PDA

View Full Version : عدم مديريت = عدم پيشرفت

Afshin160
شنبه 01 خرداد 1389, 11:53 صبح
سلام ...

اول از همه اميدوارم اين تاپيك را" س ي ا س ي" در نظر گرفته نشه و دوستان هم لطف كنند بحث را به اين سو نكشند .

نميدونم اينيكه ميگم درد و دله يا گلايه و شكايت ...
سالهاست كه دارم تو مجموعه هاي دولتي و نيمه دولتي كار مي كنم و هميشه سعي كردم خودم و با شرايط سازگار كنم و يه جوري اين مديران ... درك كنم . ولي هر روز بد تر از ديروز .

متاسفانه در ادارات ما يكسري مديران برخلاف توانايي ها و كار آمديشون يا اصلا" بزاريد راحت تر بگم اصلا" منگ منگ اند ميان و براساس رابطه ميشن مدير و شروع ميكنند به ارائه افاضل و شيرين كاري و ....
بد مي خوان پيشرفت هم داشته باشيم . جالبه !

كي ميخواهد اين عدم مديريت تمام بشه خدا ميدونه .
يه خاطره جالب :
يه روز كه ديگه از اين همه حماقت مديران داشتم ديونه ميشدم با توپي پر رفتم تو اتاق قائم مقام مديريت و شروع كردم به ارائه چند طرح كاربردي و حتي يكي از اون طرح ها را حدود 75% كار زير بنايشو طي 6 ماه انجام دادم(خارج از مسوليت كاري) و با دستي پر اونجا نشستم و شروع به توضيح دادن كردم و...... بد از 15 دقيقه صحبت گفت خوب آقاي X شما با چي ميايي اداره : گفتم خوب با مترو .... گفت خوب نگاه كن تو اگه با ماشين بنز مدل فلا" بيايي اداره به مقصد ميرسي و اگر هم با مترو بايي باز به مقصد ميرسي . بد يه لبخندي زد و گفت خوب ما هم داره كار مون جلو ميره چه اين طرحها باشه چه نباشه ... چرا سري كه درد نمي كنه دستمال ببنديم !!!!.......

يه نگاهي كردم و گفتم بله حق باشماست شما امري نداريد . گفت نه ... و من رفتم
و جالب تر اونكه مدير قسمتي ديگر كه به علت عدم تاييد گزارشي جلوي ضرر Y ميلياردي را گرفته بودم در سالهاي قبل رو به من كرد و گفت آقاي X اگه لازم باشه جاي تو يه نفر 10 نفر را ميارم تا كار تو را انجام دهند .!!!!...

واز اين جور مسائل فراوان يافت ميشه ...

من هم خيلي وقته كه ديگه نه نظر و نه طرحي ميدم ...( كو گوش شنوا )

خوب اين فقط من يكي نيستم كه دارم با اين همه سوء مديريت رو برو ميشم پس چطور توقع داريم پيشرفت كنيم .

مديران رابطه اي... عدم مديريت = عدم پيشرفت

ایمان اختیاری
شنبه 01 خرداد 1389, 16:39 عصر
چرا بحثایی می کنید که داغ دل آدم تازه بشه ..
منم مثه شما توی جاهای مختلفی گشتم ولی فقط دو جا بود که این مسائل توش نمود نداشت ...یه شرکت خصوصی بود که مدیر تیم برنامه نویسی اش به نظر من واقعا یه نابغه بود و با خیلی جاها ارتباط داشت .. در واقع اولین جایی بود که بنده به طور رسمی کار انجام می دادم . طرفدار طرح و پیشنهاد بود .. به ما می گفت حتی اگه ساعت 2 صبح بود و ایده ی جدیدی داشتین زنگ بزنین .. خودش چوب این جور حرفایی که گفتین خورده بود و حالا توش شرکت خودش ماجرا کلی فرق می کرد .. اونجا من تازه فهمیدم که Developer یعنی چی

Alireza_Salehi
شنبه 01 خرداد 1389, 17:50 عصر
این بحثا چه فایده داره،
واضحه که در خیلی از تصمیم گیری ها مصلحت در نظر گرفته نمی شود، بیشتر مدیران درگیر روابط و رانت و این جور چیزها هستند، و مثلا برای خوش آمد مدیر بالاتر یا پورسانت بیشتر یا امثالهم پروژه را به سمتی هدایت می کنند که نباید....

مگر این که یک پروژه ای رسانه ای شود و مدام آقایان تحت فشار قرار بگیرند تا درست کار کنند، ....

مگر می شود در باره این چیزها صحبت کرد و سیاسی نشد؟ وقتی با عوض شدن یک مدیر و جهت گیری سیاسی یک اداره سرنوشت یک پروژه دگرگون می شود، شم انتظار داری از چی صحبت کنیم؟

مسلما یک بخشی از عدم کیفیت و کارآمدی پروژه ها مربوط به عدم صلاحیت مدیران است، ولی بخش عمده آن همان است که خودتون گفتید:
مديران رابطه اي... عدم مديريت = عدم پيشرفت

متاسفانه این مشکل به گروه و جناح خاصی هم مربوط نمی شود، تقریبا تمام جناح های سیاسی با به قدرت رسیدن پست های کلیدی را در رده های مختلف با خود همراه می کنند که طبعا اثر منفی آن در امور اجرائی و برخورد سلیقه ای در امور تخصصی نمایان می شود.

مرتضی پیروزی
شنبه 01 خرداد 1389, 18:09 عصر
بیشتر مدیران درگیر روابط و رانت و این جور چیزها هستند،
سلام
دوست من قبلاً هم که گفتم معنی رانت چیز دیگه ای هستش! یک مکانیزم اقتصادی هست که عده ای از
اون سود میبرند،که اولین بار هم توسط ریکاردو نام گذاری شد...............
در مورد مدیریت هم مسئله اینه که تمام سازمان های دولتی شامل این ضعف هستند، در همه جای دنیا.... برای همین هست که کشورهای پیشرفته به خصوصی بود سازمان خیلی اهمیت میدن...

Alireza_Salehi
شنبه 01 خرداد 1389, 19:04 عصر
سلام
دوست من قبلاً هم که گفتم معنی رانت چیز دیگه ای هستش! یک مکانیزم اقتصادی هست که عده ای از
اون سود میبرند،که اولین بار هم توسط ریکاردو نام گذاری شد...............
در مورد مدیریت هم مسئله اینه که تمام سازمان های دولتی شامل این ضعف هستند، در همه جای دنیا.... برای همین هست که کشورهای پیشرفته به خصوصی بود سازمان خیلی اهمیت میدن...
رانت به همراه عوامل دیگری مجموعا باعث ضعف مدیریت می شود،

خصوصی بودن هم معایبی دارد،صرف دولتی یا خصوصی بودن نمی توان حکم به ناکارآمد بودن یک سیستم داد.

مرتضی پیروزی
شنبه 01 خرداد 1389, 20:16 عصر
سلام دوست عزیز : Rose

رانت به همراه عوامل دیگری مجموعا باعث ضعف مدیریت می شود،
موضوع همینه، اون چیزی که شما داری به عنوان رانت مطرح میکنی با مفهموم رانت زمین تا آسمون متفاوت هستش...........
آف تاپیک میشه ولی به ناچار باید گفت........
* بهره مالکانه:
اجاره بها یا بهره مالکانه آن قسمت از ارزش تولید است که به دلیل استفاده از زمین حاصل خیز صاحب زمین
پرداخت میشود. اگر در کشوری زمین حاصل خیز در حد وفور باشد و محدودیتی برای آن نباشد، اجاره بها در چنین شرایطی صفر خواهد بود.زیرا طبق قانون عرضه و تقاضا اگر عرضه کالایی بیش از تقاضای آن باشد قیمت آن کالا کاهش میابد.حال اگر زمین مانند هوا به طور نامحدود وجود داشته باشد و نیز کیفیت تمامی زمین ها یکسان باشد ارزش آن به صفر تنزل پیدا خواهد کرد ولی در دنیای واقعی این چنین نیست. زیرا هم زمین محدود و هم کیفیت آن متفاوت است.در ابتدا زمین های حاصل خیز و با کیفیت بالاتر مورد استفاده قرار
می گیرند.با رشد جمعیت تقاضا برای مواد غذایی افزایش پیدا میکند و برای پاسخگویی به این تقاضا
می بایست زمین های نامرغوب تر به زیر کشت برود و چون برای تولید هر واحد محصول در زمین های پست تر نیروی کار بیشتری نسبت به زمین های مرغوب تر نیاز است و نیز بازدهی زمین های پست تر کمتر است. بنابر این ارزش زمین های مرغوب تر افزایش می یابد و به صاحبان این زمین ها اجاره بالاتری تعلق میگیرد که ریکاردو آن را "رانت" می نامد...........
منبع: توسعه اقتصادی و برنامه ریزی - مولف: دکتر یگانه موسوی جهرمی.
حالا در این صورت اگر کسی از این کار سودی ببره بهش میگن "رانت خوار"
--------------------
یا مدل دیگری هم هست: فرض کن من زمین مرغوب دارم و توش گوجه میکارم، چون زمین من مرغوبه، مثلا میتونم کیلویی 200 بفروشم، ولی چون تقاضا زیاده، افراد دیگری هم که زمین نامرغوب تری دارن هم میان گوجه میکارن، چون زمینشون نامرغوبه، برای اینکه بتونن محصولی مثل محصول من برداشت کنن، مجبورن پول کارگز بیشتر، کود بیشتر و.....
بدن، در این حالت اونا باید گوجه رو کیلویی 300 بفروشن، چون توی بازار غیر ممکنه که دوتا محصول یکسان قیمت متفاوتی داشته باشه( مکانیزم غیر طبیعی بازار هستش) من هم میدم کیلویی 300 . چون اینجا من 100 تومن اضافه بر حق خودم گرفتم، در اصل رانت خواری کردم..............
-----------------------------------------
پس درنتیجه مفهوم رانت هیچ ارتباطی به سازمان های دولتی و مدیریت و رابطه و........ نداره. این مفهومی هستش که به اشتباه بین مردم رایج شده. درست مثل کلمه "بودجه". خیلی ها فکر میکنن اگر یک سازمان
بره یک میلیارد پول بگیره یعنی اینکه یک میلیارد بودجه دریافت کرده..... در حالی که مفهموم بودجه هم با سرمایه متفاوت خواهد بود...................
-----------------------

خصوصی بودن هم معایبی دارد،صرف دولتی یا خصوصی بودن نمی توان حکم به ناکارآمد بودن یک سیستم داد
این موضوع که توی سازمان های دولتی کسی تن به کار نمیده و هیچ کسی به چیزی اهمیت نمیده از معایب سازمان های دولتی هستش......... اکنون در خیلی از سازمان های دولتی نرخ بازده نهایی، نزولی هستش............
------------------------
موفق باشی

Alireza_Salehi
شنبه 01 خرداد 1389, 21:03 عصر
بله در بحث تخصصی اقتصادی تعریفش اونی میشه که شما گفتی. من هم مطلعم.

ولی اون چیزی که به عنوان رانت هر روز در رسانه های مختلف بحث میشه بیشتر به سوء استفاده از مقام و اطلاعات و ... در بدست آوردن چیزهائی است که برای عموم ممکن نیست، که این سوء استفاده در ایران در بستر دولتی و با عناوین و اختیارات دولتی امکان پذیر میشه.

مرتضی پیروزی
شنبه 01 خرداد 1389, 21:31 عصر
بله در بحث تخصصی اقتصادی تعریفش اونی میشه که شما گفتی. من هم مطلعم.

چیزی به عنوان بحث تخصصی و غیر تخصصی وجود نداره! یک مفهوم فقط در مکان و زمان اصلی استفاده میشه ولاغیر...........

ولی اون چیزی که به عنوان رانت هر روز در رسانه های مختلف بحث میشه بیشتر به سوء استفاده از مقام و اطلاعات و ... در بدست آوردن چیزهائی است که برای عموم ممکن نیست، که این سوء استفاده در ایران در بستر دولتی و با عناوین و اختیارات دولتی امکان پذیر میشه.
:لبخند:خوب برادر من شما دارید اشتباه برداشت میکنید........!!
من هم مثل شما دارم از رسانه هم این ها رو میشنوم، پس چرا من اینطوری برداشت نمیکنم؟
خدایی همه رو با این حرفت بردی زیر سوال:لبخند:
--------------
موفق باشید