PDA

View Full Version : كمك براي رسم use caseكتابخانه

*نازگل*
جمعه 31 اردیبهشت 1389, 14:28 عصر
سلام
من در حال نوشتن use case كتابخانه هستم
برنامه رشنال رو ندارم و نميتوانم از فايلهاي گذشته شما استفاده كنم
لطفا راهنمايي كنيد
من context diagram را كشيدم
ميخواستم بدونم درسته يا نه؟
http://www.mypersianforum.com/img/images/uoejxpj4mjjov60dllf.jpg (http://www.mypersianforum.com/img/images/uoejxpj4mjjov60dllf.jpg)

whitehat
دوشنبه 03 خرداد 1389, 12:17 عصر
بهتره شما اول یک سناریو برای کار خود بنویسید، مشخص کنید چه کارهایی در سیستم کتابخانه انجام می شود، وظایف Actor ها چیست؟ قرار است چه نیازهایی پوشش داده شود؟
نمودار Context یک دید کلی از سیستم شما باید باشد و چگونگی ارتباط سیستم شما را با عوامل خارجی مشخص می کند. اما دقیقا تا هدف مشخص نباشه نمیشه در مورد دیاگرام نظر قطعی داد

*نازگل*
سه شنبه 04 خرداد 1389, 12:39 عصر
خب سناریو خیلی سختی رو نمیخوام
در حد کار روزمره هر سیستم کتابخونه
یه ارباب رجوع میاد عضو میشه ، بعد از فرایند ثبت نام کارت عضویت میگیره ، و بعد از سرچ کتاب مورد نظر آن را به امانت گرفته ، و پس از مدت معلوم یا کتاب را پس آورده یا تمدید میکند.
خیلی ساده و خیلی معمولی.

whitehat
سه شنبه 04 خرداد 1389, 13:43 عصر
یه ارباب رجوع میاد عضو میشه ،
پس عضو درخواست عضویت نمی کنه، بلکه اینکار توسط ارباب رجوع انجام میشه

بعد از فرایند ثبت نام کارت عضویت میگیره ،
بهتره تائید عضویت توسط مسئول کتابخانه (همان کارمند) انجام بشه و کارت صادر شود. بعد از آن می توانیم به آن عضو بگوئیم

بعد از سرچ کتاب مورد نظر آن را به امانت گرفته
بهتره لیست کتابها را هم در نمودار خود بیاورید

پس از مدت معلوم یا کتاب را پس آورده یا تمدید میکند
قسمت تمدید را هم در نمودار درج کنید.
در مورد خرید هم هنوز سناریویی ننوشتید که بشه نظر داد. در قسمت دادن و گرفتن کتاب توسط کارمند اگه تاییدی انجام میشه باید در نمودار آورده شود والا نیازی به آن نیست. باید در طراحی (سناریو) خود مشخص کنید آیا عضو با سیستم مکانیزه برای امانت گرفتن کتاب کار خواهد کرد یا خیر، در اینصورت به فکر تایید کارمند باشید. همانطور که گفتم اول باید مشخص کنید چه می خواهید و سپس چگونه آنرا عملی می کنید؟
در نمودار context زیاد لازم نیست درگیر جزئیات شوید اما برای کسی که آنرا می بیند مهم است سیستم شما با چه عوامل خارجی در ارتباط است.
موفق باشید