PDA

View Full Version : وب 3، از دنياي مفاهيم تا زندگي مجازي

mhh_etefagh
سه شنبه 14 اردیبهشت 1389, 17:09 عصر
"وب 3 ، از دنياي مفاهيم تا زندگي مجازي"

(نویسنده : محمدحسین حمصیان اتفاق – روزنامه دنياي اقتصاد- شماره 2063- مورخ 06/02/89)

(http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=204199)

دنياي مجازي جهانيست كه با ظهور وب و شبكه اينترنت شكل جديدي به خود گرفت و به صورت جدي به رقابت با دنياي فيزيكي پرداخت. در ابتدا وب 1 دنياي اطلاعات را متحول ساخت (2000-1990 ) و با ايجاد دسترسي همگاني به اطلاعات مختلف بدون محدوديت هاي زماني و مكاني در دنياي فيزيكي، انقلابي شگرف در زمينه دسترسي به اطلاعات و پيشرفت علم ايجاد نمود.
سپس وب 2 و وب سايتهاي دوسويه و شبكه هاي اجتماعي مجازي مطرح شد (2010- 2000) و دنياي ارتباطات را متحول ساخت. ديگر كاربران صرفا دريافت كننده اطلاعات نبودند و خود آنها خوراك سايتها را فراهم مي كرند. اين ارتباطات دو طرفه و Interactive و جذابيت ناشي از مشاركت در محصول موجب ايجاد سايتهاي بزرگي همچون Facebook (سومين جامعه بزرگ دنيا) ، Amazone (بزرگترين كتابفروشي دنيا) ، Wikipedia (بزرگترين دايره المعارف دنيا) ، Ebay (بزرگترين سوپرماركت دنيا) و بسياري سايتهاي وب دويي ديگر در تمام زمينه هاي زندگي بشر نمود و كليه ي روابط اجتماعي ما را تحت تاثير خود قرار داد.

اما هنوز بشر خواسته هاي بيشتري از وب داشته و هر روز نيازمندي خود را به آن محسوس تر مي بيند و جنبه هاي بيشتري از زندگي خود را به آن مي سپارد و به آن وابسته تر مي شود. مثلا Meas از دانشگاه MIT در حال كار بر روي آئينه هائيست كه در حمام به اينترنت متصل مي شوند و اگر هنگام مسواك زدن به اين آئينه ها نگاه كنيد از آخرين اخبار مطلع مي شويد. و از اين رو سرعت و كيفيت بهره گيري از اين دنياي مجازي روز به روز از اهميت بيشتري برخوردار مي شود. و همين نياز است كه فرداي وب را خواهد ساخت.
اما آينده وب را تحت عنوان وب 3 معرفي مي كنند. اين نوع جديد از وب كه در حال ورود به دنياي مجازي است، وب هوشمند يا وب مفهومي نيز خوانده مي شود.
اولين بار اين موضوع كه كامپيوترها بتوانند سايتها را بخوانند، بفهمند و پردازش كنند در سال 2001 در قالب مقاله اي در نشريه Scientific American مطرح شد.

براي همه ما بارها و بارها اتفاق افتاده كه كلمه يا عبارتي را از طريق يكي از سايتهاي جستجو مثل Google ، Search كرده اما نتايج مطابق خواست و منظور ما طبقه بندي نشده اند و در نتيجه در مقابل حجم انبوهي از اطلاعات درهم كه بسياري از آنها كمكي به ما نمي كنند سردرگم شده ايم. مثلا موتورهاي جستجوي كنوني تفاوت بين Paris Hilton و Hilton in Paris و يا Apple به معني ميوه سيب و Apple به معني شركت قول كامپيوتري را درك نمي كنند! ساتيا نادلا (نائب رئيس جستجو، پرتال و تبليغات مايكروسافت) در اين باره مي گويد : " يك سوم جستجوهاي امروزي، جواب مورد نظر كاربران را در نخستين جستجو ارائه نمي كنند" و اين يكي از جنبه هائيست كه "وب مفهومي"، "وب 3" و يا همان "وب در حال ظهور" به آن پرداخته اند.

در واقع پس از آنكه وب به ابزاري براي ايجاد ارتباط دوسويه بين كاربران خود تبديل شد (وب2) ، حال در وب 3 تعامل دوسويه بين كاربران و خود وب مورد توجه قرار گرفته است. و از وب هوشمند انتظار مي رود كه منظور و مقصود كاربر را درك كرده و او را در راه رسيدن به هدف خود همراهي كند.

تا كنون ميليون ها دلار براي بهينه سازي شيوه هاي جستجو هزينه شده و اكنون Metadata هاي لازم همراه با Resource Description هاو Web Ontology Language ها آماده شده و به ابزار اينترنتي نيز راه پيدا كرده اند. مثلا Food Site شركت ياهو ارتباطي مفهومي بين وب سايتهاي مختلف تغذيه ايجاد نموده و يا مرورگر Blue Organizer شركت Adaptive Blue تحت شرايطي هنگامي كه يك صفحه وب را باز مي كنيد موضوع سايت را مي فهمد و به طور خودكار اطلاعات پيرامون آن موضوع را از سايتهاي ديگر مي گيرد. براي نمونه اگر يك وبلاگ مربوط به يك فيلم را باز كنيد، بي درنگ سايتهايي كه مي توانيد اين فيلم را بخريد يا بيشتر درباره آن بخوانيد را دريافت خواهيد كرد.
در آينده براي جستجو به دنبال فايلهاي رسانه اي نيازي به واژه ها نخواهد بود. براي پيدا كردن يك عكس ، كافيست عكس ديگري به كامپيوتر بدهيد و براي پيدا كردن يك فايل صوتي ، يك فايل صوتي به كامپيوتر معرفي مي كنيد. Like.com نخستين گام براي بكارگيري اين ايده را برداشته است.

به اين ترتيب كامپيوترها به دوستان و همكاراني براي ما تبديل خواهند شد كه مي توانند در فضاي اينترنت به راه افتاده و اطلاعات و مطالب مورد نظر ما را پيدا كنند. اما براي اين منظور بايد به اطلاعات قابل فهم براي كامپيوتر و نزديك به شيوه خواندن انساني برسيم. يعني مثلا اگر در يك صفحه وب بنويسيم كه "من محمد حسين حمصيان هستم و اين عكس همسر من است" ، كامپيوتر بفهمد كه من يك انسان هستم ، نام و نام خانوادگي من را تشخيص دهد و دريابد كه من همسري دارم كه عكس او را هم در اختيار دارد!
ايجاد ارتباط ميان اين اطلاعات در وب هوشمند امكان پذير است و در اصل وب 3 به واژه ها معني داده و سپس معاني آنها را با هم مرتبط مي سازد. و اين همان انقلاب سوم يعني دگرگوني ارتباطات اطلاعاتي و يكپارچگي اطلاعات در وب است و اين يعني دميدن جان در دنياي مجازي.

بسياري دنياي ظاهري وب را نيز در وب 3 دستخوش تغيير مي بينند و وب سه بعدي را حاصل اين تغيير پيش بيني مي كنند. اما گروهي ديگر اين گونه دگرگوني ظاهري را انقلاب چهارم دانسته و نام وب4 را بر آن نهاده اند. اما به هر ترتيب نام آن را هر چه بگذاريم مهم آن است كه وب سه بعدي نيز در راه است و اين همان فضاي وب است كه مي توانيد درون آن قدم بزنيد، كه بسياري آن را ادامه ايده دنياهاي مجازي (Virtual Worlds) مي دانند. اين گروه معتقدند كه وب در آينده يك نمونه كاملا شبيه سازي شده از دنيا و زندگي واقعي خواهد بود. Google Earth نمونه اي ابتدايي از اين دنياي سه بعدي مجازي است. كه مي توانيد به كمك آن به مناطق مختلف دنيا سفر كنيد، در خيابانهاي آن قدم بزنيد و فضاي واقعي را احساس كنيد. به مرور و با پيدايش و پيشرفت مانيتورهاي سه بعدي اين دنيا قدرتمند تر شده و واقعيت را براي ما تداعي خواهد نمود. شركت بزرگ SAP نرم افزاري توليد كرده كه به كمك آن شما مي توانيد با ظاهري مجازي درون فروشگاه قدم بزنيد، چرخ دستي خود را هل بدهيد،اجناس را نظاره كنيد، برداريد و در سبد خريد خود قرار دهيد و به اين ترتيب لذت خريد واقعي را در دنياي مجازي تجربه كرده و مايهتاج خود را فراهم نمائيد. محيط كار مجازي (Virtual Office) ، گردشگري مجازي ، ورزش مجازي، گفتگوي مجازي و ... نمونه هايي ديگر از دنياي در پيش روي ما خواهند بود. و اين نكته ايست كه بسياري از روانشناسان و جامعه شناسان را نگران ساخته است.

اما سخن هميشگي من اين است : "پيشرفت موج تكنولوژي با تمام قدرت در حركت است، مهم آن است كه بجاي غرق شدن، چگونه تخته خود را برداشته و بر روي آن، موج سواري كنيم!!"

محمدامین شریفی
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 11:46 صبح
تا كنون ميليون ها دلار براي بهينه سازي شيوه هاي جستجو هزينه شده و اكنون Metadata هاي لازم همراه با Resource Description هاو Web Ontology Language ها آماده شده و به ابزار اينترنتي نيز راه پيدا كرده اند. مثلا Food Site شركت ياهو ارتباطي مفهومي بين وب سايتهاي مختلف تغذيه ايجاد نموده و يا مرورگر Blue Organizer شركت Adaptive Blue تحت شرايطي هنگامي كه يك صفحه وب را باز مي كنيد موضوع سايت را مي فهمد و به طور خودكار اطلاعات پيرامون آن موضوع را از سايتهاي ديگر مي گيرد. براي نمونه اگر يك وبلاگ مربوط به يك فيلم را باز كنيد، بي درنگ سايتهايي كه مي توانيد اين فيلم را بخريد يا بيشتر درباره آن بخوانيد را دريافت خواهيد كرد.
در آينده براي جستجو به دنبال فايلهاي رسانه اي نيازي به واژه ها نخواهد بود. براي پيدا كردن يك عكس ، كافيست عكس ديگري به كامپيوتر بدهيد و براي پيدا كردن يك فايل صوتي ، يك فايل صوتي به كامپيوتر معرفي مي كنيد. Like.com نخستين گام براي بكارگيري اين ايده را برداشته است.

سلام.
بهتر است مقاله را از این جهت، بیشتر ادامه دهید تا بار فنی آن بیشتر شود.

در ادامه اگر ابزارها و استاندارد های SW ( وب معنا گرا) بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، مقاله از حالت عامه پسند بصورت علمی در می آید

موفق باشید.