PDA

View Full Version : بهترین Framework جاوا اسکریپت کدام است ؟

Programmer 1
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 06:14 صبح
سلام به همه ،

من با JQuery در سطح متوسط آشنایی دارم ، ولی من اینجا کتابخانه های دیگری رو هم دیدم ، حالا سوالم اینه که به نظرتون کدوم یکی دارای مزایای بیشتری هست ؟ یا شاید بهتر باشه که مزایا و معایب هر کدوم رو از جنبه های مختلفی بررسی کنید مثلا : سادگی ، افکت ها ، قدرت و انعطاف پذیری ، حجم و ... ، همچنین بهتره که از همین اول فضای رقابتی رو تعیین کنید که بین چندتا از این ها رقابت اصلی وجود داره ؟

با تشکر /.

LORD AELX
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 06:41 صبح
نظر من اینه: فقط JQUERY !!! :متفکر: این تقریبا کاملترین کتابخانه JS هستش و برای هر کاری که به فکرت برسه بدرد میخوره، ضمنا مگه جاوا اسکریپت چقدر پیچیده و گسترده هستش که میخوای در این باره تحقیق کنی؟! :چشمک:

صابر طهماسبی
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 07:41 صبح
کاملا موافقم از jQuery بهتر وجود ندارد!

امیـرحسین
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 19:38 عصر
کاملا موافقم از jQuery بهتر وجود ندارد!
jQuery معروفترینه و انقلابی در جاوااسکریپت بوده ولی همیشه بهترین نیست. از نظر شخص من، MooTools هم بهتره و هم قابل فهمتر ولی اظهار نظر شخصی فایده نداره.
فوکوس فریم ورکها متفاوته. بسته به نوع کار و استفاده اتون فرق می کنه. شما اگر دانش جاواسکریپت نسبتا کمی دارید، فقط همین jQuery واستون مناسبه در غیر اینصورت jQuery میتونه واستون محدودیت ایجاد کنه.
در چنین حالتی بهتره درباره فریم ورکهای معروفی مثل MooTools ، DoJo، Prototype و حتی ExtJs و نمونه های دیگه تحقیق کنید.
توی وبلاگ من پستهایی درباره معرفی jQuery (http://boplo.ir/jquery/what-is-jquery/)، معرفی MooTools (http://boplo.ir/mootools/what-is-mootools/) و مقایسه اشون (http://boplo.ir/web-design/jquery-or-mootools/) وجود داره که ممکنه واستون مفید باشه.

eAmin
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 22:37 عصر
هم بهتره و هم قابل فهمتر ولی اظهار نظر شخصی فایده نداره.
و البته قابلیت انعطاف پذیری بیشتر.
انتخاب هر حرفه ای در زمینه JavaScript فقط MooTools هست و بعد از اون Prototype و Dojo.
خودم رابطه ی خوبی با jQuery ندارم، البته از نظر کسی که خودش دستی بر کار داره.

Programmer 1
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 06:16 صبح
از جواب ها متشکرم ولی هنوز نتیجه گیری نتونستم بکنم چون هر کسی با هر Framwork ی کار کرده طبیعی هست که همون رو به صورت تعصبی می پسنده والبته به صورت کلی جواب میدید ، دوستان لطفا به آدرس زیر مراجعه کنید و در مورد صحت پارامترهای مورد بررسی قرار گرفته آن در مورد فریم ورکی که با هاش کار میکنید اطلاع بدهید :

http://matthiasschuetz.com/javascript-framework-matrix/en/

امیدوارم در پایان بحث یک نتیجه گیری خوب داشته باشیم .

با تشکر /.

امیـرحسین
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 12:35 عصر
دوست عزیز همونطور که گفتم نمیشه بین ابزارهایی با پارامترهای بسیار زیاد که در یک زمینه فعالیت می کنند بهترین رو انتخاب کرد. این مثل این میمونه که سوال کنیم: "بهترین ماشین دنیا چیه؟". چنین مقایسه ای غیرممکنه.
بخواید از نظر امکانات درنظر بگیرید، خب با ExtJS هر کاری میشه کرد ولی سوال اصلی اینه آیا ExtJS به درد من میخوره؟ یا من می تونم ازش استفاده کنم؟ ExtJS دارای UI خیلی قوی ای هست. آیا این پارامتر سنجش مناسبیه؟ UI زمانی توی مقایسه تاثیر داره که من برای کارم یا پروژه ام به UI نیاز داشته باشم در غیر اینصورت اصلا اهمیت نداره.

فریم ورکهای معروفی که ما میشناسیم، از فیلتر کاربرها و کارشناسا رد شدند تا به گوش ما رسیدند یعنی همشون تقریبا از نظر کارایی با هم برابر هستند و اختلافشون توی استفاده معمول و عادی به هیچ وجه مشخص نمیشه! مثلا Selector و Event و AJAX و انیمشن که کاربرد نسبتا بیشتری دارند، رو همشون دارند.

برای کارهای عادی، jQuery گزینه بهترینه چون هم ساده تره (فعلا) و هم منابعش خیلی زیاده ولی برای کارهای پیچیده تر، بقیه بیشتر می تونند مفید باشند. یک نمونه مثال می زنم. jQuery تمایل بیشتری روی استفاده داره و نه توسعه. یعنی برای کارها، توابع زیاد خودش رو پیشنهاد می کنه و ترجیح بیشتری بر سازگار کردن خودمون با امکاناتش داره. در حالیکه MooTools برعکس عمل می کنه. MooTools امکانات رایج رو فراهم کرده و کاربر رو تشویق می کنه که کدهای خودش رو آزادانه توسط MooTools بسازه و خودش رو محدود به توابع موجود نکنه.

مثلا وقتی قرار سایتی داشته باشیم که نیاز به افکتهای جاوااسکریپت و AJAX و غیره داریم. jQuery کاملا کافیه ولی اگر بخوایم برای یک سایت که به کدهای جاواسکریپت زیاد و خاص نیاز داره، کد بنویسیم باید از فریم ورکهایی استفاده کنیم که ما رو در ساختن کدهای شخصی امون خودمون کمک می کنه.

esmaeily-hosein
سه شنبه 18 خرداد 1389, 22:35 عصر
این سایتهای ایرانی مسخره اند 2 خط Script مینویسند میرند framework استفاده میکنند .
هدف framework , کوتاه کردن کدهای آینده است نه اینکه باعث دردسر بیشتر بشه .

همونطور که دوستان گفتند باید به نوع کار نگاه کرد .
اگه ui میخوای dhtmlx,extjs بهترین هستند .

اگه دنبال animation effect میگردی library مخصوص خودشو استفاده کن . مثل google effect

در غیر این صورت استفاده از framework یه چیز مزخرفه