PDA

View Full Version : دلفی و وی بی

ramin_rp
جمعه 21 شهریور 1382, 21:24 عصر
سلام دوستان
من یک دلفی کار هستم و تازه گی ها تصمیم گرفتم زبان وی بی را یاد بگیرم لطفا مزایای ان نسبت به دلفی و هم چنین معایب ان را بیان کنید.
با تشکر
رامین

sh
جمعه 21 شهریور 1382, 23:08 عصر
سلام رامین جان

ببین اینهایی که میگم در حد تجربیات خودمه ولی آقایون دیگه هم هستن

1- دلفی رو که کار کردی خودت میدونی در مورد کامپوننت ها از هر سیستم یا هر ورژن تا ورزن مختلف دلفی کلی گیر داره خیلی ها با وجود اینکه دلفی 6 اومده هنوز با 5 کار میکنن چون نصف کدهاشون توی اون نوشتن یا کلاسهاشون توی 6 یا هفت از کار افتاده
2- در دلفی نصب کامپوننت ها و عزل انها یک روش مشخصی نداره یه موقع یه کامپوننت بد امکان داره کل دلفی که چه عرض کنم کل ویندوز رو بهم بریزه
3- منابع دلفی مثل وی بی زیاد نیست البته هر چند که چند وقتیه بهتر شده ولی بازم مثل وی بی زیاد نیست
4- هنوز بورلند نتونسته محیط دات نت کامل بیرون بده
5- البته در این شکی نیست که دلفی از vb 6.0 بهتر بود

اما در اینجا به شما توصیه می کنم اصلا سراغ vb 6.0 نرین یکراست برین سراغ vb.NET که کاملا قوی شده
کلاسهای بسیار زیادی در حدود 6500 برای برنامه نویسان گذاشته شده واقعا یک محیط شی گرا شده
شما در کار با محصولات ماکروسافت از قبیل اکسس و یا اس کیو ال سرور راحت تر از دلفی هستید

شما حتی اگر در وی بی 4 هم کدی داشته باشید به راحتی به کد دات نت تبدیل میشه

منابع و کتابهای زیادی در ایران برای این زبان نسبت به دلفی وجود داره
الان هم که فایل اجرائی اون روی تموم سیستم عامل های کار میکنه و در ویندوزهای جدید همون فایل اجرائی به تنهائی مثل برنامه های دلفی اجرا میشن

به راحتی با تکنولوژی asp.NET کار کنید و صفحات دینامیک داشته باشید
چون ماکروسافت تقریبا همه چیزش انحصاری هست همه قبول دارن با وجود اینکه در بعضی موارد دلفی دارای کدهای سطح پائین تری نسبت به وی بی هست ولی بازم هر عادم عاقلی میدونه که ماکروسافت برنامه هایش با هم سازگارتر است
الان هم که بحث ویندوز سرور 2003 آمده و با وی بی دات نت برنامه های بسیار سازگارتری و قوی تری برای شبکه می توان نوشت

در آخر از خودتان یه سوال منطقی بپرسین
ویندوز را کی نوشته = ماکروسافت
ویژوال بیسیک دات نت رو کی نوشته = ماکروسافت

آیا بورلند میتونه برای ویندوز در محیط دات نت برنامه بهتری درست کنه یا خود ماکروسافت که میدونه تو ویندوز چه خبره ؟

مگر اینکه ماکروسافت ریزه کاریهای ویندوز رو برای بورلند گفته باشه :lol:
البته شما باید کار کنید تا متوجه شوید
:wink:

روح اله معینی زاده
شنبه 22 شهریور 1382, 09:04 صبح
:oops: با سلام خدمت همه دوستان

امیدوار منو به خاطر متن زیر ببخشید.

چرا عادت کردیم برنامه ها رو با هم مقایسه کنیم؟ چرا به این فکر نمی کنیم که چی کاری می خواهیم انجام بدیم؟ :?:

توی برنامه نویسی اونی که مهمه اینه که وقت کمتری رو صرف برنامه کرده و در نهایت جواب خوبی از اون بگیریم. همیشه سعی کنید که یک تجزیه و تحلیل رو کارتون داشته باشید و بعد ببیند کدوم برنامه برای کارتون راحت تره، مثل حرفا دلفی توی کار با بانک اطلاعاتی بسیار قوی است و وی بی برای کارهای کوچک و با کد نویسی آسان مناسب می باشد. برای همین این شماید که نرم افزار مورد استفاده تون رو باید معلوم کنید. نباید مقایسه کنید، باید روش و اصلوب کار اونا رو ببینید که چطوریه؟

دوستمون گفته که دلفی تو نصب مولفه ها روش خاصی نداره و ... ، من که تو اداره مون با دلفی کار می کنم و بسیار هم از اون راضی ام و مواردی که دوستم هم گفته ندیدم.

اگه شما با دلفی کار کرده باشید می بینید که قبل از اینکه دات نت رو کار بیاد توی دلفی خاصیت هایی مثل Anchor و DataSet و ... وجود داشته که توی وی بی نبوده! آیا شما این رو جزو ضعف های وی بی نمی بینید که اکنون توی دات نت اومده و درستش کرده؟ یا کنترلی مثل DBNavigator که دلفی برای کار با بانک اطلاعاتی آماده داره و نیازی نیست که شما کد اضافی برای ایجاد یا حذف رکورد بنویسید، در حالی که وی بی این گزینه رو نداره و شما برای فقط حرکت روی رکوردها یک ADODC و DATA دارید و برای حذف و اضافه رکورد خودتون باید کلید طراحی کنید و کد بنویسید که وقت گیر است.

همه اینها بماند که دلفی برای عقب نماندن از قافله، دلفی دات نت رو هم نوشته. تازه دوستمون گفته که دلفی مولفه(=کامپوننت) کم داره؟! که فکر می کنم معکوسش بیشتر صادق باشه. من تو سایتی مربوط به مولفه های دلفی نگاه می کردم، می دیدم هر چی می خوای اونجا مجانی وجود داره در حالی که برای وی بی هر جا نگاه می کنی همه آزمایشیه و بعد از مدتی دیگه نمی تونی ازش استفاده کنی (به جز گروه خودمون که دستشون درد نکنه که OCX های مجانی در اختیار همه گذاشتن و همین جا، جا داره ازشون تشکر و قدردانی کنم).

با همه این توضیحات باز هم به علت کد نویسی آسان وی بی، همه کسانی که می خواهند برنامه نویسی را شروع کنند در سراسر جهان از وی بی استفاده می کنند (همچنین خودم).

برای همین می گویم هیچ برنامه ای برای برنامه نویسی بد نیست و شما باید خرج کار خود را در هنگام برنامه نویسی مقایسه نمایید و ببینید کدام زبان وقت کمتری از شما می گیرد، هر کدام این شرط را داشت آن بهتر است.

دانستن برنامه نویسی نیز در هر کدام از این دو برنامه ضروری به نظر می رسد. بنابراین اگر وقت دارید (چه شما که این موضوع را مطرح کرده اید و چه آنهایی که وقت می گذارند و آن را می خوانند) حتما اندکی در خصوص روش برنامه نویسی آن تحقیق نمایید.

امیدوارم نوشتن این متن وی کاران و وی بی دات نت کاران را ناراحت نکرده باشد.
:oops: مخلص همه شما روحی کوچیکه. :wink:

با احترام- خدانگهدار.