PDA

View Full Version : سوال: بهترین پایگاه داده برای برنامه های پورتابل چیست؟

pepeland
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 13:34 عصر
سلام
میخوام بدونم بهترین پایگاه داده ای که شما پیشنهاد میکنید برای یه برنامه مالی مثلا یه برنامه حسابداری که قراره چندین هزار نسخه کپی بشه چیه؟
در ضمن در نظر بگیرید که رکوردهای این پایگاه بسرعت افزایش پیدا میکنن و قرار محاسبات پیچیده ای هم انجام بده...

من بشخصه فکر میکنم SQL Express بهترین گزینه باشه، اما برخی بر این عقیده اند که نصب اون طول میکشه و از این لحاظ اون رو مردود میدونن.

شما چه پیشنهادی دارید؟
ممنون

taghvajou
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 13:56 عصر
سلام به همه
علی الظاهر برنامه سیستم جامع و بزرگی نباید باشه و عمومیه،
با این حساب اکسس را دریاب. از بابت پیچیده بودن محاسبات، کم نمیاره البته مگر سیستم کم بیاره. درمورد حجم هم نگران نباش کم نمیاره! مگر اینکه بالا چند ده میلیون داده بشه! ولی به شرط اینکه سال مالی داشته باشین و آخر هر دوره، اطلاعات اضافه خالی بشند.

Pooria121
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 07:10 صبح
من بر مبنای تجربه به شما توصیه میکنم که از SQL Express استفاده کنید به چند دلیل،
1- اگر سیستم شما بزرگ شد، و شما خواستید فراتر برید و بصورت Enterprise طرح را اجرا کنید، بدون تغییر Database شما بروی Sql Server Enterprise اجرا میشود.
2- شما امکاناتی از قبیل Store Procedure، Views, Indexing, ... را در SQL دارید و SQL Express اینهارو در اختیار شما میگذارد، در نتیجه شما میتوانید سیستم خودتون رو بصورت layer های مختلف طراحی کنید که این کار هم از نظر امنیت و هم ازنظر ارتقاع دادن پروژه شمارو خیلی جلو میندازه
3- و شما Performance بهتری در آخر میگیرد.

نصب SQL Express تا جایی هم که من میدونم سخت نیست و زمان نمیره. و همانطور که گفتم اگر حجم DB شما شظ 3 GB بالاتر برود؛ شما بدون تغییر در کد میتونید به SQL Server Professional/Enterprise و ... DB رو منتقل کنید، ولی داشتن یک DB به این هجم در MS-Access عقلانی نیست.

taghvajou
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 09:12 صبح
سلام دوباره
آقا پوریا به نوعی درست میگه
با توجه به اینکه گفتی قراره چند هزار نسخه ازش تولید بشه و توزیع بشه، به نظر برنامه عمومی میاد. خوب ما هم برحسب تجربه میگیم که برای برنامه عمومی، نباید درد سر نصب داشته باشیم.
البته اگه pepeland یه کم کم لطفی نمیکرد و میگفت که چه برنامه ای مدنظرش هست، بهتر میشد کمکش کرد.
ولی مثلا:
اگه میخوای یه برنامه بنگاه املاک بنویسی یا یه برنامه ای تاکسی تلفنی بنویسی و یا حتی یه حسابداری جمع جور داشته باشی، اکسس واقعا کافیه! من حتی تجربه یه سیستم کامل شامل انبارداری، پرسنلی، حسابداری و سی آر ام با اکسس دارم که همه چیش تو اکسس بود از فرمها، جداول، گزارشاتش بگیر تا حتی ست آپش! واسه یه شرکت پخش مواد غذایی با بیش از دوهزار تا مشتری و تراکنش مالی روزانه پنجاه میلیون تومان، حدود سیصد چهارصد تا سفارش و فاکتور روزانه، حواله خرید، انبار و ...
قبول دارم آخرسال که میشد تو بعضی گزارشات سالانه اش به ریق می افتاد ولی در کل همه چی اوکی بود

ولی نکته مهمی که پویا جان هم گفتند، اگر برنامه ات در آینده (تاکید می کنم آینده نزدیک ماکس شش ماه) نسخه های پرو و جامع هم داشته باشه، بهتره که از پایگاه داده گردن کلفت و حرفه ای استفاده کنی.
ولی اینکه گیر دادم به آینده نزدیک به خاطر اینه که خواسته ناخواسته بعد از یه سال، خودت شروع خواهی کرد به نوشتن ورژن جدید برنامه! اون وقت میتونی هر گلی خواستی بزنی!
تو تهیه برنامه تون اصلا جو گیر نشین که فکر کنین این آخرین ورژن خواهد بود و سعی کنین خودتون جر بدین که همه چیز رو توش فکر کرده باشین! قدم به قدم تکمیل کنین در عوض پیشرفت و نتیجه ی هر قدم رو عملا ببیین و بهره مند بشین.