PDA

View Full Version : مشاوره دهید: از چه رشته ای برم بهتره تا به "برنامه نویسی" برسم؟

earse+erse
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 18:06 عصر
این سوال خیلی هاست و خیلی ها مثل من نیاز دازن تا از تجربه شما استفاده کنن
پس
تو نظرسنجی شرکت کنین.(لطفا)
از چه رشته ای برم بهتره تا به "برنامه نویسی" برسم؟

اونایی که جواب میدن با منطق و دلیل جواب بدن.

باتشکر

shirin_sh1024
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 18:26 عصر
کلا رشته کامپیوتر یه جورایی خیلی زیاد به ریاضی مربوطه.
ولی اگه صرفا میخوای کدنویسی کنی از طریق فنی و حرفه ایم میتونی وارد شی چون یادمه یکی از استادامون تو دانشگاه میگفت مهندس کامپیوتر بیشتر کارش تحلیل سیستمه نه کد نویسی.
حتی یه تکنیسین کامپیوتر هم میتونه کدنویس خیلی خوبی باشه پس اگه ریاضیت خوبه و به کامپیوتر به چیزی بالاتر از فقط کدنویسی فکر می کنی و میتونی از پس کنکورش بر بیای که تو دانشگاه رشته کامپیوتر رو بخونی به نظر من برو ریاضی ولی اگه زیاد کلا به درس علاقه نداری و میخوای سریع بری دنبال اصل مطلب فنی و حرفه ایم خوبه. حقیقتش این راهیه که خودت باید انتخاب کنی هر کسی از یه راهی موفق تره واینو هم فقط خودش میدونه.
البته یادت نره برنامه نویسی بیشتر استعداد و بعد هم تجربست و خیلی به نظر من ربطی به تحصیلات نداره من خودم خیلی مهندس کامپیوتر میشناسم که حتی نمیتونند یه خط کد هم بنویسند و خیلی ها رو دیدم که کامپیوتر نخوندد ولی کدنویسی می کنند.
گرچه میشه گفت تحصیلات تو درک بعضی از مفاهیم کمک می کنه پس بودنش بهتر از نبودنشه :چشمک:

earse+erse
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 18:38 عصر
یکم زودتر پاسخ بدین یکی بیشتر تا زمان انتخاب رشته نمونده ها!!!

Alireza_Salehi
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 18:47 عصر
اگر تا آخر عمرتون می خواهید کد نویس باشید مهم نیست هر رشته ای می تواند...

ولی مباحث تخصصی نرم افزار و هوش مصنوعی قطعا و بدون شک تماما ریاضی است اگر پایه ریاضی قوی نداشته باشید به جائی نمیرسید.

آمار و احتمالات، محاسبات عددی، ریاضیات مهندسی، ریاضیات گسسته و....
کافیست لیست سرفصل درسهای دوره کارشناسی ارشد را ببینید وابستگی زیادی به مباحث ریاضی مخصوصا موارد فوق وجود دارد.

mf_007
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 18:51 عصر
ما که فنی بودیم الان تو کارشناسی 12 واحد جبرانی دادن بهمون
اگه بری ریاضی و مستقیم قبول شی برا کارشناسی خوبه ولی اگه بری فنی باید اول کاردانی بخونی بعد دوباره کنکور بدی برا کارشناسی
و در کل فرقی نمی کنه که کدوم رو انتخاب کنی چون تو دانشگاه چیزی یاد نمی دن باید خودت کار کنی

HamedNet_ir
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 19:06 عصر
فعلا فنی رو هواست!
به هیچوجه توصیه نمیکنم بری! ( چون میخوان در دانشگاههای دولتیشو تخته کنن! حتی اگر قانون فعلا ملغا بشه به شما که برسه صد در صد تصویب میشه! )

aryasoft2872
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 20:33 عصر
منم که قبلا گفتم ریاضی بهتره حتی اگه بخواید برنامه نویس بشید بازم ریاضی بهتره چون وقتی شما می ری فنی باید توی دانشگاه بری با همین بچه های ریاضی همکلاس بشی...اونایی که حسابان خوندن مطمئنا آمادگی ذهنی شون بیشتر از اوناییه که سخت ترین درسشون برنامه سازی بوده...

اوبالیت به بو
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 21:35 عصر
آقا برو ریاضی هم اعصابت راحت هم خیالت.

دانشگاه هم 4 سال می خونی، در کنارش بیرون کلاس و دوره می بینیبرنامه نویسیت رو قوی می کنی. کم کم سال های آخر دانشگاه هم تجربه عملی خواهی داشت بعد هم که کار می کنی.

فنی کلا نیا، هنرستان بری اول باید کاردانی بخونی بعد کارشناسی تازه با یه عالمه واحد اضافی و حرف هایی که جز اعصاب خوردی چیزی ندارن.

مرتضی پیروزی
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1389, 21:55 عصر
سلام دوست من
کاری به برنامه نویس شدن یا نشدن ندارم، ولی کلاً رشته ریاضی و تجربی رشته های بهتری
نسبت به انسانی و فنی و کاردانش هستش. حداقلش اینه که چون شیمی و فیزیک و ریاضی
دارن، وقتی بزرگتر شدی خیلی موثره، دید خیلی وسیعی بهت میده، شاید شیمی دان نشی، ولی حداقل میدونی تو دنیا چه خبره، حداقل با مغناطیس، واکنش، صوت، نور، موج،
تابع، جمع و تفریق! و ..................... یکم آشنا میشی.
-----------
بازم میگم، رشته رو به خاطر کد نویسی انتخاب نکن، به خاطر زندگی و درک و سواد و .....
انتخاب کن و از همه مهمتر، علاقه.
موفق باشی

shirin_sh1024
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 02:58 صبح
سلام دوست من
کاری به برنامه نویس شدن یا نشدن ندارم، ولی کلاً رشته ریاضی و تجربی رشته های بهتری
نسبت به انسانی و فنی و کاردانش هستش. حداقلش اینه که چون شیمی و فیزیک و ریاضی
دارن، وقتی بزرگتر شدی خیلی موثره، دید خیلی وسیعی بهت میده، شاید شیمی دان نشی، ولی حداقل میدونی تو دنیا چه خبره، حداقل با مغناطیس، واکنش، صوت، نور، موج،
-----------
بازم میگم، رشته رو به خاطر کد نویسی انتخاب نکن، به خاطر زندگی و درک و سواد و .....
انتخاب کن و از همه مهمتر، علاقه.
موفق باشی

من کاملا مخالفم. چون برادر من تو راهنمایی و دبیرستان خیلی درسش خوب نبود اول هم رفت رشته تجربی و حتی از پس پاس کردن درساش هم برنمیومد چون اصلا به تجربی علاقه نداشت به ریاضی ام با اون همه حسابان و جبر و هندسه و دیفرانسیل اصلا کسی فکر نمیکرد چون ریاضیش اون موقع خیلی بد بود و چند ترم پشت سر هم هندسه 1 رو افتاده بود تا اینکه بالاخره بعد از کلی کلنجار رفتن با رشته تجربی رفت فنی و حرفه ای . الانم داره مهندسی برق میخونه و ریاضی 2 ای که منی که حسابانم تو دبیرستان 20 بود 2 دفعه افتادمو یه ضرب پاس کرد و هیچ مشکلی با درسا تو دانشگاه نداره. شک نکنید اگه فنی حرفه ای نمیرفت خیلی خودشو می کشت الان یه دیپلم دبیرستان داشت که به هیچ دردی نمیخورد ولی چون به رشته برق علاقه داشت تو اون رشته موفق شد پس نباید گفت این بهتره یا اون یکی هر روشی واسه یکی کارامده. حالا ممکنه تو فنی مجبور باشی 2 بار کنکور بدی . ولی 2 بار کنکور بدی و به هدفت برسی بهتر از اینه که 10 بار تو یه کنکور درجا بزنیو آخرشم به هدفت نرسی.
ضمن اینکه ارزش دیپلم فنی از دیپلم ریاضی بالاتره شما با یه دیپلم فنی کامپیوتر تو بازار کار حرف بیشتری واسه زدن داری تا با دیپلم ریاضی.
دوست عزیز خودت نگاه کن ببین اگه قصدت دانشگاه و از پس رشته ریاضی و رقابت کنکورش بر میای اولویت رو بزار رو ریاضی ولی اگه میبینی ممکنه تو رقابت کنکورش نتونی موفق بشی برو فنی حرفه ای.
من خودم ریاضی خوندم با معدل بالای 19 هم فارغ التحصیل شدم ولی بر خلاف حرف این دوستمون نه احساس می کنم ریاضی دان شدم نه دید خاصی یه دنیا تو دبیرستان پیدا کردم چون اصلا نمیفهمیدم این چیزایی که میخونم به چه درد میخوره توی دانشگاهه که تمام این چیزا و کاربردشون معنا پیدا می کنه به هر حال اگه تصمیم گرفتی بری فنی و حرفه ای هم به نظر من حتما برو و اصلا فکر نکن چیزی رو از دست دادی.

M0TR!X
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 03:53 صبح
سلام.

من هم کاملا با دوستمون shirin_sh1024 (http://www.barnamenevis.org/forum/member.php?u=67637) موافقم .

ببینین یه نفر اول باید ببینه به چی علاقه داره بعد باید ببینه اگه بره میتونه بخونه ؟ درسهایی که داره اون رشته میتونه اونا رو پاس کنه ؟ اصلا از اون درسها خوشش میاد ؟

اگه خواستین من ایدی خودمو میزارم بیاین چت تا بهتر صحبت کنیم

ashke_darua

Felony
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 06:15 صبح
حداقلش اینه که چون شیمی و فیزیک و ریاضی
از این لحاظ تفاوتی نمیکنه ، چیزی که تو ریاضی به ریاضی ها میگن هر چی که به درد رشته نرم افزار بخوره و توش کاربرد داشته باشه رو تو دانشکده فنی در مقطع کاردانی هم میگن ( ریاضی - ریاضی عمومی - ریاضی کاربردی - فیزیک الکتریسیته و مغناطیس و ... ) .

در مورد بخش دوم از حرفتون هم تقریبا بی معناست ، شما خودت حاظری به خاطر اینکه کمی دیدت وسیع تر بشه ( که نمیشه ) مسیر زندگیت رو عوض کنی ؟!

دوست عزیز اول هم بهت گفتم : کسانی رو دیدم که ریاضی بودن و به اندازه یک فنی هم نمیفهمیدن و بلعکس این رو هم دیدم ، گفتم اگر علاقه داشته باشی تفائتی نمیکنه ، چون علاقه باعث میشه خودت کتاب ها و مباحث متفرقه بخونی و خودت رو برسونی ولی در کل هم الان اوضاع فنی کشور رو هواست ، هم تو مدرک ها مدرم ریاضی اهمیت بیشتری داره !

اگر ریاضیت خوب هست و میتونی از پسش بر بیای اشتباه خیلی از ما فنی ها رو نکن و از اول برو ریاضی که پشت سرت هم حرف و حدیث نباشه ... !

masoud.t123
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 10:17 صبح
سلام خدمت دوستان.
بنده هم پیش نهاد می کنم که از رشته ریاضی رشته رو دنبال کنی.
شک نکن که نظام آموزش فنی و حرفه ای و کاردانش در کشور ما غلط است.
به گفته های Silversoft و obalitjoon هم دقت کن.
اگر بخوای میتونیم با هم بیشتر صحبت کنیم.

مرتضی پیروزی
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 11:29 صبح
سلام
دوستان شما ملاک خوب یا بد بودن یک رشته رو موفقیت و وضعیت تحصیلی برادرتون میگیرید؟!
والا نیما جمشیدی هم رشتش ریاضی بود، نفر اول کنکور دکتری مکانیک دانشگاه امیر کبیر شد!
الان هم عضو چندتا سازمان بین المللی هستش. کلی هم کتاب چاپ کرده. اتفاقاً یکی از دوستان من
دیپلم کاردانش رو هم نگرفت!

در مورد بخش دوم از حرفتون هم تقریبا بی معناست ، شما خودت حاظری به خاطر اینکه کمی دیدت وسیع تر بشه ( که نمیشه ) مسیر زندگیت رو عوض کنی
پس واسه چی آدم باید مسیر زندگی رو عوض کنه؟؟ واسه اینکه دیدش محدود تر بشه؟!!

دوست عزیز اول هم بهت گفتم : کسانی رو دیدم که ریاضی بودن و به اندازه یک فنی هم نمیفهمیدن و بلعکس این رو هم دیدم ، گفتم اگر علاقه داشته باشی تفائتی نمیکنه
نمیدونم چرا شما ها دوست دارید ساز مخالف بزنید و به نوعی بگید حرف من درسته!!
اگر پست دیگران من جمله خود من رو بخونید میبینید آخرش گفتم:

انتخاب کن و از همه مهمتر، علاقه

دوست عزیز خودت نگاه کن ببین اگه قصدت دانشگاه و از پس رشته ریاضی و رقابت کنکورش بر میای اولویت رو بزار رو ریاضی ولی اگه میبینی ممکنه تو رقابت کنکورش نتونی موفق بشی برو فنی حرفه ای
این به پشتکار فرد بر میگرده، چه ربطی به رشته داره؟؟

من خودم ریاضی خوندم با معدل بالای 19 هم فارغ التحصیل شدم ولی بر خلاف حرف این دوستمون نه احساس می کنم ریاضی دان شدم نه دید خاصی یه دنیا تو دبیرستان پیدا کردم چون اصلا نمیفهمیدم این چیزایی که میخونم به چه درد میخوره توی دانشگاهه که تمام این چیزا و کاربردشون معنا پیدا می کنه به هر حال اگه تصمیم گرفتی بری فنی و حرفه ای هم به نظر من حتما برو و اصلا فکر نکن چیزی رو از دست دادی
آقا شما چرا ضعف خودتون و مشکلاتی که خودتون دارید رو به دیگران القا میکنید؟؟ چون شما نتونستید کاری کنید که دلیل
نمیشه، این طور که شما دارید میگید فکر میکنم فکر کنم رشته خودتون فنی بوده نه ریاضی( جسارت نشه).
جوری از فنی تعریف میکنید که هر کی ندونه فکر میکنه چه خبره. یک کلام بگید: برو فنی چون من رفتم!
---------------
موفق باشی

earse+erse
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 13:01 عصر
اگر ریاضیت خوب هست و میتونی از پسش بر بیای اشتباه خیلی از ما فنی ها رو نکن و از اول برو ریاضی که پشت سرت هم حرف و حدیث نباشه ... !
سلام به همه
من خودم هم میخواستم برم ریاضی و فقط میخواستم از تجربه شما استفاده کنم. :متفکر:
باتشکر از همه تون

در ضمن ریاضیم قویه(ترم اول که شدم 20:لبخند:) کنکورم یه کارش می کنیم. میرم ریاضی دیگه:چشمک:

shirin_sh1024
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 18:20 عصر
دوستان شما ملاک خوب یا بد بودن یک رشته رو موفقیت و وضعیت تحصیلی برادرتون میگیرید؟!
والا نیما جمشیدی هم رشتش ریاضی بود، نفر اول کنکور دکتری مکانیک دانشگاه امیر کبیر شد!
نه دوست عزیز من ملاک رو برادرم نزاشتم مثال زدم خدمت شما که هر کسی از یه راهی موفق میشه و شما نمیتونی بگی کلا یه روش اشتباست و روش خط بکشی چون همون روش ممکنه برای حتی یک نفر هم که شده مسیر رسیدن به موفقیت باشه.(مثال من فقط یک مثال نقض از دیدگاه شما بود)

آقا شما چرا ضعف خودتون و مشکلاتی که خودتون دارید رو به دیگران القا میکنید؟؟ چون شما نتونستید کاری کنید که دلیل
نمیشه، این طور که شما دارید میگید فکر میکنم فکر کنم رشته خودتون فنی بوده نه ریاضی( جسارت نشه).
من رشتم ریاضی بوده و معدل کل ام هم 19.13 بوده اگر تو این مورد شک داری و برات مهمه میتونی بیای ریز نمرات دبیرستانم رو شخصا ببینی :دی یا اگه دوست داری میتونم برات اسکن کنم (البته هزینش پای خودت ;) )
در ضمن الان مهندسی کامپیوتر خوندم و از نظر خودم به اندازه کافی موفق هستم و تاحالا کاری که خواستم رو انجام دادم و بازم لازم باشه انجام میدم پس لطفا قبل از اینکه کسی رو بشناسید در موردش قضاوت نکنید.
مطمئن باشید اگه فنی هم بودم با افتخار می گفتم فنی خوندم هیچ دلیلی نیست که کسی به کسی برتری داشته باشه. این مدرک نیست که برتری میاره بلکه توانایی افراده.

جوری از فنی تعریف میکنید که هر کی ندونه فکر میکنه چه خبره. یک کلام بگید: برو فنی چون من رفتم!
فکر میکنم تو پست اولم به اندازه کافی تحلیل کردم و نیازی به توضیح بیشتری نباشه ولی کلا این لحن صحبت کردنی که استفاده می کنی خیلی مناسب نیست سعی کن منشت رو بالاتر ببری دوست عزیز و خیلی سریع از کوره در نری
قصد ، کل کل کردن با شما نبود کمک به دوستمون بود که امیدوارم تو راهی که انتخاب کرده موفق باشه.

مرتضی پیروزی
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1389, 21:03 عصر
نه دوست عزیز من ملاک رو برادرم نزاشتم مثال زدم خدمت شما که هر کسی از یه راهی موفق میشه و شما نمیتونی بگی کلا یه روش اشتباست و روش خط بکشی چون همون روش ممکنه برای حتی یک نفر هم که شده مسیر رسیدن به موفقیت باشه.(مثال من فقط یک مثال نقض از دیدگاه شما بود[/
QUOTE]
سلام دوست من
والا منم این موضوع رو به کسی بسط ندادم، من ذات دو رشته رو مقایسه کردم. خیلی درکش سخت بود؟؟
این که ریاضی ذاتاً از فنی برای برنامه نویسی بهتره خیلی موضوع ناراحت کننده ای هستش؟؟
--------------
[quote]من رشتم ریاضی بوده و معدل کل ام هم 19.13 بوده اگر تو این مورد شک داری و برات مهمه میتونی بیای ریز نمرات دبیرستانم رو شخصا ببینی :دی یا اگه دوست داری میتونم برات اسکن کنم (البته هزینش پای خودت ;) )
نه قصدم توهین نبود، من یکی قبولت دارم:چشمک:
-------

مطمئن باشید اگه فنی هم بودم با افتخار می گفتم فنی خوندم هیچ دلیلی نیست که کسی به کسی برتری داشته باشه. این مدرک نیست که برتری میاره بلکه توانایی افراده
--------------
دوست عزیز باور کن کسی منکر توانایی افراد نیست.......
ولی کسی که بره تو فنی و بهش VB6 و آفیس یاد بدن براش بهتره یا ریاضی و فیزیک و ......؟؟
من خودم توی اداره فنی و حرفه هم دوره دیدم، 960 ساعت تمام دوره مدلسازی صنعتی.......
فکر کنم از بچه های فنی آموزش پرورشی بیشتر دوره عملی دیدم..... ولی باور کن فنی ایران مفت
نمی ارزه. شما که میگید دیپلم فنی کار بهتری داره، خوب میتونی با 200000 تومن هم دوره برنامه نویسی
بری و تازه از فنی حرفه ای خیلی خیلی بهتره.............
شما قصدتون راهنمایی دوستمون بود، ولی آیا قصد من مسخره کردن بچه های فنی بوده؟
------------
من فرض رو بر این گذاشته بودم این دوستمون علاقه داره و براش سختی کار مهم نیست، اگر شما در این
صورت هم بگید که فنی براش خوبه، باید به دیدگاه شما شک کرد.
-------------------
در مورد از کوره در رفتن هم باید بگم: بحث حاشیه ای رو ترجیح میدم به صراحت و تو حاشیه جواب بدم...
شما به پست خودت نگاه کن..... من چیزی از منش و آرامش و..... نمیبینم.
--------------------
در کل اگر ناراحت شدی معذرت میخوام.....
موفق باشی

MoAm36866513
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 00:06 صبح
سلام دوستان من ارشد هوش میخونم از هنرستان شروع کردم از باب برنامه نویسی کلا از دوستانی که ریاضی بودن خیلی مسلط تر هستم و لی تو فاز برنامه نویسی ریاضی و کارهایی که اکثرا با ریاضی هستش مشکل وجود داره تو بچه های فنی ولی همه چیز به خودت بستگی داره که چطور تلاش کنی آدم کم سواد هم هست که خوب برنامه مینویسه البته نه برنامه مهندسی

مصطفی ساتکی
یک شنبه 19 اردیبهشت 1389, 16:15 عصر
نظر آخر من بهت میگم.نه فنی نه ریاضی .اگه تامین باشین برای خودت بخون نمی خواد کنکور هم بدی.سیستم دانشگاه تو ایران بجز چند دانشگاه بصورت تصادفی اداره میشه.من تو دوران تحصیل دانشگاه اینقدر تز استادمو نوشتم که تعداد به 7 میرسه و اینقدر هم پروژه کارشناسی ارشد برای دانشگاههای تهران انجام دادم که تعداد از دست خودم هم در رفته.دانشگاه تو ایران جایی که یسری آدما از زور شکم خودشونو زن وبچه میان به امانت پدر و مادرا درس بدن.به نظر من یکی درس دادنی نیست بلکه خوندنی.نفر اول جشنواره خوارزمی چند سال پیش دیپلم هم نگرفته بود و پس جشنواره از ایران رفت.پدر مادر این بنده خدا هر جفت دکتر بودن.

navid_8x
یک شنبه 23 آبان 1389, 20:26 عصر
به نظر من ریاضی بخون. چون اگه پایه ی ریاضیت قوی تر باشه بهتر می تنونی برنامه بنویسی. من خودم یادمه وقتی بردارهای فیریک رو تو دوم خوندم اومدم خونه و ساعت عقربه ای رو تو c نوشتم. الان هم پیش میخونم و برنامه نویس بدی نیستم. پایه قوی ریاضی خیلی کمکت می کنی. مخصوصا گسسته برای منطق قوی تر و اگه گرافیک دوست داشته باشی هندسه های دبیرستان واقعا راه رو بهت نشون می دن. اگه بگم فوقالعاده هستن غلو کردم. درسته برنامه نویسی تو مدرسهای معمولی مطرح نیست، اما میشه خود آدم بخونه و پیشرفت کنه. اما فنی حرفه ای خیلی مباحث ریاضی رو ساده می گه و از اکثر قسمت هایی که کمک می کنه بی خیال شده.
بازم مشورت کن. نظر من ریاضی.