PDA

View Full Version : آیا از ویندوز فارسی استفاده میکنید؟

Hossein Bazyan
شنبه 25 اردیبهشت 1389, 14:48 عصر
سلام
با اینکه ویندوزهای ویستا و xp و هفت براحتی فارسی شده و حتی منوها و قسمت اعظم Help هم فارسی میشه اما کمتر کسی ( حتی میشه گفت کمتر از یک درصد) از ویندوز فارسی استفاده میکنه .
در پستی که قبلا ایجاد شد تحت عنوان عکسی از دسکتاپ ویندوزتان به آدرس زیر http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=980671#post980671 حتی یک نمونه از ویندوز فارسی را در سیستمهای دوستان ندیدیم .
من در کامپیوتر خودم ( ویندوز ویستا) هم نسخه فارسی دارم و هم نسخه هلندی ( البته روی کامپیوتر کارم ولی روی کامپیوتر خونه فارسی و انگلیسی ) که معمولا از ویندوز هلندی استفاده میکنم و تقریبا 99 درصد هلندیها هم از ویندوز هلندی استفاده میکنند حالا چرا در ایران جا نیفتاده نمیدونم.
مشتاق به خواندن نظرات دوستان هستم .

FastCode
شنبه 25 اردیبهشت 1389, 15:13 عصر
ویندوز فقط انگلیسی خوبه چون فارسیش خیلی اذیت میکنه و مشکلات عدیدی در قضیه راست به چپ ایجاد میکنه.
من الان دارم توی لینوکس مینویسم پس بهتره که از مدیران بخواهید که نظر سنجی رو تغییر بدن و از واژه سیستم عامل استفاده کنن.

ایمان اختیاری
شنبه 25 اردیبهشت 1389, 15:30 عصر
یه جوری می شه وقتی فارسیش می کنم ..احساس می کنم مدل رانندگی رو عوض کردم ... مثه اینکه ییهو بری توی انگلیس رانندگی کنی ..
ولی خدایی به این موضوع تا حالا با دقت فکر نکرده بودم

Nima NT
شنبه 25 اردیبهشت 1389, 15:35 عصر
ویندوز یه چیز بومی نیست ، وقتی مثلا" من در مورد Taskbar مشکل دارم نمیتونم برم تو سایتهای لاتین بنویسیم I have problem with navare abzar
به همین دلیل زیاد خوشم نمیاد از ویندوز فارسی استفاده کنم.

Ali_Hashemi
شنبه 25 اردیبهشت 1389, 16:07 عصر
هیچ دلیلی برای این کار نمیبینم.
به نظر من کسانی که از ویندوز با منوهای فارسی استفاده میکنند که از حد اقل های دانش انگلیسی بی بهره هستند. هرچند که این هم دلیل نمیشه و چه بسا بچه هایی با سن کمتر از 6 سال که همه کار های معمولی مورد نیاز رو به راحتی در ویندوز انگلیسی انجام میدن.

اگر کسی از همچین ویندوزی استفاده میکنه دلیلش و یا ضرورتش رو هم بگه.

البته در اکثر کشورها از زبان بومی استفاده میشه بجز در برخی از مکانهای تخصصی.
پوست آدم کنده میشه که بتونه از اون ویندوزها سر در بیاره :گیج:
من پوستم به دو زبان کنده شده قبلا.
در ضمن لپ تاپی که خریدم ویندوزش آلمانی بود , همون روز اول حذفش کردم:بامزه:
تازه کیبرد لپ تاپم هم همه حروفش جا بجاست! و چیزی که بر روی کلید دیده میشه رو تایپ نمیکنه:قهقهه:

Hossein Bazyan
شنبه 25 اردیبهشت 1389, 16:28 عصر
هیچ دلیلی برای این کار نمیبینم.
به نظر من کسانی که از ویندوز با منوهای فارسی استفاده میکنند که از حد اقل های دانش انگلیسی بی بهره هستند.
سلام
اصلا دلیل نمیشه من کسانی رو میشناسم که اصلا سواد انگلیسی ندارند اما در ویندوز انگلیسی مشکلی هم ندارند و راحت تر از کار با ویندوز هلندی هستند. با اینکه هلندی خیلی خوب هم صحبت میکنند دلیلش اینه که به این ویندوز عادت کرده یعنی یه جورایی منوها و کارهاشون رو یاد گرفته

اگر کسی از همچین ویندوزی استفاده میکنه دلیلش و یا ضرورتش رو هم بگه.

منهم منظورم همین بود

البته در اکثر کشورها از زبان بومی استفاده میشه بجز در برخی از مکانهای تخصصی.

اینهم نمیتونه زیاد صحیح باشه . در محل کار من هیچ کس ویندوز انگلیسی نداره و از دوستان دیگر هم که در جاهای دیگر کار میکنند پرسیدم بندرت ویندوز انگلیسی استفاده میشه مگر کسی که هلندی بلد نباشه . ( در ضمن محل کار من دانشگاه میباشد که طبیعتا محلی است تخصصی )

در ضمن لپ تاپی که خریدم ویندوزش آلمانی بود , همون روز اول حذفش کردم:بامزه:
تازه کیبرد لپ تاپم هم همه حروفش جا بجاست! و چیزی که بر روی کلید دیده میشه رو تایپ نمیکنه:قهقهه:

شاید دلیلش این بوده که آلمانی بلد نبودی . صفحه کلید آلمانی یه خورده برای ماها مشکل داره جای z و y عوض شده و ما که عادت به Ctrl+z داریم برای ما یه خورده مشکله .
در حالی که ما با فارسی مشکل نداریم پس چرا از ویندوز فارسی استفاده نمیکنیم ؟

Alireza_Salehi
شنبه 25 اردیبهشت 1389, 20:11 عصر
برای حرفه ای ها همون انگلیسی بهتره، از بعضی ترجمه های فارسیش خوشم نمیاد، به دل آدم نمیچسبه...

برای غیر حرفه ای ها هم انگلیسی بهتره چون هیچ آموزشگاه و کتابی بر مبنای منوی فارسی آموزش نمی دهد، تا مردم با فارسیش کار کنند، در واقع اگر در مرحله آموزش هم فارسی یاد می دادند می شد به مردم توصیه کرد

در نهایت ویندوز رو فارسی کردیم، بقیه نرم افزارها چی؟ ملت با اوناچی کار کنند؟

همون انگلیسی بهتره.

Ali_Hashemi
یک شنبه 26 اردیبهشت 1389, 00:41 صبح
اصلا دلیل نمیشه من کسانی رو میشناسم که اصلا سواد انگلیسی ندارند اما در ویندوز انگلیسی مشکلی هم ندارند و راحت تر از کار با ویندوز هلندی هستند. با اینکه هلندی خیلی خوب هم صحبت میکنند دلیلش اینه که به این ویندوز عادت کرده یعنی یه جورایی منوها و کارهاشون رو یاد گرفته بله , من منظورم فقط در مورد ویندوز فارسی بود نه برای هلندی ها یا کشورهای دیگه :لبخندساده:

اینهم نمیتونه زیاد صحیح باشه . در محل کار من هیچ کس ویندوز انگلیسی نداره و از دوستان دیگر هم که در جاهای دیگر کار میکنند پرسیدم بندرت ویندوز انگلیسی استفاده میشه مگر کسی که هلندی بلد نباشه . ( در ضمن محل کار من دانشگاه میباشد که طبیعتا محلی است تخصصی )من در چندین کشور کار کرده ام و به دنبال کار هم گشته ام.به نظر من دانشگاه محل آموزشی/اداری به حساب میاد . منظور من مکانهایی مثل ISP ها یا شرکت های بین المللی هست که من تونستم ببینم که از ویندوز انگلیسی استفاده میکنند. ولی در 99% شرکتها , ادارات , بیمارستانها , ... از ویندوز محلی استفاده میشد.

شاید دلیلش این بوده که آلمانی بلد نبودی . صفحه کلید آلمانی یه خورده برای ماها مشکل داره جای z و y عوض شده و ما که عادت به Ctrl+z داریم برای ما یه خورده مشکله .
در حالی که ما با فارسی مشکل نداریم پس چرا از ویندوز فارسی استفاده نمیکنیم ؟ دقیقا همین بود دیگه , من آلمانی بلد نبودم و نیستم. اگر هم بلد بودم از ویندوز آلمانی استفاده نمیکردم , مگر اینکه مجبور بشم. درضمن تفاوتها خیلی بیشتر از اون چیزیه که گفتید .
مثلا علامت ضرب * بر روی دکمه \ هست و در عوض بر روی دکمه عددی 8 کارکتر ) هست
یا مثلا بر روی دکمه عددی 3 کارکتر ^ قرار داره. و .....

مرتضی پیروزی
یک شنبه 26 اردیبهشت 1389, 01:53 صبح
آیا از ویندوز فارسی استفاده میکنید؟
خیر!!
من به شخصه فقط میندوز رو بالا میارم و دیگه باهاش کاری ندارم! یا درمحیط نرم افزار های دیگه هستم
و یا در حال خواندن کتاب های انگلیسی پس وقتی همه چیز انگلیسی هست، چه معنی داره که به جای
کلمه My Computer نوشته بشه: کامپیوتر من .......
نکته مهم تر: مثلا من دارم یک کتاب انگلیسی میخونم که توش طریقه پیکر بندی IIS رو نوشته، حالا باید دنبال یک دیکشنری فارسی به انگلیسی بگردم تا لغات رو ترجمه کنم!

AliReza Vafakhah
یک شنبه 26 اردیبهشت 1389, 03:51 صبح
فقط یک کلام حالا امدیم ویندوز رو فارسی استفاده کردیم آیا میشه از help تمام نرم افزار ها و سایر نرم افزار ها هم فارسی استفاده کرد ؟ آیا میشه ما برنامه نویسان از یک IDE تمام فارسی استفاده کنیم ؟ شاید برای برخی کشور ها نظیر ژاپن ، فرانسه ، آلمان خیلی از نرم افزار ها برگردان به این زبان ها را دارند اما فارسی را خیر (البته منظور نرم افزار های بزرگ و کامپایلر ها)؟

خلاصه باید رفت سر وقت زبان مادر کامپیوتر (از لحاظ درک و فهم برای انسان نه ماشین) ، که اون هم انگلیسی هست و واقعا در مقایسه با تمام زبان های آسیایی ساده و روان هست.