PDA

View Full Version : تقسیم ستونها در دو جدول

Easy_Systems
شنبه 11 اردیبهشت 1389, 08:34 صبح
با سلام خدمت دوستان عزیز
من دو جدول توی اکسس دارم
که هر دو در یک فیلد مشترک هستند (کلید اصلی)
حالا میخام که ستونهای غیر مشترک این دو جدول رو بر هم تقسیم کنم و یک ستون از اعداد بدست بیارم و اونارو تو یک گریدویو نشون بدم
منتها به کمک اساتید نیاز دارم
ممنون از کمکتون

Shahram_Shobeiri
شنبه 11 اردیبهشت 1389, 11:00 صبح
من اینطور برداشت کردم که بین سطر های دو جدول تناظر یک به یک وجود داره. اگر برداشت من درست باشه ساختار دیتا بیس ایراد داره و شما باید اون دو جدول رو یکی کنید و اگر نه (برداشتم درست نباشه) ساختار جداول رو به طور کامل بگید تا کوئریشو واستون بنویسم.

Easy_Systems
شنبه 11 اردیبهشت 1389, 11:29 صبح
کلید اصلی هر دو جدول کد شعبه می باشد ولی در یک جدول اطلاعات دریافتی های اون جدول که خودش 10 فیلد می باشد نگهداری می شود
و در جدول دیگر اطلاعات پرداختی ها که فیلدهای غیر مشترک این جدول و جدول قبلی هم 10 فیلد متفاوت می باشد
هر دو جدول براساس کد شعبه و سال و ماه مرتب می شوند
چون اطلاعات دو جدول در کنار هم یک جدول با تعداد زیادی فیلد می شود انها را در دو جدول نگهداری کردم که کار راحتتر باشد
منتظر پاسخم
ممنون از توجهتون

Shahram_Shobeiri
شنبه 11 اردیبهشت 1389, 12:59 عصر
اینم کوئری

SELECT Table_1.x / Table_2.y AS Div
FROM Table_1 INNER JOIN
Table_2 ON Table_1.id = Table_2.id_foreign

فرموده بودید که برای راحتی کار جداول رو تقسیم کردید. باید بگم که این کار باعث میشه که پیچیدگی روابط بین جدول ها بر دیتابیس شما تحمیل بشه و برای نوشتن کوئری کلی join زدن لازم باشه. این کار غیر اصولیه و اگر یه جدول هر چقدر هم تعداد ستونهاش زیاد باشه اگه لازم نباشه (روابط یک به بی نهایت درش نباشه) توصیه نمی شه که اون جدول به جداول ریز تر تقسیم بشه.