PDA

View Full Version : توانایی علمی ایران در برنامه نویسی

hossein71
سه شنبه 07 اردیبهشت 1389, 00:51 صبح
سلام
دوستان عزیز
به نظر شما آیا در حال حاضر برنامه نویسان ایرانی قدرت ساختن نرم افزار هایی مثل فتوشاپ، maya ،مجموعه آفیس و ... دارند.

مرتضی پیروزی
سه شنبه 07 اردیبهشت 1389, 01:00 صبح
سلام
دوستان عزیز
به نظر شما آیا در حال حاضر برنامه نویسان ایرانی قدرت ساختن نرم افزار هایی مثل فتوشاپ، maya ،مجموعه آفیس و ... دارند.
بستگی داره قدرت رو چی معنی کنی، اگر از نظر فکری بگی تقریباً بله، ولی در سایر موارد
باید عرض کنم: اگر قدرت داشتیم تا الان ساخته بودیم!
ولی ببین نرم افزاری مثل مایا، یک قسمت کوچیکش برنامه نویسیه، اگر بخوای اصولی کار
کنی باید کامیون کامیون ریاضی دان و فیزیک دان بیاری!
کار سختیه، واقعا وحشتناکه.

Felony
سه شنبه 07 اردیبهشت 1389, 05:19 صبح
به نظر من توانایی ساخت داریم ولی توانایی کار گروهی نداریم ، من به شخصه هر کسی رو که میبینیم نمیتونه تو گروه خوب کار کنه در صورتی که ممکنه همون شخص به صورت انفرادی فوق العاده عمل کنه !

saleh.hi.62
سه شنبه 07 اردیبهشت 1389, 06:26 صبح
تو اینکه برنامه نویس های خیلی سطح بالا تو ایران وجود داره من شک ندارم! ولی برای این ضمینه ها تا حالا هیچ کس تو ایران سمتش نرفته چون نمیتونه درآمد زا باشه ! بازار دست محصولات دیگه هست!

حمیدرضاصادقیان
سه شنبه 07 اردیبهشت 1389, 09:19 صبح
به نظر من توانایی ساخت داریم ولی توانایی کار گروهی نداریم ، من به شخصه هر کسی رو که میبینیم نمیتونه تو گروه خوب کار کنه در صورتی که ممکنه همون شخص به صورت انفرادی فوق العاده عمل کنه !

سلام .مشکل دقیقا همینی هست که دوستمون بهش اشاره کردن. توانایی فردی در ایران خیلی زیاده ولی متاسفانه توانایی گروهی خیلی کمه. اگر افراد حرفه ایی بتونن در قالب یک گروه باهم فعالیت کنن صد در صد توان ساخت این نوع نرم افزارها هست.

LORD AELX
سه شنبه 07 اردیبهشت 1389, 09:54 صبح
ببینید توانایی فردی در بین برنامه نویسان ایرانی زیاده، دلیلش هم اینه که واقعا ایرانی ها باهوش هستند. من تو چند سالی که آمریکا زندگی میکنم، به هیچ وجه نمیتونم هوش اونا رو با هوش شماها مقایسه کنم. از این مسئله که بگذریم، دلایل ضعیف بودن کار گروهی بین ماها اولا اینه که ما همه میخوایم خودمون صاحب نتیجه نهایی هر کاری باشیم و اصلا توانایی اشتراک با دیگران و تقسیم رو نداریم. ثانیا یه کار تیمی باید با یه مدیریت قوی و طبق یه برنامه منظم کاری پیش بره وگرنه حاصلی نداره. ثالثا ما نباید دنبال تکار مکررات و اجرای دوباره ایده های قدیمی باشیم، بلکه باید کمی نوآوری هم در کارمون بگنجانیم. ضمنا در چنین کاری باید پول کافی خرج بشه که مدیران شرکت های ما بر عکس به فکر کاهش هر چه بیشتر هزینه ها هستند و ...

ضمنا بحث دیگه ای که هست اینه که ما برنامه نویس درست حسابی و کار کرده و خوره کم داریم، این همون مسئله ای هست که من تو http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=963334#post963334 مطرح کردم.

اصولا خیلی ها برنامه نویسی رو سخت میگیرن و تمام جوانب کار رو آسون!!! یعنی دقیقا برعکس!! خود برنامه نویسی نباید برای یه برنامه نویس خوب، سخت باشه و مجبور بشه سر هر پروژه ای که بهش میدن، تحقیق کنه و گوگل رو بکشه!!! جوانب کار خیلی مهمتره، اینکه شما چه Interface ای رو طراحی کنید که طبق استاندارد باشه، اینکه بحث های مختلف علمی رو دقیق تو برنامه ها بگنجانیم و .... مسائلی هستند که باید بیشتر بهشون توجه بشه. :لبخندساده:

saied_hacker
سه شنبه 07 اردیبهشت 1389, 13:33 عصر
ما الان مخ های برنامه نویسی و ریاضی کم نداریم...
ایراد ما ایرانیا گفتن ( من - من ) به جا ( ما) و تواناییی نامحدودی که در زیر اب زنی و کوچک کردن دیگران برای بالا بردن خودمون هست که هیچ وقت پیشرفت نمی کنیم. به نظر من سرمایه هم مهمه اما از بعد از اون دوتا قرار می گیره چون شرکت های کوچکی بودن که بدون سرمایه ( سرمایه کم ) شروع به کار کردن و پیشرفت کردن مثل همین شرکت 2D Boy .

یک دلیل دیگه ای که ما به سمت طراحی نرم افزار هایی مثل مایا یا فتوشاپ و.... نمی ریم این که ما قانون کپی رایت رو رعایت نی کنیم وقتی من می تونم Maya,3D Max,Z brush,3d Studio Max رو با هم توی یک DVD به قیمت 1500 تومن بخرم با ان همه امکانات و... نمی رم یه نرم افزار نو پا ایرانی با قیمت چند ده تومنی رو بخرم که شما باشی میری؟؟؟؟ نه خدایی میری بخری؟؟؟

اگه بخام گله کنم از اوضاع خیلی جای گله داره اما دلیل اصلی همون عدم توانایی کار گروهی هست.

Alireza_Salehi
سه شنبه 07 اردیبهشت 1389, 14:47 عصر
اگر قدرت برنامه نویسی رو در این بگیرید که یک عده ای در این مملکت باشند (عده ای ایرانی) که توانائی علمی نقد معماری های نرم افزاری و پلت فرم های مختلف را داشته باشند و بتوانند راه کارهای واقعا جدیدی حداقل در سطح مقاله (و نه در سطح عملیاتی) ارائه کنند من بعید می دانم...
هر چه در کتابها و مقالات علمی ایران در حوزه نرم افزار دیده می شود ترجمه است و نهایتا برخی بهینه سازی ها ، بنده شخصا یک کتاب تخصصی که ترجمه نباشد یا جمع آوری و خلاصه نویسی کتاب های دیگر نباشد ندیده ام ....

در کنفرانس های کامپیوتر هم سطح مقالات حوزه نرم افزار آنقدر خوب نیست که بگوئیم علمی تولید شده است. این به پائین بودن دانش کامپیوتر برمی گردد و خیلی منتسب به امکانات و شرایط نیست. حتی به این که کار گروهی بلد نیستیم هم مربوط نمیشه چون مباحث پایه معمولا در دانشگاه ها و در تیم های خیلی کوچک شکل می گیرند. حداقل چیزی که آنطرف اتفاق افتاده اینه که اکثر معماری ها و متدولوژی های رایج در دانشگاه های معتبر آنجا تولید شده اند وبعد به بازار راه پیدا کرده اند.

نرم افزار ایران فعلا در مرحله استاندارد سازی و کپی رایت دست وپا می زند، و خیل مانده به مرحله شکوفائی برسد.

اما اگر قدرت را در تسلط در استفاده از فناوری های موجود بگیریم بله به نظرم این توانائی وجود دارد که با امکانات موجود در جهان، پیشرفته ترین وپیچیده ترین نرم افزارها را تولید کنیم.

آره کد نویس های خوبی هستیم ، هوشمون هم زیاده ولی هنوز سوادمون کمه...