتظار قرار دهد و در آخر نتیجه را بصورت گرافیک هم نمایش دهد.

نرم افزار در ارتباط مستقيم با سخت افزار (ماشين) هست؟؟ يا توسط كسي كنترل ميشه! چه اطلاعاتي دريافت ميكنه؟ مثلا هزارتا در هفته رو شما بهش ميديد؟؟

در ضمن یک نوع نوار چسپ هم نداریم بلکه چندین نوع نوارچسپ داریم مثلا رنگی ، دورنگ با نوشته ، بی نوشته و هر ماشین هم مخصوص کاری ساخته شده مثلا ماشین شماره 5 فقط تک رنگ میزند و ماشین شماره 7 سه رنگ

خب شما ميگي ماشين ها به ترتيب خوانده ميشن و ظرفيتشون پر ميشه! پس به تعداد انواع رنگ كاري نداريد!

چون اگه قرار باشه اين هفته فقط تك رنگ بزنيد! بقيه ماشين ها عملا بي تأثير هستند! بخاطر اينكه ماشين 5 فقط 20 تا در هفته ميزنه!

دوستان برای این برنامه چه راهی پیشنهاد میکنید؟

در كل توضيح رسا نيست! من الان نفهميدم شما كجاي كار گير كردي!

Hossein Bazyan
دوشنبه 30 فروردین 1389, 22:18 عصر
سلام
بحث سخت افزار نیست. اصلا کاری به سخت افزار نداریم. فقط میخواهیم نرم افزاری ماشین ها را برنامه ریزی کنیم.
در ضمن هر ماشینی توانایی خاصی دارد مثلا ماشین شماره 1 فقط میتواند تک رنگ بزند و ماشین شماره 2 میتواند رنگی بزند پس باید اول تعداد نوارهای تک رنگ را به ماشینهایی که فقط توانایی تک رنگ دارند تقسیم نمود و اگر اضافه آمد در لیست انتظار گذاشت سپس ماشین دوم و ... ( یعنی رنگی ها را تقسیم کرد)

اوبالیت به بو
دوشنبه 30 فروردین 1389, 22:57 عصر
من اینطور فهمیدم:

از این 10 ماشین هر کدام 1 کار جداگانه انجام می دهند. وظیفه ماشین 1 رنگ زدن نوار چسب هایی است که تک رنگ هستند یعنی 1 رنگ دارند. مثل نوار چسب بنفش، آبی، زرد
ماشین شماره 2 وظیفه رنگ زدن نوار چسب هایی را دارد که رنگ روی آنها شامل 2 رنگ است
ماشین شماره 8 وظیفه آن رنگ زدن نوار چسب به این صورت است که رنگ زمینه آبی و یک خط افقی به رنگ بنفش می باشد.

در واقع میشه حرف جناب salehbagheri (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=39960)
هر ماشین یک کاری انجام می ده و عملاً هیچ کدوم در هنگام کار ربطی به هم ندارند. فرض کنید من 3 ماشین بیشتر ندارم و می خوام در طول این هفته 100 عدد نوار چسب تک رنگ، 50 عدد نوار چسبی که روی اونها یک خط رنگی کشیده شده باشه و 40 عدد نوار چسبی که دو خط رنگی روش کشیده شده تولید کنم.

تکلیف نوار چسب تک رنگ واضح هست، نوار خام رو می گیره و یک رنگ روش می کشه.
نوار چسبی که تک خط و یا دوخط روش داره زمانی روش کار میشه که نوار چسب از قبل روش رنگی بوده باشه.
حالا اگر من 200 تا سفارش داشته باشم 10 سفارش می ره تو صف. هر ماشینی هم یک کار انجام می ده پس یعنی هر ماشین ماهیت جداگانه داره در نتیجه هر ماشین یک صف جداگانه داره. خوب اینجوری راحت تر میشه صف رو پیاده کرد.

حالا جناب Hossein Bazyan (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=4029) من درست متوجه شدم؟

Hossein Bazyan
دوشنبه 30 فروردین 1389, 23:41 عصر
من اینطور فهمیدم:

از این 10 ماشین هر کدام 1 کار جداگانه انجام می دهند. وظیفه ماشین 1 رنگ زدن نوار چسب هایی است که تک رنگ هستند یعنی 1 رنگ دارند. مثل نوار چسب بنفش، آبی، زرد
ماشین شماره 2 وظیفه رنگ زدن نوار چسب هایی را دارد که رنگ روی آنها شامل 2 رنگ است
ماشین شماره 8 وظیفه آن رنگ زدن نوار چسب به این صورت است که رنگ زمینه آبی و یک خط افقی به رنگ بنفش می باشد.

در واقع میشه حرف جناب salehbagheri (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=39960)
هر ماشین یک کاری انجام می ده و عملاً هیچ کدوم در هنگام کار ربطی به هم ندارند. فرض کنید من 3 ماشین بیشتر ندارم و می خوام در طول این هفته 100 عدد نوار چسب تک رنگ، 50 عدد نوار چسبی که روی اونها یک خط رنگی کشیده شده باشه و 40 عدد نوار چسبی که دو خط رنگی روش کشیده شده تولید کنم.

تکلیف نوار چسب تک رنگ واضح هست، نوار خام رو می گیره و یک رنگ روش می کشه.
نوار چسبی که تک خط و یا دوخط روش داره زمانی روش کار میشه که نوار چسب از قبل روش رنگی بوده باشه.
حالا اگر من 200 تا سفارش داشته باشم 10 سفارش می ره تو صف. هر ماشینی هم یک کار انجام می ده پس یعنی هر ماشین ماهیت جداگانه داره در نتیجه هر ماشین یک صف جداگانه داره. خوب اینجوری راحت تر میشه صف رو پیاده کرد.

حالا جناب Hossein Bazyan (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=4029) من درست متوجه شدم؟
سلام
تاحدودی آره اما ماشینها با هم همکاری ندارند به مثال زیر توجه کنید
ما در این هفته 200 تا تک رنگ و 50 تا دو رنگ و 150 تا هم سه رنگ باید بزنیم .
با فرض اینکه 4 ماشین داریم با مشخصات زیر

ماشین 1 فقط تک رنگ با ظرفیت 100 در هفته
ماشین 2 فقط تک رنگ با ظرفیت 50 در هفته
ماشین 3 دو رنگ و با ظرفیت 30 در هفته
ماشین 4 سه رنگ با ظرفیت 200 در هفته

حال ماشین 1 و 2 کاملا پر شده و 50 تا باید در لیست انتظار برود.
ماشین 3 هم 30 تا گرفته و 20 تا جای خالی دارد
ماشین 4 150 تا گرفته و پر شده و 50 تا به لیست انتظار برای ماشین نوع 4 اضافه میشود.
حال که اینها مشخص شدند باید به شکل گرافیکی هم نمایش داده شود.

اوبالیت به بو
دوشنبه 30 فروردین 1389, 23:50 عصر
پس مشکل سر نمایش شکل هاست؟ نحوه نمایش؟

salehbagheri
سه شنبه 31 فروردین 1389, 00:03 صبح
سلام
تاحدودی آره اما ماشینها با هم همکاری ندارند به مثال زیر توجه کنید
ما در این هفته 200 تا تک رنگ و 50 تا دو رنگ و 150 تا هم سه رنگ باید بزنیم .
با فرض اینکه 4 ماشین داریم با مشخصات زیر

ماشین 1 فقط تک رنگ با ظرفیت 100 در هفته
ماشین 2 فقط تک رنگ با ظرفیت 50 در هفته
ماشین 3 دو رنگ و با ظرفیت 30 در هفته
ماشین 4 سه رنگ با ظرفیت 200 در هفته

حال ماشین 1 و 2 کاملا پر شده و 50 تا باید در لیست انتظار برود.
ماشین 3 هم 30 تا گرفته و 20 تا جای خالی دارد
ماشین 4 150 تا گرفته و پر شده و 50 تا به لیست انتظار برای ماشین نوع 4 اضافه میشود.

كمي اشتباه در نوشتن اعداد پيش اومده فكر كنم!

ماشين 3 قرار بود 50 تا بزنه! چطور شد 30 تا؟

ماشين 4 هم 200 تا ظرفيت داره كه 150 تاش پره و 50 تاش خاليه! اما ... !

محاسبه اين ها هم كه فقط يه جمع و تفريق ساده هست!!! آيا مشكلتون همين بود؟

منظورتون از اشكال گرافيكي چيه؟ نموداره؟

مهران رسا
سه شنبه 31 فروردین 1389, 00:11 صبح
حال که اینها مشخص شدند باید به شکل گرافیکی هم نمایش داده شود. این چیزی که می فرمایید خیلی کلی هستش . آیا منظور شما اینه که مثلاً ماشین شماره 2 با ظرفیت باقی مانده 30 عدد باید طوری در قالب گرافیکی نشون داده بشه که معلوم باشه هنوز ظرفیت داره ؟؟ یا مثلاً ماشین شماره 1 با ظرفیت باقی مانده صفر به شکلی نمایش داده بشه که نشون بده ظرفیتش تکمیل هست ؟ یا مواردی این چنینی ؟
آیا الآن مورد مبهمی واسه رسم شکل گرافیکی وجود داره یا دنبال ایده ای هستین که ازش استفاده کنید ؟
در کل من که نفهدیم مشکل کجاس ؟

سرگرم نوشتن برنامه ای جهت کارخانه چسپ نوار سازی هستم و تقریبا تمام شده و فقط قسمت برنامه ریزیش موندهفکر نمی کنید مهم ترین قسمت ، همین قسمت برنامه ریزیش باشه ؟

Hossein Bazyan
سه شنبه 31 فروردین 1389, 10:51 صبح
سلام

این چیزی که می فرمایید خیلی کلی هستش . آیا منظور شما اینه که مثلاً ماشین شماره 2 با ظرفیت باقی مانده 30 عدد باید طوری در قالب گرافیکی نشون داده بشه که معلوم باشه هنوز ظرفیت داره ؟؟ یا مثلاً ماشین شماره 1 با ظرفیت باقی مانده صفر به شکلی نمایش داده بشه که نشون بده ظرفیتش تکمیل هست ؟

دقیقا"

فکر نمی کنید مهم ترین قسمت ، همین قسمت برنامه ریزیش باشه ؟

نه دوست عزیز از این مهمترش هم نوشته شده و داره کار میکنه ( مثلا ارتباط سخت افزاری با ماشینها و کنترل آنها و غیره )
در این مورد هم من کارهایی کردم مثلا برای نمایش یک محور x y طراحی کرده و مانند نمودارها به تعداد ماشین در محور ایکس Picturbox استفاده کرده ام و طول هر کدام را هم ظرفیت ماشینها قرار داده ام اما به نظرم راه درستی نیست و نظر دوستان رو میخوام