PDA

View Full Version : شروع یه پروژه نرم افزاری

kral_pontiac
یک شنبه 12 اردیبهشت 1389, 01:03 صبح
سلام
با اینکه ممکنه چنین تایپیکی تو همین بخش باشه ولی با اجازه مدیران خواستم یه تایپیک مجزا داشته باشم .
چون مطالبم و سوالاتم ممکنه زیاد بشه و باید انسجام داشته باشن !

با یکی از دوستانم که دانشجوی پزشکی هست میخایم یه نرم افزار طراحی و ارائه بدیم . یه نرم افزار تخصصی .
البته تخصصی از نظر پیچیدگی نه ، از نظر کاربرد تخصصی هست !
نرم افزاری که ورژن آموزشیش واسه دانشکده های پزشکی و پرستاری و ورژن بالینیش واسه بیمارستانها کاربرد داره .

حالا میخام پروسه غیر برنامه نویسیش رو از دوستان جویا بشم .

1 . چجوری میشه واسه این پروژه پشتیبانی راه انداخت ؟ یعنی یه شماره تماس داشته باشه کافیه ؟

2 . پشتیبانیش چقدر دردسر داره ؟ واسه من دانشجو ؟

3 . ورژن آموزشی و بالینی جدا گانه بهتره یا هر دو تو یه حلقه ؟ (از نظر فروش)

4 . قفلش رو چیکار میشه کرد ؟

5 . هزینه قفل رو هم ذکر کنید لطفا

6 . در مورد چاپ و بسته بندی دیسکها و پکهاش

7 . نحوه ثبت نرم افزار

8 . بقیه هم میام میپرسم از خدمت دوستان

پیشاپیش ممنون

mohsensaghafi
یک شنبه 12 اردیبهشت 1389, 02:08 صبح
سلام دوست عزیز.
در جواب سوال اولت که باید بگم بستگی به نوع پشتیبانیی داره که قول می دی. 24/7 یا روزانه.
و همچنین به تعداد یوزر. قراره جواب سوال بدی و راهنمایی کنی یا فقط اینکه اگه سیستمی مشکل داشت، بری و مشکل رو حل کنی و ... باید به تمام این موارد فکر کنی.
فکر کنم جواب 2 رو هم دادم اما در مورد 3 به نظرم جدا باشه، چون قطعا هزینش متفاوته.
واسه بقیه سوالا به نظرم اگه کلا کار رو بدی دست یه گروه که واسط انجام بدن به نفعت باشه. یعنی چاپ، رایت و قفل گذاری. اما باید خیلی حواست باشه که به کی می دی این کار رو.

kral_pontiac
دوشنبه 13 اردیبهشت 1389, 02:51 صبح
در جواب سوال اولت که باید بگم بستگی به نوع پشتیبانیی داره که قول می دی. 24/7 یا روزانه.
و همچنین به تعداد یوزر. قراره جواب سوال بدی و راهنمایی کنی یا فقط اینکه اگه سیستمی مشکل داشت، بری و مشکل رو حل کنی و ... باید به تمام این موارد فکر کنی.
اتفاقا به اینجاش هم فکر کردم .
اینکه آیا بهتره برنامه فروشی باشه یا مثل این برنامه های مال دانشگاهها نصبی باشه !
منظور اینه برنامه رو همراه با یه لایسنس و قفل بفروشم یا خودم (خودمون) بریم نصب کنیم و مثل همین سیستمهای ثبت نام دانشگاهی (نمیدونم سما و سیدنا و . . .) که تا یه مشکل پیش میاد طرف میاد کلی پول میگیره و دوباره از اول نصب میکنه ویا رفع اشکال میکنه . بدون اینکه برنامه رو دست یکی دیگه بده .
فکر کنم دومی بهتر باشه . چون دیگه نیازی به چاپ و بسته بندی و قفل هم نداره .
البته تجربه دوستان هم میتونه بهتر راهنمائیم کنه !

البته هدف اولیه من مالی نیست .
هدف اولیه ثبت یه نرم افزار و بدست آوردن جربه و بدست آوردن سابقه کاری و شرکت در جشنواره ای چزی بود !
ولی حالا که میبینم برنامه م پتانسیل مالی داره میتونم ازش استفاده کنم .

از دوستان خواهشمندم هر تجربه ای دارند در اینجا ذکر کنند تا استفاده کنیم .

هر جای سوالاتم هم مبهم هست توضیح بدم

متشکر

mohsensaghafi
دوشنبه 13 اردیبهشت 1389, 10:09 صبح
سلام دوست عزیز.
من هم فکر می کنم راه دوم کم هزینه تر باشه. اما خوب زحمتش بیشتره. در ضمن باید یادت باشه رو یه سیستم که نصب می کنی، امکان کپی کردنش رو یه سیستم دیگه نباشه که صد البته خودت به اینجاش فکر کرده بودی.

Asad.Safari
دوشنبه 13 اردیبهشت 1389, 11:03 صبح
اینکه آیا بهتره برنامه فروشی باشه یا مثل این برنامه های مال دانشگاهها نصبی باشه !

اگر نرم افزارت اختصاصی است , یعنی به صورت سفارشی یا Proprietary است باید خودتون زحمت بکشید و برید نصب بکنید و طبق قرارداد پشتیبانی کنید .

اما اگر نرم افزار شما یک محصول می باشد که خودتون اونرو توسعه داده اید و می خواهید به بازار ارائه بدید . در این مورد می توان گفت اگر :

کاربرای خانگی - مغازه ای-فروشگاهی و ریز بازار هم جزو مشتری های این محصول می باشند , در این حالت باید حتما پکیج باشد و برنامه فروشی باید باشد . بعلاوه در این حالت پشتیبانی زیاد (اکثرا) معنی پیدا نمی کنه و ملت حال پشتیبانی گرفتن رو ندارند مگر در موارد خیلی خاص . (فقط لزوما فید بک)

اگر فقط سازمان یا ادارات بزرگ مشتری شما می توانند باشند در این حالت می توانید از نوع دوم استفاده کنید بعلاوه می توانید یک قرار داد پشتیبانی ببندید و پول پشتیبانی رو هم بگیرید و پشتیبانی کنید .

موفق باشید

kral_pontiac
سه شنبه 14 اردیبهشت 1389, 21:21 عصر
اگر نرم افزارت اختصاصی است , یعنی به صورت سفارشی یا Proprietary است باید خودتون زحمت بکشید و برید نصب بکنید و طبق قرارداد پشتیبانی کنید .
اینجاش رو متوجه نشدم

اما اگر نرم افزار شما یک محصول می باشد که خودتون اونرو توسعه داده اید و می خواهید به بازار ارائه بدید . در این مورد می توان گفت اگر :
یه ایده هست که تا حالا تو ایران پیاده نشده . ولی نمونه خارجی داره

اگر فقط سازمان یا ادارات بزرگ مشتری شما می توانند باشند در این حالت می توانید از نوع دوم استفاده کنید بعلاوه می توانید یک قرار داد پشتیبانی ببندید و پول پشتیبانی رو هم بگیرید و پشتیبانی کنید .
بله !
نرم افزار مورد نظر جزو همین دسته هست .
یه کم در مورد قرارداد پشتیبانی و اینا توضیح بدین لطفا

ممنون از دوستان

Asad.Safari
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 00:21 صبح
یه کم در مورد قرارداد پشتیبانی و اینا توضیح بدین لطفا

به دو صورت می باشد :

اول :برای خدمات ارائه شده هزینه دریافت می شود . (مثلا نصب دوباره برنامه ) . این هزینه ها رو می شه پیشبینی کرد و تو قرار داد قید کرد .

دوم : به صورت ماهیانه یک مبلغی برای پشتیبانی گرفته می شود ولی در این مورد هم حدود یا اصلاحا دامنه پشتیبانی قید می شود (مثلا پوکوندن دیتابیس و نگرفتن پشتیبان ربطی به ما ندارد) .

معمولا شرکت های بزرگ پشتیبانی را برای استحکام محصول در سازمان مطبوعه انجام می دهند . پشتیبانی می تواند شامل : آموزش نیروی کار , رفع اشکالات و توهمات کاربران , آموزش نحوه استفاده از خاصیت های ویژه سیستم (معمولا به صورت تلفنی) , رفع خطاهای کاربران و بازگردانی سیستم (مثلا ویندوز عوض کردن و شما دوباره باید نصب کنید) .

مورد مهمی که معمولا در پشتبانی ها اختلاف سرش است , ایجاد تغییرات جدید است :

به نظر بنده , تغییرات کوچک (البته کوچک هم از نظر کار و هم از نظر ریسک تغییر) باید بدون درخواست پول اضافی انجام بشود . ولی در مورد تغییرات بزرگ (اساسی) باید مبالغی جه پیاده سازی دریافت شود .

در همین باب می توانید به مقاله زیر نگاهی بندازید :

http://sirasad.wordpress.com/2010/03/18/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82/

موفق باشید

kral_pontiac
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 09:51 صبح
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزیز من باز هم سوال دارم که مزاحمتون خواهم شد

باز هم تشکر

Asad.Safari
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 23:49 عصر
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

http://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software

موفق باشید

kral_pontiac
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 02:27 صبح
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=972671#post972671